Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Okna
Autor: Charles Baudelaire

Ów, który z zewnątrz patrzy poprzez okno rozwarte, nigdy nie widzi tak wielu rzeczy, jak ten, który wpatruje się w okno zamknięte. Nie ma przedmiotu głębszego, bardziej tajemniczego, płodniejszego, mroczniejszego, bardziej olśniewającego od okna naświetlonego świecą. To, co oglądać można w słońcu, zawsze mniej jest zajmujące od tego, co rozgrywa się poza szybą. W tej czeluści czarnej lub lśniącej życie żyje, śni życie, boleje życie. Poprzez fale dachów dostrzegam kobietę dojrzałą, już pokrytą zmarszczkami, ubogą, zawsze nad czymś pochyloną, i która nigdy nie wychodzi. Z pomocą twarzy jej, odzieży, jej gestu, z pomocą niczego prawie, odtwarzam dzieje tej kobiety, albo raczej jej legendę, i niekiedy przepowiadam ją sobie sam jeden, płacząc. Gdyby to był ubogi starzec, równie łatwo odtworzyłbym jego dzieje. Być może, powiesz mi: „Jesteśże pewny, iż legenda ta jest prawdziwa?” I cóż znaczy rzeczywistość, umieszczona poza mną, jeśli ona dopomogła mi do życia, do odczucia, że jestem, i tego, kim

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Joachim Gasquet
- Homer
-
- nieznany
- Hans Christian Andersen
- Théodore de Banville
- Charles Baudelaire
- Henry Bataille
- Wiktoras Gomulickis
- Léon Deubel


Polecamy:

opowiadanie
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Lśnienie jesienne
Kiwony
śmierć
Lord Jim
Legenda Młodej Polski
Kołysanka
Historia roku
Flirt z Melpomeną

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Johann Wolfgang von Goethe, Rudyard Kipling, Charles Guérin, Rudolf G. Binding, Anton Czechow, Julius Hart, Max Elskamp, Homer, Tadeusz Boy-Żeleński, Bolesław Prus, Stefan Grabiński, Aleksander Brückner, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Denis Diderot, Jacob i Wilhelm Grimm, Hugo von Hofmannsthal, Deotyma, Alojzy Feliński, Jean-Marc Bernard, Klemensas Junoša, Björnstjerne Björnson, Fryderyk Hölderlin, Casimir Delavigne, Alter Kacyzne, Anatole France, Henry Bataille, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire, George Gordon Byron, Stefan George, Théodore de Banville, nieznany, Antoni Czechow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Dauthendey, Léon Deubel, Theodor Däubler, Fagus, Jan Kasprowicz, Franciszek Karpiński, E. T. A. Hoffmann, Aloysius Bertrand, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Francis Jammes, Anatol France, Eurypides, brak, Józef Czechowicz, Louis le Cardonnel, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Tristan Derème, Charles Baudlaire, Michaił Bułhakow, Marija Konopnicka, Antonina Domańska, Marceline Desbordes-Valmore, Władysław Anczyc, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Stanisław Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, , Honore de Balzac, Charles Cros, Joseph Conrad, René Descartes, Aleksander Fredro, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Alfred Jarry, Dōgen Kigen, Gustave Kahn, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hebbel, Louis Gallet, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, James Oliver Curwood, Joachim Gasquet,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.