Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Damy
Autor: Anton Czechow

W kancelarii dyrektora szkół ludowych N-skiej guberni, Fiedora Piotrowicza, który uważał siebie za człowieka sprawiedliwego i szlachetnego, siedział w godzinach przyjęć nauczyciel Wremienski. — Nie, panie Wremienski — mówił dyrektor — dymisja jest nieunikniona. Z pańskim głosem nie można kontynuować pracy nauczycielskiej. Lecz w jaki sposób pan go stracił? — Byłem spocony i wypiłem zimnego piwa — odpowiedział syczącym głosem nauczyciel. — Jaka szkoda! Przesłużył człowiek czternaście lat — i nagle takie nieszczęście! Diabli wiedzą przez jakie głupstwo można sobie zwichnąć karierę. Cóż pan ma zamiar teraz robić? Nauczyciel nie odpowiedział. — Ma pan rodzinę? — spytał dyrektor. — Żona i dwoje dzieci, Ekscelencjo… — zasyczał nauczyciel. Zapanowało milczenie. Dyrektor wstał od stołu i nerwowo przeszedł się po pokoju. — Zachodzę w głowę, co mam z panem robić — powiedział — nauczycielem pan być nie może, do emerytury pan jeszcze nie dociągnął… a pozostawić pana na łasce losu, puścić na cztery wiatry jakoś nie wypada… Pan jest dla nas już swoim człowiekiem, służył pan czternaście lat — więc obowiązkiem naszym jest pomóc panu… Ale jak pomóc? Co mogę zrobić dla pana? Niech pan wejdzie w moje położenie: co ja mogę dla pana zrobić? Znowu zaległo milczenie; dyrektor chodził i wciąż rozmyślał, a Wremienski, zgnębiony swoim nieszczęściem, siedział na brzegu krzesła i również rozmyślał. Nagle, twarz dyrektora rozpromieniła się i nawet trzepnął palcami z uciechy. — Dziwne, że sobie o tym wcześniej nie przypomniałem — począł mówić prędko. — Oto co mogę panu zaproponować… W przyszłym tygodniu sekretarz naszego przytułku porzuca posadę. Jeżeli pan chce, to niech pan zajmie jego miejsce. Twarz Wremienskiego, który nie spodziewał się takiej łaski, również się rozpromieniła. — Doskonale — powiedział dyrektor. — Niech pan dziś jeszcze napisze podanie. Pożegnawszy się z Wremienskim, Fiedor Piotrowicz poczuł ulgę, a nawet zadowolenie: nie sterczała już przed nim zgarbiona postać syczącego pedagoga i sprawiała mu satysfakcję świadomość, że skoro zaproponował Wremienskiemu wakującą posadę, postąpił

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Rudolf G. Binding
- Fryderyk Hölderlin
- Tristan Derème
- Maria De La Fayette
- Wiktor Gomulicki
- Aleksander Fredro
- Stefan Grabiński
- James Oliver Curwood
- Charles Cros
- Gustave Kahn


Polecamy:

Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
jednakowo
Motylek
Nie udało się
Jasna niedziela
Dziewczynka z zapałkami
pontorson
Ukradziony grosik
Harlem
Don Juan w piekle
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anton Czechow, Julius Hart, Alfred Jarry, Pedro Calderón de la Barca, Anatol France, Maria Konopnicka, Antonina Domańska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Eurypides, Stefan Grabiński, Guillaume Apollinaire, Charles Cros, Władysław Anczyc, Louis Gallet, Maria De La Fayette, Joseph Conrad, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Antoni Czechow, Konstanty Gaszyński, Bolesław Prus, Anatole France, Marija Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Wiktoras Gomulickis, Anatole le Braz, Henry Bataille, Rudolf G. Binding, E. T. A. Hoffmann, Aloysius Bertrand, Karl Gjellerup, Honore de Balzac, Charles Baudlaire, Théodore de Banville, Léon Deubel, Denis Diderot, Hans Christian Andersen, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, Marceline Desbordes-Valmore, Fagus, Max Elskamp, Charles Baudelaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Casimir Delavigne, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stefan George, Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Tristan Derème, Aleksander Brückner, Deotyma, George Gordon Byron, Jan Kasprowicz, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Michał Bałucki, Max Dauthendey, Fryderyk Hölderlin, Józef Czechowicz, Alojzy Feliński, Tadeusz Boy-Żeleński, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Dąbrowska, Aleksander Dumas, nieznany, Gustave Kahn, Björnstjerne Björnson, Homer, Miguel de Cervantes Saavedra, Klemensas Junoša, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Fredro, Joachim Gasquet, Alter Kacyzne, Charles Guérin, brak, Jacob i Wilhelm Grimm, René Descartes, Stanisław Brzozowski, Dōgen Kigen, , Theodor Däubler, Frances Hodgson Burnett, Adam Asnyk, Franciszek Karpiński,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.