Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Podróż
Autor: Charles Baudelaire

1. Dziecku, rozkochanemu w mapach i obrazkach — Wszechświat — jego wielkiemu równy jest pragnieniu. Jak olbrzymią jest ziemia w lamp wieczornych blaskach, Jakże drobną jest ziemia w przeszłości wspomnieniu! Pewnego ranka z mózgiem, w którym myśl się pali, Z sercem pełnym rozpaczy, mar i namiętności — Odpływamy, kołysząc z rytmem srebrnej fali Naszych dusz nieskończoność — na mórz skończoności. Ci — chcą uciec z ojczyzny, macochy złowrogiej; Ci — rzucić swych kołysek zgrozę, a niektórzy, Zatopione w kobiety oczach astrologi, Swoją Cyrce tyrańską o zapachu róży. Aby nie zezwierzęceć, szukają miraży, Upajając się światła i przestrzeni trunkiem; I lód, który ich mrozi; słońce, co ich żarzy, Z wolna z nich pocałunek ściera za całunkiem. Lecz prawdziwi wędrowcy są ci, którzy płyną, Aby płynąć. I z sercem podobnym lekkiemu Balonowi — przeznaczeń swych nigdy nie miną — I zawsze mówią: Płyńmy! choć nie wiedzą czemu! Ich żądze są jak chmury wyciem wichrów gnane,/Oni marzą, — jak rekrut walk pobojowiska — Namiętności olbrzymie i nieokiełznane, I nigdy duchom ludzkim — nieznane z nazwiska! 2. Naśladujem, o zgrozo! wartałki i błoto W ich skokach i w ich tańcu. Nawet sny trująca — Ciekawość — serca nasze zalewa zgryzotą — Niby Anioł okrutny, co biczuje słońca. Szczególny los, w którym się cel wieczyście zmienia, Co nigdzie może nie jest, albo może gdzieści, Dotąd człowiek jak wariat dąży bez wytchnienia I nigdy nieziszczoną nadzieją się pieści. Nasz duch jest szukającym Ikarii okrętem, Wtem słychać głos: źrenicę otwórz swego oka! Jakaś mgła swym śpiewaniem nęci nas zaklętem, Brzmiąc: Szczęście — Sława — Miłość… Nie, to skał opoka… Każda wyspa przez majtka z masztu dostrzeżona Zda się nam obiecanym z dawna Eldoradem; Wyobraźnia nocnymi orgiami zmęczona Głaz odnajduje próżny — w świetle ranku bladem. Czyli rzucić do morza tego nieszczęśliwca, Kochanka fantastycznych krain? Czy w kajdany Ma iść ten pijany majtek, Ameryk odkrywca, Co zwielokrotnia przepaść przez Fatamorgany? Tak to stary włóczęga, co się w błocie kiwa, Marzy w mglistym powietrzu o raju tęczowym — Oczarowanym okiem Wenecje odkrywa Tam, gdzie nędzna chałupa lśni w blasku łojowym. 3. Dziwni wędrowcy! Jakież historie szlachetne Czytamy w waszych oczach, głębokich jak morza? Otwórzcie nam pamięci waszej

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Antonina Domańska
- Max Elskamp
- René Descartes
- Théodore de Banville
- Antoni Czechow
- Zygmunt Gloger
- Klemensas Junoša
- Anatole France
- Władysław Anczyc
- Joachim Gasquet


Polecamy:

Kariera Nikodema Dyzmy
Kameleon
Królowa śniegu
Cyganie w podróży
Testament
Epigraf na potępioną książkę
Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
Bursztyn, żyto dojrzałe
Przesłanie
Porta Nigra

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
George Gordon Byron, Fryderyk Hebbel, René Descartes, Antonina Domańska, , Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Aleksander Brückner, Honore de Balzac, Charles Baudlaire, Tristan Derème, Fagus, Andrzej Frycz Modrzewski, Władysław Anczyc, Francis Jammes, Karl Gjellerup, Charles Cros, Adam Asnyk, Stanisław Brzozowski, Léon Deubel, Homer, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Henry Bataille, Marceline Desbordes-Valmore, Anton Czechow, Józef Czechowicz, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Elskamp, Deotyma, Aleksander Dumas, James Oliver Curwood, Alfred Jarry, Jacob i Wilhelm Grimm, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Fredro, Jean-Marc Bernard, Zygmunt Gloger, Casimir Delavigne, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Michał Bałucki, Maria De La Fayette, Hugo von Hofmannsthal, Eurypides, Anatole France, Alter Kacyzne, Antoni Czechow, Charles Guérin, Gustave Kahn, nieznany, Rudyard Kipling, Stanisław Korab-Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Stefan Grabiński, Wiktor Gomulicki, Alojzy Feliński, Daniel Defoe, Hans Christian Andersen, Dōgen Kigen, Björnstjerne Björnson, Seweryn Goszczyński, Marija Konopnicka, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, brak, E. T. A. Hoffmann, Julius Hart, Pedro Calderón de la Barca, Anatol France, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Guillaume Apollinaire, Franciszek Karpiński, Théodore de Banville, Theodor Däubler, Johann Wolfgang von Goethe, Wincenty Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis Gallet, Klemensas Junoša, Max Dauthendey, Denis Diderot,

Chystáte se na stavbu bydlení, chalupy nebo jiné
Szamba betonowe Ostrów Lubelski
ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
ehotelsreviews.com/ho1415822/studios-happiness/zh/
desce tarasowej
© 2015 Zbiór książek.