Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Listek z nieba
Autor: Hans Christian Andersen

Wysoko, w przejrzystym i jasnym powietrzu płynął anioł Boży z rajskim kwiatem w ręku. Gdy go podnosił do ust, jeden mały płatek oderwał się leciuchny i jak motyl biały spadał ku ziemi. W zielonym lesie upadł na grunt miękki i wypuścił korzonek, potem kiełek w górę i zaczął rosnąć. — A to co za przybłęda? — zawołały zdziwione rośliny. — Nikt go tu nie zna, z nikim nie jest spokrewniony, nawet niepodobny do nikogo. Natręt! Przypatrywały mu się z daleka z pogardą, ale nawet osty i dzikie pokrzywy rozmawiać z nim nie chciały. — Musi to być jakiś potwór ogrodowy — zdecydowały po długim namyśle leśne sąsiadki — czego chce tu między nami? I szydziły z niego pogardliwie, myśląc, że jest potworem, sztucznie wyhodowanym przez człowieka. — Po coś tu przyszedł? — pytały go osty, o liściach najeżonych ostrymi kolcami. — Każdy powinien żyć pomiędzy swymi. — Po co tak rozpościerasz swoje pędy? — wołały inne drzewa i rośliny. — Nie przybliżaj się do nas! A może myślisz, że cię będziemy dźwigały? Nadeszła zima, śnieg pokrył ziemię i rośliny, ale nad listkiem z nieba jaśniał dziwnym światłem, jak gdyby pod nim paliła się lampa i przeświecała przez białe pokrycie. A kiedy wiosna powróciła znowu i śnieg ustąpił, na wilgotnej ziemi ukazał się kwiat cudny, o barwach nieporównanych i prześlicznej woni. W całym lesie nie było podobnego cudu. Właśnie przechodził tędy uczony profesor botaniki. Zdziwił go kwiat nieznany, więc go zerwał, obejrzał, pokosztował, powąchał, rozpatrywał przez szkiełka i bez

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Stefan George
- Maria Dąbrowska
- Tristan Derème
- Anton Czechow
- Aleksander Dumas
- René Descartes
- Johann Wolfgang von Goethe
- Theodor Däubler
- Liudvika Didžiulienė-Žmona


Polecamy:

Die Leiden des jungen Werther
Pieśń o Narodzeniu Pańskim
Puk z Pukowej Górki
W złym humorze
Anioł Pański
Poglądy księdza Hieronima Coignarda
narzeczona
Obrachunki fredrowskie
Pięć palców dłoni
Trzy pióra
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan George, Guillaume Apollinaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudyard Kipling, Gustave Kahn, Louis le Cardonnel, Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Denis Diderot, Louis Gallet, Charles Baudlaire, Marceline Desbordes-Valmore, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Hans Christian Andersen, Henry Bataille, James Oliver Curwood, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Michaił Bułhakow, Alfred Jarry, Józef Czechowicz, Anatol France, Dōgen Kigen, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, brak, Théodore de Banville, Max Elskamp, Anton Czechow, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Björnstjerne Björnson, Maria Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alojzy Feliński, Julius Hart, Seweryn Goszczyński, Stefan Grabiński, Maria Dąbrowska, Karl Gjellerup, Charles Cros, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole le Braz, , Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Honore de Balzac, Hugo von Hofmannsthal, Maria De La Fayette, Johann Wolfgang von Goethe, nieznany, Jan Kasprowicz, Eurypides, Casimir Delavigne, Rudolf G. Binding, Joachim Gasquet, Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Charles Guérin, Fryderyk Hebbel, Wincenty Korab-Brzozowski, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Homer, Konstanty Gaszyński, Max Dauthendey, Deotyma, Antoni Czechow, Klemensas Junoša, Michał Bałucki, Fryderyk Hölderlin, Tristan Derème, Zygmunt Gloger, Alter Kacyzne, Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Brückner, René Descartes, Pedro Calderón de la Barca, Bolesław Prus, Miguel de Cervantes Saavedra, George Gordon Byron, Władysław Anczyc, Theodor Däubler,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.