Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Jeszcześ Polsko nie zginęła
Autor: nieznany

Jeszcześ Polsko nie zginęła» Brzmi wciąż, choć się pieni wróg. W którymś ufność swą złożyła, Jeszcze żyje — stary Bóg. W oczach Jego długie lata Jako jeden przemkną dzień; Drogich osób niech Cię strata, Niech nie trwoży śmierci cień. Bóg na wrogów ześle karę, Co nad liczbę dręczą Was! Kto najświętsze zgwałcił prawa I zbrodniczy dzielił plon: Tego pomsta rychło krwawa Przed odwieczny pozwie tron. Kto się w świętym stawił boju Za ołtarze, kraj i lud, Kto w cierpieniach, kto wśród znoju Świętej sprawy dźwigał trud, Niechaj wzniesie w górę czoło, Które wrogów gnębił gniew, Bo ot wschodzi już wokoło Z krwi męczeńskiej nowy siew. Bohaterem — kto orężnie Z wrogiem bieży w krwawy tan; Bohaterem — ten, co mężnie Rzekł: mścicielem moim Pan! Już się jasny przedświt zbliża Wzorem ludów zna Cię świat, Bohaterze wiary, krzyża I ofiaro strasznych zdrad. Duchy przodków z fal błękitów, Już ku Tobie w wieńcach mkną, Już powstają z Karpat szczytów, Widzę świetną przyszłość Twą. Dawna sławo, coś się zćmiła, W Sobieskiego ślady spiesz, Jeszcześ Polsko nie zginęła, Tylko ufaj, cierp i

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- brak
- Eurypides
- Seweryn Goszczyński
- Theodor Däubler
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Bolesław Prus
- Maria Dąbrowska
- Alfred Jarry
- Léon Deubel


Polecamy:

coda
Ubogi bogaty
jesień
miłość
wieczorem
O pierwszej nad ranem
Lutnista
Reineke-Lis
Mędrcy świata
Ukrzyżowanie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Joseph Conrad, Homer, Björnstjerne Björnson, Antoni Czechow, Jean-Marc Bernard, Aloysius Bertrand, Rudolf G. Binding, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Hugo von Hofmannsthal, Dōgen Kigen, brak, Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Anczyc, Charles Baudelaire, Maria Konopnicka, Alojzy Feliński, Adam Asnyk, Charles Guérin, Michaił Bułhakow, Henry Bataille, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudlaire, Aleksander Fredro, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole le Braz, Theodor Däubler, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Eurypides, Alfred Jarry, E. T. A. Hoffmann, Joachim Gasquet, Fryderyk Hebbel, Pedro Calderón de la Barca, Julius Hart, George Gordon Byron, Louis le Cardonnel, Michał Bałucki, Tadeusz Boy-Żeleński, , Zygmunt Gloger, Anton Czechow, Max Dauthendey, Francis Jammes, Alter Kacyzne, René Descartes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Théodore de Banville, Klemensas Junoša, Wiktor Gomulicki, Stanisław Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Max Elskamp, Aleksander Brückner, Maria Dąbrowska, Daniel Defoe, Maria De La Fayette, Marija Konopnicka, Rudyard Kipling, Léon Deubel, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, Karl Gjellerup, Guillaume Apollinaire, Fagus, Gustave Kahn, Bolesław Prus, nieznany, Miguel de Cervantes Saavedra, Seweryn Goszczyński, Józef Czechowicz, Denis Diderot, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Antonina Domańska, James Oliver Curwood, Deotyma, Louis Gallet, Anatole France, Aleksander Dumas, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatol France, Stefan George, Stefan Grabiński, Stanisław Brzozowski, Franciszek Karpiński, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.