Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: światło popołudniu
Autor: Józef Czechowicz

stań w zatoce posłuchaj woda śpiewa pierś marynarza wypukła jest jak i morze same ponad masztów pionami za chmur szarą bramą słońce złotym sztandarem powiewa no a barki zrozumiawszy ten sygnał kołyszą chudymi rej ramionami i ja wiem otulił się snów maligną dnia lazurowy kamień tragarz pasiasty jak bąk fajkę pali stóp ciemnych mu dotyka zwinięte skrzydło fali cień leje się na bulwar fioletem i ciszą tylko dźwigi parowe jak suchotnik dyszą tylko gwiżdże ten malarz na boku fregaty zawieszony malując liter smutne kwiaty tylko ty mocną rękę zwijając jak linę przeciągasz się dziwaczną rzucasz w lazur linię strzeż się drogi strzeliste i ostre jak promień echem dzwonią z dalekości żagli trójkąty strome ciche są jak pościg strzeż się słuchaj zatoki popołudnie w światłach nie śpi w lenistwie tak słonecznym idą czyjeś kroki strzeż się tajemnicze a

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- Adam Asnyk
- Jean-Marc Bernard
- Józef Czechowicz
- Fryderyk Hebbel
- Zygmunt Gloger
- Władysław Anczyc
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Klemensas Junoša
- Aleksander Brückner


Polecamy:

Nasi okupanci
zapowiedź
o matce
Był to Berko sławny Żyd
elegia niemocy
Hymn do piękna
Próżnia
Człowiek i kamień
Zmrok poranny
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alojzy Feliński, Guillaume Apollinaire, Max Elskamp, Wiktoras Gomulickis, Anatole France, Léon Deubel, Charles Baudlaire, Aleksander Brückner, Józef Czechowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Dumas, Deotyma, Maria Konopnicka, Franciszek Karpiński, Aleksander Fredro, Denis Diderot, Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, nieznany, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Hans Christian Andersen, Klemensas Junoša, Antonina Domańska, Tristan Derème, , Björnstjerne Björnson, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Fryderyk Hölderlin, Charles Guérin, Fagus, Fryderyk Hebbel, Henry Bataille, Francis Jammes, Julius Hart, Rudyard Kipling, Joseph Conrad, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Anatol France, Max Dauthendey, Homer, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Dōgen Kigen, Michaił Bułhakow, E. T. A. Hoffmann, Aloysius Bertrand, Jan Kasprowicz, Seweryn Goszczyński, René Descartes, George Gordon Byron, Tadeusz Boy-Żeleński, Bolesław Prus, Zygmunt Gloger, Wiktor Gomulicki, Alfred Jarry, Władysław Anczyc, Stefan George, Frances Hodgson Burnett, Marceline Desbordes-Valmore, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Alter Kacyzne, Stanisław Brzozowski, Louis le Cardonnel, Charles Baudelaire, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, Anton Czechow, Theodor Däubler, Miguel de Cervantes Saavedra, Adam Asnyk, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Joachim Gasquet, Honore de Balzac, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Antoni Czechow, Eurypides, Charles Cros, Andrzej Frycz Modrzewski, James Oliver Curwood, Hugo von Hofmannsthal, Maria Dąbrowska, Pedro Calderón de la Barca, Jacob i Wilhelm Grimm, brak,

kamagra 100 opinie
warsztat samochodowy lublin, bogucin
sztuka365.info.pl
moje-mazury.com.pl
www.dywany.org.pl
© 2015 Zbiór książek.