Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: światło popołudniu
Autor: Józef Czechowicz

stań w zatoce posłuchaj woda śpiewa pierś marynarza wypukła jest jak i morze same ponad masztów pionami za chmur szarą bramą słońce złotym sztandarem powiewa no a barki zrozumiawszy ten sygnał kołyszą chudymi rej ramionami i ja wiem otulił się snów maligną dnia lazurowy kamień tragarz pasiasty jak bąk fajkę pali stóp ciemnych mu dotyka zwinięte skrzydło fali cień leje się na bulwar fioletem i ciszą tylko dźwigi parowe jak suchotnik dyszą tylko gwiżdże ten malarz na boku fregaty zawieszony malując liter smutne kwiaty tylko ty mocną rękę zwijając jak linę przeciągasz się dziwaczną rzucasz w lazur linię strzeż się drogi strzeliste i ostre jak promień echem dzwonią z dalekości żagli trójkąty strome ciche są jak pościg strzeż się słuchaj zatoki popołudnie w światłach nie śpi w lenistwie tak słonecznym idą czyjeś kroki strzeż się tajemnicze a

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Miguel de Cervantes Saavedra
- Aloysius Bertrand
- Homer
- Klemensas Junoša
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Max Elskamp
- Guillaume Apollinaire
- Eurypides
- Seweryn Goszczyński
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

światło popołudniu
Wino gałganiarza
Dziewczynka z zapałkami
Wyznanie
Człowiek i kamień
Lord Jim
Cudna mieszczka
Tryumfy Króla niebieskiego
Idzie żołnierz borem, lasem
Kapitanowie zuchy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Deotyma, Władysław Anczyc, Wiktor Gomulicki, Antoni Czechow, Denis Diderot, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Léon Deubel, Tadeusz Boy-Żeleński, Fryderyk Hebbel, , Adam Asnyk, Aleksander Brückner, Tristan Derème, Stanisław Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Klemensas Junoša, Charles Guérin, Marija Konopnicka, Zygmunt Gloger, Louis le Cardonnel, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Joseph Conrad, Bolesław Prus, Björnstjerne Björnson, Stefan Grabiński, Karl Gjellerup, Michał Bałucki, Eurypides, Hugo von Hofmannsthal, Guillaume Apollinaire, nieznany, Hans Christian Andersen, Max Elskamp, Maria De La Fayette, Gustave Kahn, Michaił Bułhakow, Jean-Marc Bernard, Anatole France, Max Dauthendey, brak, Maria Dąbrowska, Theodor Däubler, Antonina Domańska, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, George Gordon Byron, Rudyard Kipling, Wincenty Korab-Brzozowski, Rudolf G. Binding, Alter Kacyzne, Julius Hart, Anatol France, Anatole le Braz, Alojzy Feliński, Aleksander Dumas, Honore de Balzac, Maria Konopnicka, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Baudlaire, Homer, Marceline Desbordes-Valmore, Dōgen Kigen, Joachim Gasquet, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudelaire, Aloysius Bertrand, Anton Czechow, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Louis Gallet, René Descartes, Jan Kasprowicz, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Charles Cros, Casimir Delavigne, Konstanty Gaszyński, Johann Wolfgang von Goethe, Daniel Defoe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fagus, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Fredro, Francis Jammes, Franciszek Karpiński, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan George, Théodore de Banville, Wiktoras Gomulickis, Alfred Jarry,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.