Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Do młodych
Autor: Adam Asnyk

Szukajcie prawdy jasnego płomienia, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg! Za każdym krokiem w tajniki stworzenia Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia I większym staje się Bóg! Choć otrząśniecie kwiaty barwnych mitów, Choć rozproszycie legendowy mrok, Choć mgłę urojeń zedrzecie z błękitów, — Ludziom niebiańskich nie zbraknie zachwytów, Lecz dalej sięgnie ich wzrok. Każda epoka ma swe własne cele I zapomina o wczorajszych snach: Nieście więc wiedzy pochodnię na czele I nowy udział bierzcie w wieków dziele,— Przyszłości podnoście gmach! Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! Ze światem, który w ciemność już zachodzi Wraz z całą tęczą idealnych snów, Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi: I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi, W ciemnościach pogasną

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Adam Asnyk <
Spis autorów:

- Honore de Balzac
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Marceline Desbordes-Valmore
- Marija Konopnicka
- Hugo von Hofmannsthal
- Wiktor Gomulicki
- Frances Hodgson Burnett
- Homer
- Joachim Gasquet
- Max Elskamp


Polecamy:

Jezus malusieńki
Calineczka
Mendel Gdański
Ukrzyżowanie
jesień
Asyż
ja karabin
Pamiątka
W złym humorze
Bezbronna istota
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Eurypides, Daniel Defoe, Alter Kacyzne, Deotyma, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hölderlin, Jan Kasprowicz, Michał Bałucki, Léon Deubel, Seweryn Goszczyński, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Dōgen Kigen, Stanisław Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Anton Czechow, Tristan Derème, Jean-Marc Bernard, Wincenty Korab-Brzozowski, nieznany, Rudolf G. Binding, George Gordon Byron, Michaił Bułhakow, Denis Diderot, , Charles Cros, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Henry Bataille, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole France, Maria De La Fayette, Louis le Cardonnel, Louis Gallet, Charles Baudlaire, Theodor Däubler, Charles Baudelaire, Hans Christian Andersen, Alojzy Feliński, James Oliver Curwood, Homer, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Brückner, Władysław Anczyc, Anatole le Braz, Björnstjerne Björnson, Gustave Kahn, Joseph Conrad, Marija Konopnicka, Anatol France, Hugo von Hofmannsthal, brak, Maria Dąbrowska, Bolesław Prus, Julius Hart, Pedro Calderón de la Barca, E. T. A. Hoffmann, Marceline Desbordes-Valmore, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Charles Guérin, Stefan George, Casimir Delavigne, Miguel de Cervantes Saavedra, Antoni Czechow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Honore de Balzac, Max Dauthendey, Joachim Gasquet, Tadeusz Boy-Żeleński, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Elskamp, Konstanty Gaszyński, Francis Jammes, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Wiktor Gomulicki, Aleksander Dumas, Wiktoras Gomulickis, Karl Gjellerup, Fryderyk Hebbel, Klemensas Junoša, Alfred Jarry, Franciszek Karpiński, Stefan Grabiński, René Descartes, Théodore de Banville, Antonina Domańska, Fagus,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.