Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Klemensas Junoša
- brak
- Casimir Delavigne
- Antonina Domańska
- Théodore de Banville
- Eurypides
- René Descartes
- Louis Gallet
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Alfred Jarry


Polecamy:

Panna de Scudéry
Damy
Spleen
pod popiołem
Ropucha
Bogurodzica
Upiór
Wyznanie artysty
Słońce powstanie znowu…
Dziwny Żyd
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria Dąbrowska, Miguel de Cervantes Saavedra, Andrzej Frycz Modrzewski, Józef Czechowicz, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Theodor Däubler, Antonina Domańska, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Guillaume Apollinaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Pedro Calderón de la Barca, Max Dauthendey, nieznany, Joachim Gasquet, Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Fredro, Charles Baudelaire, Zygmunt Gloger, Théodore de Banville, René Descartes, Alfred Jarry, brak, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole le Braz, Klemensas Junoša, Jacob i Wilhelm Grimm, Fryderyk Hölderlin, Francis Jammes, Rudyard Kipling, Henry Bataille, Gustave Kahn, George Gordon Byron, Michał Bałucki, Wiktoras Gomulickis, Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, Aleksander Brückner, Tristan Derème, Louis le Cardonnel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hebbel, Honore de Balzac, Anton Czechow, Stefan George, Karl Gjellerup, Léon Deubel, Max Elskamp, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Aloysius Bertrand, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Eurypides, Homer, Charles Cros, , Louis Gallet, Maria De La Fayette, Charles Guérin, Anatole France, Alojzy Feliński, Anatol France, Fagus, Joseph Conrad, Wiktor Gomulicki, Władysław Anczyc, Julius Hart, Stefan Grabiński, Marceline Desbordes-Valmore, Stanisław Brzozowski, Aleksander Dumas, Casimir Delavigne, Seweryn Goszczyński, Michaił Bułhakow, Hugo von Hofmannsthal, Bolesław Prus, Antoni Czechow, Hans Christian Andersen, Deotyma, Björnstjerne Björnson, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski,

komputerek.info.pl
sportowy.info.pl
imprezy firmowe katowice
© 2015 Zbiór książek.