Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dziewczynka i lalka
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pamiętam czworokątny dziedziniec dużej kamienicy, wiecznie i nieruchomo wpatrzonej oknami w jeden punkt. Pamiętam za tymi oknami przechodzące cienie i sylwetki cudzego życia; zieloną lampę, jakiegoś wiecznie piszącego starca na trzecim piętrze, różową latarkę u młodej pani na drugim, wiszącą matową lampę w jadalni pierwszego piętra, płomyki w kuchniach. Wszystkiemu temu przypatrywałam się często, wszedłszy na okno, gdy gęsty zmrok ogarniał dziedziniec, a tu i ówdzie zapalały się światła w oknach. Ale najlepiej pamiętam w oknie trzeciego piętra jasną główkę dziewczynki, która ukazała się tam jakoś w dzień, spostrzegła mnie i od tego czasu często wdrapywała się na okno, ażeby patrzeć na mnie, przycisnąwszy do szyby wesoły nosek. Nasze dwie główki przyciągały jedna drugą do siebie niepowstrzymanym uczuciem sympatii dziecinnej i ciekawości. I pomiędzy córeczką poważnego urzędnika i córką ubogiej szwaczki, utworzył się telegraf z początku ruchami rąk, uśmiechami, znakami, aż na koniec, pewnego pięknego dnia, zjawiły się arkusze papieru, na których z jej strony ogromnymi literami wymalowanymi pędzelkiem, umaczanym w czarnej farbie, wyczytałam: „Pokaż mi swoje zabawki”. Z mojej zaś, wypisane węglem: „Nie mam żadnych”. W odpowiedzi na to spostrzegłam wyraz nadzwyczajnego zdziwienia; potem jasnowłosa dziewczynka szybko zniknęła z okna, a w dziesięć minut potem zjawiła się u nas pokojówka z prośbą do mamy, ażeby mi pozwoliła pójść pobawić się z ich panienką. W ten sposób zawiązała się przyjaźń, dzięki której poczułam po raz pierwszy nadzwyczajny pociąg do… lalki, tak, do cudownej lalki, należącej do Maryni, a noszącej *poetyczne* imię „Aldona”. Dziewczynki mają zadziwiające przywiązanie do lalek. Małe serduszka widzą w lalkach coś żywego, coś, co je rozumie. Dziewczynki boso wstają z łóżeczek w nocy, ażeby zajrzeć, czy lalce nie zimno; opowiadają im one o swoich zmartwieniach i radościach, szczycą się nimi jedna przez drugą, uczą je, każą im przeżywać wszystko, co same przeżywają, widzą, słyszą, uczą się na nich

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Alojzy Feliński
- Hugo von Hofmannsthal
- Max Dauthendey
- Michał Bałucki
- Honore de Balzac
- Henry Bataille
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Marceline Desbordes-Valmore
- Theodor Däubler
- George Gordon Byron


Polecamy:

Włóczęgi
Oj Maluśki, Maluśki
Mendel Gdański
Cudzoziemiec
więzienie
legenda
Żarcik
Złoty garnek
zdrada
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, James Oliver Curwood, Theodor Däubler, Alojzy Feliński, Julius Hart, Rudyard Kipling, Franciszek Karpiński, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Michał Bałucki, Aleksander Brückner, Karl Gjellerup, Louis Gallet, , Alfred Jarry, Frances Hodgson Burnett, Daniel Defoe, Charles Cros, Anatol France, Fryderyk Hebbel, Denis Diderot, Léon Deubel, Deotyma, E. T. A. Hoffmann, Max Elskamp, Antoni Czechow, Rudolf G. Binding, nieznany, Aleksander Fredro, Pedro Calderón de la Barca, Alter Kacyzne, Louis le Cardonnel, Joseph Conrad, Anatole le Braz, Björnstjerne Björnson, Charles Baudelaire, Anatole France, Homer, Maria Dąbrowska, Michaił Bułhakow, Bolesław Prus, Stanisław Korab-Brzozowski, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Hans Christian Andersen, Aloysius Bertrand, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Théodore de Banville, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Dauthendey, Jan Kasprowicz, Seweryn Goszczyński, Wiktor Gomulicki, Marija Konopnicka, brak, Honore de Balzac, George Gordon Byron, Marceline Desbordes-Valmore, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Francis Jammes, Guillaume Apollinaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Dumas, Józef Czechowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, René Descartes, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, Maria Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Adam Asnyk, Anton Czechow, Hugo von Hofmannsthal, Charles Guérin, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Gustave Kahn, Jean-Marc Bernard, Tristan Derème, Maria De La Fayette, Johann Wolfgang von Goethe, Fagus, Antonina Domańska, Klemensas Junoša, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan George, Władysław Anczyc, Zygmunt Gloger, Stanisław Brzozowski, Wincenty Korab-Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.