Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Dōgen Kigen
- Stanisław Brzozowski
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Jan Kasprowicz
- Zygmunt Gloger
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Seweryn Goszczyński
- Théodore de Banville
- Charles Cros


Polecamy:

Do P. Davida, snycerza posągów
Don Juan w piekle
Lulajże, Jezuniu
wieczorem
Złote sidła
Antoni Gorecki
Słońce powstanie znowu…
miłość
Oj Maluśki, Maluśki
Muza chora
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Fryderyk Hölderlin, Max Elskamp, Max Dauthendey, Charles Baudlaire, Anton Czechow, Julius Hart, Maria Konopnicka, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Józef Czechowicz, Antoni Czechow, René Descartes, James Oliver Curwood, Tristan Derème, Marceline Desbordes-Valmore, Rudolf G. Binding, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Léon Deubel, Charles Guérin, Wincenty Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Aleksander Fredro, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, Anatole le Braz, Jean-Marc Bernard, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jacob i Wilhelm Grimm, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, , Stanisław Brzozowski, Alojzy Feliński, E. T. A. Hoffmann, Gustave Kahn, Alter Kacyzne, Guillaume Apollinaire, Charles Cros, Rudyard Kipling, Louis le Cardonnel, Seweryn Goszczyński, Johann Wolfgang von Goethe, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Alfred Jarry, Miguel de Cervantes Saavedra, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Boy-Żeleński, George Gordon Byron, Daniel Defoe, Fagus, Deotyma, Klemensas Junoša, Michał Bałucki, Hans Christian Andersen, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Fryderyk Hebbel, Louis Gallet, Homer, Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Theodor Däubler, Marija Konopnicka, Stefan George, nieznany, Antonina Domańska, Björnstjerne Björnson, Anatol France, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan Grabiński, Bolesław Prus, Eurypides, Wiktor Gomulicki, Henry Bataille, Karl Gjellerup, Francis Jammes, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Dumas, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, Honore de Balzac, Denis Diderot, Adam Asnyk, brak, Théodore de Banville, Andrzej Frycz Modrzewski, Aloysius Bertrand, Anatole France, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen,

jedwabne poszewki
© 2015 Zbiór książek.