Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Anioł
Autor: Hans Christian Andersen

— Kiedy dobre dziecię umiera na ziemi, zstępuje z nieba biały anioł Boży, łagodnie bierze je w ramiona, rozpościera jasne skrzydła i unosi czystą duszyczkę do Boga. Na pożegnanie przelatuje cicho ponad tymi miejscami, które dziecię za życia lubiło i zrywa najpiękniejsze, najmilsze mu kwiaty, aby tam na tamtym świecie jeszcze piękniej kwitły. Dobry Bóg bierze je z ręki anioła i przyciska do serca, a na najdroższym dla dzieciny kwiatku składa pocałunek. Wtedy zaczyna on także śpiewać chwałę Bożą wraz z jasnymi aniołami. Tak opowiadał anioł czystej duszy dziecka, którą uniósł do nieba; a dziecię go słuchało niby we śnie. Przelatywali cicho niewidzialni nad pięknym miastem, w którym mieszkało za życia i nad ogrodem pełnym ślicznych kwiatów. — Które chcesz zabrać z sobą, aby je mieć w niebie? — zapytał anioł. Na jednym z klombów rosła piękna róża, lecz ktoś ją złamał i biedne gałązki wisiały smutnie, pełne wpół rozwiniętych pączków, które więdnąć zaczęły. — Biedna róża — rzekło dziecię. — Zabierzmy ją, w niebie odżyje na nowo. I anioł zerwał różę, a na czole dziecka złożył leciuchny, słodki pocałunek, tak słodki, że dziecina na wpół podniosła znużone powieki i uśmiechnęła się do niego. Zerwali potem jeszcze wiele kwiatów i nie tylko wspaniałe, ogrodowe, ale i skromne jaskry, polne bławatki i niezapominajki. — No, mamy dosyć kwiatów — rzekło dziecię i anioł skinął głową, ale nie wzleciał ku niebu. Była to noc pogodna, jasna, bardzo cicha; płynęli niewidzialni ponad wielkim miastem, lecz minęli piękne, bogate

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- Aleksander Brückner
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Charles Baudelaire
- Klemensas Junoša
- Honore de Balzac
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Marceline Desbordes-Valmore
- Michaił Bułhakow
- Max Elskamp


Polecamy:

Ptaszki
narzeczona
Patmos
Dzieło sztuki
Okna
Ongi śpiewałem
Muza chora
Bywaj dziewczę zdrowe
nic więcej
Pamiątka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Louis Gallet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Honore de Balzac, George Gordon Byron, , Tadeusz Boy-Żeleński, Théodore de Banville, Aleksander Dumas, Anatole le Braz, Dōgen Kigen, Jacob i Wilhelm Grimm, Michał Bałucki, E. T. A. Hoffmann, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, Alojzy Feliński, Rudolf G. Binding, Julius Hart, Marceline Desbordes-Valmore, Marija Konopnicka, Léon Deubel, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudyard Kipling, Casimir Delavigne, Zygmunt Gloger, Wincenty Korab-Brzozowski, Deotyma, Homer, Maria Konopnicka, Max Dauthendey, Klemensas Junoša, Gustave Kahn, Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Johann Wolfgang von Goethe, Henry Bataille, Francis Jammes, Anatol France, Antonina Domańska, Józef Czechowicz, brak, Konstanty Gaszyński, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, Charles Baudlaire, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stefan George, Joachim Gasquet, nieznany, Seweryn Goszczyński, Eurypides, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Franciszek Karpiński, Charles Guérin, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Anton Czechow, Wiktoras Gomulickis, Maria Dąbrowska, Tristan Derème, Jean-Marc Bernard, James Oliver Curwood, Guillaume Apollinaire, Denis Diderot, Daniel Defoe, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Charles Cros, Joseph Conrad, Anatole France, Maria De La Fayette, Max Elskamp, Louis le Cardonnel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hebbel, Antoni Czechow, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, Fagus, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Wiktor Gomulicki, Michaił Bułhakow, Stanisław Brzozowski, Aleksander Brückner, Jan Kasprowicz, Alfred Jarry, Adam Asnyk, Pedro Calderón de la Barca,

architekturze.net.pl
akupunktura poznań
© 2015 Zbiór książek.