Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Maria De La Fayette
- Pedro Calderón de la Barca
- Théodore de Banville
- Joachim Gasquet
- Casimir Delavigne
- Hugo von Hofmannsthal
- George Gordon Byron
- Michał Bałucki
- Alojzy Feliński
- Seweryn Goszczyński


Polecamy:

Październik
Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Potwarz
elegia uśpienia
Sed non satiata
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Hanusia Wierzynkówna
Zamek kaniowski
Marsz strzelców
Syrena

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tristan Derème, Karl Gjellerup, Władysław Anczyc, nieznany, Anton Czechow, Guillaume Apollinaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Klemensas Junoša, Józef Czechowicz, Fryderyk Hölderlin, Théodore de Banville, Antonina Domańska, Hugo von Hofmannsthal, Francis Jammes, Alojzy Feliński, Rudyard Kipling, Daniel Defoe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Michaił Bułhakow, Theodor Däubler, Joseph Conrad, Jan Kasprowicz, Deotyma, Julius Hart, Charles Baudlaire, Hans Christian Andersen, Stanisław Korab-Brzozowski, Bolesław Prus, Aleksander Fredro, Alfred Jarry, Max Elskamp, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alter Kacyzne, René Descartes, Wiktor Gomulicki, Maria Konopnicka, Aloysius Bertrand, Honore de Balzac, Charles Cros, Henry Bataille, Denis Diderot, Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, Anatole le Braz, Zygmunt Gloger, E. T. A. Hoffmann, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, , Andrzej Frycz Modrzewski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Dauthendey, Tadeusz Boy-Żeleński, Seweryn Goszczyński, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Maria De La Fayette, Aleksander Dumas, Homer, Louis Gallet, Charles Baudelaire, Stefan George, Wincenty Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Anatole France, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Guérin, Anatol France, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, Stefan Grabiński, James Oliver Curwood, Franciszek Karpiński, brak, Joachim Gasquet, Pedro Calderón de la Barca, Konstanty Gaszyński, Marija Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Fagus, Antoni Czechow, Eurypides, George Gordon Byron, Jacob i Wilhelm Grimm, Gustave Kahn, Frances Hodgson Burnett, Björnstjerne Björnson, Casimir Delavigne, Marceline Desbordes-Valmore,

http://gameball.pl
http://anmar-vip.pl
© 2015 Zbiór książek.