Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów. Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu. To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów. I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alfred Jarry
- E. T. A. Hoffmann
- Aleksander Brückner
- Frances Hodgson Burnett
- Klemensas Junoša
- Michaił Bułhakow
- Rudolf G. Binding
- Hugo von Hofmannsthal
- Henry Bataille
- Karl Gjellerup


Polecamy:

Albatros
Jeszcześ Polsko nie zginęła
O poprawie Rzeczypospolitej
U króla Olch
Order
Calineczka
Pastuszka gęsi
imieniny
Anioł
Aptekarzowa

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Theodor Däubler, Michał Bałucki, Louis Gallet, Anatole France, Alfred Jarry, nieznany, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Wiktor Gomulicki, Aleksander Dumas, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Charles Cros, Denis Diderot, Michaił Bułhakow, Zygmunt Gloger, Maria Konopnicka, Anatole le Braz, Józef Czechowicz, Louis le Cardonnel, Théodore de Banville, Tristan Derème, James Oliver Curwood, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, , Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Seweryn Goszczyński, Stanisław Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Władysław Anczyc, Wiktoras Gomulickis, Maria De La Fayette, Henry Bataille, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatol France, Dōgen Kigen, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Fredro, Daniel Defoe, Fryderyk Hebbel, Johann Wolfgang von Goethe, Miguel de Cervantes Saavedra, Antoni Czechow, Homer, Stefan George, Fryderyk Hölderlin, Marceline Desbordes-Valmore, Max Dauthendey, Maria Dąbrowska, Charles Baudlaire, Gustave Kahn, Eurypides, Konstanty Gaszyński, George Gordon Byron, Honore de Balzac, Guillaume Apollinaire, René Descartes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Rudyard Kipling, Joseph Conrad, Max Elskamp, brak, Alter Kacyzne, Pedro Calderón de la Barca, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, Deotyma, Casimir Delavigne, Andrzej Frycz Modrzewski, Anton Czechow, Hans Christian Andersen, Francis Jammes, Björnstjerne Björnson, Bolesław Prus, Julius Hart, Rudolf G. Binding, Aloysius Bertrand, Stefan Grabiński, Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk, Antonina Domańska, Aleksander Brückner, Jacob i Wilhelm Grimm, Marija Konopnicka, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Guérin,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
http://biznesolawa24hat.eu
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.