Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Do młodych
Autor: Adam Asnyk

Szukajcie prawdy jasnego płomienia, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg! Za każdym krokiem w tajniki stworzenia Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia I większym staje się Bóg! Choć otrząśniecie kwiaty barwnych mitów, Choć rozproszycie legendowy mrok, Choć mgłę urojeń zedrzecie z błękitów, — Ludziom niebiańskich nie zbraknie zachwytów, Lecz dalej sięgnie ich wzrok. Każda epoka ma swe własne cele I zapomina o wczorajszych snach: Nieście więc wiedzy pochodnię na czele I nowy udział bierzcie w wieków dziele,— Przyszłości podnoście gmach! Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! Ze światem, który w ciemność już zachodzi Wraz z całą tęczą idealnych snów, Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi: I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi, W ciemnościach pogasną

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Adam Asnyk <
Spis autorów:

- Wincenty Korab-Brzozowski
- Anatole France
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Anton Czechow
- Homer
- Michaił Bułhakow
- Anatole le Braz
- George Gordon Byron
- Hans Christian Andersen
- Karl Gjellerup


Polecamy:

Antoni Gorecki
Życie snem
Pamiątka
Ubu Król czyli Polacy
Zmrok poranny
O pierwszej nad ranem
O poprawie Rzeczypospolitej
Śmierć nędzarzy
Projekcje
Okna
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, , Fagus, Denis Diderot, Karl Gjellerup, Homer, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Seweryn Goszczyński, Władysław Anczyc, Wincenty Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Józef Czechowicz, Eurypides, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Fredro, Rudyard Kipling, Miguel de Cervantes Saavedra, Honore de Balzac, Rudolf G. Binding, Anton Czechow, Jan Kasprowicz, René Descartes, Aloysius Bertrand, Maria Konopnicka, Julius Hart, Adam Asnyk, Max Dauthendey, Johann Wolfgang von Goethe, Marija Konopnicka, Bolesław Prus, Alojzy Feliński, Antonina Domańska, Max Elskamp, Konstanty Gaszyński, Charles Cros, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hölderlin, Hugo von Hofmannsthal, James Oliver Curwood, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, brak, Charles Baudlaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktor Gomulicki, Daniel Defoe, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudelaire, Stefan George, Michaił Bułhakow, Guillaume Apollinaire, Anatole France, Alfred Jarry, Théodore de Banville, Stanisław Brzozowski, nieznany, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Hans Christian Andersen, Stefan Grabiński, Louis le Cardonnel, Alter Kacyzne, Francis Jammes, Michał Bałucki, Charles Guérin, Tadeusz Boy-Żeleński, Léon Deubel, Joseph Conrad, Tristan Derème, George Gordon Byron, Anatol France, Deotyma, Maria De La Fayette, Dōgen Kigen, Fryderyk Hebbel, Björnstjerne Björnson, Zygmunt Gloger, Franciszek Karpiński, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Gustave Kahn, Klemensas Junoša, Wiktoras Gomulickis, Marceline Desbordes-Valmore, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Brückner, Louis Gallet,

komentarz z strony
https://josilq.pl
opublikowany tutaj
© 2015 Zbiór książek.