Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Listek z nieba
Autor: Hans Christian Andersen

Wysoko, w przejrzystym i jasnym powietrzu płynął anioł Boży z rajskim kwiatem w ręku. Gdy go podnosił do ust, jeden mały płatek oderwał się leciuchny i jak motyl biały spadał ku ziemi. W zielonym lesie upadł na grunt miękki i wypuścił korzonek, potem kiełek w górę i zaczął rosnąć. — A to co za przybłęda? — zawołały zdziwione rośliny. — Nikt go tu nie zna, z nikim nie jest spokrewniony, nawet niepodobny do nikogo. Natręt! Przypatrywały mu się z daleka z pogardą, ale nawet osty i dzikie pokrzywy rozmawiać z nim nie chciały. — Musi to być jakiś potwór ogrodowy — zdecydowały po długim namyśle leśne sąsiadki — czego chce tu między nami? I szydziły z niego pogardliwie, myśląc, że jest potworem, sztucznie wyhodowanym przez człowieka. — Po coś tu przyszedł? — pytały go osty, o liściach najeżonych ostrymi kolcami. — Każdy powinien żyć pomiędzy swymi. — Po co tak rozpościerasz swoje pędy? — wołały inne drzewa i rośliny. — Nie przybliżaj się do nas! A może myślisz, że cię będziemy dźwigały? Nadeszła zima, śnieg pokrył ziemię i rośliny, ale nad listkiem z nieba jaśniał dziwnym światłem, jak gdyby pod nim paliła się lampa i przeświecała przez białe pokrycie. A kiedy wiosna powróciła znowu i śnieg ustąpił, na wilgotnej ziemi ukazał się kwiat cudny, o barwach nieporównanych i prześlicznej woni. W całym lesie nie było podobnego cudu. Właśnie przechodził tędy uczony profesor botaniki. Zdziwił go kwiat nieznany, więc go zerwał, obejrzał, pokosztował, powąchał, rozpatrywał przez szkiełka i bez

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Marija Konopnicka
- Dōgen Kigen
- Michaił Bułhakow
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Aloysius Bertrand
- nieznany
- Honore de Balzac
- Johann Wolfgang von Goethe
- Klemensas Junoša
- Louis Gallet


Polecamy:

Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
elegia niemocy
Śpiewak spod strzechy
Barwy, głosy, wonie
Są na pewno
Flirt z Melpomeną
Marsz ślubny
Utwory drobne
Komedia ludzka Gobseck
Wańka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudlaire, Casimir Delavigne, Klemensas Junoša, Henry Bataille, Marceline Desbordes-Valmore, Maria Dąbrowska, Charles Baudelaire, Alojzy Feliński, Tadeusz Boy-Żeleński, Eurypides, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Franciszek Karpiński, Józef Czechowicz, Aleksander Dumas, Jan Kasprowicz, Aleksander Fredro, Władysław Anczyc, Jean-Marc Bernard, Bolesław Prus, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Fryderyk Hölderlin, Rudyard Kipling, Charles Cros, George Gordon Byron, Aloysius Bertrand, E. T. A. Hoffmann, Denis Diderot, Dōgen Kigen, Adam Asnyk, Max Dauthendey, James Oliver Curwood, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Joseph Conrad, Wincenty Korab-Brzozowski, brak, Pedro Calderón de la Barca, Tristan Derème, Antonina Domańska, Stanisław Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Guillaume Apollinaire, Gustave Kahn, Léon Deubel, Stefan George, Wiktor Gomulicki, Johann Wolfgang von Goethe, Deotyma, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Maria Konopnicka, Alfred Jarry, Julius Hart, Theodor Däubler, Marija Konopnicka, Francis Jammes, Homer, Fagus, Jacob i Wilhelm Grimm, Björnstjerne Björnson, Hugo von Hofmannsthal, Daniel Defoe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Hans Christian Andersen, Anatol France, Joachim Gasquet, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Brückner, Max Elskamp, Honore de Balzac, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria De La Fayette, Antoni Czechow, René Descartes, Alter Kacyzne, Louis Gallet, Stefan Grabiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hebbel, Miguel de Cervantes Saavedra, , Stanisław Brzozowski, Rudolf G. Binding, nieznany, Charles Guérin, Frances Hodgson Burnett, Anatole France, Michał Bałucki,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.