Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Wincenty Korab-Brzozowski
- Maria Dąbrowska
- Wiktoras Gomulickis
- Frances Hodgson Burnett
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria De La Fayette
- Homer
- Franciszek Karpiński
- Anton Czechow
- Liudvika Didžiulienė-Žmona


Polecamy:

Syrena
Podrzutek
Calineczka
Dama Kameliowa Dramat w 5 aktach
Testament
Dym
Robinson Crusoe
Słówka
Król zamczyska
Złoty garnek
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Deotyma, Henry Bataille, Gustave Kahn, Casimir Delavigne, Denis Diderot, Guillaume Apollinaire, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Jacob i Wilhelm Grimm, Michał Bałucki, Władysław Anczyc, Konstanty Gaszyński, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Jean-Marc Bernard, Rudolf G. Binding, E. T. A. Hoffmann, Eurypides, René Descartes, George Gordon Byron, Louis le Cardonnel, Aleksander Brückner, Michaił Bułhakow, Max Elskamp, Julius Hart, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alter Kacyzne, Antoni Czechow, Fryderyk Hölderlin, Stefan George, Stanisław Brzozowski, Bolesław Prus, Alfred Jarry, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Alojzy Feliński, Charles Guérin, Józef Czechowicz, Jan Kasprowicz, Dōgen Kigen, nieznany, Anatole France, Fryderyk Hebbel, Hans Christian Andersen, Wiktoras Gomulickis, Joseph Conrad, Pedro Calderón de la Barca, Klemensas Junoša, Hugo von Hofmannsthal, James Oliver Curwood, Karl Gjellerup, Charles Cros, Maria Konopnicka, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Rudyard Kipling, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Boy-Żeleński, brak, Anatol France, Charles Baudelaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Frances Hodgson Burnett, Seweryn Goszczyński, Anton Czechow, Tristan Derème, Fagus, Homer, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan Grabiński, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria De La Fayette, Theodor Däubler, Antonina Domańska, Max Dauthendey, Honore de Balzac, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktor Gomulicki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Léon Deubel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Francis Jammes, Anatole le Braz, Théodore de Banville, , Zygmunt Gloger, Aloysius Bertrand, Aleksander Fredro,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.