Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Anioł
Autor: Hans Christian Andersen

— Kiedy dobre dziecię umiera na ziemi, zstępuje z nieba biały anioł Boży, łagodnie bierze je w ramiona, rozpościera jasne skrzydła i unosi czystą duszyczkę do Boga. Na pożegnanie przelatuje cicho ponad tymi miejscami, które dziecię za życia lubiło i zrywa najpiękniejsze, najmilsze mu kwiaty, aby tam na tamtym świecie jeszcze piękniej kwitły. Dobry Bóg bierze je z ręki anioła i przyciska do serca, a na najdroższym dla dzieciny kwiatku składa pocałunek. Wtedy zaczyna on także śpiewać chwałę Bożą wraz z jasnymi aniołami. Tak opowiadał anioł czystej duszy dziecka, którą uniósł do nieba; a dziecię go słuchało niby we śnie. Przelatywali cicho niewidzialni nad pięknym miastem, w którym mieszkało za życia i nad ogrodem pełnym ślicznych kwiatów. — Które chcesz zabrać z sobą, aby je mieć w niebie? — zapytał anioł. Na jednym z klombów rosła piękna róża, lecz ktoś ją złamał i biedne gałązki wisiały smutnie, pełne wpół rozwiniętych pączków, które więdnąć zaczęły. — Biedna róża — rzekło dziecię. — Zabierzmy ją, w niebie odżyje na nowo. I anioł zerwał różę, a na czole dziecka złożył leciuchny, słodki pocałunek, tak słodki, że dziecina na wpół podniosła znużone powieki i uśmiechnęła się do niego. Zerwali potem jeszcze wiele kwiatów i nie tylko wspaniałe, ogrodowe, ale i skromne jaskry, polne bławatki i niezapominajki. — No, mamy dosyć kwiatów — rzekło dziecię i anioł skinął głową, ale nie wzleciał ku niebu. Była to noc pogodna, jasna, bardzo cicha; płynęli niewidzialni ponad wielkim miastem, lecz minęli piękne, bogate

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Léon Deubel
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Marceline Desbordes-Valmore
- Jan Kasprowicz
- Honore de Balzac
- Max Dauthendey
- Charles Baudelaire
- Théodore de Banville
- Stanisław Brzozowski
- Stefan George


Polecamy:

Duch we flaszce
Gaśnięcie
Dziadek do orzechów
Lietuvaitės
Zając i jeż
Rota
Zemsta
Marsz ślubny
Wino gałganiarza
Znachor
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
George Gordon Byron, Johann Wolfgang von Goethe, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, Aleksander Fredro, Zygmunt Gloger, Daniel Defoe, Aleksander Brückner, Björnstjerne Björnson, Józef Czechowicz, Francis Jammes, Deotyma, Antonina Domańska, Franciszek Karpiński, Pedro Calderón de la Barca, Tristan Derème, Adam Asnyk, Anatol France, Stanisław Brzozowski, Charles Baudelaire, Hugo von Hofmannsthal, Wiktor Gomulicki, brak, Wiktoras Gomulickis, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Rudyard Kipling, Alter Kacyzne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Baudlaire, , Bolesław Prus, Henry Bataille, Dōgen Kigen, Wincenty Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Stefan George, Michaił Bułhakow, Michał Bałucki, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore, Denis Diderot, Léon Deubel, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Dąbrowska, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Cros, Władysław Anczyc, Louis le Cardonnel, Charles Guérin, Hans Christian Andersen, Alfred Jarry, Theodor Däubler, Anton Czechow, Klemensas Junoša, Jan Kasprowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Guillaume Apollinaire, Seweryn Goszczyński, nieznany, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Dumas, Gustave Kahn, Louis Gallet, Stanisław Korab-Brzozowski, Eurypides, Homer, Joachim Gasquet, René Descartes, Maria Konopnicka, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Fagus, Max Dauthendey, Max Elskamp, Maria De La Fayette, Fryderyk Hebbel, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, Antoni Czechow, Alojzy Feliński,

bilety mystic festival
kliknij aby przeczytać
wypożyczalnia przyczepek lublin
© 2015 Zbiór książek.