Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Anioł
Autor: Hans Christian Andersen

— Kiedy dobre dziecię umiera na ziemi, zstępuje z nieba biały anioł Boży, łagodnie bierze je w ramiona, rozpościera jasne skrzydła i unosi czystą duszyczkę do Boga. Na pożegnanie przelatuje cicho ponad tymi miejscami, które dziecię za życia lubiło i zrywa najpiękniejsze, najmilsze mu kwiaty, aby tam na tamtym świecie jeszcze piękniej kwitły. Dobry Bóg bierze je z ręki anioła i przyciska do serca, a na najdroższym dla dzieciny kwiatku składa pocałunek. Wtedy zaczyna on także śpiewać chwałę Bożą wraz z jasnymi aniołami. Tak opowiadał anioł czystej duszy dziecka, którą uniósł do nieba; a dziecię go słuchało niby we śnie. Przelatywali cicho niewidzialni nad pięknym miastem, w którym mieszkało za życia i nad ogrodem pełnym ślicznych kwiatów. — Które chcesz zabrać z sobą, aby je mieć w niebie? — zapytał anioł. Na jednym z klombów rosła piękna róża, lecz ktoś ją złamał i biedne gałązki wisiały smutnie, pełne wpół rozwiniętych pączków, które więdnąć zaczęły. — Biedna róża — rzekło dziecię. — Zabierzmy ją, w niebie odżyje na nowo. I anioł zerwał różę, a na czole dziecka złożył leciuchny, słodki pocałunek, tak słodki, że dziecina na wpół podniosła znużone powieki i uśmiechnęła się do niego. Zerwali potem jeszcze wiele kwiatów i nie tylko wspaniałe, ogrodowe, ale i skromne jaskry, polne bławatki i niezapominajki. — No, mamy dosyć kwiatów — rzekło dziecię i anioł skinął głową, ale nie wzleciał ku niebu. Była to noc pogodna, jasna, bardzo cicha; płynęli niewidzialni ponad wielkim miastem, lecz minęli piękne, bogate

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Charles Cros
- Aleksander Fredro
- Stefan George
- Maria De La Fayette
- Louis Gallet
- Michał Bałucki
- Homer
- Julius Hart
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow


Polecamy:

Das Majorat
Profesor Wilczur
Laura i Filon
Obrachunki fredrowskie
Pies i flakon
Prządka
Gaśnięcie
Dziennik Franciszki
Śmierć kurki
Staruszki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
nieznany, Michał Bałucki, Marceline Desbordes-Valmore, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudlaire, Alfred Jarry, Maria Dąbrowska, Rudyard Kipling, Fryderyk Hölderlin, Hugo von Hofmannsthal, E. T. A. Hoffmann, Dōgen Kigen, Hans Christian Andersen, Francis Jammes, Stanisław Korab-Brzozowski, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Anton Czechow, Anatole France, Théodore de Banville, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Elskamp, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Tristan Derème, Alojzy Feliński, Antonina Domańska, , Rudolf G. Binding, Fagus, Bolesław Prus, Karl Gjellerup, Guillaume Apollinaire, Max Dauthendey, Homer, Björnstjerne Björnson, Charles Baudelaire, Honore de Balzac, Casimir Delavigne, Miguel de Cervantes Saavedra, René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Tadeusz Boy-Żeleński, Klemensas Junoša, Anatol France, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Frances Hodgson Burnett, Wiktoras Gomulickis, Joseph Conrad, Charles Cros, Aloysius Bertrand, Eurypides, Stanisław Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Adam Asnyk, Maria De La Fayette, Aleksander Dumas, Henry Bataille, Louis le Cardonnel, Stefan Grabiński, Deotyma, Jean-Marc Bernard, Aleksander Brückner, Marija Konopnicka, Józef Czechowicz, Joachim Gasquet, Denis Diderot, Seweryn Goszczyński, Louis Gallet, brak, Konstanty Gaszyński, Daniel Defoe, Gustave Kahn, Aleksander Fredro, Anatole le Braz, Stefan George, Julius Hart, George Gordon Byron, Jan Kasprowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Fryderyk Hebbel, Léon Deubel, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Zygmunt Gloger,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.