Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śmierć urzędnika
Autor: Antoni Czechow

Pewnego pięknego wieczora, niemniej piękny intendent Iwan Dmitriewicz Czerwiakow siedział w drugim rzędzie krzeseł i patrzył przez lornetkę na scenę, gdzie grano „Dzwony Kornewilskie”. Patrzył i czuł się u szczytu błogości. Lecz nagle… — w opowiadaniach często spotyka się to „nagle” — autorowie mają słuszność: życie tak pełne jest niespodzianek! Nagle więc… zmarszczył twarz, przewrócił oczyma, wstrzymał oddech… apczchii! Kichnął, jak widzicie. Nikomu i nigdzie nie wzbrania się kichać. Kichają chłopi i policmajstry, a czasami nawet i tajni radcy. Wszyscy kichają, Czerwiakow wcale się nie zmieszał, wytarł nos chustką i jako człowiek grzeczny, obejrzał się naokoło, czy nie przeszkodził komu swoim kichnięciem. I teraz dopiero odczuł pewne zmieszanie. Zobaczył mianowicie, że staruszek, który siedział przed nim w pierwszym rzędzie krzeseł, wycierał sobie starannie rękawiczką łysinę i szyję, mrucząc coś pod nosem. W staruszku poznał Czerwiakow cywilnego generała z wydziału komunikacji, Bryzżałowa. …Ucharkałem go… — pomyślał Czerwiakow, — Nie jest to wprawdzie mój szef, mimo to jednak jakoś mi niemiło. Trzeba go przeprosić. — Przepraszam, ocharkałem pana… ale to nieumyślnie. — To nic. — Wybacz pan, na Boga! Ja przecież… ja nie chciałem… — Ależ siedź pan, z łaski swojej. Nie przeszkadzaj pan słuchać! Czerwiakow zmieszał się, uśmiechnął się głupio i zaczął patrzeć na scenę… Patrzył, ale stan błogości minął. Dręczył go niepokój. Podczas antraktu zbliżył się do Bryzżałowa, pokręcił się koło niego i, przezwyciężywszy lęk, mruknął: — Ja pana ocharkałem… Wybacz pan… nie dlatego, żeby… — Ależ niechże pan da spokój… Ja już zapomniałem, a pan wciąż to samo! — powiedział generał i niecierpliwie poruszył wargami. …Zapomniał… z oczu jakoś mu źle patrzy… — pomyślał Czerwiakow, podejrzliwie przyglądając się generałowi. — Nawet rozmawiać nie chce. Trzeba mu wytłumaczyć, że wcale nie chciałem… że to prawo natury, bo gotów pomyśleć, że chciałem na niego plunąć. Jeżeli teraz nie pomyśli, to potem!… Powróciwszy do domu, Czerwiakow opowiedział żonie o tym, co się przytrafiło. Żona, jak mu się zdawało, przyjęła to dość lekkomyślnie; zlękła się wprawdzie początkowo, ale gdy się dowiedziała, że to obcy, uspokoiła się. — A jednak idź do niego i przeproś — powiedziała. — Pomyśli, że nie umiesz się zachowywać w towarzystwie. — O to

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Antoni Czechow <
Spis autorów:

- Klemensas Junoša
- Dōgen Kigen
- brak
- Wiktor Gomulicki
- Adam Asnyk
- Casimir Delavigne
- Michał Bałucki
- Homer
- Louis le Cardonnel
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz


Polecamy:

Pomoc dajcie mi, rodacy
Samowiedzy! Boleści!
Sen
Siedmiośpiochy
Kariera Nikodema Dyzmy
opowiadanie
Dama Kameliowa Dramat w 5 aktach
przedświt
Krysia bezimienna
Kapitanowie zuchy

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aloysius Bertrand, Honore de Balzac, Franciszek Karpiński, Miguel de Cervantes Saavedra, Pedro Calderón de la Barca, Daniel Defoe, Charles Cros, Théodore de Banville, Theodor Däubler, Guillaume Apollinaire, Rudolf G. Binding, Józef Czechowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Joachim Gasquet, Charles Guérin, Casimir Delavigne, Antonina Domańska, Aleksander Fredro, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Dumas, Homer, Alfred Jarry, James Oliver Curwood, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anton Czechow, Bolesław Prus, Julius Hart, Joseph Conrad, Tristan Derème, Eurypides, Stefan George, Seweryn Goszczyński, Hans Christian Andersen, Henry Bataille, Michał Bałucki, Władysław Anczyc, Louis Gallet, Stanisław Korab-Brzozowski, Stefan Grabiński, Fryderyk Hölderlin, , Wiktor Gomulicki, Andrzej Frycz Modrzewski, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Johann Wolfgang von Goethe, Zygmunt Gloger, Fagus, Anatole France, Anatole le Braz, Francis Jammes, Marija Konopnicka, Aleksander Brückner, Anatol France, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Denis Diderot, Michaił Bułhakow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria Konopnicka, Antoni Czechow, Jan Kasprowicz, Max Elskamp, Léon Deubel, George Gordon Byron, Dōgen Kigen, Max Dauthendey, brak, Karl Gjellerup, nieznany, Hugo von Hofmannsthal, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hebbel, Maria Dąbrowska, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, Louis le Cardonnel, René Descartes, Wiktoras Gomulickis, Charles Baudelaire, Adam Asnyk, Rudyard Kipling, Stanisław Brzozowski, Deotyma, Charles Baudlaire, Alter Kacyzne,

Szamba betonowe Ustka
http://www.idealdomicil.eu
http://anmar-vip.pl
Ser du etter et 4 stjerner hotell i De
programy do pozycjonowania
© 2015 Zbiór książek.