Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Za chlebem
Autor: Michał Bałucki

Góralu, czy ci nie żal Odchodzić od stron ojczystych, Świerkowych lasów i hal I tych potoków przejrzystych. Góralu, czy ci nie żal? Góralu, wróć się do hal! Góral na góry spoziera I łzy rękawem ociera: I góry porzucić trzeba… Dla chleba, panie, dla chleba! Góralu, czy ci nie żal? Góralu, wróć się do hal! Góralu, wróć się do hal! W chatach zostali ojcowie; Gdy pójdziesz od nich hen w dal, Cóż z nimi będzie? ach, kto wie? Góralu, czy ci nie żal? Góralu, wróć się do hal! A góral jak dziecko płacze: Może już ich nie zobaczę! I starych porzucić trzeba… Dla chleba, panie, dla chleba! Góralu, czy ci nie żal? Góralu, wróć się do hal! Góralu, nie odchodź, nie! Na wzgórku u męki Boskiej, Tam matka twa płacze cię: Uschnie z tęsknoty i troski… Góralu, czy ci nie żal? Góralu, wróć się do hal! On zwiesił głowę i wzdycha: Oj! dolaż moja! — rzekł z cicha. I matkę porzucić trzeba… Dla chleba, panie, dla chleba! Góralu! żal mi cię! żal! Góralu, wróć się do hal! Góralu, żal mi cię, żal! I poszedł z grabkami, z kosą, I poszedł z gór swoich w dal… W guńce starganej szedł boso… Góralu, żal mi cię, żal! Góralu, wróć znów do

Czytaj dalej: 1 |
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Północ już była
Bogurodzica
Śmierć nędzarzy
Patmos
Ukrzyżowanie
Błogosławieństwo
Wodotrysk
Krasnoludek
Wśród nocnej ciszy
Rupiec Kopeć

Fotograf Warszawa
Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
George Gordon Byron, Charles Baudelaire, Aloysius Bertrand, Maria De La Fayette, Julius Hart, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Wincenty Korab-Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Francis Jammes, Marceline Desbordes-Valmore, Marija Konopnicka, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Hans Christian Andersen, Józef Czechowicz, Stefan Grabiński, Joachim Gasquet, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, Antonina Domańska, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Cros, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klemensas Junoša, Björnstjerne Björnson, Anatole France, Michaił Bułhakow, Théodore de Banville, Maria Dąbrowska, Stanisław Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jan Kasprowicz, Aleksander Brückner, Rudyard Kipling, Theodor Däubler, Fagus, Fryderyk Hölderlin, Miguel de Cervantes Saavedra, Tristan Derème, Charles Guérin, Max Dauthendey, Eurypides, Louis Gallet, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, nieznany, Adam Asnyk, Alojzy Feliński, Władysław Anczyc, brak, Daniel Defoe, Anatole le Braz, Alter Kacyzne, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Antoni Czechow, , Joseph Conrad, Honore de Balzac, Deotyma, Konstanty Gaszyński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatol France, Gustave Kahn, James Oliver Curwood, Jean-Marc Bernard, Anton Czechow, Karl Gjellerup, Bolesław Prus, Casimir Delavigne, Stefan George, Henry Bataille, Stanisław Korab-Brzozowski, Dōgen Kigen, Alfred Jarry, Léon Deubel, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Guillaume Apollinaire, Max Elskamp, René Descartes, Wiktor Gomulicki, Charles Baudlaire, Denis Diderot, Rudolf G. Binding, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, Franciszek Karpiński, Homer,

Co się kupuje na chrzciny
wyburzenia kraków
Pomysłowy prezent na chrzciny
Pomysły na chrzciny
Drobny prezent na chrzciny
© 2015 Zbiór książek.