Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Utwory drobne
Autor: Fryderyk Hebbel

Wawrzyn wokół czoła Wawrzyn, co nigdy nie więdnie w puklach szybko blednących! Jakiż to obraz potężny ludzkiej wielkości i mocy! Wieczór Każdy wieczór mnie wzrusza, jakby ostatnim był z wszystkich, Który po walce bez końca spoczynek wieczny zwiastuje. Sen Wszystko nam mieni się w rozkosz, tak pięknie okrągli się życie I nawet zgon, bowiem usnąć pocieszającą jest śmiercią. Do człowieka Ostrej nie pragnij źrenicy, albowiem, kiedy umarłych W ziemi dojrzysz nareszcie, kwiatów oglądać nie będziesz! Zagadki Boga Dzieci, te Boga zagadki, rozwiązać je trudniej niż wszystkie, To się miłości udaje, gdy sama sobą owładnie. Sen jako prorok Co się wydarzy tobie, skąd miałby sen to zwiastować? Co uczynisz, to raczej senne rojenie wywróży. Poezja form Co już w kształtach spoczywa, to nie sobie przypisuj: W instrumencie skończonym i dzieci obudzą brzmienie. Przed płótnem Rembrandta Srogie, olbrzymie rysy, wybuchające z ciemności, Jakby nagle noc sama przemówiła obliczem. Obrona poezji Z luster lustro klecicie? Tedy czemu z obrazów Wiersze wasze? Sam w sobie każdy wiersz jest obrazem! Do tragika Chwyć człowieka, tragedio, w owej wyniosłej godzinie, Gdy go ziemia odtrąca, bowiem zapada się w gwiazdy, Gdy prawo, przez które istnieje, po zmaganiu potężnym Wyższemu wreszcie ustąpi, które włada światami; Wszakże punkt owy uchwyć, gdy jeszcze się obaj zmagają, By przypominał motyla, co się z poczwarki wykrada. Ku pamięci Bóstwom dziękuj, człowieku, gdy to, o coś walczył porankiem Na życie własne i śmierć, nie zmiażdży ciebie z wieczora. Życzenie daremne Niewybaczalne jest jedno: nie potęguje się życie, Że się chwila najwyższa zazwyczaj w drobniejsze umniejsza. Są, co pomrą z radości, czemu nie wszyscy? Piękniejszych Nie odnajdziesz płomieni, by nas odmłodzić,

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Fryderyk Hebbel <
Spis autorów:

- Anatole France
- Anton Czechow
- Adam Asnyk
- Wiktor Gomulicki
- Eurypides
- Homer
- Louis Gallet
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Anatole le Braz
- Joachim Gasquet


Polecamy:

przez kresy
Poglądy księdza Hieronima Coignarda
Pies i flakon
Wino samotnika
Do czytelnika
Brzydkie kaczątko
Słodka potrawa
Moesta et errabunda
daleko
Judyta
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Frances Hodgson Burnett, Alojzy Feliński, Anatol France, Fagus, Antoni Czechow, Maria De La Fayette, Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Björnstjerne Björnson, Joachim Gasquet, Julius Hart, Gustave Kahn, Karl Gjellerup, Marija Konopnicka, Anatole le Braz, Anatole France, Charles Baudlaire, Max Dauthendey, Bolesław Prus, Jan Kasprowicz, Francis Jammes, nieznany, Aloysius Bertrand, Daniel Defoe, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Maria Dąbrowska, Rudolf G. Binding, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, , Andrzej Frycz Modrzewski, Alfred Jarry, Alter Kacyzne, Adam Asnyk, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Konstanty Gaszyński, Hugo von Hofmannsthal, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hölderlin, Stefan George, Max Elskamp, Tristan Derème, brak, Casimir Delavigne, Charles Guérin, Jacob i Wilhelm Grimm, Stanisław Brzozowski, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria Konopnicka, Théodore de Banville, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, Eurypides, Theodor Däubler, Denis Diderot, Anton Czechow, Wiktoras Gomulickis, Władysław Anczyc, Guillaume Apollinaire, George Gordon Byron, Dōgen Kigen, Józef Czechowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Michał Bałucki, Hans Christian Andersen, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Michaił Bułhakow, René Descartes, Johann Wolfgang von Goethe, Homer, Honore de Balzac, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudyard Kipling, Louis Gallet, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, Fryderyk Hebbel, Seweryn Goszczyński, Marceline Desbordes-Valmore, Antonina Domańska, Louis le Cardonnel, Wiktor Gomulicki, Charles Baudelaire, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Léon Deubel,

zobaczysz tutaj
najlepsze ghibli na rynku maszyny czyszczące super cena i serwis
Protetyka słuchu, aparaty słuchowe
fotograf ślubów fotograf chrztu fotografia produktowa fotograf legionowo fotograf ciżaowy
© 2015 Zbiór książek.