Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Nie udało się
Autor: Anton Czechow

Ilia Sergeicz Pepłow i jego żona Kleopatra Pietrowna stali pode drzwiami i chciwie podsłuchiwali. Za drzwiami w maleńkim saloniku odbywała się widocznie rozmowa miłosna między ich córką Nacią, a nauczycielem szkoły powiatowej, Szczupkinem. — Bierze! — szepnął Pepłow, drżąc z niecierpliwości i zacierając ręce. — Pamiętaj więc, Pietrowno, jak tylko zaczną mówić o uczuciach, to natychmiast zdejmuj ze ściany ikonę — i idziemy błogosławić. Błogosławieństwo ikoną jest święte i nienaruszalne… Nie wykręci się już, chociażby do sądu podawał. Za drzwiami zaś odbywała się następująca rozmowa: — Niech pani da spokój z tym swoim charakterem — mówił Szczupkin, zapalając zapałkę o kraciaste spodnie. — Wcale do pani listów nie pisałem! — Masz tobie! Niby to ja nie znam pańskiego charakteru pisma — sepleniła panna zmanierowanym, piskliwym głosem, co chwila spoglądając w lustro. — Od razu poznałam. I jakiś pan dziwny! Nauczyciel kaligrafii — a pisze jak kura patykiem. Jakże pan uczy pisać, kiedy pan sam nie umie. — Hm… To nic nie znaczy. W kaligrafii — to główna rzecz nie pismo, jeno żeby uczniowie nie zbytkowali. Jednego uderzy się linijką po głowie, innemu każe się klęczeć… Ale co tam pismo! Głupstwo! Niekrasow był literatem, a pisał — pożal się, Boże! W zbiorze jego utworów pokazane jest jego pismo. — Co innego Niekrasow, a co innego pan… (Westchnienie). Za literata z przyjemnością bym wyszła, Ten by mi ciągle wiersze pisał do albumu! — Wiersze to i ja mogę pani napisać, jeżeli pani chce. — A o czymże pan może pisać? — O miłości… o uczuciu… Przeczyta pani i osłupieje. Łzy wystąpią! A jeżeli napiszę pani poetyczne wiersze, to pozwoli pani ucałować sobie rączkę? — Wielka rzecz… A niech pan całuje choćby zaraz! Szczupkin podskoczył i wyłupiwszy oczy, przylgnął do pulchnej, pachnącej jajecznym mydłem rączki. — Zdejmuj ikonę! — porwał się gwałtownie Pepłow, pchnąwszy żonę łokciem w bok, blednąc ze wzruszenia i zapinając marynarkę. — Idziemy! Prędzej! I nie zwlekając ani sekundy, pchnął drzwi. — Dzieci… — bełkotał, wznosząc ręce ku górze i mrugając załzawionymi oczyma. — Bóg was pobłogosławi, dzieci moje… Żyjcie i rozmnażajcie się. — I ja… błogosławię — powiedziała mamusia, płacząc ze szczęścia. — Bądźcie szczęśliwi, moi drodzy, O zabiera mi pan mój jedyny skarb — zwróciła się do Szczupkina. — Kochaj moją córkę,

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Charles Baudelaire
- E. T. A. Hoffmann
- Charles Cros
- Rudyard Kipling
- Bolesław Prus
- Hugo von Hofmannsthal
- Wiktor Gomulicki
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Léon Deubel
- Francis Jammes


Polecamy:

Ubu Król czyli Polacy
Znasz-li ten kraj
Błogosławieństwo
Żądza nicestwa
Die Leiden des jungen Werther
Biedny młynarczyk i kotek
Wpatruj się co wieczor
Obrachunki fredrowskie
Ptaszki
Gdy śliczna Panna
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Henry Bataille, Fagus, Anatol France, Francis Jammes, Michaił Bułhakow, Honore de Balzac, Théodore de Banville, Wiktor Gomulicki, Seweryn Goszczyński, Joachim Gasquet, brak, Charles Baudlaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Stefan George, Klemensas Junoša, nieznany, Tristan Derème, Louis le Cardonnel, Casimir Delavigne, Jean-Marc Bernard, Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole France, Władysław Anczyc, George Gordon Byron, E. T. A. Hoffmann, Bolesław Prus, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, Maria Konopnicka, Aloysius Bertrand, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Dōgen Kigen, Hugo von Hofmannsthal, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Johann Wolfgang von Goethe, Guillaume Apollinaire, Fryderyk Hebbel, Jan Kasprowicz, Gustave Kahn, Daniel Defoe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Homer, Alojzy Feliński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis Gallet, Max Dauthendey, Hans Christian Andersen, René Descartes, Charles Cros, Deotyma, Antonina Domańska, , Michał Bałucki, Stanisław Brzozowski, James Oliver Curwood, Fryderyk Hölderlin, Karl Gjellerup, Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, Aleksander Fredro, Alfred Jarry, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Guérin, Marceline Desbordes-Valmore, Franciszek Karpiński, Stanisław Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Léon Deubel, Józef Czechowicz, Anton Czechow, Antoni Czechow, Wiktoras Gomulickis, Maria Dąbrowska, Aleksander Dumas, Eurypides, Stefan Grabiński, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, Theodor Däubler, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudolf G. Binding, Max Elskamp, Anatole le Braz, Marija Konopnicka, Charles Baudelaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Aleksander Brückner, Julius Hart,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.