Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów. Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu. To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów. I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jean-Marc Bernard
- George Gordon Byron
- Louis Gallet
- René Descartes
-
- Aleksander Fredro
- Pedro Calderón de la Barca
- Louis le Cardonnel
- Stanisław Brzozowski
- Léon Deubel


Polecamy:

sam
Pożegnanie z Lindorą w górach
Idzie stary wiarus
Kwiaty
Błogosławieństwo
ja karabin
Harlem
śmierć
Dziewice konsystorskie
Oj Maluśki, Maluśki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alfred Jarry, Léon Deubel, Théodore de Banville, Stefan George, Joachim Gasquet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudolf G. Binding, Tadeusz Boy-Żeleński, Władysław Anczyc, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Cros, Julius Hart, Daniel Defoe, Deotyma, Maria Dąbrowska, Hans Christian Andersen, René Descartes, Anatole le Braz, George Gordon Byron, Frances Hodgson Burnett, Björnstjerne Björnson, Aleksander Dumas, Honore de Balzac, Max Dauthendey, Michaił Bułhakow, Konstanty Gaszyński, Denis Diderot, Aloysius Bertrand, Charles Guérin, Theodor Däubler, Pedro Calderón de la Barca, Alojzy Feliński, Eurypides, Franciszek Karpiński, Casimir Delavigne, Aleksander Brückner, Anton Czechow, Louis le Cardonnel, Jan Kasprowicz, Homer, Anatole France, Karl Gjellerup, Adam Asnyk, Johann Wolfgang von Goethe, Antonina Domańska, Max Elskamp, Marija Konopnicka, Aleksander Fredro, Hugo von Hofmannsthal, James Oliver Curwood, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hebbel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Konopnicka, Dōgen Kigen, Wiktor Gomulicki, Maria De La Fayette, Klemensas Junoša, brak, Guillaume Apollinaire, Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Jean-Marc Bernard, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marceline Desbordes-Valmore, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antoni Czechow, Gustave Kahn, Henry Bataille, Alter Kacyzne, Joseph Conrad, Louis Gallet, Józef Czechowicz, Francis Jammes, Stanisław Brzozowski, , Jacob i Wilhelm Grimm, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Fagus, Charles Baudlaire, Zygmunt Gloger, Andrzej Frycz Modrzewski, nieznany, Charles Baudelaire, Wiktoras Gomulickis, Stefan Grabiński, Michał Bałucki, Wincenty Korab-Brzozowski, Tristan Derème,

najlepsze i profesjonalne usługi pogrzebpwe warszawa doswiadczenie i praktyka na rynku
kamera wrzoski kościół
bilety mystic festival
najlepszy w warszawie fotograf przedszkolny i w województwie mazowieckim
aleksandra saletra
© 2015 Zbiór książek.