Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śpiewak spod strzechy
Autor: Hans Christian Andersen

Zima. Zima śnieżną okryta zasłoną wygląda jak wykuta z marmurowej skały; powietrze jasne, czyste, wiatr kolący, ostry, niby miecz obosieczny; drzewa bezlistne, jak białe korale, jak migdałowe gaje w pełnym kwiecie; widok daleki, jak z wierzchołka góry. I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy. Nadchodzi burza i z chmur ciemnych sypie puchy łabędzie; białe, lekkie płatki kołyszą się w powietrzu, pokrywają dachy, ulice, pola, drogi i gościńce. Biało, cicho i chłodno. Lecz nam ciepło w izbie, przy płonącym kominku; wesoło w gromadce słuchać i opowiadać o czasach minionych, minionych dawno. Posłuchajmy baśni. Na morzu, hen daleko, na szerokim, grób olbrzymi na skale. O północy siada na nim bohaterski duch pogrzebanego w tej mogile króla. Siada i ciężko wzdycha. Złocisty diadem świeci mu na skroni, wiatr włosy rozwiewa; pierś ma w stal zakutą, lecz głowa ciężko spada mu na piersi, a z ust wyrywa się głuche westchnienie, westchnienie bólu. Duch bohatera nie ma w mogile spokoju… Okręt o białych żaglach płynie po morzu z daleka, przy grobowej skale zarzucił kotwicę, żeglarze na ląd wyszli. Pomiędzy nimi idzie pieśniarz stary, ten zbliża się do króla stopą śmiałą. — Dlaczegoś smutny? — pyta. — Jaki ból cię tłoczy? — Smutny jestem — odpowiada duch pognębionego — bo czyny moje umarły wraz ze mną, zostały zapomniane, jak ja pod tą skałą. Żaden śpiew o nich nie rozbrzmiewał po świecie, żadna pieśń w sercach ludzkich nie zbudziła żalu, nie pozostała w pamięci mych wnuków. Więc

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Michaił Bułhakow
- Joseph Conrad
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Hans Christian Andersen
- Deotyma
- brak
- Daniel Defoe
- Michał Bałucki
- Honore de Balzac


Polecamy:

Listek z nieba
Warszawianka 1831
Powrót z Warszawy na wieś
Cierpienia młodego Wertera
Jasna niedziela
Manekin trzcinowy
Zagadkowa natura
Dusza wina
W razurze
Wilk i człowiek
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aloysius Bertrand, Theodor Däubler, Marceline Desbordes-Valmore, Deotyma, Joachim Gasquet, Michał Bałucki, Charles Baudlaire, Alfred Jarry, Louis Gallet, Wincenty Korab-Brzozowski, , Max Elskamp, Anton Czechow, Jacob i Wilhelm Grimm, Władysław Anczyc, Bolesław Prus, Eurypides, Maria Dąbrowska, Klemensas Junoša, Andrzej Frycz Modrzewski, Alter Kacyzne, Henry Bataille, Hans Christian Andersen, Aleksander Dumas, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Miguel de Cervantes Saavedra, Jean-Marc Bernard, Théodore de Banville, Adam Asnyk, Gustave Kahn, James Oliver Curwood, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Denis Diderot, Stefan George, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Homer, Seweryn Goszczyński, Anatole France, brak, Liudvika Didžiulienė-Žmona, E. T. A. Hoffmann, René Descartes, Zygmunt Gloger, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, Frances Hodgson Burnett, Alojzy Feliński, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, nieznany, Francis Jammes, Fryderyk Hölderlin, Tristan Derème, Franciszek Karpiński, Anatol France, Marija Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Charles Baudelaire, Charles Cros, Józef Czechowicz, Antoni Czechow, Karl Gjellerup, Joseph Conrad, Casimir Delavigne, Rudyard Kipling, Anatole le Braz, Max Dauthendey, Julius Hart, Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, Fagus, Björnstjerne Björnson, Stefan Grabiński, Hugo von Hofmannsthal, Rudolf G. Binding, Pedro Calderón de la Barca, Charles Guérin, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hebbel, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen, Maria De La Fayette, Daniel Defoe, Stanisław Brzozowski, Michaił Bułhakow, Tadeusz Boy-Żeleński, Léon Deubel, Antonina Domańska, Honore de Balzac, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa,

kolonoskopia toruń
© 2015 Zbiór książek.