Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziewczynka z zapałkami
Autor: Hans Christian Andersen

Zimno było, śnieg padał, ściemniało się coraz bardziej, wieczór się zbliżał. Ostatni dzień roku skończy się niedługo. Zima. Przez ulice zasypane śniegiem, w zmroku idzie dziewczynka bosa, z gołą głową i coś niesie w fartuszku. Dlaczego bosa? To cała historia. Rano miała pantofle, stare i zniszczone, za duże na nią, stare pantofle matki, ale je pogubiła. Dwa powozy nadjeżdżały właśnie z stron przeciwnych, a ona chciała prędko przebiec przez ulicę; biegła co sił, słyszała straszny tętent kopyt, turkot kół, tuż za nią — ach, uciekła przecież, ale boso. Jeden pantofel tak zginął, że go nie mogła znaleźć wśród ciemności, a drugi porwał jakiś chłopiec i ze śmiechem uciekł daleko. Więc szła boso biedna dziewczynka po śniegu, a nogi jej zsiniały i poczerwieniały. Jedną ręką ściskała czerwony fartuszek, w którym niosła kilkanaście paczek zapałek na sprzedaż, a w drugiej ręce miała jedną paczkę i tę podsuwała nieśmiało przechodniom, aby zwrócić na siebie ich uwagę. Ale nikt po nią nie sięgnął, nikt dzisiaj nic nie kupił jeszcze od dziewczynki, nie miała ani grosika zarobku. Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. Więcej zajmował ją przyjemny zapach pieczonej gęsi, który co chwila uderzał jej głodem zaostrzone powonienie. Ludzie żegnali stary rok wesoło, a ona taka głodna i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Guillaume Apollinaire
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Karl Gjellerup
- Stanisław Brzozowski
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Władysław Anczyc
- Fagus
- Casimir Delavigne
- Anatole le Braz


Polecamy:

Kaprys
Był to Berko sławny Żyd
Sekret
Trzej bracia
Orzeł i sroka
Pieśń maski
Pójdźmy wszyscy do stajenki
wąwozy czasu
Król żab
Gaj święcony
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jacob i Wilhelm Grimm, Maria De La Fayette, Antonina Domańska, Hans Christian Andersen, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Dauthendey, Anatole le Braz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alfred Jarry, Charles Baudelaire, Tristan Derème, Aleksander Dumas, Rudolf G. Binding, Rudyard Kipling, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Guérin, Zygmunt Gloger, Louis Gallet, Théodore de Banville, Francis Jammes, Alter Kacyzne, Theodor Däubler, Frances Hodgson Burnett, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Elskamp, E. T. A. Hoffmann, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Stefan George, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antoni Czechow, Anatol France, Miguel de Cervantes Saavedra, Marceline Desbordes-Valmore, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Dąbrowska, Aleksander Brückner, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, Denis Diderot, Julius Hart, Casimir Delavigne, James Oliver Curwood, Karl Gjellerup, Guillaume Apollinaire, Joseph Conrad, Dōgen Kigen, , Stanisław Brzozowski, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Charles Cros, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hebbel, Michaił Bułhakow, Marija Konopnicka, Józef Czechowicz, Stefan Grabiński, Björnstjerne Björnson, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fagus, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, Homer, Konstanty Gaszyński, Anton Czechow, Michał Bałucki, Honore de Balzac, Joachim Gasquet, Deotyma, Louis le Cardonnel, Alojzy Feliński, brak, Henry Bataille, nieznany, Anatole France, René Descartes, Pedro Calderón de la Barca, Jan Kasprowicz, Seweryn Goszczyński, Daniel Defoe, Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, Andrzej Frycz Modrzewski, Bolesław Prus, Aloysius Bertrand, George Gordon Byron, Eurypides, Wiktor Gomulicki,

kamera opole kościół zwm
najlepszy w warszawie fotograf przedszkolny i w województwie mazowieckim
z tego źródła
windykacja
prywatna rehabilitacja tarnobrzeg
© 2015 Zbiór książek.