Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śmierć kurki
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewnego razu kogucik z kurką poszły do lasu na orzechy i umówiły się z sobą, że które z nich znajdzie ziarnko orzecha, to się z drugim podzieli. I oto kurka znalazła duży, duży orzech, ale nic o tym nie powiedziała i chciała zjeść go sama. Ale orzech był tak twardy, że go przełknąć nie mogła; orzech utkwił jej w gardle i zlękła się, że się dusi. Woła tedy kurka: — Kogutku! proszę cię, biegnij co sił i przynieś mi wody, bo się zaduszę. Kogucik pobiegł co sił do studni i rzecze: — Studzienko, masz mi dać wody, kurka leży w orzechowym lesie, a że połknęła za duże orzecha jądro, grozi jej przeto uduszenie. Studnia odparła: — Leć naprzód do panny młodej i każ sobie dać czerwonego jedwabiu. Kogucik leci do panny młodej: — Panno młoda, masz mi dać czerwonego jedwabiu; czerwony jedwab oddam studni, studnia ma mi dać wody, a wodę chcę zanieść kurce, która leży w orzechowym lesie i dusi się, bo połknęła za duży orzech, który jej utkwił w gardle. Panna młoda na to: — Leć do wierzby, wykręć z pręta fujarkę i przynieś mi ją. Leci kogucik do wierzby, wykręca fujarkę z wici i niesie ją pannie młodej; za to panna młoda dała mu czerwonego jedwabiu, jedwab odniósł do studni, a studnia dała mu wody. Niesie teraz wodę do kurki, lecz zaledwie przybył na miejsce, patrzy, a kurka już się zadusiła i leży martwa! Kogucik strasznie się tym zgryzł i zaczął głośno płakać. Na ten lament zbiegły się wszystkie zwierzęta i bardzo żałowały kurki. Sześć myszek zbudowało wózek, ażeby na nim odwieźć nieboszczkę do grobu; a gdy wózek był gotów, wprzęgły się doń i kogucik przyjechał. Ale idzie drogą lis: — Dokąd jedziesz, kogutku? — Jadę pochować swoją kurkę. — Czy mogę zabrać się z tobą? „Owszem, lecz tylko z tyłu uczep się mój miły, bo z przodu byłby ciężar dla myszy nad siły!” I lis uczepił się z tyłu, toż samo zrobił wilk, niedźwiedź, jeleń, lew i wszystkie zwierzęta leśne. Orszak jechał w ten sposób dalej, — oto przyjeżdża nad strumień. — Jakże się teraz przeprawimy? — rzekł kogucik. Ale nad strumykiem leżała słomka i rzecze: — Ja się położę w poprzek wody, to możecie po mnie przejechać. Gdy jednak sześć myszy weszło na ten most, słomka nie wytrzymała ciężaru, wpadła do wody, a za nią wpadły myszy i potopiły się. Więc teraz znowu ambaras, ale w tym zjawia się węgiel i mówi: Jestem dość duży, położę się tam przeto, a wy przejdziecie po mnie. Węgiel ułożył się w wodzie, ale na nieszczęście zmącił ją nieco, woda go obryzgała, zagasiła i już po węglu. Gdy ujrzał to kamień, zlitował się i chciał pomóc kogucikowi, więc położył się w wodzie. Wtedy kogucik sam pociągnął wózek, ale gdy już wydostał się na drugą stronę i był już z kurką swoją na lądzie, chciał także wciągnąć i siedzących z tyłu, ale nie dał rady, wózek się cofnął i wszystko, co było na wozie, wpadło do wody i potopiło się. Teraz kogucik został sam z kurką, wykopał jej grób, ułożył ją w nim, potem usypał mogiłkę, siadł na niej i martwił się tak długo, aż i sam umarł. I tak wszystko

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Józef Czechowicz
- Léon Deubel
- Anton Czechow
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Dōgen Kigen
- Antonina Domańska
- Anatole France
- Theodor Däubler
- Maria De La Fayette


Polecamy:

Obrachunki fredrowskie
Do Kreolki
Troškimas
Król żab
Cudna mieszczka
Słowik
Mendel Gdański
knajpa
Krysia bezimienna
Łaskawi jako książęta
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Konstanty Gaszyński, Daniel Defoe, Hugo von Hofmannsthal, René Descartes, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Alojzy Feliński, Wincenty Korab-Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, James Oliver Curwood, Fryderyk Hebbel, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, Théodore de Banville, Wiktoras Gomulickis, Fryderyk Hölderlin, Anatole le Braz, George Gordon Byron, Julius Hart, Guillaume Apollinaire, Charles Baudelaire, Björnstjerne Björnson, Rudolf G. Binding, Jan Kasprowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Louis le Cardonnel, Henry Bataille, Max Dauthendey, Zygmunt Gloger, Wiktor Gomulicki, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudlaire, Stefan George, Francis Jammes, Alter Kacyzne, Klemensas Junoša, Antonina Domańska, brak, Max Elskamp, Anton Czechow, , Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, Alfred Jarry, Aloysius Bertrand, Maria Konopnicka, Józef Czechowicz, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Theodor Däubler, Aleksander Brückner, Andrzej Frycz Modrzewski, Denis Diderot, Johann Wolfgang von Goethe, Antoni Czechow, nieznany, Anatol France, Marija Konopnicka, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan Grabiński, Homer, Dōgen Kigen, Michaił Bułhakow, Maria Dąbrowska, Aleksander Fredro, Léon Deubel, Bolesław Prus, Aleksander Dumas, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Franciszek Karpiński, Michał Bałucki, Maria De La Fayette, Władysław Anczyc, Charles Guérin, Charles Cros, Joseph Conrad, Rudyard Kipling, Deotyma, Karl Gjellerup, Eurypides, Anatole France, Gustave Kahn, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Adam Asnyk, Stanisław Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Miguel de Cervantes Saavedra,

materiały spawalnicze lublin
fotografia ślubna tarchomin fotografia chrztu fotograf tarchomin fotografia ciązowa
© 2015 Zbiór książek.