Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Bolesław Prus <
Spis autorów:

- Anatol France
- Max Dauthendey
- Marija Konopnicka
- Eurypides
- Anton Czechow
- Karl Gjellerup
- Franciszek Karpiński
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- E. T. A. Hoffmann
- Jacob i Wilhelm Grimm


Polecamy:

o matce
więzienie
Dziennik Franciszki
Historia roku
Słowa cienkie i grube
Krasnoludki
Wodotrysk
Marzenie ciekawego
Marsz ślubny
Zwierciadło
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Andrzej Frycz Modrzewski, Adam Asnyk, René Descartes, Homer, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, , Marceline Desbordes-Valmore, Julius Hart, Michaił Bułhakow, Henry Bataille, Charles Guérin, Guillaume Apollinaire, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, Antonina Domańska, Tadeusz Boy-Żeleński, Tristan Derème, Anton Czechow, Théodore de Banville, Maria Dąbrowska, Jean-Marc Bernard, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Fagus, Eurypides, Antoni Czechow, Casimir Delavigne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, brak, Aleksander Brückner, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Björnstjerne Björnson, Charles Baudlaire, Seweryn Goszczyński, Dōgen Kigen, Theodor Däubler, Honore de Balzac, Stefan Grabiński, Stefan George, James Oliver Curwood, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Józef Czechowicz, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, Frances Hodgson Burnett, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hebbel, nieznany, Anatole France, Johann Wolfgang von Goethe, Max Elskamp, Wiktor Gomulicki, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudolf G. Binding, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria Konopnicka, Alter Kacyzne, Joseph Conrad, Alfred Jarry, Wincenty Korab-Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Michał Bałucki, Franciszek Karpiński, Charles Baudelaire, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Fredro, George Gordon Byron, Louis Gallet, Gustave Kahn, Aloysius Bertrand, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Joachim Gasquet, Alojzy Feliński, Aleksander Dumas, Bolesław Prus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, Deotyma, Władysław Anczyc, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatol France, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Hans Christian Andersen, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, Konstanty Gaszyński,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.