Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Bolesław Prus <
Spis autorów:

- Dōgen Kigen
-
- Maria De La Fayette
- Charles Guérin
- Franciszek Karpiński
- Jean-Marc Bernard
- Konstanty Gaszyński
- Joachim Gasquet
- Björnstjerne Björnson
- Alojzy Feliński


Polecamy:

Nasi okupanci
Północ już była
Rupiec Kopeć
Księga dżungli
Był to Berko sławny Żyd
Stare miasto
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
Wieczory
erotyk
Malcy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, Fryderyk Hebbel, Rudyard Kipling, Aleksander Fredro, Francis Jammes, Eurypides, Bolesław Prus, Charles Guérin, Jan Kasprowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marija Konopnicka, Anatole le Braz, Charles Baudlaire, Henry Bataille, René Descartes, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Brzozowski, Zygmunt Gloger, George Gordon Byron, Antoni Czechow, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Seweryn Goszczyński, Guillaume Apollinaire, Homer, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, Deotyma, Rudolf G. Binding, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Théodore de Banville, James Oliver Curwood, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, Hugo von Hofmannsthal, Charles Baudelaire, Stefan Grabiński, Alfred Jarry, Władysław Anczyc, Léon Deubel, Max Dauthendey, Joseph Conrad, Louis le Cardonnel, Fagus, Alojzy Feliński, Daniel Defoe, Aloysius Bertrand, Adam Asnyk, , Franciszek Karpiński, Anatole France, Wiktor Gomulicki, Wiktoras Gomulickis, Maria De La Fayette, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hölderlin, Honore de Balzac, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Klemensas Junoša, Antonina Domańska, Alter Kacyzne, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Michaił Bułhakow, Louis Gallet, Aleksander Brückner, Anatol France, brak, Karl Gjellerup, Hans Christian Andersen, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan George, Max Elskamp, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Michał Bałucki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Dąbrowska, Andrzej Frycz Modrzewski, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Julius Hart, Marceline Desbordes-Valmore, Theodor Däubler, Jean-Marc Bernard,

krzyżak i podpora wału, wały kardana
piękne profesjonalne w studiu zdjęcia do cv warszawa oraz na linked in i media spolecznosciowe
dolny sląsk atrakcje turystyczne
© 2015 Zbiór książek.