Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Do młodych
Autor: Adam Asnyk

Szukajcie prawdy jasnego płomienia, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg! Za każdym krokiem w tajniki stworzenia Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia I większym staje się Bóg! Choć otrząśniecie kwiaty barwnych mitów, Choć rozproszycie legendowy mrok, Choć mgłę urojeń zedrzecie z błękitów, — Ludziom niebiańskich nie zbraknie zachwytów, Lecz dalej sięgnie ich wzrok. Każda epoka ma swe własne cele I zapomina o wczorajszych snach: Nieście więc wiedzy pochodnię na czele I nowy udział bierzcie w wieków dziele,— Przyszłości podnoście gmach! Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! Ze światem, który w ciemność już zachodzi Wraz z całą tęczą idealnych snów, Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi: I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi, W ciemnościach pogasną

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Adam Asnyk <
Spis autorów:

- Daniel Defoe
- Michał Bałucki
- Charles Cros
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Maria Konopnicka
- Björnstjerne Björnson
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Charles Baudlaire
- Bolesław Prus
- nieznany


Polecamy:

Bąk i piłka
Dzieło sztuki
śmierć2
Cień
Lulajże, Jezuniu
Słodka potrawa
Brązownicy
Opuszczenie
Po ciemku
Jasna niedziela

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Michał Bałucki, Stefan George, Louis Gallet, Honore de Balzac, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Bolesław Prus, Marija Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Jacob i Wilhelm Grimm, Homer, Tristan Derème, Rudyard Kipling, Charles Guérin, Pedro Calderón de la Barca, Władysław Anczyc, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alfred Jarry, Eurypides, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Andrzej Frycz Modrzewski, Seweryn Goszczyński, Deotyma, Klemensas Junoša, Max Elskamp, Józef Czechowicz, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Frances Hodgson Burnett, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hebbel, Karl Gjellerup, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Gustave Kahn, Joseph Conrad, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Julius Hart, Zygmunt Gloger, brak, Rudolf G. Binding, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, René Descartes, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, Charles Baudlaire, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, , James Oliver Curwood, Anatole France, Hugo von Hofmannsthal, Charles Cros, Charles Baudelaire, Jean-Marc Bernard, Henry Bataille, Antonina Domańska, Aloysius Bertrand, Konstanty Gaszyński, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Guillaume Apollinaire, George Gordon Byron, Antoni Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatol France, nieznany, Anton Czechow, Hans Christian Andersen, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Stefan Grabiński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria De La Fayette, Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, Daniel Defoe, Léon Deubel, Aleksander Brückner, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow,

http://gameball.pl
http://www.lightcrew.eu
http://anmar-vip.pl
programy do pozycjonowania
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.