Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Alojzy Feliński
- Gustave Kahn
- Honore de Balzac
- Joseph Conrad
- Guillaume Apollinaire
- Franciszek Karpiński
- Stefan Grabiński
- Zygmunt Gloger
- Stanisław Brzozowski
- Homer


Polecamy:

Na Wzgórzu Śmierci
Słówka
Za Niemen hen precz
Zamek kaniowski
Fragment
Dziewczynka z zapałkami
Aptekarzowa
Tryumfy Króla niebieskiego
O poprawie Rzeczypospolitej
Wszechwiedzący doktór
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Casimir Delavigne, Aleksander Fredro, Louis le Cardonnel, Anatol France, Marija Konopnicka, Jan Kasprowicz, Max Dauthendey, René Descartes, Charles Cros, Aleksander Brückner, Zygmunt Gloger, James Oliver Curwood, Denis Diderot, Julius Hart, Dōgen Kigen, Joachim Gasquet, George Gordon Byron, Björnstjerne Björnson, Hugo von Hofmannsthal, Alfred Jarry, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Jacob i Wilhelm Grimm, Stefan Grabiński, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Dumas, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Konopnicka, Władysław Anczyc, Fryderyk Hebbel, Marceline Desbordes-Valmore, Konstanty Gaszyński, Józef Czechowicz, Theodor Däubler, Joseph Conrad, Honore de Balzac, Klemensas Junoša, Antonina Domańska, Antoni Czechow, Stefan George, Léon Deubel, Louis Gallet, Francis Jammes, Anatole France, Maria De La Fayette, Eurypides, Seweryn Goszczyński, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fagus, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktoras Gomulickis, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Guérin, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, brak, Franciszek Karpiński, , Maria Dąbrowska, Guillaume Apollinaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Karl Gjellerup, Max Elskamp, Adam Asnyk, Rudolf G. Binding, Homer, Johann Wolfgang von Goethe, nieznany, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, Deotyma, Théodore de Banville, Hans Christian Andersen, Pedro Calderón de la Barca, Aloysius Bertrand, E. T. A. Hoffmann, Anton Czechow, Jean-Marc Bernard, Stanisław Brzozowski, Alter Kacyzne, Tristan Derème, Charles Baudelaire, Michaił Bułhakow, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, Anatole le Braz, Alojzy Feliński,

z tego źródła
małopolska atrakcje turystyczne
microcord
© 2015 Zbiór książek.