Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: front
Autor: Józef Czechowicz

Ludzie w białych domach mówią to pole chwały w niedziele chodzą do kościoła i na białe procesje ulicami czystymi w słońcu przebiega pies biały w białym kwitnącym parku Zakochana czyta poezje Ale tutaj nie ma wcale białości w szarej ziemi rowy pełne brudnych żołnierzy dym siny i różowy przechodzi do nas przez rzekę nie białe żółte są kości armatniego ataku ognisty prąd na niebie nieustannie leży to front to zstąpienie do piekieł Odcinek 212 i wzgórze 105 we dnie szturmy i strzały a w nocy przez dym przedzierają się reflektory po drutach kolczastych biegają błyski żywe jak rtęć wszystko ma wtedy inne kolory Gdy cicho zbłąkana kula wślizgnie się w białe czoło znienacka zrobi się biało (nawet na froncie) biała niedziela biały park piesek biały zatańczą wkoło Pole

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Casimir Delavigne
- Guillaume Apollinaire
- Wiktoras Gomulickis
- Maria De La Fayette
- Julius Hart
- Józef Czechowicz
- Maria Konopnicka
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Jan Kasprowicz
- Johann Wolfgang von Goethe


Polecamy:

Pan Grubas
Wszystko na swoim miejscu
Pomoc dajcie mi, rodacy
Wino samotnika
Komedia ludzka Córka Ewy
Marsz weselny
pamięci zniknionego
Daremne żale
Ach! rzucić sieci zdarte
Sed non satiata
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Homer, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Louis le Cardonnel, Aloysius Bertrand, Franciszek Karpiński, Maria Konopnicka, E. T. A. Hoffmann, Stefan George, Louis Gallet, , brak, Charles Guérin, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Dumas, Charles Baudelaire, Anton Czechow, Wincenty Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, Konstanty Gaszyński, Frances Hodgson Burnett, Adam Asnyk, James Oliver Curwood, Wiktoras Gomulickis, Alojzy Feliński, Honore de Balzac, Charles Cros, Joachim Gasquet, Anatole France, Michał Bałucki, Bolesław Prus, Björnstjerne Björnson, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Julius Hart, Fagus, Stanisław Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Joseph Conrad, Denis Diderot, Alfred Jarry, Karl Gjellerup, Jean-Marc Bernard, Michaił Bułhakow, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Fryderyk Hebbel, Anatol France, Tadeusz Boy-Żeleński, Seweryn Goszczyński, Rudolf G. Binding, Tristan Derème, Henry Bataille, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Brückner, Jan Kasprowicz, Léon Deubel, Alter Kacyzne, nieznany, Rudyard Kipling, Max Dauthendey, Theodor Däubler, Charles Baudlaire, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Hans Christian Andersen, Maria De La Fayette, Johann Wolfgang von Goethe, Marija Konopnicka, Hugo von Hofmannsthal, Fryderyk Hölderlin, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Casimir Delavigne, Jacob i Wilhelm Grimm, Théodore de Banville, Max Elskamp, Deotyma, Francis Jammes, René Descartes, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Aleksander Fredro, George Gordon Byron, Józef Czechowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Antoni Czechow, Władysław Anczyc, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole le Braz,

to najlepsze fora pomocne
ta strona
bilety mystic festival
zakopanek.com.pl
© 2015 Zbiór książek.