Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów. Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu. To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów. I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Hans Christian Andersen
- Frances Hodgson Burnett
- Maria De La Fayette
- Fagus
- Henry Bataille
- Francis Jammes
- Louis Gallet
- Fryderyk Hebbel
- Aleksander Fredro
- Guillaume Apollinaire


Polecamy:

zaułek
świat
Słodka potrawa
Bezbronna istota
Piosnka ułańska
wąwozy czasu
więzienie
Podrzutek
Wyznanie artysty
Gaśnięcie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Seweryn Goszczyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, nieznany, Marija Konopnicka, Denis Diderot, Hugo von Hofmannsthal, Dōgen Kigen, Anton Czechow, E. T. A. Hoffmann, James Oliver Curwood, Konstanty Gaszyński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Cros, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis le Cardonnel, Tadeusz Boy-Żeleński, Alter Kacyzne, Tristan Derème, Aleksander Brückner, Wiktor Gomulicki, Théodore de Banville, Władysław Anczyc, Alfred Jarry, René Descartes, Antoni Czechow, Daniel Defoe, Homer, Honore de Balzac, Bolesław Prus, Jan Kasprowicz, Jean-Marc Bernard, Adam Asnyk, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Francis Jammes, Franciszek Karpiński, Jacob i Wilhelm Grimm, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hölderlin, Joseph Conrad, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Anatole le Braz, Marceline Desbordes-Valmore, Guillaume Apollinaire, Michał Bałucki, Charles Guérin, Theodor Däubler, Max Dauthendey, Julius Hart, Aleksander Fredro, Anatol France, Henry Bataille, Maria De La Fayette, Maria Dąbrowska, Eurypides, Aloysius Bertrand, Stanisław Brzozowski, Wiktoras Gomulickis, George Gordon Byron, Casimir Delavigne, Stefan George, Rudolf G. Binding, Joachim Gasquet, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudyard Kipling, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Charles Baudelaire, Michaił Bułhakow, Zygmunt Gloger, Józef Czechowicz, Alojzy Feliński, Frances Hodgson Burnett, Anatole France, Klemensas Junoša, Deotyma, Fagus, Gustave Kahn, brak, Charles Baudlaire, Antonina Domańska, , Léon Deubel, Karl Gjellerup,

pomocne źródła
www.projekty-domow.org.pl
thorma.com.pl
© 2015 Zbiór książek.