Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Charles Baudlaire
- Gustave Kahn
- Antonina Domańska
- Karl Gjellerup
- Anatol France
- Anatole France
- Hugo von Hofmannsthal
- Frances Hodgson Burnett
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Maria Dąbrowska


Polecamy:

do tereski z lisieux
Mysikrólik i niedźwiedź
W biurze pocztowym
Do Teodora De Banville
polacy
Życie-i-śmierć
Nieszczęście
Oczarowały noce letnie
Monna Kerywel
Hej, w dzień narodzenia
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Casimir Delavigne, Frances Hodgson Burnett, Homer, James Oliver Curwood, Anatol France, Wiktor Gomulicki, Aloysius Bertrand, Fryderyk Hebbel, Léon Deubel, Max Elskamp, Karl Gjellerup, Michaił Bułhakow, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Hans Christian Andersen, Seweryn Goszczyński, Aleksander Fredro, Jan Kasprowicz, Anatole France, Bolesław Prus, Tadeusz Boy-Żeleński, Joachim Gasquet, Wiktoras Gomulickis, Charles Cros, Theodor Däubler, Zygmunt Gloger, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Brückner, Charles Guérin, , Marceline Desbordes-Valmore, Maria Konopnicka, brak, Stanisław Brzozowski, Honore de Balzac, Joseph Conrad, Franciszek Karpiński, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Rudyard Kipling, Johann Wolfgang von Goethe, Józef Czechowicz, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, Stefan Grabiński, Anatole le Braz, Fagus, René Descartes, George Gordon Byron, Miguel de Cervantes Saavedra, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Daniel Defoe, Julius Hart, Anton Czechow, Fryderyk Hölderlin, Pedro Calderón de la Barca, Rudolf G. Binding, Hugo von Hofmannsthal, Andrzej Frycz Modrzewski, Dōgen Kigen, Stefan George, Antonina Domańska, Adam Asnyk, Maria De La Fayette, Tristan Derème, Alojzy Feliński, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, Klemensas Junoša, nieznany, Wincenty Korab-Brzozowski, Antoni Czechow, Denis Diderot, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marija Konopnicka, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Baudlaire, Charles Baudelaire, Théodore de Banville, Deotyma, Francis Jammes, Max Dauthendey, Gustave Kahn, Michał Bałucki, Władysław Anczyc,

bramy garażowe hormann lublin, napędy
małopolska atrakcje turystyczne
prywatna rehabilitacja tarnobrzeg
© 2015 Zbiór książek.