Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Polny kwiatek
Autor: Hans Christian Andersen

Posłuchajcie bajeczki. Niedaleko od gościńca, za zieloną łączką, stał drewniany dworek wiejski pośród dużego ogrodu, otoczonego zielonymi sztachetami. Dworek wyglądał bardzo ładnie wśród zieleni, na ogrodzonych grządkach kwitły najpiękniejsze kwiaty, a na łączce, nad rowem, między najbujniejszą, ciemnozieloną trawą zakwitł polny kwiatek — o złocistym środku i śnieżnobiałych płatkach gwiaździstej korony. Ciepłe, ożywcze słońce zlewało nań promienie równie szczodre, jak na kwiaty ogrodowe, więc skromna roślinka nie czuła się bynajmniej pokrzywdzona; nie myślała też o tym, że jej nikt nie widzi w trawie nad rowem, że jest nędznym kwiatkiem, pogardzonym od ludzi; nie — polny kwiatek był zadowolony ze swego losu, odwracał ku słońcu złocistą główkę, patrzał na nie z miłością, z wielką rozkoszą pił światło i ciepło i słuchał śpiewu skowronka wysoko unoszącego się pod obłokami. Szczęśliwym był kwiatek polny. — Tak jasno, uroczyście i pięknie dokoła, chyba to święto wielkie — myślał sobie. A tymczasem był to zwykły poniedziałek i wiejskie dzieci uczyły się w szkółce, głośno powtarzając za nauczycielem wyrazy i całe zdania. I polny kwiatek uczył się prawd wielkich o Bogu i Jego dobroci od słońca, od błękitu powietrza, od trawy zielonej, od wszystkiego, co otaczało go dokoła. I wdzięczny był małemu skowronkowi, że to wszystko tak pięknie wyśpiewał tam w górze, co on czuł tylko niejasno w milczeniu. Spojrzał na ptaszka z nieśmiałym podziwem i ogromną miłością: on tam buja wysoko, swobodny, rozgłośny, umie wyrazić, co czuje! W sercu polnego kwiatka nie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Fagus
- Charles Baudlaire
- George Gordon Byron
- Aleksander Dumas
- Bolesław Prus
- Casimir Delavigne
- Johann Wolfgang von Goethe
- Tristan Derème
- Louis Gallet
- Denis Diderot


Polecamy:

Damy
Rozmaryn
Wieniec z liści odarty
Błogosławieństwo
Komedia ludzka Eugenia Grandet
w kolorowej nocy
Jutrzenka duszy
Don Juan
Zwierciadło
Bezbronna istota

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Andrzej Frycz Modrzewski, Anatol France, Antonina Domańska, Pedro Calderón de la Barca, Seweryn Goszczyński, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Eurypides, Jan Kasprowicz, Henry Bataille, Johann Wolfgang von Goethe, Bolesław Prus, Aleksander Fredro, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Fagus, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, Michaił Bułhakow, Honore de Balzac, Anton Czechow, Józef Czechowicz, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Guillaume Apollinaire, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, Franciszek Karpiński, Charles Guérin, Anatole le Braz, René Descartes, Joachim Gasquet, Dōgen Kigen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alojzy Feliński, Adam Asnyk, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, James Oliver Curwood, Zygmunt Gloger, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole France, E. T. A. Hoffmann, brak, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Michał Bałucki, Stefan George, Théodore de Banville, Konstanty Gaszyński, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, Deotyma, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Casimir Delavigne, Marija Konopnicka, Louis le Cardonnel, Aleksander Dumas, Julius Hart, Tristan Derème, Joseph Conrad, Maria Dąbrowska, Miguel de Cervantes Saavedra, George Gordon Byron, Maria De La Fayette, Rudyard Kipling, Jacob i Wilhelm Grimm, Aloysius Bertrand, Gustave Kahn, Władysław Anczyc, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Brzozowski, Louis Gallet, Hans Christian Andersen, Max Elskamp, Klemensas Junoša, Alfred Jarry, Léon Deubel, , Charles Baudelaire, Maria Konopnicka, Stefan Grabiński, Daniel Defoe, Denis Diderot, Stanisław Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Brückner, Karl Gjellerup, nieznany, Hugo von Hofmannsthal, Homer,

najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.