Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Polny kwiatek
Autor: Hans Christian Andersen

Posłuchajcie bajeczki. Niedaleko od gościńca, za zieloną łączką, stał drewniany dworek wiejski pośród dużego ogrodu, otoczonego zielonymi sztachetami. Dworek wyglądał bardzo ładnie wśród zieleni, na ogrodzonych grządkach kwitły najpiękniejsze kwiaty, a na łączce, nad rowem, między najbujniejszą, ciemnozieloną trawą zakwitł polny kwiatek — o złocistym środku i śnieżnobiałych płatkach gwiaździstej korony. Ciepłe, ożywcze słońce zlewało nań promienie równie szczodre, jak na kwiaty ogrodowe, więc skromna roślinka nie czuła się bynajmniej pokrzywdzona; nie myślała też o tym, że jej nikt nie widzi w trawie nad rowem, że jest nędznym kwiatkiem, pogardzonym od ludzi; nie — polny kwiatek był zadowolony ze swego losu, odwracał ku słońcu złocistą główkę, patrzał na nie z miłością, z wielką rozkoszą pił światło i ciepło i słuchał śpiewu skowronka wysoko unoszącego się pod obłokami. Szczęśliwym był kwiatek polny. — Tak jasno, uroczyście i pięknie dokoła, chyba to święto wielkie — myślał sobie. A tymczasem był to zwykły poniedziałek i wiejskie dzieci uczyły się w szkółce, głośno powtarzając za nauczycielem wyrazy i całe zdania. I polny kwiatek uczył się prawd wielkich o Bogu i Jego dobroci od słońca, od błękitu powietrza, od trawy zielonej, od wszystkiego, co otaczało go dokoła. I wdzięczny był małemu skowronkowi, że to wszystko tak pięknie wyśpiewał tam w górze, co on czuł tylko niejasno w milczeniu. Spojrzał na ptaszka z nieśmiałym podziwem i ogromną miłością: on tam buja wysoko, swobodny, rozgłośny, umie wyrazić, co czuje! W sercu polnego kwiatka nie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Hans Christian Andersen
- Louis Gallet
- Daniel Defoe
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Alfred Jarry
- Aleksander Dumas
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Wiktor Gomulicki
- brak


Polecamy:

lato na wołyniu
Czarna sukienka
Mędrcy świata
Epigraf na potępioną książkę
Do Justyny
Barwy, głosy, wonie
daleko
erotyk
Pęknięty dzwon
śmierć2
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alfred Jarry, Maria Konopnicka, nieznany, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aloysius Bertrand, Anatole France, Anton Czechow, Marija Konopnicka, Stefan George, Julius Hart, Rudyard Kipling, Max Dauthendey, Michaił Bułhakow, Aleksander Dumas, Homer, Hans Christian Andersen, Charles Guérin, Stanisław Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, Adam Asnyk, Joachim Gasquet, Anatole le Braz, Tadeusz Boy-Żeleński, Andrzej Frycz Modrzewski, Miguel de Cervantes Saavedra, Antoni Czechow, E. T. A. Hoffmann, Pedro Calderón de la Barca, Marceline Desbordes-Valmore, Alter Kacyzne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Théodore de Banville, Bolesław Prus, René Descartes, Stefan Grabiński, Wincenty Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Tristan Derème, Henry Bataille, Casimir Delavigne, Władysław Anczyc, Eurypides, Rudolf G. Binding, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Max Elskamp, Jacob i Wilhelm Grimm, Fryderyk Hölderlin, Denis Diderot, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hebbel, Deotyma, , Maria De La Fayette, Joseph Conrad, Wiktoras Gomulickis, Dōgen Kigen, Louis Gallet, Björnstjerne Björnson, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Jean-Marc Bernard, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Franciszek Karpiński, Fagus, Anatol France, Wiktor Gomulicki, Léon Deubel, Józef Czechowicz, Frances Hodgson Burnett, Antonina Domańska, Konstanty Gaszyński, Louis le Cardonnel, Francis Jammes, Charles Baudlaire, Aleksander Fredro, James Oliver Curwood, Johann Wolfgang von Goethe, Zygmunt Gloger, Guillaume Apollinaire, Daniel Defoe, Theodor Däubler, brak, Gustave Kahn, Hugo von Hofmannsthal, Charles Cros, George Gordon Byron,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.