Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Bolesław Prus <
Spis autorów:

- Stefan Grabiński
- E. T. A. Hoffmann
- Wiktoras Gomulickis
- Hans Christian Andersen
- Julius Hart
- Anatole France
- Henry Bataille
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Alter Kacyzne
- Aloysius Bertrand


Polecamy:

pod dworcem głównym w warszawie
Połowa życia
Troškimas
w boju
Słowik
Śmierć kurki
Król żab
Warkocz
Epigraf na potępioną książkę
Harmonia wieczorna

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Miguel de Cervantes Saavedra, Józef Czechowicz, Zygmunt Gloger, Denis Diderot, George Gordon Byron, Honore de Balzac, Stefan Grabiński, Adam Asnyk, Alojzy Feliński, Maria Konopnicka, Stanisław Brzozowski, Alter Kacyzne, Tadeusz Boy-Żeleński, Hugo von Hofmannsthal, Franciszek Karpiński, Henry Bataille, Louis Gallet, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Casimir Delavigne, Anatol France, brak, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Cros, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, nieznany, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Aloysius Bertrand, Guillaume Apollinaire, Fagus, Aleksander Brückner, Julius Hart, Marceline Desbordes-Valmore, Hans Christian Andersen, Konstanty Gaszyński, Charles Baudlaire, Johann Wolfgang von Goethe, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Eurypides, Homer, Joseph Conrad, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Daniel Defoe, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Seweryn Goszczyński, Tristan Derème, Bolesław Prus, Frances Hodgson Burnett, Jacob i Wilhelm Grimm, Stefan George, James Oliver Curwood, Rudyard Kipling, Aleksander Fredro, Max Elskamp, , Dōgen Kigen, Alfred Jarry, Charles Guérin, Władysław Anczyc, Antoni Czechow, Andrzej Frycz Modrzewski, Francis Jammes, Gustave Kahn, Fryderyk Hebbel, Karl Gjellerup, Theodor Däubler, Aleksander Dumas, Klemensas Junoša, Max Dauthendey, Jean-Marc Bernard, Michaił Bułhakow, Rudolf G. Binding, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Anatole France, Deotyma, Wiktoras Gomulickis, Anton Czechow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Björnstjerne Björnson, Charles Baudelaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hölderlin, E. T. A. Hoffmann, Wiktor Gomulicki, Jan Kasprowicz,

Ivnice septiky výroba a prodej
http://mduda.pl
http://www.lightcrew.eu
programy do pozycjonowania
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.