Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Antonina Domańska
- Anton Czechow
- Denis Diderot
- Aleksander Dumas
- Björnstjerne Björnson
- Léon Deubel
- Fryderyk Hölderlin
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Pedro Calderón de la Barca
- Maria Konopnicka


Polecamy:

Bursztyn, żyto dojrzałe
Wszechwiedzący doktór
coda
Komedia ludzka Eugenia Grandet
W knajpie
Orzeł i sroka
westchnienie
Profesor Wilczur
Życie wymarzone
Choinka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Björnstjerne Björnson, , Théodore de Banville, George Gordon Byron, Anton Czechow, Adam Asnyk, Antonina Domańska, Maria Dąbrowska, Bolesław Prus, Anatol France, Alter Kacyzne, Theodor Däubler, Max Dauthendey, René Descartes, Charles Cros, Fagus, Denis Diderot, Franciszek Karpiński, Johann Wolfgang von Goethe, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Baudelaire, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Aleksander Brückner, Joseph Conrad, Karl Gjellerup, Louis Gallet, Frances Hodgson Burnett, Zygmunt Gloger, Hugo von Hofmannsthal, Homer, Michaił Bułhakow, Władysław Anczyc, Aleksander Dumas, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Honore de Balzac, E. T. A. Hoffmann, Alojzy Feliński, Charles Baudlaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Stefan Grabiński, Guillaume Apollinaire, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, Rudolf G. Binding, Wincenty Korab-Brzozowski, Eurypides, Michał Bałucki, Deotyma, Hans Christian Andersen, Gustave Kahn, James Oliver Curwood, Klemensas Junoša, nieznany, Tristan Derème, Max Elskamp, Wiktor Gomulicki, Aloysius Bertrand, Marceline Desbordes-Valmore, Józef Czechowicz, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, Charles Guérin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Fryderyk Hölderlin, Léon Deubel, Francis Jammes, Henry Bataille, Konstanty Gaszyński, Stefan George, brak, Seweryn Goszczyński, Aleksander Fredro, Anatole France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Korab-Brzozowski, Alfred Jarry, Fryderyk Hebbel, Dōgen Kigen, Julius Hart, Antoni Czechow, Louis le Cardonnel, Maria De La Fayette, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
http://biznesolawa24hat.eu
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.