Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Polny kwiatek
Autor: Hans Christian Andersen

Posłuchajcie bajeczki. Niedaleko od gościńca, za zieloną łączką, stał drewniany dworek wiejski pośród dużego ogrodu, otoczonego zielonymi sztachetami. Dworek wyglądał bardzo ładnie wśród zieleni, na ogrodzonych grządkach kwitły najpiękniejsze kwiaty, a na łączce, nad rowem, między najbujniejszą, ciemnozieloną trawą zakwitł polny kwiatek — o złocistym środku i śnieżnobiałych płatkach gwiaździstej korony. Ciepłe, ożywcze słońce zlewało nań promienie równie szczodre, jak na kwiaty ogrodowe, więc skromna roślinka nie czuła się bynajmniej pokrzywdzona; nie myślała też o tym, że jej nikt nie widzi w trawie nad rowem, że jest nędznym kwiatkiem, pogardzonym od ludzi; nie — polny kwiatek był zadowolony ze swego losu, odwracał ku słońcu złocistą główkę, patrzał na nie z miłością, z wielką rozkoszą pił światło i ciepło i słuchał śpiewu skowronka wysoko unoszącego się pod obłokami. Szczęśliwym był kwiatek polny. — Tak jasno, uroczyście i pięknie dokoła, chyba to święto wielkie — myślał sobie. A tymczasem był to zwykły poniedziałek i wiejskie dzieci uczyły się w szkółce, głośno powtarzając za nauczycielem wyrazy i całe zdania. I polny kwiatek uczył się prawd wielkich o Bogu i Jego dobroci od słońca, od błękitu powietrza, od trawy zielonej, od wszystkiego, co otaczało go dokoła. I wdzięczny był małemu skowronkowi, że to wszystko tak pięknie wyśpiewał tam w górze, co on czuł tylko niejasno w milczeniu. Spojrzał na ptaszka z nieśmiałym podziwem i ogromną miłością: on tam buja wysoko, swobodny, rozgłośny, umie wyrazić, co czuje! W sercu polnego kwiatka nie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Dōgen Kigen
- Anatole le Braz
- Tristan Derème
- Max Elskamp
- Jan Kasprowicz
- Seweryn Goszczyński
- Marceline Desbordes-Valmore
- Fryderyk Hölderlin
- Stefan Grabiński
- Franciszek Karpiński


Polecamy:

Mała księżniczka
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Amor i czaszka
wieczorem
Kopciuszek
Tryumfy Króla niebieskiego
Z Narodzenia Pana
Czerw drzewa zwiędłe toczy
Niepowrotne
Młyn na wzgórzu
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antonina Domańska, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Fagus, Casimir Delavigne, Zygmunt Gloger, Stefan Grabiński, Frances Hodgson Burnett, Deotyma, Józef Czechowicz, Charles Baudlaire, Bolesław Prus, James Oliver Curwood, Aloysius Bertrand, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole France, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis Gallet, Charles Guérin, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Baudelaire, Michaił Bułhakow, René Descartes, Alojzy Feliński, Anatole le Braz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, brak, Hugo von Hofmannsthal, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hölderlin, Karl Gjellerup, Charles Cros, Adam Asnyk, Guillaume Apollinaire, Wiktoras Gomulickis, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Stanisław Brzozowski, Stefan George, Seweryn Goszczyński, Hans Christian Andersen, Homer, Klemensas Junoša, nieznany, Rudolf G. Binding, Maria De La Fayette, Daniel Defoe, Henry Bataille, Tristan Derème, , Denis Diderot, Miguel de Cervantes Saavedra, Jan Kasprowicz, Gustave Kahn, Francis Jammes, Theodor Däubler, Marija Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Julius Hart, Théodore de Banville, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Eurypides, Aleksander Dumas, Pedro Calderón de la Barca, Jean-Marc Bernard, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Max Elskamp, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Joseph Conrad, Michał Bałucki, Konstanty Gaszyński, Anatol France, Aleksander Brückner, Honore de Balzac, Alter Kacyzne, Joachim Gasquet, E. T. A. Hoffmann, Alfred Jarry, Louis le Cardonnel, Björnstjerne Björnson, Maria Konopnicka, Rudyard Kipling, Władysław Anczyc, Antoni Czechow, George Gordon Byron, Jacob i Wilhelm Grimm,

czytaj tutaj więcej
modernizacja stron www
administracja stronami www
gąbka florystyczna mokra
© 2015 Zbiór książek.