Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziewczynka z zapałkami
Autor: Hans Christian Andersen

Zimno było, śnieg padał, ściemniało się coraz bardziej, wieczór się zbliżał. Ostatni dzień roku skończy się niedługo. Zima. Przez ulice zasypane śniegiem, w zmroku idzie dziewczynka bosa, z gołą głową i coś niesie w fartuszku. Dlaczego bosa? To cała historia. Rano miała pantofle, stare i zniszczone, za duże na nią, stare pantofle matki, ale je pogubiła. Dwa powozy nadjeżdżały właśnie z stron przeciwnych, a ona chciała prędko przebiec przez ulicę; biegła co sił, słyszała straszny tętent kopyt, turkot kół, tuż za nią — ach, uciekła przecież, ale boso. Jeden pantofel tak zginął, że go nie mogła znaleźć wśród ciemności, a drugi porwał jakiś chłopiec i ze śmiechem uciekł daleko. Więc szła boso biedna dziewczynka po śniegu, a nogi jej zsiniały i poczerwieniały. Jedną ręką ściskała czerwony fartuszek, w którym niosła kilkanaście paczek zapałek na sprzedaż, a w drugiej ręce miała jedną paczkę i tę podsuwała nieśmiało przechodniom, aby zwrócić na siebie ich uwagę. Ale nikt po nią nie sięgnął, nikt dzisiaj nic nie kupił jeszcze od dziewczynki, nie miała ani grosika zarobku. Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. Więcej zajmował ją przyjemny zapach pieczonej gęsi, który co chwila uderzał jej głodem zaostrzone powonienie. Ludzie żegnali stary rok wesoło, a ona taka głodna i

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Deotyma
- Klemensas Junoša
- Homer
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Aloysius Bertrand
- Daniel Defoe
- Marceline Desbordes-Valmore
- Anatol France
- Stanisław Korab-Brzozowski
- James Oliver Curwood


Polecamy:

Syrena
Otchłań
w kolorowej nocy
Jezus malusieńki
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Albatros
Muza sprzedajna
Marsz ślubny
O przyjdź
Przybieżeli do Betlejem

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Théodore de Banville, Maria De La Fayette, Louis Gallet, Andrzej Frycz Modrzewski, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole France, Bolesław Prus, James Oliver Curwood, Stefan George, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Deotyma, Francis Jammes, Stanisław Korab-Brzozowski, Joachim Gasquet, Charles Baudlaire, , Max Dauthendey, Władysław Anczyc, Honore de Balzac, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Max Elskamp, Karl Gjellerup, Charles Baudelaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Aleksander Dumas, Alter Kacyzne, Józef Czechowicz, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Homer, Maria Konopnicka, Denis Diderot, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk, George Gordon Byron, Dōgen Kigen, E. T. A. Hoffmann, Rudolf G. Binding, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, Tristan Derème, Hugo von Hofmannsthal, Michał Bałucki, Eurypides, Maria Dąbrowska, Marija Konopnicka, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antoni Czechow, Wiktoras Gomulickis, Daniel Defoe, Klemensas Junoša, Joseph Conrad, Alfred Jarry, Guillaume Apollinaire, Stefan Grabiński, brak, Charles Guérin, Stanisław Brzozowski, Anton Czechow, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Cros, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatol France, Konstanty Gaszyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Léon Deubel, Björnstjerne Björnson, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Hans Christian Andersen, Michaił Bułhakow, René Descartes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Casimir Delavigne, Wiktor Gomulicki, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Fagus, Jean-Marc Bernard, Johann Wolfgang von Goethe, Louis le Cardonnel, Julius Hart, Frances Hodgson Burnett, Theodor Däubler, Franciszek Karpiński, nieznany,

http://biznesolawa24hat.eu
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.