Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Antonina Domańska
- Stefan Grabiński
- George Gordon Byron
- Anatol France
- James Oliver Curwood
- Aleksander Fredro
- Charles Cros
- Jan Kasprowicz
- Antoni Czechow
- Anatole le Braz


Polecamy:

Śpiewaj wolno
Nieszczęście
Warszawianka 1831
preludium
Cyganie w podróży
Król zamczyska
W biurze pocztowym
Muza sprzedajna
Tryumfy Króla niebieskiego
Plotka o Weselu Wyspiańskiego

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Michał Bałucki, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Wiktoras Gomulickis, Maria Konopnicka, Stanisław Brzozowski, brak, Julius Hart, Charles Baudlaire, Louis le Cardonnel, Michaił Bułhakow, Hugo von Hofmannsthal, Antoni Czechow, Homer, Max Dauthendey, Gustave Kahn, Charles Guérin, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Tadeusz Boy-Żeleński, Alfred Jarry, , Björnstjerne Björnson, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, Miguel de Cervantes Saavedra, Fagus, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Alojzy Feliński, Zygmunt Gloger, Theodor Däubler, Maria De La Fayette, Władysław Anczyc, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Jan Kasprowicz, Charles Cros, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Karl Gjellerup, Aleksander Brückner, Casimir Delavigne, Deotyma, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hebbel, Eurypides, Alter Kacyzne, Anatol France, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aloysius Bertrand, Honore de Balzac, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Fredro, Maria Dąbrowska, Andrzej Frycz Modrzewski, Stefan George, George Gordon Byron, Dōgen Kigen, Wincenty Korab-Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Wiktor Gomulicki, Tristan Derème, Francis Jammes, Hans Christian Andersen, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, René Descartes, Guillaume Apollinaire, Marija Konopnicka, Denis Diderot, Théodore de Banville, Rudyard Kipling, nieznany, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Anton Czechow, Stefan Grabiński, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Léon Deubel, James Oliver Curwood, Seweryn Goszczyński, Anatole le Braz, Marceline Desbordes-Valmore, Anatole France, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.