Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: prowincja noc
Autor: Józef Czechowicz

1 na wieży furgotał blaszany kogucik na drugiej zegar nucił mur fal i chmur popękał w złote okienka gwiazdy lampy lublin nad łąką przysiadł sam był i cisza dokoła pagórów koła dymiąca czarnoziemu połać mgły nad sadami czarnemi znad łąki mgły zamknęły się oczy ziemi powiekami z mgły 2 noc to koło w ciszy niebieskiej wełnie wilno kościelne śpi białe jak gołąb nad zaułkiem arkada dom domowi dłoń tak uścisnął i zastygł z nagła jest i latarnia blada nad chodnikiem drewnianym nisko i ogród na wietrze zagrał wilia się łuszczy pluszcze o brzeg litwa ziemia puszczy jak dobrze 3 w ciemności przegonny powiew na dachach strzelistych jak pacierz noc czarną jamą niewidzialni trzepocą orłowie zamość zamość rynek to staw kamienny z ratusza przystanią kolumn kroki senne dalekie rano w ciemności ukosy kortyn blanki szkarpy bramy czarnym się fortem zamość w ziemię

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Jacob i Wilhelm Grimm
- Klemensas Junoša
- Adam Asnyk
- Anatole France
- Tristan Derème
- Aleksander Brückner
- Józef Czechowicz
- Dōgen Kigen
- Johann Wolfgang von Goethe
- Anatol France


Polecamy:

Na skraju łączki mokrej
Remedium dla literatów
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Wykrzyknik
Projekcje
Obrachunki fredrowskie
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Nieszczęście
Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
Przybieżeli do Betlejem
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alfred Jarry, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, E. T. A. Hoffmann, James Oliver Curwood, Johann Wolfgang von Goethe, Dōgen Kigen, Karl Gjellerup, Charles Baudelaire, Francis Jammes, Anatole le Braz, Denis Diderot, Michał Bałucki, Stefan Grabiński, Anatole France, Max Elskamp, Homer, Seweryn Goszczyński, Anatol France, Antoni Czechow, Joseph Conrad, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Rudolf G. Binding, brak, Joachim Gasquet, Zygmunt Gloger, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, Bolesław Prus, Fagus, Wiktoras Gomulickis, Alter Kacyzne, Fryderyk Hölderlin, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Jean-Marc Bernard, Charles Cros, Józef Czechowicz, Wiktor Gomulicki, Theodor Däubler, Pedro Calderón de la Barca, nieznany, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Maria De La Fayette, Hans Christian Andersen, Louis Gallet, Gustave Kahn, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Björnstjerne Björnson, Konstanty Gaszyński, Louis le Cardonnel, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Dumas, George Gordon Byron, Charles Guérin, Władysław Anczyc, Casimir Delavigne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Deotyma, Maria Dąbrowska, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Honore de Balzac, Alojzy Feliński, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan George, Aleksander Brückner, Fryderyk Hebbel, Marija Konopnicka, Max Dauthendey, René Descartes, Guillaume Apollinaire, Eurypides, , Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, Marceline Desbordes-Valmore, Henry Bataille,

zawodowa.info.pl
© 2015 Zbiór książek.