Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Do młodych
Autor: Adam Asnyk

Szukajcie prawdy jasnego płomienia, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg! Za każdym krokiem w tajniki stworzenia Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia I większym staje się Bóg! Choć otrząśniecie kwiaty barwnych mitów, Choć rozproszycie legendowy mrok, Choć mgłę urojeń zedrzecie z błękitów, — Ludziom niebiańskich nie zbraknie zachwytów, Lecz dalej sięgnie ich wzrok. Każda epoka ma swe własne cele I zapomina o wczorajszych snach: Nieście więc wiedzy pochodnię na czele I nowy udział bierzcie w wieków dziele,— Przyszłości podnoście gmach! Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! Ze światem, który w ciemność już zachodzi Wraz z całą tęczą idealnych snów, Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi: I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi, W ciemnościach pogasną

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Adam Asnyk <
Spis autorów:

- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- René Descartes
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Rudolf G. Binding
- Seweryn Goszczyński
- Wiktor Gomulicki
- Adam Asnyk
- Hans Christian Andersen
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Maria Konopnicka


Polecamy:

Zemsta
śmierć2
Dzisiaj w Betlejem
Jutrzenka duszy
Do Teodora De Banville
Jezus malusieńki
Pod baldachimem drzew
Komedia ludzka Jaszczur
Zaproszenie do podróży
Złoty garnek
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Marija Konopnicka, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Homer, Gustave Kahn, Stanisław Brzozowski, Rudyard Kipling, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Julius Hart, , René Descartes, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudlaire, Władysław Anczyc, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Rudolf G. Binding, Zygmunt Gloger, Guillaume Apollinaire, Denis Diderot, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Elskamp, Maria Dąbrowska, Stefan Grabiński, Charles Cros, Stanisław Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Boy-Żeleński, Pedro Calderón de la Barca, Hans Christian Andersen, Michał Bałucki, Aloysius Bertrand, Francis Jammes, Joachim Gasquet, Honore de Balzac, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Anatol France, Aleksander Dumas, Klemensas Junoša, George Gordon Byron, Jean-Marc Bernard, Theodor Däubler, E. T. A. Hoffmann, Charles Baudelaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Deotyma, Frances Hodgson Burnett, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Maria Konopnicka, Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Fryderyk Hebbel, brak, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Joseph Conrad, Antoni Czechow, Adam Asnyk, nieznany, Maria De La Fayette, Alojzy Feliński, Fagus, Aleksander Fredro, Tristan Derème, Stefan George, Hugo von Hofmannsthal, Marceline Desbordes-Valmore, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Antonina Domańska, Max Dauthendey, Théodore de Banville, Bolesław Prus, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole le Braz, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Alfred Jarry, Karl Gjellerup, Eurypides, Seweryn Goszczyński, Michaił Bułhakow, Louis le Cardonnel, Anatole France, Aleksander Brückner, Charles Guérin, Wincenty Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Casimir Delavigne,

więcej info
kliknij strone
pieczątki katowice
© 2015 Zbiór książek.