Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Wiktoras Gomulickis
- Rudyard Kipling
- Franciszek Karpiński
- Francis Jammes
- Julius Hart
- Józef Czechowicz
- Joachim Gasquet
- Marceline Desbordes-Valmore
- Stefan Grabiński
- Theodor Däubler


Polecamy:

Kubuś fatalista i jego pan
we czterech
Pies i flakon
Dzisiaj w Betlejem
Wincenty Korab-Brzozowski
Piękno
Motinai
O przyjdź
W moje oczy — popiół prószy
Jezus malusieńki

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, nieznany, Konstanty Gaszyński, Anatol France, Denis Diderot, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis le Cardonnel, Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Franciszek Karpiński, Antoni Czechow, Theodor Däubler, Hugo von Hofmannsthal, George Gordon Byron, Charles Cros, Jacob i Wilhelm Grimm, Henry Bataille, Józef Czechowicz, Zygmunt Gloger, Maria Dąbrowska, René Descartes, Frances Hodgson Burnett, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alojzy Feliński, Fryderyk Hebbel, James Oliver Curwood, Aleksander Brückner, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Boy-Żeleński, Guillaume Apollinaire, Léon Deubel, Théodore de Banville, Bolesław Prus, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, Michał Bałucki, Klemensas Junoša, Charles Baudlaire, brak, Björnstjerne Björnson, Joachim Gasquet, Alter Kacyzne, Honore de Balzac, Max Dauthendey, Dōgen Kigen, Julius Hart, , Alfred Jarry, Daniel Defoe, Pedro Calderón de la Barca, Fryderyk Hölderlin, Francis Jammes, Johann Wolfgang von Goethe, Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Władysław Anczyc, Tristan Derème, Aleksander Fredro, Wiktor Gomulicki, Marceline Desbordes-Valmore, Casimir Delavigne, Charles Guérin, E. T. A. Hoffmann, Fagus, Karl Gjellerup, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antonina Domańska, Maria De La Fayette, Charles Baudelaire, Eurypides, Anatole France, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Max Elskamp, Wincenty Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Stanisław Brzozowski, Aleksander Dumas, Anatole le Braz, Rudolf G. Binding, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Deotyma, Stefan George, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis Gallet, Wiktoras Gomulickis, Aloysius Bertrand, Homer, Seweryn Goszczyński,

http://anmar-vip.pl
programy do pozycjonowania
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.