Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Marceline Desbordes-Valmore
- Bolesław Prus
- Alojzy Feliński
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- Anatol France
- Alter Kacyzne
- Maria De La Fayette
- Liudvika Didžiulienė-Žmona


Polecamy:

Pieśń o Rolandzie
Modlitwa estety
Listek z nieba
Jeszcześ Polsko nie zginęła
Reineke-Lis
Córa Albionu
Don Kichot z La Manchy
Księżna De Clèves
Kapitan Lazare
Oj Maluśki, Maluśki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Marceline Desbordes-Valmore, Antoni Czechow, Aleksander Fredro, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Louis Gallet, Tristan Derème, Konstanty Gaszyński, Stanisław Korab-Brzozowski, Björnstjerne Björnson, Dōgen Kigen, Alfred Jarry, Wiktor Gomulicki, Seweryn Goszczyński, Max Elskamp, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, E. T. A. Hoffmann, Charles Guérin, Andrzej Frycz Modrzewski, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm, Adam Asnyk, Maria De La Fayette, Stefan George, Homer, Honore de Balzac, Casimir Delavigne, Pedro Calderón de la Barca, Anatol France, Jean-Marc Bernard, Marija Konopnicka, Eurypides, Anatole France, Henry Bataille, Rudyard Kipling, Charles Baudlaire, Fagus, Władysław Anczyc, Daniel Defoe, Fryderyk Hebbel, Théodore de Banville, Józef Czechowicz, Max Dauthendey, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Léon Deubel, , René Descartes, Denis Diderot, Charles Baudelaire, Theodor Däubler, Bolesław Prus, Stanisław Brzozowski, Charles Cros, George Gordon Byron, Alter Kacyzne, Rudolf G. Binding, Hugo von Hofmannsthal, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, James Oliver Curwood, Louis le Cardonnel, Miguel de Cervantes Saavedra, Tadeusz Boy-Żeleński, Michał Bałucki, Deotyma, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, brak, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, Maria Konopnicka, Gustave Kahn, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Michaił Bułhakow, Alojzy Feliński, Anton Czechow, Julius Hart,

czytaj dalej na tej stronie
moje-mazury.com.pl
© 2015 Zbiór książek.