Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Anioł
Autor: Hans Christian Andersen

— Kiedy dobre dziecię umiera na ziemi, zstępuje z nieba biały anioł Boży, łagodnie bierze je w ramiona, rozpościera jasne skrzydła i unosi czystą duszyczkę do Boga. Na pożegnanie przelatuje cicho ponad tymi miejscami, które dziecię za życia lubiło i zrywa najpiękniejsze, najmilsze mu kwiaty, aby tam na tamtym świecie jeszcze piękniej kwitły. Dobry Bóg bierze je z ręki anioła i przyciska do serca, a na najdroższym dla dzieciny kwiatku składa pocałunek. Wtedy zaczyna on także śpiewać chwałę Bożą wraz z jasnymi aniołami. Tak opowiadał anioł czystej duszy dziecka, którą uniósł do nieba; a dziecię go słuchało niby we śnie. Przelatywali cicho niewidzialni nad pięknym miastem, w którym mieszkało za życia i nad ogrodem pełnym ślicznych kwiatów. — Które chcesz zabrać z sobą, aby je mieć w niebie? — zapytał anioł. Na jednym z klombów rosła piękna róża, lecz ktoś ją złamał i biedne gałązki wisiały smutnie, pełne wpół rozwiniętych pączków, które więdnąć zaczęły. — Biedna róża — rzekło dziecię. — Zabierzmy ją, w niebie odżyje na nowo. I anioł zerwał różę, a na czole dziecka złożył leciuchny, słodki pocałunek, tak słodki, że dziecina na wpół podniosła znużone powieki i uśmiechnęła się do niego. Zerwali potem jeszcze wiele kwiatów i nie tylko wspaniałe, ogrodowe, ale i skromne jaskry, polne bławatki i niezapominajki. — No, mamy dosyć kwiatów — rzekło dziecię i anioł skinął głową, ale nie wzleciał ku niebu. Była to noc pogodna, jasna, bardzo cicha; płynęli niewidzialni ponad wielkim miastem, lecz minęli piękne, bogate

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Miguel de Cervantes Saavedra
- Marija Konopnicka
- Aloysius Bertrand
- Joseph Conrad
- Michaił Bułhakow
- Karl Gjellerup
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Max Elskamp
- Gustave Kahn
- Charles Baudlaire


Polecamy:

Wyznanie artysty
Bracia, patrzcie jeno…
Żarcik
Dzisiaj w Betlejem
Życie wymarzone
Niepowrotne
Białośnieżka i Różanka
Zamek kaniowski
Diaboliada
Bursztyn, żyto dojrzałe

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudyard Kipling, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, , Anatole France, Andrzej Frycz Modrzewski, Marceline Desbordes-Valmore, Hans Christian Andersen, Charles Cros, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Wincenty Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, Klemensas Junoša, Antoni Czechow, René Descartes, Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Homer, Anatole le Braz, Louis le Cardonnel, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Franciszek Karpiński, Władysław Anczyc, Frances Hodgson Burnett, Deotyma, Fryderyk Hölderlin, Theodor Däubler, Casimir Delavigne, Aleksander Fredro, Aloysius Bertrand, Alfred Jarry, Fryderyk Hebbel, Guillaume Apollinaire, brak, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, Karl Gjellerup, Björnstjerne Björnson, Michał Bałucki, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Joachim Gasquet, Bolesław Prus, Maria De La Fayette, Max Dauthendey, Maria Konopnicka, George Gordon Byron, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Anton Czechow, Zygmunt Gloger, Seweryn Goszczyński, Antonina Domańska, Max Elskamp, Stefan George, Louis Gallet, nieznany, Francis Jammes, Michaił Bułhakow, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Fagus, Alter Kacyzne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Joseph Conrad, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Guérin, Tristan Derème, E. T. A. Hoffmann, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Léon Deubel, Henry Bataille, Charles Baudelaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alojzy Feliński, Anatol France, Rudolf G. Binding, Pedro Calderón de la Barca, Dōgen Kigen, Charles Baudlaire, Julius Hart, Eurypides, Aleksander Brückner, Johann Wolfgang von Goethe,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.