Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziewczynka z zapałkami
Autor: Hans Christian Andersen

Zimno było, śnieg padał, ściemniało się coraz bardziej, wieczór się zbliżał. Ostatni dzień roku skończy się niedługo. Zima. Przez ulice zasypane śniegiem, w zmroku idzie dziewczynka bosa, z gołą głową i coś niesie w fartuszku. Dlaczego bosa? To cała historia. Rano miała pantofle, stare i zniszczone, za duże na nią, stare pantofle matki, ale je pogubiła. Dwa powozy nadjeżdżały właśnie z stron przeciwnych, a ona chciała prędko przebiec przez ulicę; biegła co sił, słyszała straszny tętent kopyt, turkot kół, tuż za nią — ach, uciekła przecież, ale boso. Jeden pantofel tak zginął, że go nie mogła znaleźć wśród ciemności, a drugi porwał jakiś chłopiec i ze śmiechem uciekł daleko. Więc szła boso biedna dziewczynka po śniegu, a nogi jej zsiniały i poczerwieniały. Jedną ręką ściskała czerwony fartuszek, w którym niosła kilkanaście paczek zapałek na sprzedaż, a w drugiej ręce miała jedną paczkę i tę podsuwała nieśmiało przechodniom, aby zwrócić na siebie ich uwagę. Ale nikt po nią nie sięgnął, nikt dzisiaj nic nie kupił jeszcze od dziewczynki, nie miała ani grosika zarobku. Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. Więcej zajmował ją przyjemny zapach pieczonej gęsi, który co chwila uderzał jej głodem zaostrzone powonienie. Ludzie żegnali stary rok wesoło, a ona taka głodna i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole le Braz
- Antonina Domańska
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Miguel de Cervantes Saavedra
- René Descartes
- Franciszek Karpiński
- Anatole France
- nieznany
- Władysław Anczyc
- Björnstjerne Björnson


Polecamy:

Motylek
Bywaj dziewczę zdrowe
Rupiec Kopeć
Ubogi bogaty
Muza sprzedajna
De profundis
Wpatruj się co wieczor
Wieczory
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
dom świętego kazimierza
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Michał Bałucki, Charles Guérin, Michaił Bułhakow, Aleksander Dumas, Tadeusz Boy-Żeleński, Adam Asnyk, Guillaume Apollinaire, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Homer, Theodor Däubler, Wiktoras Gomulickis, Karl Gjellerup, Louis Gallet, Marija Konopnicka, Anatole le Braz, Maria De La Fayette, Fagus, Charles Baudlaire, Alfred Jarry, Casimir Delavigne, Jacob i Wilhelm Grimm, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Björnstjerne Björnson, René Descartes, Jan Kasprowicz, George Gordon Byron, Stefan Grabiński, Rudolf G. Binding, Rudyard Kipling, Max Dauthendey, Louis le Cardonnel, Stefan George, E. T. A. Hoffmann, Julius Hart, Andrzej Frycz Modrzewski, Jean-Marc Bernard, Léon Deubel, Anatol France, Max Elskamp, Eurypides, Anatole France, brak, Stanisław Korab-Brzozowski, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Aleksander Brückner, Hugo von Hofmannsthal, Alter Kacyzne, Bolesław Prus, Antoni Czechow, Francis Jammes, Théodore de Banville, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hölderlin, Joachim Gasquet, , Stanisław Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Daniel Defoe, Denis Diderot, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hebbel, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Józef Czechowicz, Seweryn Goszczyński, Marceline Desbordes-Valmore, Klemensas Junoša, Alojzy Feliński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Deotyma, James Oliver Curwood, Charles Cros, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Johann Wolfgang von Goethe, nieznany, Tristan Derème, Gustave Kahn, Wincenty Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Maria Konopnicka, Aloysius Bertrand, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Antonina Domańska, Honore de Balzac,

https://josilq.pl
dobra strona
nowe mieszkania opole
© 2015 Zbiór książek.