Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Listek z nieba
Autor: Hans Christian Andersen

Wysoko, w przejrzystym i jasnym powietrzu płynął anioł Boży z rajskim kwiatem w ręku. Gdy go podnosił do ust, jeden mały płatek oderwał się leciuchny i jak motyl biały spadał ku ziemi. W zielonym lesie upadł na grunt miękki i wypuścił korzonek, potem kiełek w górę i zaczął rosnąć. — A to co za przybłęda? — zawołały zdziwione rośliny. — Nikt go tu nie zna, z nikim nie jest spokrewniony, nawet niepodobny do nikogo. Natręt! Przypatrywały mu się z daleka z pogardą, ale nawet osty i dzikie pokrzywy rozmawiać z nim nie chciały. — Musi to być jakiś potwór ogrodowy — zdecydowały po długim namyśle leśne sąsiadki — czego chce tu między nami? I szydziły z niego pogardliwie, myśląc, że jest potworem, sztucznie wyhodowanym przez człowieka. — Po coś tu przyszedł? — pytały go osty, o liściach najeżonych ostrymi kolcami. — Każdy powinien żyć pomiędzy swymi. — Po co tak rozpościerasz swoje pędy? — wołały inne drzewa i rośliny. — Nie przybliżaj się do nas! A może myślisz, że cię będziemy dźwigały? Nadeszła zima, śnieg pokrył ziemię i rośliny, ale nad listkiem z nieba jaśniał dziwnym światłem, jak gdyby pod nim paliła się lampa i przeświecała przez białe pokrycie. A kiedy wiosna powróciła znowu i śnieg ustąpił, na wilgotnej ziemi ukazał się kwiat cudny, o barwach nieporównanych i prześlicznej woni. W całym lesie nie było podobnego cudu. Właśnie przechodził tędy uczony profesor botaniki. Zdziwił go kwiat nieznany, więc go zerwał, obejrzał, pokosztował, powąchał, rozpatrywał przez szkiełka i bez

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Karl Gjellerup
- Deotyma
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Hans Christian Andersen
- Charles Cros
- Wiktor Gomulicki
- Anatole le Braz
- Aloysius Bertrand
- Julius Hart


Polecamy:

piłsudski
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Pieśń o Narodzeniu Pańskim
Muza chora
Miłosierdzie gminy
O przyjdź
Dzwony
Rocznica
Orzeł i sroka
śmierć
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Guérin, Aloysius Bertrand, Marija Konopnicka, Frances Hodgson Burnett, Homer, E. T. A. Hoffmann, Michał Bałucki, Daniel Defoe, Bolesław Prus, Joseph Conrad, Antonina Domańska, Wiktoras Gomulickis, Louis le Cardonnel, Louis Gallet, Anatole France, Max Elskamp, Dōgen Kigen, Theodor Däubler, Zygmunt Gloger, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fryderyk Hebbel, Alojzy Feliński, Józef Czechowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Léon Deubel, Guillaume Apollinaire, Honore de Balzac, Francis Jammes, Andrzej Frycz Modrzewski, Max Dauthendey, Rudyard Kipling, nieznany, Aleksander Dumas, Maria De La Fayette, Théodore de Banville, Konstanty Gaszyński, Denis Diderot, Stefan George, Klemensas Junoša, Franciszek Karpiński, Gustave Kahn, James Oliver Curwood, René Descartes, George Gordon Byron, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Seweryn Goszczyński, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, Joachim Gasquet, Anatol France, Julius Hart, Björnstjerne Björnson, Deotyma, Hugo von Hofmannsthal, Jan Kasprowicz, Eurypides, Henry Bataille, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, brak, Fryderyk Hölderlin, Johann Wolfgang von Goethe, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, Wincenty Korab-Brzozowski, Tristan Derème, Maria Dąbrowska, Alfred Jarry, Hans Christian Andersen, Władysław Anczyc, Michaił Bułhakow, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Antoni Czechow, Stanisław Brzozowski, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Aleksander Brückner, , Marceline Desbordes-Valmore, Anatole le Braz, Anton Czechow, Charles Baudlaire, Alter Kacyzne, Rudolf G. Binding, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Casimir Delavigne,

komentarz z strony
moje-mazury.com.pl
www.dywany.org.pl
© 2015 Zbiór książek.