Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śpiewak spod strzechy
Autor: Hans Christian Andersen

Zima. Zima śnieżną okryta zasłoną wygląda jak wykuta z marmurowej skały; powietrze jasne, czyste, wiatr kolący, ostry, niby miecz obosieczny; drzewa bezlistne, jak białe korale, jak migdałowe gaje w pełnym kwiecie; widok daleki, jak z wierzchołka góry. I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy. Nadchodzi burza i z chmur ciemnych sypie puchy łabędzie; białe, lekkie płatki kołyszą się w powietrzu, pokrywają dachy, ulice, pola, drogi i gościńce. Biało, cicho i chłodno. Lecz nam ciepło w izbie, przy płonącym kominku; wesoło w gromadce słuchać i opowiadać o czasach minionych, minionych dawno. Posłuchajmy baśni. Na morzu, hen daleko, na szerokim, grób olbrzymi na skale. O północy siada na nim bohaterski duch pogrzebanego w tej mogile króla. Siada i ciężko wzdycha. Złocisty diadem świeci mu na skroni, wiatr włosy rozwiewa; pierś ma w stal zakutą, lecz głowa ciężko spada mu na piersi, a z ust wyrywa się głuche westchnienie, westchnienie bólu. Duch bohatera nie ma w mogile spokoju… Okręt o białych żaglach płynie po morzu z daleka, przy grobowej skale zarzucił kotwicę, żeglarze na ląd wyszli. Pomiędzy nimi idzie pieśniarz stary, ten zbliża się do króla stopą śmiałą. — Dlaczegoś smutny? — pyta. — Jaki ból cię tłoczy? — Smutny jestem — odpowiada duch pognębionego — bo czyny moje umarły wraz ze mną, zostały zapomniane, jak ja pod tą skałą. Żaden śpiew o nich nie rozbrzmiewał po świecie, żadna pieśń w sercach ludzkich nie zbudziła żalu, nie pozostała w pamięci mych wnuków. Więc

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
-
- Maria Dąbrowska
- Alfred Jarry
- Homer
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Marceline Desbordes-Valmore
- Michaił Bułhakow


Polecamy:

Zmrok poranny
Mazurek
Monna Kerywel
Harlem
Wodotrysk
Słońce powstanie znowu…
Listek z nieba
Życie wymarzone
Człowiek i morze
Kwiaty

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anton Czechow, Gustave Kahn, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, René Descartes, Maria De La Fayette, Maria Dąbrowska, Jan Kasprowicz, Anatole le Braz, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, , Aleksander Dumas, Tristan Derème, Stefan George, Anatol France, Dōgen Kigen, Tadeusz Boy-Żeleński, Daniel Defoe, Theodor Däubler, Antonina Domańska, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, brak, Michaił Bułhakow, Alojzy Feliński, Józef Czechowicz, Hugo von Hofmannsthal, Théodore de Banville, Rudolf G. Binding, Wiktoras Gomulickis, Klemensas Junoša, Honore de Balzac, Stefan Grabiński, Antoni Czechow, Aleksander Brückner, Deotyma, Homer, Charles Cros, Charles Baudlaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Denis Diderot, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jacob i Wilhelm Grimm, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Miguel de Cervantes Saavedra, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, E. T. A. Hoffmann, Jean-Marc Bernard, Władysław Anczyc, Stanisław Brzozowski, Frances Hodgson Burnett, Hans Christian Andersen, Marceline Desbordes-Valmore, Henry Bataille, Konstanty Gaszyński, Michał Bałucki, Max Dauthendey, Charles Guérin, Joseph Conrad, Joachim Gasquet, Eurypides, Francis Jammes, Alter Kacyzne, Guillaume Apollinaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Aloysius Bertrand, Aleksander Fredro, Fryderyk Hölderlin, nieznany, Charles Baudelaire, Pedro Calderón de la Barca, Louis le Cardonnel, Fryderyk Hebbel, Alfred Jarry, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Fagus, Björnstjerne Björnson, Anatole France, George Gordon Byron, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, James Oliver Curwood, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka, Julius Hart, Léon Deubel, Seweryn Goszczyński, Karl Gjellerup,

http://www.advertplus.pl
© 2015 Zbiór książek.