Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Polny kwiatek
Autor: Hans Christian Andersen

Posłuchajcie bajeczki. Niedaleko od gościńca, za zieloną łączką, stał drewniany dworek wiejski pośród dużego ogrodu, otoczonego zielonymi sztachetami. Dworek wyglądał bardzo ładnie wśród zieleni, na ogrodzonych grządkach kwitły najpiękniejsze kwiaty, a na łączce, nad rowem, między najbujniejszą, ciemnozieloną trawą zakwitł polny kwiatek — o złocistym środku i śnieżnobiałych płatkach gwiaździstej korony. Ciepłe, ożywcze słońce zlewało nań promienie równie szczodre, jak na kwiaty ogrodowe, więc skromna roślinka nie czuła się bynajmniej pokrzywdzona; nie myślała też o tym, że jej nikt nie widzi w trawie nad rowem, że jest nędznym kwiatkiem, pogardzonym od ludzi; nie — polny kwiatek był zadowolony ze swego losu, odwracał ku słońcu złocistą główkę, patrzał na nie z miłością, z wielką rozkoszą pił światło i ciepło i słuchał śpiewu skowronka wysoko unoszącego się pod obłokami. Szczęśliwym był kwiatek polny. — Tak jasno, uroczyście i pięknie dokoła, chyba to święto wielkie — myślał sobie. A tymczasem był to zwykły poniedziałek i wiejskie dzieci uczyły się w szkółce, głośno powtarzając za nauczycielem wyrazy i całe zdania. I polny kwiatek uczył się prawd wielkich o Bogu i Jego dobroci od słońca, od błękitu powietrza, od trawy zielonej, od wszystkiego, co otaczało go dokoła. I wdzięczny był małemu skowronkowi, że to wszystko tak pięknie wyśpiewał tam w górze, co on czuł tylko niejasno w milczeniu. Spojrzał na ptaszka z nieśmiałym podziwem i ogromną miłością: on tam buja wysoko, swobodny, rozgłośny, umie wyrazić, co czuje! W sercu polnego kwiatka nie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Joseph Conrad
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Théodore de Banville
- Max Dauthendey
- Honore de Balzac
- Johann Wolfgang von Goethe
- Léon Deubel
- Stanisław Brzozowski
- Alfred Jarry


Polecamy:

Antoni Gorecki
Kołysanka
Słodka potrawa
Wszystko na swoim miejscu
Do P. Davida, snycerza posągów
Król zamczyska
Wańka
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Łaskawi jako książęta
melancholia

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, Stefan Grabiński, Antonina Domańska, Marija Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Dumas, Theodor Däubler, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fagus, Stanisław Brzozowski, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Théodore de Banville, Hans Christian Andersen, Maria Dąbrowska, George Gordon Byron, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, brak, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Seweryn Goszczyński, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hölderlin, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Joachim Gasquet, Louis Gallet, James Oliver Curwood, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Zygmunt Gloger, Alfred Jarry, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Andrzej Frycz Modrzewski, , Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Fredro, Michał Bałucki, René Descartes, Frances Hodgson Burnett, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, E. T. A. Hoffmann, Joseph Conrad, Léon Deubel, Gustave Kahn, nieznany, Julius Hart, Charles Cros, Honore de Balzac, Anatole le Braz, Michaił Bułhakow, Anatole France, Francis Jammes, Hugo von Hofmannsthal, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Anatol France, Alojzy Feliński, Casimir Delavigne, Eurypides, Władysław Anczyc, Konstanty Gaszyński, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Adam Asnyk, Anton Czechow, Tristan Derème, Aleksander Brückner, Louis le Cardonnel, Denis Diderot, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Stefan George, Pedro Calderón de la Barca, Deotyma, Charles Guérin, Guillaume Apollinaire, Homer,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
http://biznesolawa24hat.eu
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.