Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Cień
Autor: Hans Christian Andersen

W gorących krajach słońce pali tak okropnie, że skóra ludzka od jego promieni ciemnieje, aż staje się zupełnie czarna jak u murzynów. Pewien młody uczony z naszych stron północnych udał się w kraje gorące. O różnicy klimatu wiedział bardzo dobrze z książek, ale się wielu rzeczy nie domyślał. Nie przypuszczał na przykład, że w ciągu dnia, kiedy słońce świeci jasno, będzie musiał jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy siedzieć zamknięty w domu. Wyglądało to, jakby wszyscy w mieście spali: zamykano okiennice, drzwi i bramy, zapuszczano ciężkie rolety. Na ulicach było pusto. Na tej ulicy zwłaszcza, gdzie zamieszkał nasz młody uczony, niepodobna było wytrzymać: słońce świeciło na niej od rana do nocy i zdawało się biedakowi, że siedzi w rozpalonym piecu. To gniewało go i męczyło, schudł i pobladł: nawet cień jego się skurczył i krył, jak mógł, przed słońcem czekając, aż zajdzie, aby odżyć znowu. Przyjemnie i zabawnie było patrzeć na to: ledwo wniesiono światło do pokoju, cień prostował się, wydłużał, grubiał, rozpościerał po ścianie i suficie. Musiał się wyciągać, aby nabrać sił i rozmiarów. I uczony młodzieniec też oddychał. Otwierał okna, siadał na balkonie, a gdy zgasły ostatnie zorze i gwiazdy zamigotały na niebie, zdawało mu się, że wraca do życia. Całe miasto także budziło się ze snu: na balkonach, które przy każdym mieszkaniu znajdują się w tych krajach, ukazywali się ludzie, ażeby odetchnąć trochę chłodniejszym powietrzem; ulica się zaludniała. Krawcy i szewcy siadali przed swymi sklepami, wynoszono krzesła, stoliki i światła, rozlegały się śmiechy i rozmowy. Tu idą

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Michaił Bułhakow
- Anatole France
- Władysław Anczyc
- Honore de Balzac
- Francis Jammes
- Stefan George
- René Descartes
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Stanisław Brzozowski
-


Polecamy:

Wyznanie
Krasnoludek
Dzisiaj w Betlejem
Towarzysz podróży
Kapitan Lazare
jedyna
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Córa Albionu
Antoni Gorecki
pontorson
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan George, Théodore de Banville, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Eurypides, Denis Diderot, Maria De La Fayette, Charles Cros, George Gordon Byron, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatol France, Aleksander Brückner, Daniel Defoe, Joseph Conrad, Michał Bałucki, Anatole le Braz, brak, René Descartes, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Antonina Domańska, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hölderlin, Theodor Däubler, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Miguel de Cervantes Saavedra, Jan Kasprowicz, Charles Guérin, Fagus, Rudyard Kipling, Maria Dąbrowska, Bolesław Prus, Guillaume Apollinaire, Maria Konopnicka, E. T. A. Hoffmann, nieznany, Honore de Balzac, Homer, Stanisław Brzozowski, Wincenty Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Hans Christian Andersen, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Johann Wolfgang von Goethe, Henry Bataille, Max Elskamp, Stefan Grabiński, Anton Czechow, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Charles Baudlaire, Dōgen Kigen, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jacob i Wilhelm Grimm, Antoni Czechow, Jean-Marc Bernard, Léon Deubel, Casimir Delavigne, Rudolf G. Binding, Max Dauthendey, Alfred Jarry, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Władysław Anczyc, Francis Jammes, Seweryn Goszczyński, Klemensas Junoša, Charles Baudelaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Wiktoras Gomulickis, Michaił Bułhakow, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, Joachim Gasquet, Björnstjerne Björnson, Aloysius Bertrand, Józef Czechowicz, Gustave Kahn, Aleksander Dumas, Louis Gallet, , Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, James Oliver Curwood, Anatole France,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.