Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Damy
Autor: Anton Czechow

W kancelarii dyrektora szkół ludowych N-skiej guberni, Fiedora Piotrowicza, który uważał siebie za człowieka sprawiedliwego i szlachetnego, siedział w godzinach przyjęć nauczyciel Wremienski. — Nie, panie Wremienski — mówił dyrektor — dymisja jest nieunikniona. Z pańskim głosem nie można kontynuować pracy nauczycielskiej. Lecz w jaki sposób pan go stracił? — Byłem spocony i wypiłem zimnego piwa — odpowiedział syczącym głosem nauczyciel. — Jaka szkoda! Przesłużył człowiek czternaście lat — i nagle takie nieszczęście! Diabli wiedzą przez jakie głupstwo można sobie zwichnąć karierę. Cóż pan ma zamiar teraz robić? Nauczyciel nie odpowiedział. — Ma pan rodzinę? — spytał dyrektor. — Żona i dwoje dzieci, Ekscelencjo… — zasyczał nauczyciel. Zapanowało milczenie. Dyrektor wstał od stołu i nerwowo przeszedł się po pokoju. — Zachodzę w głowę, co mam z panem robić — powiedział — nauczycielem pan być nie może, do emerytury pan jeszcze nie dociągnął… a pozostawić pana na łasce losu, puścić na cztery wiatry jakoś nie wypada… Pan jest dla nas już swoim człowiekiem, służył pan czternaście lat — więc obowiązkiem naszym jest pomóc panu… Ale jak pomóc? Co mogę zrobić dla pana? Niech pan wejdzie w moje położenie: co ja mogę dla pana zrobić? Znowu zaległo milczenie; dyrektor chodził i wciąż rozmyślał, a Wremienski, zgnębiony swoim nieszczęściem, siedział na brzegu krzesła i również rozmyślał. Nagle, twarz dyrektora rozpromieniła się i nawet trzepnął palcami z uciechy. — Dziwne, że sobie o tym wcześniej nie przypomniałem — począł mówić prędko. — Oto co mogę panu zaproponować… W przyszłym tygodniu sekretarz naszego przytułku porzuca posadę. Jeżeli pan chce, to niech pan zajmie jego miejsce. Twarz Wremienskiego, który nie spodziewał się takiej łaski, również się rozpromieniła. — Doskonale — powiedział dyrektor. — Niech pan dziś jeszcze napisze podanie. Pożegnawszy się z Wremienskim, Fiedor Piotrowicz poczuł ulgę, a nawet zadowolenie: nie sterczała już przed nim zgarbiona postać syczącego pedagoga i sprawiała mu satysfakcję świadomość, że skoro zaproponował Wremienskiemu wakującą posadę, postąpił

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Daniel Defoe
- Björnstjerne Björnson
- Jan Kasprowicz
- Joachim Gasquet
- Tristan Derème
- Seweryn Goszczyński
- Aleksander Fredro
- Casimir Delavigne
- Max Dauthendey
- Konstanty Gaszyński


Polecamy:

więzienie
zaułek
Harlem
Do młodych
Za chlebem
Der goldne Topf
Życie-i-śmierć
Z Narodzenia Pana
Order
Sprzeczność
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stanisław Brzozowski, Louis le Cardonnel, Henry Bataille, Hans Christian Andersen, Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Józef Czechowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Michaił Bułhakow, Alojzy Feliński, Charles Baudlaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Cros, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Jacob i Wilhelm Grimm, Johann Wolfgang von Goethe, Jean-Marc Bernard, Fagus, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Brückner, Julius Hart, brak, Rudyard Kipling, Aleksander Dumas, Wiktoras Gomulickis, Alter Kacyzne, Anatol France, Max Dauthendey, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jan Kasprowicz, Denis Diderot, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Bolesław Prus, Aleksander Fredro, Konstanty Gaszyński, Eurypides, Anatole France, Pedro Calderón de la Barca, Klemensas Junoša, Honore de Balzac, Seweryn Goszczyński, René Descartes, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire, nieznany, Hugo von Hofmannsthal, , Fryderyk Hölderlin, Antonina Domańska, James Oliver Curwood, Francis Jammes, Charles Guérin, Casimir Delavigne, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, E. T. A. Hoffmann, Michał Bałucki, Antoni Czechow, Adam Asnyk, Dōgen Kigen, Fryderyk Hebbel, Stanisław Korab-Brzozowski, Daniel Defoe, Maria Dąbrowska, Aloysius Bertrand, George Gordon Byron, Maria De La Fayette, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Miguel de Cervantes Saavedra, Marceline Desbordes-Valmore, Zygmunt Gloger, Joseph Conrad, Björnstjerne Björnson, Karl Gjellerup, Anton Czechow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Elskamp, Joachim Gasquet, Louis Gallet, Deotyma, Stefan George, Anatole le Braz, Theodor Däubler, Léon Deubel, Alfred Jarry, Rudolf G. Binding, Homer, Franciszek Karpiński, Władysław Anczyc,

to najlepsze fora pomocne
karaiby.net.pl
serial.info.pl
zawodowa.info.pl
© 2015 Zbiór książek.