Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: legenda
Autor: Józef Czechowicz

spojrzeniem obłoki przebrał trójkąt mądre oko boże księżyc kroplą ze srebra ciężył o tej porze smolny swąd z czarnych lasów się dźwigał nad miastami czerwono i dym i gaz niebo chodziło kołem jak śmiga zataczał się bo noc głucha czas zwykłe słowa mówi się zawsze zwykłym słowem o inaczej zaczynać na nowo otrząsnąć z gwiazd głowę noc gwiazdy bulwary drzewa wiatr nie tak szarpie mi kurtę jak niegdyś szarpał sukienkę przedwiośnie nawet nie śpiewa przerwało piosenkę ciszą ty chcesz mnie przebić w milczeniu słychać twe wieki groźbą wołasz do siebie boże daleki szuka oko bystre znalazłeś wstrzymałem oddech wznoszą się ręce przeczyste czekają kiedy się poddam o daleki słyszysz te wiersze daleki nie będę twoim świerszczem wzdychają miłością piersi nie doczekasz się niebo przemian niech się wiersz łamie jak pierścień przybywaj ziemio ziemia skała glina a ja to mięśnie i kościec kończy się co się zaczyna nie może być jaśniej i

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Hugo von Hofmannsthal
- Adam Asnyk
- Gustave Kahn
- Aleksander Dumas
- Seweryn Goszczyński
- Aloysius Bertrand
- Björnstjerne Björnson
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Homer
- Maria Dąbrowska


Polecamy:

Ojciec Goriot
O pierwszej nad ranem
Orzeł i sroka
Wańka
Wszechwiedzący doktór
Marsz weselny
zdrada
śmierć2
Oj Maluśki, Maluśki
Życie wymarzone
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudyard Kipling, Joachim Gasquet, Henry Bataille, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hebbel, Jean-Marc Bernard, Zygmunt Gloger, Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, Max Dauthendey, Frances Hodgson Burnett, Alojzy Feliński, Stanisław Brzozowski, Anatol France, Theodor Däubler, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Józef Czechowicz, Jan Kasprowicz, Guillaume Apollinaire, Hans Christian Andersen, Björnstjerne Björnson, Aloysius Bertrand, Fagus, Eurypides, Joseph Conrad, Tristan Derème, Léon Deubel, Marija Konopnicka, Stefan Grabiński, Louis le Cardonnel, Michaił Bułhakow, Anatole France, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktor Gomulicki, Wiktoras Gomulickis, Maria De La Fayette, nieznany, Maria Dąbrowska, Casimir Delavigne, Charles Cros, Franciszek Karpiński, Hugo von Hofmannsthal, Deotyma, Charles Guérin, brak, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Baudelaire, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Denis Diderot, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, James Oliver Curwood, René Descartes, Klemensas Junoša, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Homer, Jacob i Wilhelm Grimm, Seweryn Goszczyński, E. T. A. Hoffmann, , Francis Jammes, Anatole le Braz, Alfred Jarry, Michał Bałucki, Théodore de Banville, Miguel de Cervantes Saavedra, Marceline Desbordes-Valmore, Władysław Anczyc, Aleksander Brückner, Adam Asnyk, Honore de Balzac, Bolesław Prus, Max Elskamp, Alter Kacyzne, Rudolf G. Binding, Anton Czechow, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Antoni Czechow, Aleksander Dumas, Stefan George,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.