Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Listek z nieba
Autor: Hans Christian Andersen

Wysoko, w przejrzystym i jasnym powietrzu płynął anioł Boży z rajskim kwiatem w ręku. Gdy go podnosił do ust, jeden mały płatek oderwał się leciuchny i jak motyl biały spadał ku ziemi. W zielonym lesie upadł na grunt miękki i wypuścił korzonek, potem kiełek w górę i zaczął rosnąć. — A to co za przybłęda? — zawołały zdziwione rośliny. — Nikt go tu nie zna, z nikim nie jest spokrewniony, nawet niepodobny do nikogo. Natręt! Przypatrywały mu się z daleka z pogardą, ale nawet osty i dzikie pokrzywy rozmawiać z nim nie chciały. — Musi to być jakiś potwór ogrodowy — zdecydowały po długim namyśle leśne sąsiadki — czego chce tu między nami? I szydziły z niego pogardliwie, myśląc, że jest potworem, sztucznie wyhodowanym przez człowieka. — Po coś tu przyszedł? — pytały go osty, o liściach najeżonych ostrymi kolcami. — Każdy powinien żyć pomiędzy swymi. — Po co tak rozpościerasz swoje pędy? — wołały inne drzewa i rośliny. — Nie przybliżaj się do nas! A może myślisz, że cię będziemy dźwigały? Nadeszła zima, śnieg pokrył ziemię i rośliny, ale nad listkiem z nieba jaśniał dziwnym światłem, jak gdyby pod nim paliła się lampa i przeświecała przez białe pokrycie. A kiedy wiosna powróciła znowu i śnieg ustąpił, na wilgotnej ziemi ukazał się kwiat cudny, o barwach nieporównanych i prześlicznej woni. W całym lesie nie było podobnego cudu. Właśnie przechodził tędy uczony profesor botaniki. Zdziwił go kwiat nieznany, więc go zerwał, obejrzał, pokosztował, powąchał, rozpatrywał przez szkiełka i bez

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Deotyma
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Eurypides
- Joachim Gasquet
- Alfred Jarry
- Casimir Delavigne
- Antonina Domańska
- Julius Hart
- Théodore de Banville
- Aleksander Fredro


Polecamy:

Zapach egzotyczny
Hanusia Wierzynkówna
o niebie
Pęknięty dzwon
Śpiewak spod strzechy
Wino gałganiarza
Królowa śniegu
Jedna jeszcze wiosna
Marsz strzelców
Harlem

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, René Descartes, Zygmunt Gloger, Homer, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Cros, Alter Kacyzne, Henry Bataille, Stefan George, Francis Jammes, Hans Christian Andersen, Eurypides, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Julius Hart, Charles Baudlaire, Théodore de Banville, E. T. A. Hoffmann, James Oliver Curwood, Fryderyk Hölderlin, Jan Kasprowicz, Denis Diderot, Stefan Grabiński, Antonina Domańska, Tadeusz Boy-Żeleński, Marceline Desbordes-Valmore, Karl Gjellerup, Honore de Balzac, Aleksander Dumas, Rudolf G. Binding, Jacob i Wilhelm Grimm, Miguel de Cervantes Saavedra, Dōgen Kigen, George Gordon Byron, Maria Konopnicka, , Max Dauthendey, Frances Hodgson Burnett, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, Aloysius Bertrand, Casimir Delavigne, Seweryn Goszczyński, Joseph Conrad, Jean-Marc Bernard, Klemensas Junoša, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Charles Guérin, Theodor Däubler, Gustave Kahn, Rudyard Kipling, Marija Konopnicka, Fagus, Władysław Anczyc, nieznany, Franciszek Karpiński, Louis Gallet, Fryderyk Hebbel, brak, Johann Wolfgang von Goethe, Michaił Bułhakow, Aleksander Brückner, Léon Deubel, Konstanty Gaszyński, Wiktoras Gomulickis, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Antoni Czechow, Hugo von Hofmannsthal, Anatole France, Bolesław Prus, Anton Czechow, Björnstjerne Björnson, Deotyma, Max Elskamp, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joachim Gasquet, Louis le Cardonnel, Anatole le Braz, Stanisław Brzozowski, Aleksander Fredro, Tristan Derème, Alfred Jarry, Adam Asnyk, Anatol France, Alojzy Feliński, Guillaume Apollinaire, Maria De La Fayette,

http://mduda.pl
programy do pozycjonowania
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.