Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Bolesław Prus <
Spis autorów:

- Wiktor Gomulicki
- Björnstjerne Björnson
- Józef Czechowicz
- Michał Bałucki
- Théodore de Banville
- Anatol France
- Julius Hart
- Max Dauthendey
- Hugo von Hofmannsthal
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort


Polecamy:

Ukrzyżowanie
toruń
Pamiątka
Krasnoludek
Słońce powstanie znowu…
W knajpie
Niepowrotne
Monna Kerywel
Mazurek
Komedia ludzka Gobseck

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, Eurypides, Wiktor Gomulicki, E. T. A. Hoffmann, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Jacob i Wilhelm Grimm, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hebbel, Louis le Cardonnel, brak, , Klemensas Junoša, Michał Bałucki, Stanisław Korab-Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, Jan Kasprowicz, Maria Dąbrowska, Charles Baudlaire, Joseph Conrad, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Alter Kacyzne, Pedro Calderón de la Barca, Björnstjerne Björnson, Karl Gjellerup, Adam Asnyk, Jean-Marc Bernard, James Oliver Curwood, Charles Cros, Hans Christian Andersen, Joachim Gasquet, Rudolf G. Binding, Max Dauthendey, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, Anatol France, Maria Konopnicka, Fagus, Honore de Balzac, Julius Hart, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Deotyma, Stefan Grabiński, Miguel de Cervantes Saavedra, Tristan Derème, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Aleksander Dumas, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Guillaume Apollinaire, Theodor Däubler, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Léon Deubel, Stanisław Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, Marija Konopnicka, Maria De La Fayette, Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Józef Czechowicz, Bolesław Prus, Anatole France, Zygmunt Gloger, Stefan George, Francis Jammes, René Descartes, Gustave Kahn, Dōgen Kigen, Anton Czechow, George Gordon Byron, Alfred Jarry, Rudyard Kipling, Louis Gallet, Alojzy Feliński, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Brückner, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Elskamp, Wincenty Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, Charles Guérin, Homer, Antoni Czechow, Michaił Bułhakow,

http://biznesolawa24hat.eu
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.