Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Guillaume Apollinaire
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Frances Hodgson Burnett
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Antonina Domańska
- Rudyard Kipling
- Wiktoras Gomulickis
- Charles Baudelaire
- Fryderyk Hölderlin
- Stefan George


Polecamy:

Dziewczynka z zapałkami
Iliada
Starożytna Litwa
toruń
U króla Olch
Rota
Przesłanie
Idzie żołnierz borem, lasem
Źrałe są w ogniu nurzane
Chore perły i inne opowiadania
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Eurypides, Anatol France, Hans Christian Andersen, Jean-Marc Bernard, Fagus, Francis Jammes, James Oliver Curwood, Antoni Czechow, Theodor Däubler, Homer, Joachim Gasquet, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudlaire, Théodore de Banville, Fryderyk Hölderlin, Zygmunt Gloger, Tristan Derème, Joseph Conrad, Alojzy Feliński, Deotyma, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktor Gomulicki, Bolesław Prus, Anton Czechow, Aloysius Bertrand, Antonina Domańska, Marija Konopnicka, Fryderyk Hebbel, Johann Wolfgang von Goethe, Alter Kacyzne, Maria Dąbrowska, Michaił Bułhakow, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, Denis Diderot, Maria De La Fayette, Anatole France, Jan Kasprowicz, George Gordon Byron, Władysław Anczyc, Honore de Balzac, Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Léon Deubel, Wiktoras Gomulickis, Józef Czechowicz, Guillaume Apollinaire, Seweryn Goszczyński, Charles Guérin, Charles Cros, Björnstjerne Björnson, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Stanisław Brzozowski, Julius Hart, Casimir Delavigne, Stanisław Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, brak, Michał Bałucki, René Descartes, Dōgen Kigen, Stefan Grabiński, Daniel Defoe, Rudolf G. Binding, Alfred Jarry, Wincenty Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Henry Bataille, E. T. A. Hoffmann, Pedro Calderón de la Barca, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Konstanty Gaszyński, Charles Baudelaire, Aleksander Brückner, Hugo von Hofmannsthal, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Dauthendey, Gustave Kahn, Aleksander Fredro, Louis le Cardonnel, Marceline Desbordes-Valmore, Anatole le Braz, Tadeusz Boy-Żeleński, Louis Gallet, Max Elskamp, nieznany, Stefan George, Frances Hodgson Burnett, ,

najlepszy i najbardziej profesjonalny dom pogrzebowy warszawa w którym panuje profesjonalna obsługa
strona
pensjonaty barlinek
pieczątki katowice
internet airmax
© 2015 Zbiór książek.