Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziewczynka z zapałkami
Autor: Hans Christian Andersen

Zimno było, śnieg padał, ściemniało się coraz bardziej, wieczór się zbliżał. Ostatni dzień roku skończy się niedługo. Zima. Przez ulice zasypane śniegiem, w zmroku idzie dziewczynka bosa, z gołą głową i coś niesie w fartuszku. Dlaczego bosa? To cała historia. Rano miała pantofle, stare i zniszczone, za duże na nią, stare pantofle matki, ale je pogubiła. Dwa powozy nadjeżdżały właśnie z stron przeciwnych, a ona chciała prędko przebiec przez ulicę; biegła co sił, słyszała straszny tętent kopyt, turkot kół, tuż za nią — ach, uciekła przecież, ale boso. Jeden pantofel tak zginął, że go nie mogła znaleźć wśród ciemności, a drugi porwał jakiś chłopiec i ze śmiechem uciekł daleko. Więc szła boso biedna dziewczynka po śniegu, a nogi jej zsiniały i poczerwieniały. Jedną ręką ściskała czerwony fartuszek, w którym niosła kilkanaście paczek zapałek na sprzedaż, a w drugiej ręce miała jedną paczkę i tę podsuwała nieśmiało przechodniom, aby zwrócić na siebie ich uwagę. Ale nikt po nią nie sięgnął, nikt dzisiaj nic nie kupił jeszcze od dziewczynki, nie miała ani grosika zarobku. Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. Więcej zajmował ją przyjemny zapach pieczonej gęsi, który co chwila uderzał jej głodem zaostrzone powonienie. Ludzie żegnali stary rok wesoło, a ona taka głodna i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stefan Grabiński
- René Descartes
- Stefan George
- Charles Guérin
- Alojzy Feliński
- Antonina Domańska
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Joseph Conrad
- Jean-Marc Bernard
- Anatol France


Polecamy:

Znachor
Był to Berko sławny Żyd
Kiwony
Połowa życia
Lilia
Gaśnięcie
w kolorowej nocy
Sprzeczność
W biurze pocztowym
Tam na błoniu błyszczy kwiecieq

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alter Kacyzne, Henry Bataille, Marceline Desbordes-Valmore, Maria Dąbrowska, Fryderyk Hebbel, Wiktor Gomulicki, Stanisław Brzozowski, Dōgen Kigen, Antonina Domańska, Daniel Defoe, Stefan George, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, Józef Czechowicz, Maria De La Fayette, George Gordon Byron, Casimir Delavigne, Jan Kasprowicz, Bolesław Prus, Joachim Gasquet, Rudolf G. Binding, Władysław Anczyc, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatol France, Frances Hodgson Burnett, Homer, Stefan Grabiński, Rudyard Kipling, Louis Gallet, Denis Diderot, Michaił Bułhakow, Louis le Cardonnel, James Oliver Curwood, Hugo von Hofmannsthal, Michał Bałucki, Miguel de Cervantes Saavedra, Hans Christian Andersen, Alojzy Feliński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Brückner, Guillaume Apollinaire, Deotyma, Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Anton Czechow, Charles Baudlaire, Aloysius Bertrand, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Théodore de Banville, Max Dauthendey, Tristan Derème, Léon Deubel, Charles Guérin, Fagus, Maria Konopnicka, Klemensas Junoša, Marija Konopnicka, Anatole France, Theodor Däubler, , Julius Hart, Wincenty Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Max Elskamp, Alfred Jarry, Honore de Balzac, Eurypides, Jean-Marc Bernard, Anatole le Braz, Konstanty Gaszyński, Antoni Czechow, Fryderyk Hölderlin, Björnstjerne Björnson, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Zygmunt Gloger, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Korab-Brzozowski, Francis Jammes, brak, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, nieznany, Charles Cros, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, E. T. A. Hoffmann, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Fredro,

http://mduda.pl
http://www.advertplus.pl
http://www.lightcrew.eu
http://www.idealdomicil.eu
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.