Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Max Elskamp
- Charles Baudlaire
- nieznany
- Alter Kacyzne
- Charles Baudelaire
- Francis Jammes
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Konstanty Gaszyński
- James Oliver Curwood
- Frances Hodgson Burnett


Polecamy:

Czarna sukienka
knajpa
Ukrzyżowanie
Śpiewak spod strzechy
Przeżycie
Włóczęgi
Der goldne Topf
jednakowo
Lietuvaitės
Księga dżungli

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anatol France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, Deotyma, Frances Hodgson Burnett, Eurypides, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Marceline Desbordes-Valmore, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, brak, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan George, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Dōgen Kigen, Karl Gjellerup, Rudolf G. Binding, Théodore de Banville, Anatole le Braz, Joseph Conrad, Bolesław Prus, Gustave Kahn, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Antonina Domańska, Louis Gallet, Guillaume Apollinaire, Louis le Cardonnel, Honore de Balzac, Anatole France, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, nieznany, Joachim Gasquet, Józef Czechowicz, Fryderyk Hölderlin, Maria Konopnicka, Wincenty Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, George Gordon Byron, Hugo von Hofmannsthal, Hans Christian Andersen, Homer, Charles Guérin, Maria Dąbrowska, Julius Hart, Zygmunt Gloger, Rudyard Kipling, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski, Alfred Jarry, Max Elskamp, Alter Kacyzne, Charles Baudlaire, Theodor Däubler, Adam Asnyk, Alojzy Feliński, Francis Jammes, René Descartes, Henry Bataille, Aleksander Fredro, Daniel Defoe, Miguel de Cervantes Saavedra, , Charles Cros, Maria De La Fayette, E. T. A. Hoffmann, Jean-Marc Bernard, Fryderyk Hebbel, Johann Wolfgang von Goethe, Aloysius Bertrand, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Konstanty Gaszyński, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Wiktor Gomulicki, Björnstjerne Björnson, James Oliver Curwood, Aleksander Dumas, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Antoni Czechow, Marija Konopnicka, Fagus, Stefan Grabiński, Władysław Anczyc, Pedro Calderón de la Barca, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Casimir Delavigne,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
© 2015 Zbiór książek.