Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Życie-i-śmierć
Autor: Dōgen Kigen

Jeśli w życiu-i-śmierci jest budda, nie ma życia-i-śmierci”. „Jeśli w życiu-i-śmierci nie ma buddy, nie ma błądzenia pośród życia-i-śmierci”. Są to słowa Chiashana i Tingshana, dwóch mistrzów zen, a ponieważ obaj osiągnęli Drogę, zapewne nie są [te słowa] bez znaczenia. Chcąc uwolnić się od życia-i-śmierci powinieneś jasno zrozumieć znaczenie [tych słów]. Jeśli będziesz poszukiwał buddy na zewnątrz życia-i-śmierci, [to tak jakbyś] skierował dyszle [wozu] na północ kierując się ku Yueguo albo zwrócił się twarzą ku południu próbując dojrzeć Wielkiej Niedźwiedzicy. Tworzysz przez to [jedynie] przyczyny życia-i-śmierci zbaczając z drogi [wiodącej ku] wyzwoleniu. Zrozumiawszy, że życie-i-śmierć nie są niczym innym jak nirwaną, nie czuj odrazy do życia-i-śmierci ani nie pragnij nirwany. Wtedy po raz pierwszy uwolnisz się od życia-i-śmierci. Błędem jest [myśleć, że] życie zmienia się w śmierć. Życie jest [absolutną rzeczywistością] czasu, zawiera w sobie „wcześniej” i „później”. Dlatego właśnie w Dharmie Buddy mówi się, że życie jest „niezrodzone”. Śmierć także jest [absolutną rzeczywistością] czasu, zawiera w sobie „wcześniej” i „później”. Z tego powodu mówi się, że śmierć jest nie-umieraniem. Za życia nie ma niczego innego poza życiem. Podczas śmierci nie ma niczego innego poza śmiercią. Za życia oddaj się jedynie życiu, w chwili śmierci [jedynie] za nią podążaj. Nie czuj odrazy [do życia-i-śmierci] ani nie pragnij [życia-i-śmierci]. Życie-i-śmierć jest Życiem buddy. Odrzuciwszy je, zatracisz Życie buddy. Jeśli będziesz chciał je zatrzymać lgnąc do życia-i-śmierci, również stracisz Życie buddy i zostanie ci [jedynie sama] forma buddy. Nie czując odrazy [do życia-i-śmierci] ani nie podążając [za życiem-i-śmiercią], po raz pierwszy będziesz umysłem buddy. Nie analizuj jednakże tego [zwykłym] umysłem ani nie staraj się tego opisać słowami. Zamiast tego, zapomnij o umyśle i ciele oddając je buddzie, a wszystko będzie się działo przez buddę. Podążając za tym, nie wysilając się i nie analizując niczego, uwolnisz się od życia-i-śmierci i zostaniesz buddą. Któż [zrozumiawszy to] będzie trzymał się swego [zwykłego] umysłu? Istnieje niezwykle prosta droga do tego, aby stać się buddą — zaprzestań czynić zła, nie przywiązuj się do życia-i-śmierci, bądź pełen współczucia dla wszystkich żyjących istot, okazuj szacunek tym, którzy są wyżej od ciebie i miłosierdzie wobec tych, którzy są od ciebie niżej, porzuć nienawiść i pożądanie. Nie twórz [niepotrzebnych] myśli w umyśle ani nie zamartwiaj się. To nazywa się buddą. Nie poszukuj żadnego innego

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Dōgen Kigen <
Spis autorów:

- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Maria Konopnicka
- Homer
- Fryderyk Hebbel
- Charles Cros
- Casimir Delavigne
- Franciszek Karpiński
- Anatole France
- Hans Christian Andersen


Polecamy:

O, jak się trapię
In memoriam trzech wielkich aktorów
Projekcje
zdrada
Cudzoziemiec
Powrót z Warszawy na wieś
Jedna jeszcze wiosna
zaułek
Kara pychy
Porta Nigra
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wiktoras Gomulickis, Max Dauthendey, Casimir Delavigne, Anatol France, Charles Guérin, Aleksander Fredro, Maria Dąbrowska, Fryderyk Hölderlin, Pedro Calderón de la Barca, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Władysław Anczyc, Max Elskamp, Daniel Defoe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Bolesław Prus, Joseph Conrad, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktor Gomulicki, , Adam Asnyk, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Tristan Derème, Anatole le Braz, Stanisław Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Eurypides, Björnstjerne Björnson, Jan Kasprowicz, nieznany, Charles Baudlaire, brak, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Józef Czechowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Dōgen Kigen, Marija Konopnicka, Alfred Jarry, Anatole France, Rudolf G. Binding, Theodor Däubler, Rudyard Kipling, Hans Christian Andersen, Maria Konopnicka, Anton Czechow, Louis le Cardonnel, Michał Bałucki, Homer, Seweryn Goszczyński, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria De La Fayette, Stanisław Brzozowski, René Descartes, Antoni Czechow, Fryderyk Hebbel, Aleksander Brückner, Deotyma, Klemensas Junoša, Stefan George, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, Louis Gallet, Théodore de Banville, Wincenty Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Jean-Marc Bernard, Alojzy Feliński, Henry Bataille, E. T. A. Hoffmann, Fagus, Antonina Domańska, Guillaume Apollinaire, Michaił Bułhakow, Léon Deubel, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Denis Diderot, Konstanty Gaszyński, Hugo von Hofmannsthal, Stefan Grabiński, Franciszek Karpiński, Gustave Kahn, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm,

Betonové Jímky Sezimovo Ústí
© 2015 Zbiór książek.