Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Już
Autor: Charles Baudelaire

Sto razy słońce trysnęło już, promienne lub zasmucone, z owej bezmiernej kadzi morza, której brzegi zaledwie dają się postrzec; sto razy nurzało się znów, skrzące lub posępne, w bezmiernej kąpieli wieczoru. Od rozlicznych dni wolno nam było, zadumanym, wpatrywać się w drugą stronę firmamentu i odczytywać niebiański alfabet antypodów. I każdy z pasażerów złorzeczył i chmurnie wyrzekał. Rzekłbyś, zbliżanie się ziemi nasilało ich cierpienie. „Kiedyż to, powiadali, przestaniemy drzemać snem targanym przez falę, mąconym wichrem, który rzęzi głośniej niźli my? Kiedyż zdołamy spożywać mięso, które nie byłoby solone, jak obrzydły unoszący nas żywioł? Kiedy trwać w nieruchomym fotelu?” Byli tacy pośród nich, którzy roili o domowym ognisku, żałowali niewiernej i mrukliwej żony oraz wrzaskliwego potomstwa. Wszyscy tak obłędnie przejęci byli obrazem nieobecnej ziemi, że żarliby, jak sądzę, trawę z większym zapałem od bydląt. Nareszcie zasygnalizowano brzeg; i zbliżając się, ujrzeliśmy, że ziemia to była wspaniała, olśniewająca. Zdało się, że melodie życia unosiły się nieokreślonym poszmerem i że z wybrzeży jej, bogatych w zieleń wszelkiego gatunku, nawiewał, na odległość kilku mil, przedziwny zapach kwiecia i owoców. Rozradował się każdy natychmiast, każdy wyrzekł się zgryźliwego humoru. Wszystkie spory poszły w zapomnienie, wybaczono wszelkie wzajemne urazy; wyznaczone pojedynki wykreślono z pamięci, a uprzedzenia rozwiały się jak mgliste opary. Ja jeden byłem smutny, przesmutny nie do pojęcia. Podobny kapłanowi, któremu wydarto by jego bóstwo, nie potrafiłem bez gryzącej goryczy oddzielić się od tego morza tak poczwarnie wabiącego, od tego morza tak nieskończenie zmiennego w przerażającej swej prostocie, i które zdaje się zawierać w sobie i wyobrażać swymi igraszkami, łagodnymi skrętami, gniewem i uśmieszkiem humory, zamierania i uniesienia wszystkich dusz, które żyły, które żyją i żyć będą! Mówiąc słowo: „żegnaj!” tej nieporównanej urodzie, czułem się zgnębiony śmiertelnie; i oto czemu, kiedy każdy z mych towarzyszy rzekł: „Nareszcie!”, ja mogłem krzyknąć jeno: „Już!”. A przecie była to ziemia, ziemia wespół ze swymi szmerami, pasjami, udogodnieniami, festynami; była to ziemia dostatnia i wspaniała, pełna obietnic, która słała ku nam tajemniczą woń róż i piżma, i skąd melodie życia dobiegały nas w miłosnym

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Honore de Balzac
- Adam Asnyk
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Aleksander Fredro
- Rudyard Kipling
- Maria Dąbrowska
- Marija Konopnicka
- Antonina Domańska
- Homer
- Anatol France


Polecamy:

Wino samotnika
erotyk
jesień
Rocznica
Komedia ludzka Jaszczur
Marsz weselny
piosenka czeski domek
Podróż
Skarbo
Pobudka grunwaldzka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, James Oliver Curwood, Anatol France, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Hugo von Hofmannsthal, Louis Gallet, Seweryn Goszczyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Antonina Domańska, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Bolesław Prus, Charles Guérin, Aleksander Dumas, Miguel de Cervantes Saavedra, Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Karl Gjellerup, Deotyma, Theodor Däubler, Anatole France, Aleksander Brückner, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, nieznany, Anton Czechow, Stefan George, Francis Jammes, Eurypides, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, George Gordon Byron, Casimir Delavigne, Gustave Kahn, Charles Baudelaire, Aloysius Bertrand, Fryderyk Hebbel, Pedro Calderón de la Barca, Johann Wolfgang von Goethe, Tristan Derème, Alfred Jarry, Guillaume Apollinaire, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Rudyard Kipling, Max Dauthendey, Max Elskamp, Stanisław Brzozowski, Marija Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Charles Baudlaire, Dōgen Kigen, E. T. A. Hoffmann, Rudolf G. Binding, Michał Bałucki, Antoni Czechow, Fagus, , Wiktor Gomulicki, Théodore de Banville, René Descartes, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, brak, Maria De La Fayette, Adam Asnyk, Władysław Anczyc, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Henry Bataille, Wiktoras Gomulickis, Julius Hart, Charles Cros, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Jan Kasprowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Homer, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Louis le Cardonnel, Klemensas Junoša, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort,

{Growth Prospects|Emerging Trends|Business Opportu Market Reports Market Study
dobry sennik
© 2015 Zbiór książek.