Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Utwory drobne
Autor: Fryderyk Hebbel

Wawrzyn wokół czoła Wawrzyn, co nigdy nie więdnie w puklach szybko blednących! Jakiż to obraz potężny ludzkiej wielkości i mocy! Wieczór Każdy wieczór mnie wzrusza, jakby ostatnim był z wszystkich, Który po walce bez końca spoczynek wieczny zwiastuje. Sen Wszystko nam mieni się w rozkosz, tak pięknie okrągli się życie I nawet zgon, bowiem usnąć pocieszającą jest śmiercią. Do człowieka Ostrej nie pragnij źrenicy, albowiem, kiedy umarłych W ziemi dojrzysz nareszcie, kwiatów oglądać nie będziesz! Zagadki Boga Dzieci, te Boga zagadki, rozwiązać je trudniej niż wszystkie, To się miłości udaje, gdy sama sobą owładnie. Sen jako prorok Co się wydarzy tobie, skąd miałby sen to zwiastować? Co uczynisz, to raczej senne rojenie wywróży. Poezja form Co już w kształtach spoczywa, to nie sobie przypisuj: W instrumencie skończonym i dzieci obudzą brzmienie. Przed płótnem Rembrandta Srogie, olbrzymie rysy, wybuchające z ciemności, Jakby nagle noc sama przemówiła obliczem. Obrona poezji Z luster lustro klecicie? Tedy czemu z obrazów Wiersze wasze? Sam w sobie każdy wiersz jest obrazem! Do tragika Chwyć człowieka, tragedio, w owej wyniosłej godzinie, Gdy go ziemia odtrąca, bowiem zapada się w gwiazdy, Gdy prawo, przez które istnieje, po zmaganiu potężnym Wyższemu wreszcie ustąpi, które włada światami; Wszakże punkt owy uchwyć, gdy jeszcze się obaj zmagają, By przypominał motyla, co się z poczwarki wykrada. Ku pamięci Bóstwom dziękuj, człowieku, gdy to, o coś walczył porankiem Na życie własne i śmierć, nie zmiażdży ciebie z wieczora. Życzenie daremne Niewybaczalne jest jedno: nie potęguje się życie, Że się chwila najwyższa zazwyczaj w drobniejsze umniejsza. Są, co pomrą z radości, czemu nie wszyscy? Piękniejszych Nie odnajdziesz płomieni, by nas odmłodzić,

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Fryderyk Hebbel <
Spis autorów:

- Max Dauthendey
- Casimir Delavigne
- Pedro Calderón de la Barca
- E. T. A. Hoffmann
- Charles Guérin
- Guillaume Apollinaire
- Fagus
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Theodor Däubler
- Jean-Marc Bernard


Polecamy:

Panna de Scudéry
Śmierć urzędnika
Pożegnanie z Lindorą w górach
Moesta et errabunda
Słońce powstanie znowu…
Samowiedzy! Boleści!
Listek z nieba
Głos
Dusza wina
samobójstwo
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Anatole le Braz, Stefan George, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudelaire, Deotyma, Louis le Cardonnel, Wiktor Gomulicki, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Dumas, Eurypides, Homer, Michał Bałucki, Antonina Domańska, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Andrzej Frycz Modrzewski, E. T. A. Hoffmann, Francis Jammes, Wiktoras Gomulickis, Max Dauthendey, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Brückner, Max Elskamp, Louis Gallet, Zygmunt Gloger, Alojzy Feliński, Julius Hart, Joseph Conrad, , Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Karl Gjellerup, Adam Asnyk, Joachim Gasquet, Anatole France, Stanisław Korab-Brzozowski, Stanisław Brzozowski, Józef Czechowicz, Honore de Balzac, Gustave Kahn, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Hugo von Hofmannsthal, Fryderyk Hölderlin, René Descartes, Pedro Calderón de la Barca, Guillaume Apollinaire, George Gordon Byron, Władysław Anczyc, Aloysius Bertrand, nieznany, Anatol France, Alfred Jarry, Fagus, James Oliver Curwood, Tadeusz Boy-Żeleński, Anton Czechow, Björnstjerne Björnson, Wincenty Korab-Brzozowski, Antoni Czechow, Miguel de Cervantes Saavedra, Henry Bataille, Alter Kacyzne, Maria Dąbrowska, Theodor Däubler, Dōgen Kigen, brak, Marija Konopnicka, Denis Diderot, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Bolesław Prus, Rudolf G. Binding, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Konstanty Gaszyński, Klemensas Junoša, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard, Charles Cros, Tristan Derème, Johann Wolfgang von Goethe, Casimir Delavigne, Seweryn Goszczyński, Hans Christian Andersen,

obrazy z końmi
sztuka365.info.pl
imprezy firmowe rybnik
www
album na zdjęcia
© 2015 Zbiór książek.