Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Listek z nieba
Autor: Hans Christian Andersen

Wysoko, w przejrzystym i jasnym powietrzu płynął anioł Boży z rajskim kwiatem w ręku. Gdy go podnosił do ust, jeden mały płatek oderwał się leciuchny i jak motyl biały spadał ku ziemi. W zielonym lesie upadł na grunt miękki i wypuścił korzonek, potem kiełek w górę i zaczął rosnąć. — A to co za przybłęda? — zawołały zdziwione rośliny. — Nikt go tu nie zna, z nikim nie jest spokrewniony, nawet niepodobny do nikogo. Natręt! Przypatrywały mu się z daleka z pogardą, ale nawet osty i dzikie pokrzywy rozmawiać z nim nie chciały. — Musi to być jakiś potwór ogrodowy — zdecydowały po długim namyśle leśne sąsiadki — czego chce tu między nami? I szydziły z niego pogardliwie, myśląc, że jest potworem, sztucznie wyhodowanym przez człowieka. — Po coś tu przyszedł? — pytały go osty, o liściach najeżonych ostrymi kolcami. — Każdy powinien żyć pomiędzy swymi. — Po co tak rozpościerasz swoje pędy? — wołały inne drzewa i rośliny. — Nie przybliżaj się do nas! A może myślisz, że cię będziemy dźwigały? Nadeszła zima, śnieg pokrył ziemię i rośliny, ale nad listkiem z nieba jaśniał dziwnym światłem, jak gdyby pod nim paliła się lampa i przeświecała przez białe pokrycie. A kiedy wiosna powróciła znowu i śnieg ustąpił, na wilgotnej ziemi ukazał się kwiat cudny, o barwach nieporównanych i prześlicznej woni. W całym lesie nie było podobnego cudu. Właśnie przechodził tędy uczony profesor botaniki. Zdziwił go kwiat nieznany, więc go zerwał, obejrzał, pokosztował, powąchał, rozpatrywał przez szkiełka i bez

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- Anatol France
- Joseph Conrad
- Stefan George
- brak
- Charles Cros
- Karl Gjellerup
- Zygmunt Gloger
- Theodor Däubler
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

więzienie
Piosnka ułańska
Z Narodzenia Pana
Młyn na wzgórzu
Pieśń jesienna
Blask księżyca
Gaj święcony
Giaur
Dziennik Franciszki
Reguły dla gospodarzów domu
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Fredro, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Józef Czechowicz, Alfred Jarry, Björnstjerne Björnson, Aleksander Brückner, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Rudolf G. Binding, Julius Hart, Théodore de Banville, Fryderyk Hölderlin, Louis Gallet, Hans Christian Andersen, E. T. A. Hoffmann, Léon Deubel, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Eurypides, George Gordon Byron, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Stefan Grabiński, Alojzy Feliński, Johann Wolfgang von Goethe, René Descartes, Charles Baudelaire, Honore de Balzac, Hugo von Hofmannsthal, Charles Cros, Anatole France, Homer, Daniel Defoe, Francis Jammes, Wiktor Gomulicki, Maria Dąbrowska, Władysław Anczyc, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, Anton Czechow, Theodor Däubler, Charles Baudlaire, Max Dauthendey, Seweryn Goszczyński, Konstanty Gaszyński, Max Elskamp, Anatol France, Gustave Kahn, Stefan George, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria De La Fayette, Tristan Derème, Stanisław Korab-Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, brak, , Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Henry Bataille, Anatole le Braz, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Michaił Bułhakow, Casimir Delavigne, nieznany, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Dumas, Miguel de Cervantes Saavedra, Adam Asnyk, Jacob i Wilhelm Grimm, Denis Diderot, Dōgen Kigen, Guillaume Apollinaire, Aloysius Bertrand, Louis le Cardonnel, Franciszek Karpiński, Klemensas Junoša, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Zygmunt Gloger, Antonina Domańska, Michał Bałucki, Deotyma, Bolesław Prus, Fagus,

krzyżak i podpora wału, wały kardana
piękne niepowtarzalne jedyne w swoim rodzaju sesje plenerowe ślubne opatrzone piekną fotografią
© 2015 Zbiór książek.