Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Już
Autor: Charles Baudelaire

Sto razy słońce trysnęło już, promienne lub zasmucone, z owej bezmiernej kadzi morza, której brzegi zaledwie dają się postrzec; sto razy nurzało się znów, skrzące lub posępne, w bezmiernej kąpieli wieczoru. Od rozlicznych dni wolno nam było, zadumanym, wpatrywać się w drugą stronę firmamentu i odczytywać niebiański alfabet antypodów. I każdy z pasażerów złorzeczył i chmurnie wyrzekał. Rzekłbyś, zbliżanie się ziemi nasilało ich cierpienie. „Kiedyż to, powiadali, przestaniemy drzemać snem targanym przez falę, mąconym wichrem, który rzęzi głośniej niźli my? Kiedyż zdołamy spożywać mięso, które nie byłoby solone, jak obrzydły unoszący nas żywioł? Kiedy trwać w nieruchomym fotelu?” Byli tacy pośród nich, którzy roili o domowym ognisku, żałowali niewiernej i mrukliwej żony oraz wrzaskliwego potomstwa. Wszyscy tak obłędnie przejęci byli obrazem nieobecnej ziemi, że żarliby, jak sądzę, trawę z większym zapałem od bydląt. Nareszcie zasygnalizowano brzeg; i zbliżając się, ujrzeliśmy, że ziemia to była wspaniała, olśniewająca. Zdało się, że melodie życia unosiły się nieokreślonym poszmerem i że z wybrzeży jej, bogatych w zieleń wszelkiego gatunku, nawiewał, na odległość kilku mil, przedziwny zapach kwiecia i owoców. Rozradował się każdy natychmiast, każdy wyrzekł się zgryźliwego humoru. Wszystkie spory poszły w zapomnienie, wybaczono wszelkie wzajemne urazy; wyznaczone pojedynki wykreślono z pamięci, a uprzedzenia rozwiały się jak mgliste opary. Ja jeden byłem smutny, przesmutny nie do pojęcia. Podobny kapłanowi, któremu wydarto by jego bóstwo, nie potrafiłem bez gryzącej goryczy oddzielić się od tego morza tak poczwarnie wabiącego, od tego morza tak nieskończenie zmiennego w przerażającej swej prostocie, i które zdaje się zawierać w sobie i wyobrażać swymi igraszkami, łagodnymi skrętami, gniewem i uśmieszkiem humory, zamierania i uniesienia wszystkich dusz, które żyły, które żyją i żyć będą! Mówiąc słowo: „żegnaj!” tej nieporównanej urodzie, czułem się zgnębiony śmiertelnie; i oto czemu, kiedy każdy z mych towarzyszy rzekł: „Nareszcie!”, ja mogłem krzyknąć jeno: „Już!”. A przecie była to ziemia, ziemia wespół ze swymi szmerami, pasjami, udogodnieniami, festynami; była to ziemia dostatnia i wspaniała, pełna obietnic, która słała ku nam tajemniczą woń róż i piżma, i skąd melodie życia dobiegały nas w miłosnym

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Daniel Defoe
- Władysław Anczyc
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Stefan Grabiński
- James Oliver Curwood
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Guillaume Apollinaire
- Alojzy Feliński


Polecamy:

Do młodych
Wieczory
U króla Olch
Das Majorat
Złoty garnek
wieczorem
Akordy jesienne
Modlitwa estety
Porta Nigra
Zmora

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Rudyard Kipling, Dōgen Kigen, Anatol France, nieznany, Johann Wolfgang von Goethe, Bolesław Prus, Wiktoras Gomulickis, Marceline Desbordes-Valmore, brak, Aleksander Brückner, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis Gallet, Hans Christian Andersen, Michał Bałucki, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Józef Czechowicz, Théodore de Banville, Karl Gjellerup, Fagus, Adam Asnyk, Francis Jammes, Hugo von Hofmannsthal, Klemensas Junoša, Casimir Delavigne, Charles Baudlaire, Stefan Grabiński, Antonina Domańska, Björnstjerne Björnson, Aleksander Fredro, Eurypides, , Rudolf G. Binding, Jan Kasprowicz, Antoni Czechow, George Gordon Byron, Theodor Däubler, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatole France, Tadeusz Boy-Żeleński, Alfred Jarry, Joachim Gasquet, Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Korab-Brzozowski, René Descartes, Charles Baudelaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wincenty Korab-Brzozowski, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Max Elskamp, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Stefan George, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, James Oliver Curwood, Alter Kacyzne, Gustave Kahn, Guillaume Apollinaire, Julius Hart, Deotyma, Charles Guérin, Pedro Calderón de la Barca, Anton Czechow, Alojzy Feliński, Jacob i Wilhelm Grimm, Stanisław Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Cros, Władysław Anczyc, Andrzej Frycz Modrzewski, Tristan Derème, Marija Konopnicka, Joseph Conrad, Homer, Maria Dąbrowska, Daniel Defoe, Michaił Bułhakow, Maria Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Max Dauthendey, Jean-Marc Bernard, Wiktor Gomulicki, Aleksander Dumas, Franciszek Karpiński, Anatole le Braz,

iwonicz-zdroj.polskie-szamba-betonowe.pl
Tesné betónové žumpy Malacky lacná doprava
© 2015 Zbiór książek.