Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: front
Autor: Józef Czechowicz

Ludzie w białych domach mówią to pole chwały w niedziele chodzą do kościoła i na białe procesje ulicami czystymi w słońcu przebiega pies biały w białym kwitnącym parku Zakochana czyta poezje Ale tutaj nie ma wcale białości w szarej ziemi rowy pełne brudnych żołnierzy dym siny i różowy przechodzi do nas przez rzekę nie białe żółte są kości armatniego ataku ognisty prąd na niebie nieustannie leży to front to zstąpienie do piekieł Odcinek 212 i wzgórze 105 we dnie szturmy i strzały a w nocy przez dym przedzierają się reflektory po drutach kolczastych biegają błyski żywe jak rtęć wszystko ma wtedy inne kolory Gdy cicho zbłąkana kula wślizgnie się w białe czoło znienacka zrobi się biało (nawet na froncie) biała niedziela biały park piesek biały zatańczą wkoło Pole

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Pedro Calderón de la Barca
- Frances Hodgson Burnett
- Guillaume Apollinaire
- Charles Guérin
- Max Dauthendey
- Charles Baudelaire
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Tristan Derème
- E. T. A. Hoffmann


Polecamy:

ampułki
Marsz strzelców
O poprawie Rzeczypospolitej
pod dworcem głównym w warszawie
Złoty garnek
Jedna jeszcze wiosna
prowincja noc
Krysia bezimienna
Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Król Drozdobrody
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Théodore de Banville, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, , Hugo von Hofmannsthal, Antoni Czechow, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, Stanisław Korab-Brzozowski, Stefan George, Theodor Däubler, Homer, Władysław Anczyc, Charles Baudelaire, Alfred Jarry, Maria Dąbrowska, Pedro Calderón de la Barca, Gustave Kahn, Hans Christian Andersen, Eurypides, Rudolf G. Binding, Wincenty Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Dōgen Kigen, Seweryn Goszczyński, Léon Deubel, Anton Czechow, Marceline Desbordes-Valmore, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alojzy Feliński, E. T. A. Hoffmann, James Oliver Curwood, Michaił Bułhakow, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, Anatole le Braz, Fagus, Stefan Grabiński, Bolesław Prus, Louis le Cardonnel, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Jean-Marc Bernard, Rudyard Kipling, Denis Diderot, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Fredro, Honore de Balzac, Henry Bataille, Fryderyk Hebbel, Maria Konopnicka, Charles Guérin, Andrzej Frycz Modrzewski, Klemensas Junoša, George Gordon Byron, Julius Hart, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marija Konopnicka, Józef Czechowicz, Charles Baudlaire, Deotyma, Aleksander Brückner, Louis Gallet, Zygmunt Gloger, Guillaume Apollinaire, Johann Wolfgang von Goethe, Maria De La Fayette, Antonina Domańska, nieznany, Francis Jammes, Karl Gjellerup, Aloysius Bertrand, Jan Kasprowicz, Franciszek Karpiński, Tadeusz Boy-Żeleński, Frances Hodgson Burnett, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jacob i Wilhelm Grimm, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Max Elskamp, Tristan Derème, Wiktor Gomulicki, Casimir Delavigne, Anatole France, Anatol France, René Descartes, Charles Cros, Joseph Conrad, Björnstjerne Björnson, Michał Bałucki, brak,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.