Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole le Braz
- Max Dauthendey
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Marija Konopnicka
- George Gordon Byron
- Fryderyk Hölderlin
- Hugo von Hofmannsthal
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Jean-Marc Bernard


Polecamy:

Przesłanie
Próżnia
Pod starą wierzbą
o matce
Dyrektor pod kanapą
Troškimas
Śmierć urzędnika
pontorson
Powinowactwo cieni i kwiatów o zmierzchu
Miłosierdzie gminy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Homer, Karl Gjellerup, Władysław Anczyc, Dōgen Kigen, Marija Konopnicka, Maria Dąbrowska, Konstanty Gaszyński, Zygmunt Gloger, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, Stanisław Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Baudelaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Baudlaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Julius Hart, Henry Bataille, Guillaume Apollinaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Dumas, Alfred Jarry, Anton Czechow, Pedro Calderón de la Barca, Rudyard Kipling, Fryderyk Hölderlin, Jan Kasprowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Francis Jammes, Maria De La Fayette, Antonina Domańska, Stefan George, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Cros, Anatole France, Michaił Bułhakow, Jean-Marc Bernard, Hugo von Hofmannsthal, Theodor Däubler, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Alojzy Feliński, Aloysius Bertrand, Klemensas Junoša, Fagus, Joseph Conrad, brak, Józef Czechowicz, Wiktoras Gomulickis, Joachim Gasquet, Daniel Defoe, Denis Diderot, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Frances Hodgson Burnett, Björnstjerne Björnson, George Gordon Byron, Eurypides, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatol France, Max Dauthendey, E. T. A. Hoffmann, , Casimir Delavigne, Gustave Kahn, Seweryn Goszczyński, nieznany, Aleksander Brückner, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alter Kacyzne, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Fredro, James Oliver Curwood, Tristan Derème, Anatole le Braz, René Descartes, Max Elskamp, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński, Maria Konopnicka, Honore de Balzac, Léon Deubel, Stefan Grabiński, Deotyma, Charles Guérin, Théodore de Banville,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.