Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Trzy pióra
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Był raz król, który miał trzech synów: dwaj byli mądrzy i zdolni, trzeci zaś mówił niewiele, był prostoduszny i zwano go Głuptaskiem. Gdy król postarzał się, osłabił i rozmyślał o swoim końcu, nie wiedział, który z synów ma po nim zasiąść na tronie. Więc rzecze do nich: — Idźcie w świat, a który z was przyniesie mi najpiękniejszy dywan, ten po mojej śmierci zostanie królem. A iżby nie było pomiędzy nimi żadnego sporu, zaprowadził ich przed zamek, cisnął trzy pióra w powietrze i rzekł: — Jak one lecą, tak wy powinniście się skierować. Jedno pióro leciało na wschód, drugie na zachód, a trzecie prosto i nie odleciało daleko, lecz spadło zaraz na ziemię. I oto jeden z braci poszedł na prawo, drugi na lewo — i śmieli się z Głuptaska, który musiał pozostać tam, gdzie spadło trzecie pióro. Głuptasek siadł i zasmucił się. Ala spostrzegł nagle, że tuż przy piórze były drzwi w ziemi. Podniósł je, znalazł schody i zszedł po nich. Niebawem doszedł do innych drzwi i usłyszał, jak tam wołano wewnątrz: „Hej, zielona, Bez ogona, Do drzwi myk I kuśtyk, Zobacz het, Zobacz wnet, Kto tam może Być na dworze?” Drzwi się otworzyły i zobaczył wielką, grubą ropuchę, a obok niej masę małych ropuszek. Gruba ropucha spytała, czego żąda. — Chciałbym mieć — odparł — najpiękniejszy i najdelikatniejszy dywan. Na to stara zawołała jedną z młodych i rzekła: „Hej, zielona, Bez ogona, Ruszaj myk I kuśtyk, A gdy łapki ci posłużą, Przynieś mi szkatułkę dużą”. Młoda ropuszka przyniosła szkatułkę, stara otworzyła ją i po wyjęciu dywanu, który był tak piękny i tak cienki, że nawet na ziemi nikt podobnego wykonać nie mógł, podała go Głuptaskowi. Ten podziękował i poszedł na górę. Ale dwaj starsi bracia mieli Głuptaska za takie cielątko, że myśleli, iż nic nie znajdzie i nie przyniesie. — Co mamy sobie wielkiego trudu zadawać z szukaniem — rzekli — i z tymi słowy zdjęli z pleców pierwszej lepszej napotkanej owczarki jej grubą ordynarną chustę i zanieśli królowi. W tym samym czasie zjawił się i Głuptasek, który przyniósł swój piękny dywan. Gdy król dywan obejrzał, zdziwił się i rzekł: — Prawdę mówiąc, tron należy się najmłodszemu. Ale dwaj starsi bracia nie dali ojcu spokoju, dowodząc, że to niepodobieństwo, ażeby Głuptasek, mający wyraźne pomieszanie zmysłów, miał stać się królem, i prosili go, ażeby podał nowe warunki. Na to ojciec rzecze: — Ten otrzyma

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Hugo von Hofmannsthal
- Francis Jammes
- Casimir Delavigne
- Anatole le Braz
- Théodore de Banville
- Stanisław Brzozowski
- Maria Dąbrowska
- Henry Bataille
- Marija Konopnicka
- Michaił Bułhakow


Polecamy:

Marzenie paryskie
w pejzażu
Jezus malusieńki
Przypadek
przez kresy
Piekło kobiet
Bąk i piłka
Don Kichot z La Manchy
Don Juan w piekle
Przesłanie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wincenty Korab-Brzozowski, Alter Kacyzne, Julius Hart, Jan Kasprowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, brak, Zygmunt Gloger, Klemensas Junoša, Louis Gallet, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Anatole France, Denis Diderot, Aleksander Brückner, Francis Jammes, Rudyard Kipling, Anatol France, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jean-Marc Bernard, nieznany, Konstanty Gaszyński, René Descartes, Deotyma, Fryderyk Hebbel, Wiktor Gomulicki, Max Elskamp, Gustave Kahn, Pedro Calderón de la Barca, Björnstjerne Björnson, Fagus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Adam Asnyk, Antoni Czechow, Théodore de Banville, Honore de Balzac, Guillaume Apollinaire, Tristan Derème, Marija Konopnicka, Karl Gjellerup, Józef Czechowicz, Wiktoras Gomulickis, Marceline Desbordes-Valmore, Dōgen Kigen, , Maria De La Fayette, Charles Cros, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Rudolf G. Binding, Casimir Delavigne, Max Dauthendey, Hugo von Hofmannsthal, Henry Bataille, Władysław Anczyc, Alfred Jarry, Daniel Defoe, Stanisław Brzozowski, Aleksander Fredro, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Alojzy Feliński, Léon Deubel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Louis le Cardonnel, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski, Antonina Domańska, Bolesław Prus, James Oliver Curwood, George Gordon Byron, Michaił Bułhakow, Charles Baudlaire, Joachim Gasquet, Anton Czechow, Seweryn Goszczyński, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Theodor Däubler, Charles Baudelaire, Homer, E. T. A. Hoffmann, Charles Guérin, Michał Bałucki, Jacob i Wilhelm Grimm, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan George, Maria Dąbrowska, Eurypides, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.