Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: prowincja noc
Autor: Józef Czechowicz

1 na wieży furgotał blaszany kogucik na drugiej zegar nucił mur fal i chmur popękał w złote okienka gwiazdy lampy lublin nad łąką przysiadł sam był i cisza dokoła pagórów koła dymiąca czarnoziemu połać mgły nad sadami czarnemi znad łąki mgły zamknęły się oczy ziemi powiekami z mgły 2 noc to koło w ciszy niebieskiej wełnie wilno kościelne śpi białe jak gołąb nad zaułkiem arkada dom domowi dłoń tak uścisnął i zastygł z nagła jest i latarnia blada nad chodnikiem drewnianym nisko i ogród na wietrze zagrał wilia się łuszczy pluszcze o brzeg litwa ziemia puszczy jak dobrze 3 w ciemności przegonny powiew na dachach strzelistych jak pacierz noc czarną jamą niewidzialni trzepocą orłowie zamość zamość rynek to staw kamienny z ratusza przystanią kolumn kroki senne dalekie rano w ciemności ukosy kortyn blanki szkarpy bramy czarnym się fortem zamość w ziemię

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Johann Wolfgang von Goethe
- Aleksander Brückner
- Wiktoras Gomulickis
- Stanisław Brzozowski
- Joseph Conrad
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Fryderyk Hebbel
- Tristan Derème
- Aleksander Dumas
- Charles Baudelaire


Polecamy:

Wino samotnika
Krysia bezimienna
Zając i jeż
Syrena
Stare miasto
Jeszcześ Polsko nie zginęła
Akordy jesienne
Latarnie
toruń
Pastuszka gęsi
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Anczyc, Fagus, Léon Deubel, nieznany, , Rudolf G. Binding, Aleksander Dumas, Jan Kasprowicz, René Descartes, Wiktoras Gomulickis, Michał Bałucki, Stefan George, Aleksander Brückner, Maria Dąbrowska, Joseph Conrad, Hugo von Hofmannsthal, Anatole le Braz, Louis Gallet, Maria De La Fayette, Charles Baudlaire, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, Marceline Desbordes-Valmore, Alfred Jarry, Daniel Defoe, Klemensas Junoša, Homer, Alter Kacyzne, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Baudelaire, Rudyard Kipling, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Louis le Cardonnel, Stefan Grabiński, Wiktor Gomulicki, Björnstjerne Björnson, Theodor Däubler, Eurypides, James Oliver Curwood, Max Dauthendey, Anatol France, Deotyma, Charles Guérin, Zygmunt Gloger, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hebbel, Antoni Czechow, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Gustave Kahn, Alojzy Feliński, Jean-Marc Bernard, E. T. A. Hoffmann, Guillaume Apollinaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, George Gordon Byron, Aleksander Fredro, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Konopnicka, Franciszek Karpiński, Tristan Derème, Antonina Domańska, Józef Czechowicz, Julius Hart, Stanisław Brzozowski, Dōgen Kigen, Seweryn Goszczyński, brak, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole France, Denis Diderot, Francis Jammes, Anton Czechow, Charles Cros, Théodore de Banville, Bolesław Prus, Aloysius Bertrand, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Boy-Żeleński,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.