Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Do młodych
Autor: Adam Asnyk

Szukajcie prawdy jasnego płomienia, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg! Za każdym krokiem w tajniki stworzenia Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia I większym staje się Bóg! Choć otrząśniecie kwiaty barwnych mitów, Choć rozproszycie legendowy mrok, Choć mgłę urojeń zedrzecie z błękitów, — Ludziom niebiańskich nie zbraknie zachwytów, Lecz dalej sięgnie ich wzrok. Każda epoka ma swe własne cele I zapomina o wczorajszych snach: Nieście więc wiedzy pochodnię na czele I nowy udział bierzcie w wieków dziele,— Przyszłości podnoście gmach! Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! Ze światem, który w ciemność już zachodzi Wraz z całą tęczą idealnych snów, Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi: I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi, W ciemnościach pogasną

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Adam Asnyk <
Spis autorów:

- Homer
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Eurypides
- Seweryn Goszczyński
- Zygmunt Gloger
- Björnstjerne Björnson
- Franciszek Karpiński
- Théodore de Banville
- Anton Czechow
- Wincenty Korab-Brzozowski


Polecamy:

Córa Albionu
Dziadek do orzechów
Kapitan Lazare
Między siebie a życie
Słońce powstanie znowu…
Historia roku
nic więcej
Dzwony
Bracia, patrzcie jeno…
Śmierć nędzarzy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Denis Diderot, Aleksander Brückner, Léon Deubel, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, James Oliver Curwood, Anatol France, Seweryn Goszczyński, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Władysław Anczyc, Honore de Balzac, Louis le Cardonnel, Rudyard Kipling, Pedro Calderón de la Barca, Anton Czechow, nieznany, Marceline Desbordes-Valmore, George Gordon Byron, Fagus, Théodore de Banville, Julius Hart, Marija Konopnicka, Bolesław Prus, Max Elskamp, Jean-Marc Bernard, Deotyma, , Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Stanisław Brzozowski, Stefan Grabiński, Adam Asnyk, Theodor Däubler, Björnstjerne Björnson, Fryderyk Hebbel, Klemensas Junoša, Charles Baudlaire, Karl Gjellerup, Charles Cros, Hans Christian Andersen, Wincenty Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, Alojzy Feliński, Francis Jammes, Maria De La Fayette, Gustave Kahn, Konstanty Gaszyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, René Descartes, Antonina Domańska, Daniel Defoe, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Maria Dąbrowska, Frances Hodgson Burnett, Michaił Bułhakow, Joseph Conrad, Michał Bałucki, brak, Fryderyk Hölderlin, Homer, Stanisław Korab-Brzozowski, Stefan George, Tristan Derème, Henry Bataille, Eurypides, Jacob i Wilhelm Grimm, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Dumas, Aleksander Fredro, Hugo von Hofmannsthal, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Alfred Jarry, Dōgen Kigen, Anatole le Braz, Charles Guérin, E. T. A. Hoffmann, Anatole France, Józef Czechowicz, Wiktoras Gomulickis, Guillaume Apollinaire,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.