Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: śmierć2
Autor: Józef Czechowicz

Za ścianą płaczą dzieci Ona do mnie mówi Oddycham lodowym kwieciem nieznanych równin A tam kołysanki a tu chust poszum nie ma nic gorętszego cichszego od jej głosu Na próżno żyję myślę chodzę tylko przed Progiem a gdy płynę przez miasto wieś szumię lasami kawiarnią bezdrożem teatrem to ona zawsze jest gdzieś za ciszą nocną wiatrem Zgłuszyć nie mogę Nieruchome nad ulicą zachody miedziane jak grosz gwarzące syrenami samochody mury fabryk w nieustannym tętnie mądry pociągu bieg krzyczą o życiu namiętnie nie wierzą że jest brzeg Ja chcę nie wierzyć i nie chce wierzyć mały poszarpany kruk którego psy rozdarły śmierć chodzi ona do mnie mówi szeptem gorącym zdaje się że z obrazu złotego dna wychodzi Bóg schyla się nade mną umarłym i krukiem zdychającym Na rzęsach wstydliwa łza widzę w niej świat gliniany jak skarbonka nachodzi na mnie lodowa łąka to już nie ja I ciebie kruku nie ma (może nikogo nie ma za złotym tłem) zawiły

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- René Descartes
- Joseph Conrad
- Maria De La Fayette
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Charles Baudlaire
- Antonina Domańska
- Hans Christian Andersen
- Bolesław Prus
- nieznany


Polecamy:

Znachor
samobójstwo
Kołysanka
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Zwierciadlana zagadka
Zaczarowana Królewna
elegia uśpienia
Dzwony
pieśń
O przyjmowaniu wskazań
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan George, Antoni Czechow, Dōgen Kigen, Alter Kacyzne, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Max Dauthendey, Fryderyk Hebbel, James Oliver Curwood, Józef Czechowicz, Honore de Balzac, Stanisław Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, René Descartes, Maria De La Fayette, Wiktoras Gomulickis, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Casimir Delavigne, Karl Gjellerup, Rudolf G. Binding, Eurypides, Charles Cros, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Joachim Gasquet, Aleksander Dumas, Jean-Marc Bernard, Louis Gallet, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Fredro, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, nieznany, , Anatol France, Théodore de Banville, Daniel Defoe, Miguel de Cervantes Saavedra, Klemensas Junoša, Wiktor Gomulicki, Alojzy Feliński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Julius Hart, Henry Bataille, Władysław Anczyc, Tristan Derème, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Jacob i Wilhelm Grimm, Andrzej Frycz Modrzewski, Gustave Kahn, brak, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Konopnicka, Wincenty Korab-Brzozowski, Anton Czechow, Marija Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Guérin, Deotyma, Aloysius Bertrand, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Zygmunt Gloger, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, Jan Kasprowicz, George Gordon Byron, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudlaire, E. T. A. Hoffmann, Denis Diderot, Louis le Cardonnel, Anatole le Braz, Antonina Domańska, Adam Asnyk, Alfred Jarry, Seweryn Goszczyński, Bolesław Prus, Francis Jammes, Stefan Grabiński, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Theodor Däubler, Homer, Konstanty Gaszyński, Hans Christian Andersen, Charles Baudelaire, Fagus,

profesjonalne studio oficyna fotograficzne http://www.studiooficyna.pl/ zaprasza do skorzystania z oferty
tomografia stomatologiczna piaseczno
urodziny dla dzieci bytom
opakowaniakartonowebydgoszcz.wordpress.com
inwestycje w nieruchomości inwestycje w nieruchomości
© 2015 Zbiór książek.