Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: śmierć2
Autor: Józef Czechowicz

Za ścianą płaczą dzieci Ona do mnie mówi Oddycham lodowym kwieciem nieznanych równin A tam kołysanki a tu chust poszum nie ma nic gorętszego cichszego od jej głosu Na próżno żyję myślę chodzę tylko przed Progiem a gdy płynę przez miasto wieś szumię lasami kawiarnią bezdrożem teatrem to ona zawsze jest gdzieś za ciszą nocną wiatrem Zgłuszyć nie mogę Nieruchome nad ulicą zachody miedziane jak grosz gwarzące syrenami samochody mury fabryk w nieustannym tętnie mądry pociągu bieg krzyczą o życiu namiętnie nie wierzą że jest brzeg Ja chcę nie wierzyć i nie chce wierzyć mały poszarpany kruk którego psy rozdarły śmierć chodzi ona do mnie mówi szeptem gorącym zdaje się że z obrazu złotego dna wychodzi Bóg schyla się nade mną umarłym i krukiem zdychającym Na rzęsach wstydliwa łza widzę w niej świat gliniany jak skarbonka nachodzi na mnie lodowa łąka to już nie ja I ciebie kruku nie ma (może nikogo nie ma za złotym tłem) zawiły

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Hugo von Hofmannsthal
- Antonina Domańska
- Wincenty Korab-Brzozowski
-
- Franciszek Karpiński
- René Descartes
- Max Dauthendey
- Tristan Derème
- Eurypides
- Aleksander Fredro


Polecamy:

Kaprys
Heautontimoroumenos
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Pod starą wierzbą
Są na pewno
Sekret
Dziewczynka i lalka
Pieśń maski
Zegar
Albatros
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Adam Asnyk, Dōgen Kigen, Maria Dąbrowska, Guillaume Apollinaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Rudolf G. Binding, Klemensas Junoša, Charles Baudlaire, Björnstjerne Björnson, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, Aloysius Bertrand, Anatol France, Theodor Däubler, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Louis le Cardonnel, nieznany, James Oliver Curwood, Louis Gallet, Alfred Jarry, Marija Konopnicka, Stefan George, Fryderyk Hölderlin, George Gordon Byron, Gustave Kahn, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Baudelaire, Maria De La Fayette, Max Elskamp, Honore de Balzac, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, brak, Franciszek Karpiński, Denis Diderot, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Deotyma, Zygmunt Gloger, René Descartes, Aleksander Dumas, Julius Hart, Théodore de Banville, Wiktoras Gomulickis, Léon Deubel, Fryderyk Hebbel, Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Tristan Derème, Antonina Domańska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joachim Gasquet, Jan Kasprowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Brückner, , Aleksander Fredro, Michaił Bułhakow, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Stanisław Brzozowski, Anton Czechow, Władysław Anczyc, Anatole le Braz, Alojzy Feliński, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, Stefan Grabiński, Jean-Marc Bernard, Joseph Conrad, Konstanty Gaszyński, Frances Hodgson Burnett, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Henry Bataille, Hans Christian Andersen, Fagus, Seweryn Goszczyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alter Kacyzne, Max Dauthendey, Antoni Czechow, Homer, Eurypides, Bolesław Prus, Wincenty Korab-Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.