Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Polny kwiatek
Autor: Hans Christian Andersen

Posłuchajcie bajeczki. Niedaleko od gościńca, za zieloną łączką, stał drewniany dworek wiejski pośród dużego ogrodu, otoczonego zielonymi sztachetami. Dworek wyglądał bardzo ładnie wśród zieleni, na ogrodzonych grządkach kwitły najpiękniejsze kwiaty, a na łączce, nad rowem, między najbujniejszą, ciemnozieloną trawą zakwitł polny kwiatek — o złocistym środku i śnieżnobiałych płatkach gwiaździstej korony. Ciepłe, ożywcze słońce zlewało nań promienie równie szczodre, jak na kwiaty ogrodowe, więc skromna roślinka nie czuła się bynajmniej pokrzywdzona; nie myślała też o tym, że jej nikt nie widzi w trawie nad rowem, że jest nędznym kwiatkiem, pogardzonym od ludzi; nie — polny kwiatek był zadowolony ze swego losu, odwracał ku słońcu złocistą główkę, patrzał na nie z miłością, z wielką rozkoszą pił światło i ciepło i słuchał śpiewu skowronka wysoko unoszącego się pod obłokami. Szczęśliwym był kwiatek polny. — Tak jasno, uroczyście i pięknie dokoła, chyba to święto wielkie — myślał sobie. A tymczasem był to zwykły poniedziałek i wiejskie dzieci uczyły się w szkółce, głośno powtarzając za nauczycielem wyrazy i całe zdania. I polny kwiatek uczył się prawd wielkich o Bogu i Jego dobroci od słońca, od błękitu powietrza, od trawy zielonej, od wszystkiego, co otaczało go dokoła. I wdzięczny był małemu skowronkowi, że to wszystko tak pięknie wyśpiewał tam w górze, co on czuł tylko niejasno w milczeniu. Spojrzał na ptaszka z nieśmiałym podziwem i ogromną miłością: on tam buja wysoko, swobodny, rozgłośny, umie wyrazić, co czuje! W sercu polnego kwiatka nie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- René Descartes
- Guillaume Apollinaire
- Jan Kasprowicz
- Max Dauthendey
- Jean-Marc Bernard
- Rudolf G. Binding
- Aleksander Brückner
- Alter Kacyzne
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Pedro Calderón de la Barca


Polecamy:

Albatros
Ukradziony grosik
Mali czarodzieje
Kwiaty
ranek
Do Kreolki
Rota
wąwozy czasu
Moesta et errabunda
Rupiec Kopeć
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Fryderyk Hölderlin, Casimir Delavigne, Rudolf G. Binding, Joseph Conrad, Théodore de Banville, nieznany, Aleksander Fredro, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Alfred Jarry, Klemensas Junoša, , Anton Czechow, Henry Bataille, Julius Hart, Alojzy Feliński, Charles Cros, Tristan Derème, Hans Christian Andersen, Władysław Anczyc, Adam Asnyk, Charles Guérin, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Karl Gjellerup, Konstanty Gaszyński, George Gordon Byron, Tadeusz Boy-Żeleński, Louis Gallet, Charles Baudelaire, Maria Dąbrowska, Honore de Balzac, Maria Konopnicka, Guillaume Apollinaire, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Anatol France, Fagus, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore, James Oliver Curwood, Antoni Czechow, Seweryn Goszczyński, Gustave Kahn, Michał Bałucki, Aleksander Brückner, Andrzej Frycz Modrzewski, Max Elskamp, Wincenty Korab-Brzozowski, René Descartes, Francis Jammes, Michaił Bułhakow, Homer, Jacob i Wilhelm Grimm, Bolesław Prus, Stefan Grabiński, Rudyard Kipling, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Dōgen Kigen, Jan Kasprowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, Deotyma, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Daniel Defoe, Wiktor Gomulicki, Antonina Domańska, Theodor Däubler, Anatole le Braz, Léon Deubel, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Pedro Calderón de la Barca, Alter Kacyzne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudlaire, Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, Stefan George, brak, Marija Konopnicka, Józef Czechowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa,

deweloper opole
imprezy dla dzieci katowice
© 2015 Zbiór książek.