Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stefan Grabiński
- Karl Gjellerup
- Charles Baudelaire
- Klemensas Junoša
- Antonina Domańska
- Alfred Jarry
- E. T. A. Hoffmann
- Denis Diderot
-
- Deotyma


Polecamy:

Złote sidła
pieśń
Joja karan pats karalius
Zaproszenie do podróży
daleko
Muza sprzedajna
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Jedna jeszcze wiosna
o matce
dno

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Karl Gjellerup, Francis Jammes, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Maria Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Fagus, Wincenty Korab-Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, James Oliver Curwood, Anatole le Braz, Fryderyk Hölderlin, Casimir Delavigne, Homer, Honore de Balzac, Daniel Defoe, Aleksander Dumas, Joseph Conrad, Charles Cros, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Maria De La Fayette, Michaił Bułhakow, Anatol France, Julius Hart, Bolesław Prus, Michał Bałucki, Zygmunt Gloger, Louis Gallet, Adam Asnyk, Tadeusz Boy-Żeleński, Théodore de Banville, Guillaume Apollinaire, Antoni Czechow, Dōgen Kigen, Jan Kasprowicz, Stefan George, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatole France, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, brak, Hugo von Hofmannsthal, Antonina Domańska, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Björnstjerne Björnson, Rudyard Kipling, , Alfred Jarry, Alojzy Feliński, Józef Czechowicz, Anton Czechow, Léon Deubel, Frances Hodgson Burnett, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Miguel de Cervantes Saavedra, nieznany, Seweryn Goszczyński, Charles Baudelaire, Theodor Däubler, Hans Christian Andersen, Stefan Grabiński, Henry Bataille, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, René Descartes, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Tristan Derème, Klemensas Junoša, Alter Kacyzne, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, Aloysius Bertrand, Charles Guérin, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Władysław Anczyc, E. T. A. Hoffmann, Max Dauthendey, Max Elskamp, Joachim Gasquet, Stanisław Brzozowski, Deotyma, Gustave Kahn, Rudolf G. Binding, George Gordon Byron, Eurypides, Jacob i Wilhelm Grimm,

http://www.lightcrew.eu
© 2015 Zbiór książek.