Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów. Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu. To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów. I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alter Kacyzne
- Tristan Derème
- Maria De La Fayette
- Antoni Czechow
- Casimir Delavigne
- Max Elskamp
- Józef Czechowicz
- Aleksander Brückner
- Michaił Bułhakow
- Joachim Gasquet


Polecamy:

Projekcje
Harmonia wieczorna
Jedna jeszcze wiosna
Idzie żołnierz borem, lasem
Marysieńka Sobieska
Piękno
Jezus malusieńki
Powrót z Warszawy na wieś
do tereski z lisieux
Pieśń maski

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Fredro, Pedro Calderón de la Barca, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Antonina Domańska, Louis le Cardonnel, Maria De La Fayette, Max Elskamp, Honore de Balzac, Alter Kacyzne, Daniel Defoe, Charles Baudlaire, Alojzy Feliński, Théodore de Banville, Frances Hodgson Burnett, Władysław Anczyc, Deotyma, Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kasprowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Bolesław Prus, Franciszek Karpiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Theodor Däubler, Charles Guérin, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, Tadeusz Boy-Żeleński, Karl Gjellerup, Liudvika Didžiulienė-Žmona, nieznany, Miguel de Cervantes Saavedra, Gustave Kahn, Aleksander Brückner, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktoras Gomulickis, Casimir Delavigne, Charles Cros, Tristan Derème, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hebbel, Aloysius Bertrand, Anton Czechow, Zygmunt Gloger, George Gordon Byron, Julius Hart, Hugo von Hofmannsthal, Fagus, Fryderyk Hölderlin, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Rudolf G. Binding, , Denis Diderot, Homer, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Anatol France, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Klemensas Junoša, Stefan George, brak, Aleksander Dumas, Léon Deubel, Michaił Bułhakow, Francis Jammes, Max Dauthendey, Henry Bataille, Wiktor Gomulicki, Rudyard Kipling, Marceline Desbordes-Valmore, Eurypides, Johann Wolfgang von Goethe, Joseph Conrad, Joachim Gasquet, Anatole France, Adam Asnyk, Louis Gallet, E. T. A. Hoffmann, Björnstjerne Björnson, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm, Guillaume Apollinaire, Maria Dąbrowska, Marija Konopnicka, Michał Bałucki, Alfred Jarry, René Descartes, Anatole le Braz, Konstanty Gaszyński, Charles Baudelaire,

http://gameball.pl
programy do pozycjonowania
© 2015 Zbiór książek.