Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Jeszcześ Polsko nie zginęła
Autor: nieznany

Jeszcześ Polsko nie zginęła» Brzmi wciąż, choć się pieni wróg. W którymś ufność swą złożyła, Jeszcze żyje — stary Bóg. W oczach Jego długie lata Jako jeden przemkną dzień; Drogich osób niech Cię strata, Niech nie trwoży śmierci cień. Bóg na wrogów ześle karę, Co nad liczbę dręczą Was! Kto najświętsze zgwałcił prawa I zbrodniczy dzielił plon: Tego pomsta rychło krwawa Przed odwieczny pozwie tron. Kto się w świętym stawił boju Za ołtarze, kraj i lud, Kto w cierpieniach, kto wśród znoju Świętej sprawy dźwigał trud, Niechaj wzniesie w górę czoło, Które wrogów gnębił gniew, Bo ot wschodzi już wokoło Z krwi męczeńskiej nowy siew. Bohaterem — kto orężnie Z wrogiem bieży w krwawy tan; Bohaterem — ten, co mężnie Rzekł: mścicielem moim Pan! Już się jasny przedświt zbliża Wzorem ludów zna Cię świat, Bohaterze wiary, krzyża I ofiaro strasznych zdrad. Duchy przodków z fal błękitów, Już ku Tobie w wieńcach mkną, Już powstają z Karpat szczytów, Widzę świetną przyszłość Twą. Dawna sławo, coś się zćmiła, W Sobieskiego ślady spiesz, Jeszcześ Polsko nie zginęła, Tylko ufaj, cierp i

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Tadeusz Boy-Żeleński
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Stanisław Brzozowski
- Frances Hodgson Burnett
- E. T. A. Hoffmann
- Fryderyk Hebbel
- Antonina Domańska
- Deotyma


Polecamy:

Bezbronna istota
Półkula w lokach
Historia roku
Trzaska i Zbroja
Puk z Pukowej Górki
W biurze pocztowym
Idzie żołnierz borem, lasem
coda
zaułek
Król Drozdobrody
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Zygmunt Gloger, Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Dōgen Kigen, George Gordon Byron, Anatole le Braz, Seweryn Goszczyński, Antonina Domańska, Daniel Defoe, Joseph Conrad, E. T. A. Hoffmann, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktoras Gomulickis, Aloysius Bertrand, Alter Kacyzne, Charles Guérin, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, Francis Jammes, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Théodore de Banville, Wiktor Gomulicki, Stefan George, Maria Dąbrowska, Max Dauthendey, Marceline Desbordes-Valmore, Frances Hodgson Burnett, Anatol France, Léon Deubel, Aleksander Brückner, Anatole France, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Konopnicka, Maria De La Fayette, Stanisław Brzozowski, Alfred Jarry, Michaił Bułhakow, Marija Konopnicka, nieznany, Michał Bałucki, Hans Christian Andersen, Julius Hart, Honore de Balzac, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hölderlin, Max Elskamp, Denis Diderot, Björnstjerne Björnson, Klemensas Junoša, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Józef Czechowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Bolesław Prus, Henry Bataille, Władysław Anczyc, Fryderyk Hebbel, Stefan Grabiński, , Eurypides, Fagus, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, brak, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Konstanty Gaszyński, Pedro Calderón de la Barca, Alojzy Feliński, Homer, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Dumas, Wincenty Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudyard Kipling, René Descartes, Louis Gallet, Casimir Delavigne, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Joachim Gasquet, Charles Cros, Tristan Derème, Gustave Kahn, Jean-Marc Bernard, Theodor Däubler, Rudolf G. Binding, James Oliver Curwood, Charles Baudlaire, Karl Gjellerup,

a!konto - biuro rachunkowe kraków
z tego źródła
© 2015 Zbiór książek.