Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śmierć urzędnika
Autor: Antoni Czechow

Pewnego pięknego wieczora, niemniej piękny intendent Iwan Dmitriewicz Czerwiakow siedział w drugim rzędzie krzeseł i patrzył przez lornetkę na scenę, gdzie grano „Dzwony Kornewilskie”. Patrzył i czuł się u szczytu błogości. Lecz nagle… — w opowiadaniach często spotyka się to „nagle” — autorowie mają słuszność: życie tak pełne jest niespodzianek! Nagle więc… zmarszczył twarz, przewrócił oczyma, wstrzymał oddech… apczchii! Kichnął, jak widzicie. Nikomu i nigdzie nie wzbrania się kichać. Kichają chłopi i policmajstry, a czasami nawet i tajni radcy. Wszyscy kichają, Czerwiakow wcale się nie zmieszał, wytarł nos chustką i jako człowiek grzeczny, obejrzał się naokoło, czy nie przeszkodził komu swoim kichnięciem. I teraz dopiero odczuł pewne zmieszanie. Zobaczył mianowicie, że staruszek, który siedział przed nim w pierwszym rzędzie krzeseł, wycierał sobie starannie rękawiczką łysinę i szyję, mrucząc coś pod nosem. W staruszku poznał Czerwiakow cywilnego generała z wydziału komunikacji, Bryzżałowa. …Ucharkałem go… — pomyślał Czerwiakow, — Nie jest to wprawdzie mój szef, mimo to jednak jakoś mi niemiło. Trzeba go przeprosić. — Przepraszam, ocharkałem pana… ale to nieumyślnie. — To nic. — Wybacz pan, na Boga! Ja przecież… ja nie chciałem… — Ależ siedź pan, z łaski swojej. Nie przeszkadzaj pan słuchać! Czerwiakow zmieszał się, uśmiechnął się głupio i zaczął patrzeć na scenę… Patrzył, ale stan błogości minął. Dręczył go niepokój. Podczas antraktu zbliżył się do Bryzżałowa, pokręcił się koło niego i, przezwyciężywszy lęk, mruknął: — Ja pana ocharkałem… Wybacz pan… nie dlatego, żeby… — Ależ niechże pan da spokój… Ja już zapomniałem, a pan wciąż to samo! — powiedział generał i niecierpliwie poruszył wargami. …Zapomniał… z oczu jakoś mu źle patrzy… — pomyślał Czerwiakow, podejrzliwie przyglądając się generałowi. — Nawet rozmawiać nie chce. Trzeba mu wytłumaczyć, że wcale nie chciałem… że to prawo natury, bo gotów pomyśleć, że chciałem na niego plunąć. Jeżeli teraz nie pomyśli, to potem!… Powróciwszy do domu, Czerwiakow opowiedział żonie o tym, co się przytrafiło. Żona, jak mu się zdawało, przyjęła to dość lekkomyślnie; zlękła się wprawdzie początkowo, ale gdy się dowiedziała, że to obcy, uspokoiła się. — A jednak idź do niego i przeproś — powiedziała. — Pomyśli, że nie umiesz się zachowywać w towarzystwie. — O to

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Antoni Czechow <
Spis autorów:

- Hans Christian Andersen
- Władysław Anczyc
- Anatole France
- Max Dauthendey
- Deotyma
- Aleksander Brückner
- Joseph Conrad
- Rudolf G. Binding
- Bolesław Prus
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa


Polecamy:

świat
Jasna niedziela
W moje oczy — popiół prószy
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Na skraju łączki mokrej
Robinson Crusoe
Testament
Warkocz
Śmierć urzędnika
Duch we flaszce

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antoni Czechow, Władysław Anczyc, Jan Kasprowicz, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Klemensas Junoša, Fryderyk Hebbel, Wincenty Korab-Brzozowski, Deotyma, Andrzej Frycz Modrzewski, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Brzozowski, Stefan Grabiński, Anton Czechow, Louis Gallet, Aleksander Dumas, Fagus, Joseph Conrad, Konstanty Gaszyński, Maria De La Fayette, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Jacob i Wilhelm Grimm, brak, Charles Baudelaire, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Guérin, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, Theodor Däubler, Casimir Delavigne, Wiktoras Gomulickis, Rudyard Kipling, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Joachim Gasquet, Louis le Cardonnel, Franciszek Karpiński, Johann Wolfgang von Goethe, Józef Czechowicz, Eurypides, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aloysius Bertrand, Max Elskamp, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Maria Dąbrowska, Adam Asnyk, Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Alojzy Feliński, Wiktor Gomulicki, Anatole France, Aleksander Brückner, E. T. A. Hoffmann, Michaił Bułhakow, George Gordon Byron, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Charles Baudlaire, Hugo von Hofmannsthal, Tadeusz Boy-Żeleński, Alter Kacyzne, René Descartes, Léon Deubel, Théodore de Banville, Anatol France, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Max Dauthendey, Jean-Marc Bernard, nieznany, Alfred Jarry, Dōgen Kigen, Daniel Defoe, Julius Hart, Michał Bałucki, , Stefan George, Karl Gjellerup, Homer, Tristan Derème, Denis Diderot, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Aleksander Fredro,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.