Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: światło popołudniu
Autor: Józef Czechowicz

stań w zatoce posłuchaj woda śpiewa pierś marynarza wypukła jest jak i morze same ponad masztów pionami za chmur szarą bramą słońce złotym sztandarem powiewa no a barki zrozumiawszy ten sygnał kołyszą chudymi rej ramionami i ja wiem otulił się snów maligną dnia lazurowy kamień tragarz pasiasty jak bąk fajkę pali stóp ciemnych mu dotyka zwinięte skrzydło fali cień leje się na bulwar fioletem i ciszą tylko dźwigi parowe jak suchotnik dyszą tylko gwiżdże ten malarz na boku fregaty zawieszony malując liter smutne kwiaty tylko ty mocną rękę zwijając jak linę przeciągasz się dziwaczną rzucasz w lazur linię strzeż się drogi strzeliste i ostre jak promień echem dzwonią z dalekości żagli trójkąty strome ciche są jak pościg strzeż się słuchaj zatoki popołudnie w światłach nie śpi w lenistwie tak słonecznym idą czyjeś kroki strzeż się tajemnicze a

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Aleksander Dumas
- Julius Hart
- Honore de Balzac
- Rudyard Kipling
- Wiktoras Gomulickis
- Francis Jammes
- Aloysius Bertrand
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Max Elskamp


Polecamy:

Lutnista
Król Drozdobrody
Choinka
Hej, w dzień narodzenia
Śpiewak spod strzechy
Zemsta
Profesor Wilczur
Stare miasto
Pamiątka
Dziewczynka z zapałkami
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, George Gordon Byron, Stefan Grabiński, Karl Gjellerup, Theodor Däubler, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Brückner, Seweryn Goszczyński, Marija Konopnicka, brak, Bolesław Prus, Anatole le Braz, Aleksander Fredro, Jan Kasprowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, nieznany, Daniel Defoe, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski, Max Dauthendey, Jacob i Wilhelm Grimm, Michaił Bułhakow, Miguel de Cervantes Saavedra, Adam Asnyk, Denis Diderot, Zygmunt Gloger, Alojzy Feliński, Aloysius Bertrand, Tadeusz Boy-Żeleński, Wiktoras Gomulickis, Guillaume Apollinaire, Rudyard Kipling, Louis le Cardonnel, Władysław Anczyc, Eurypides, Józef Czechowicz, Homer, Franciszek Karpiński, Casimir Delavigne, Andrzej Frycz Modrzewski, Antoni Czechow, Louis Gallet, Maria De La Fayette, Konstanty Gaszyński, , René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Honore de Balzac, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, Stefan George, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Alter Kacyzne, Wiktor Gomulicki, Dōgen Kigen, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Francis Jammes, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudlaire, Pedro Calderón de la Barca, James Oliver Curwood, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Gustave Kahn, Théodore de Banville, Max Elskamp, Hugo von Hofmannsthal, Anatole France, Anton Czechow, Joseph Conrad, Maria Dąbrowska, Wincenty Korab-Brzozowski, Alfred Jarry, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Cros, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Deotyma, Rudolf G. Binding, Fagus, Maria Konopnicka, Julius Hart, Fryderyk Hebbel, Michał Bałucki, Johann Wolfgang von Goethe, Antonina Domańska, Henry Bataille, Charles Guérin, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Charles Baudelaire,

najlepsze ghibli na rynku maszyny czyszczące super cena i serwis
www.ortopedia.info.pl
© 2015 Zbiór książek.