Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śmierć kurki
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewnego razu kogucik z kurką poszły do lasu na orzechy i umówiły się z sobą, że które z nich znajdzie ziarnko orzecha, to się z drugim podzieli. I oto kurka znalazła duży, duży orzech, ale nic o tym nie powiedziała i chciała zjeść go sama. Ale orzech był tak twardy, że go przełknąć nie mogła; orzech utkwił jej w gardle i zlękła się, że się dusi. Woła tedy kurka: — Kogutku! proszę cię, biegnij co sił i przynieś mi wody, bo się zaduszę. Kogucik pobiegł co sił do studni i rzecze: — Studzienko, masz mi dać wody, kurka leży w orzechowym lesie, a że połknęła za duże orzecha jądro, grozi jej przeto uduszenie. Studnia odparła: — Leć naprzód do panny młodej i każ sobie dać czerwonego jedwabiu. Kogucik leci do panny młodej: — Panno młoda, masz mi dać czerwonego jedwabiu; czerwony jedwab oddam studni, studnia ma mi dać wody, a wodę chcę zanieść kurce, która leży w orzechowym lesie i dusi się, bo połknęła za duży orzech, który jej utkwił w gardle. Panna młoda na to: — Leć do wierzby, wykręć z pręta fujarkę i przynieś mi ją. Leci kogucik do wierzby, wykręca fujarkę z wici i niesie ją pannie młodej; za to panna młoda dała mu czerwonego jedwabiu, jedwab odniósł do studni, a studnia dała mu wody. Niesie teraz wodę do kurki, lecz zaledwie przybył na miejsce, patrzy, a kurka już się zadusiła i leży martwa! Kogucik strasznie się tym zgryzł i zaczął głośno płakać. Na ten lament zbiegły się wszystkie zwierzęta i bardzo żałowały kurki. Sześć myszek zbudowało wózek, ażeby na nim odwieźć nieboszczkę do grobu; a gdy wózek był gotów, wprzęgły się doń i kogucik przyjechał. Ale idzie drogą lis: — Dokąd jedziesz, kogutku? — Jadę pochować swoją kurkę. — Czy mogę zabrać się z tobą? „Owszem, lecz tylko z tyłu uczep się mój miły, bo z przodu byłby ciężar dla myszy nad siły!” I lis uczepił się z tyłu, toż samo zrobił wilk, niedźwiedź, jeleń, lew i wszystkie zwierzęta leśne. Orszak jechał w ten sposób dalej, — oto przyjeżdża nad strumień. — Jakże się teraz przeprawimy? — rzekł kogucik. Ale nad strumykiem leżała słomka i rzecze: — Ja się położę w poprzek wody, to możecie po mnie przejechać. Gdy jednak sześć myszy weszło na ten most, słomka nie wytrzymała ciężaru, wpadła do wody, a za nią wpadły myszy i potopiły się. Więc teraz znowu ambaras, ale w tym zjawia się węgiel i mówi: Jestem dość duży, położę się tam przeto, a wy przejdziecie po mnie. Węgiel ułożył się w wodzie, ale na nieszczęście zmącił ją nieco, woda go obryzgała, zagasiła i już po węglu. Gdy ujrzał to kamień, zlitował się i chciał pomóc kogucikowi, więc położył się w wodzie. Wtedy kogucik sam pociągnął wózek, ale gdy już wydostał się na drugą stronę i był już z kurką swoją na lądzie, chciał także wciągnąć i siedzących z tyłu, ale nie dał rady, wózek się cofnął i wszystko, co było na wozie, wpadło do wody i potopiło się. Teraz kogucik został sam z kurką, wykopał jej grób, ułożył ją w nim, potem usypał mogiłkę, siadł na niej i martwił się tak długo, aż i sam umarł. I tak wszystko

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Joachim Gasquet
- Wiktor Gomulicki
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Antonina Domańska
- Alojzy Feliński
- Rudyard Kipling
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

Wodotrysk
Cień
Polny kwiatek
Wiersz ten ci święcę
Powrót z Warszawy na wieś
elegia żalu
Brązownicy
Żarcik
Kwiaty Idalki
Lśnienie jesienne
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alter Kacyzne, Seweryn Goszczyński, Stefan George, Theodor Däubler, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudyard Kipling, Wiktor Gomulicki, Władysław Anczyc, Bolesław Prus, Charles Baudlaire, René Descartes, Andrzej Frycz Modrzewski, Jean-Marc Bernard, Michał Bałucki, Eurypides, Max Dauthendey, , Hugo von Hofmannsthal, Deotyma, Franciszek Karpiński, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Karl Gjellerup, Joachim Gasquet, Jacob i Wilhelm Grimm, Alfred Jarry, Aleksander Fredro, Charles Guérin, Homer, Johann Wolfgang von Goethe, Alojzy Feliński, Antonina Domańska, Wincenty Korab-Brzozowski, Joseph Conrad, Louis Gallet, Józef Czechowicz, Stanisław Brzozowski, brak, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Dumas, Fryderyk Hebbel, Louis le Cardonnel, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole le Braz, Anatol France, Francis Jammes, Jan Kasprowicz, Hans Christian Andersen, E. T. A. Hoffmann, Adam Asnyk, nieznany, Charles Baudelaire, Fagus, Dōgen Kigen, Björnstjerne Björnson, Michaił Bułhakow, Maria Dąbrowska, James Oliver Curwood, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Anton Czechow, Denis Diderot, Casimir Delavigne, Max Elskamp, Aleksander Brückner, Gustave Kahn, Tristan Derème, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Léon Deubel, Rudolf G. Binding, Anatole France, Stefan Grabiński, Maria De La Fayette, Klemensas Junoša, Zygmunt Gloger, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Honore de Balzac, Fryderyk Hölderlin, Guillaume Apollinaire, Henry Bataille, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, George Gordon Byron, Konstanty Gaszyński, Antoni Czechow, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Cros,

ksiegowych.net.pl
moje-mazury.com.pl
© 2015 Zbiór książek.