Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Anton Czechow
- Józef Czechowicz
- Charles Baudelaire
- Michał Bałucki
- Dōgen Kigen
- E. T. A. Hoffmann
- Anatole le Braz
- Charles Guérin
- Theodor Däubler


Polecamy:

Reineke-Lis
Hymn do piękna
Dzieło sztuki
lato na wołyniu
Idzie żołnierz borem, lasem
Mała księżniczka
dno
Manekin trzcinowy
Złoczyńca
Żądza nicestwa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alojzy Feliński, Joseph Conrad, Seweryn Goszczyński, Zygmunt Gloger, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudyard Kipling, Eurypides, Deotyma, brak, Frances Hodgson Burnett, Stefan Grabiński, Anton Czechow, Aleksander Dumas, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, Guillaume Apollinaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Brzozowski, Tristan Derème, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, George Gordon Byron, Alfred Jarry, Bolesław Prus, Henry Bataille, Francis Jammes, Anatole France, Wiktor Gomulicki, Louis Gallet, , Michał Bałucki, Maria De La Fayette, Miguel de Cervantes Saavedra, Léon Deubel, Homer, Jean-Marc Bernard, Marceline Desbordes-Valmore, Max Elskamp, Charles Baudelaire, René Descartes, Casimir Delavigne, Aloysius Bertrand, Daniel Defoe, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Józef Czechowicz, Maria Dąbrowska, Fagus, Alter Kacyzne, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Antonina Domańska, Denis Diderot, Karl Gjellerup, Gustave Kahn, Björnstjerne Björnson, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Fryderyk Hebbel, Dōgen Kigen, Konstanty Gaszyński, Wiktoras Gomulickis, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudlaire, Charles Guérin, James Oliver Curwood, Johann Wolfgang von Goethe, Stefan George, Théodore de Banville, Klemensas Junoša, Jan Kasprowicz, Anatol France, Louis le Cardonnel, Maria Konopnicka, Honore de Balzac, Michaił Bułhakow, Aleksander Brückner, Anatole le Braz, Julius Hart, Andrzej Frycz Modrzewski, Joachim Gasquet, Wincenty Korab-Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, nieznany, E. T. A. Hoffmann,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.