Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Nie udało się
Autor: Anton Czechow

Ilia Sergeicz Pepłow i jego żona Kleopatra Pietrowna stali pode drzwiami i chciwie podsłuchiwali. Za drzwiami w maleńkim saloniku odbywała się widocznie rozmowa miłosna między ich córką Nacią, a nauczycielem szkoły powiatowej, Szczupkinem. — Bierze! — szepnął Pepłow, drżąc z niecierpliwości i zacierając ręce. — Pamiętaj więc, Pietrowno, jak tylko zaczną mówić o uczuciach, to natychmiast zdejmuj ze ściany ikonę — i idziemy błogosławić. Błogosławieństwo ikoną jest święte i nienaruszalne… Nie wykręci się już, chociażby do sądu podawał. Za drzwiami zaś odbywała się następująca rozmowa: — Niech pani da spokój z tym swoim charakterem — mówił Szczupkin, zapalając zapałkę o kraciaste spodnie. — Wcale do pani listów nie pisałem! — Masz tobie! Niby to ja nie znam pańskiego charakteru pisma — sepleniła panna zmanierowanym, piskliwym głosem, co chwila spoglądając w lustro. — Od razu poznałam. I jakiś pan dziwny! Nauczyciel kaligrafii — a pisze jak kura patykiem. Jakże pan uczy pisać, kiedy pan sam nie umie. — Hm… To nic nie znaczy. W kaligrafii — to główna rzecz nie pismo, jeno żeby uczniowie nie zbytkowali. Jednego uderzy się linijką po głowie, innemu każe się klęczeć… Ale co tam pismo! Głupstwo! Niekrasow był literatem, a pisał — pożal się, Boże! W zbiorze jego utworów pokazane jest jego pismo. — Co innego Niekrasow, a co innego pan… (Westchnienie). Za literata z przyjemnością bym wyszła, Ten by mi ciągle wiersze pisał do albumu! — Wiersze to i ja mogę pani napisać, jeżeli pani chce. — A o czymże pan może pisać? — O miłości… o uczuciu… Przeczyta pani i osłupieje. Łzy wystąpią! A jeżeli napiszę pani poetyczne wiersze, to pozwoli pani ucałować sobie rączkę? — Wielka rzecz… A niech pan całuje choćby zaraz! Szczupkin podskoczył i wyłupiwszy oczy, przylgnął do pulchnej, pachnącej jajecznym mydłem rączki. — Zdejmuj ikonę! — porwał się gwałtownie Pepłow, pchnąwszy żonę łokciem w bok, blednąc ze wzruszenia i zapinając marynarkę. — Idziemy! Prędzej! I nie zwlekając ani sekundy, pchnął drzwi. — Dzieci… — bełkotał, wznosząc ręce ku górze i mrugając załzawionymi oczyma. — Bóg was pobłogosławi, dzieci moje… Żyjcie i rozmnażajcie się. — I ja… błogosławię — powiedziała mamusia, płacząc ze szczęścia. — Bądźcie szczęśliwi, moi drodzy, O zabiera mi pan mój jedyny skarb — zwróciła się do Szczupkina. — Kochaj moją córkę,

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Björnstjerne Björnson
- Pedro Calderón de la Barca
- Max Elskamp
- nieznany
- Daniel Defoe
- Guillaume Apollinaire
- Bolesław Prus
- Léon Deubel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Rudyard Kipling


Polecamy:

Muza chora
Legenda Młodej Polski
Harmonia wieczorna
Zagubienie aureoli
Zając i jeż
Barwy, głosy, wonie
Ślimak i róża
Pieśń o Rolandzie
coda
Kwiaty
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aloysius Bertrand, Guillaume Apollinaire, Homer, Karl Gjellerup, Anatol France, Alter Kacyzne, Théodore de Banville, Hugo von Hofmannsthal, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, Denis Diderot, Björnstjerne Björnson, Julius Hart, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, Władysław Anczyc, George Gordon Byron, Fagus, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hölderlin, Stefan George, Wiktor Gomulicki, Wiktoras Gomulickis, Tristan Derème, Konstanty Gaszyński, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, , E. T. A. Hoffmann, Louis le Cardonnel, Alojzy Feliński, Maria Dąbrowska, Charles Baudelaire, Jan Kasprowicz, Theodor Däubler, Daniel Defoe, Wincenty Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, Joachim Gasquet, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Marceline Desbordes-Valmore, Marija Konopnicka, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński, Maria De La Fayette, Fryderyk Hebbel, Charles Baudlaire, René Descartes, Michał Bałucki, Max Elskamp, James Oliver Curwood, Anatole France, Aleksander Brückner, nieznany, Józef Czechowicz, brak, Anatole le Braz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hans Christian Andersen, Joseph Conrad, Léon Deubel, Aleksander Fredro, Frances Hodgson Burnett, Pedro Calderón de la Barca, Alfred Jarry, Honore de Balzac, Tadeusz Boy-Żeleński, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Charles Guérin, Charles Cros, Rudolf G. Binding, Stanisław Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Deotyma, Zygmunt Gloger, Bolesław Prus, Francis Jammes, Rudyard Kipling, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm,

profesjonalne studio oficyna fotograficzne http://www.studiooficyna.pl/ zaprasza do skorzystania z oferty
firma24.katowice.pl
© 2015 Zbiór książek.