Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śpiewak spod strzechy
Autor: Hans Christian Andersen

Zima. Zima śnieżną okryta zasłoną wygląda jak wykuta z marmurowej skały; powietrze jasne, czyste, wiatr kolący, ostry, niby miecz obosieczny; drzewa bezlistne, jak białe korale, jak migdałowe gaje w pełnym kwiecie; widok daleki, jak z wierzchołka góry. I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy. Nadchodzi burza i z chmur ciemnych sypie puchy łabędzie; białe, lekkie płatki kołyszą się w powietrzu, pokrywają dachy, ulice, pola, drogi i gościńce. Biało, cicho i chłodno. Lecz nam ciepło w izbie, przy płonącym kominku; wesoło w gromadce słuchać i opowiadać o czasach minionych, minionych dawno. Posłuchajmy baśni. Na morzu, hen daleko, na szerokim, grób olbrzymi na skale. O północy siada na nim bohaterski duch pogrzebanego w tej mogile króla. Siada i ciężko wzdycha. Złocisty diadem świeci mu na skroni, wiatr włosy rozwiewa; pierś ma w stal zakutą, lecz głowa ciężko spada mu na piersi, a z ust wyrywa się głuche westchnienie, westchnienie bólu. Duch bohatera nie ma w mogile spokoju… Okręt o białych żaglach płynie po morzu z daleka, przy grobowej skale zarzucił kotwicę, żeglarze na ląd wyszli. Pomiędzy nimi idzie pieśniarz stary, ten zbliża się do króla stopą śmiałą. — Dlaczegoś smutny? — pyta. — Jaki ból cię tłoczy? — Smutny jestem — odpowiada duch pognębionego — bo czyny moje umarły wraz ze mną, zostały zapomniane, jak ja pod tą skałą. Żaden śpiew o nich nie rozbrzmiewał po świecie, żadna pieśń w sercach ludzkich nie zbudziła żalu, nie pozostała w pamięci mych wnuków. Więc

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aleksander Fredro
- Aleksander Brückner
- Joachim Gasquet
- Léon Deubel
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Charles Baudelaire
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Aloysius Bertrand
- Julius Hart


Polecamy:

piłsudski
żal
Kołysanka
W złym humorze
Lśniąco w luny się kołyszę
Akordy jesienne
Wzlot
Lulajże, Jezuniu
Ptaszki
Spleen
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
, Anton Czechow, Björnstjerne Björnson, George Gordon Byron, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Dauthendey, Charles Cros, Fryderyk Hölderlin, Anatol France, Rudyard Kipling, brak, Michał Bałucki, Rudolf G. Binding, Miguel de Cervantes Saavedra, Denis Diderot, Anatole France, Louis Gallet, Deotyma, Jean-Marc Bernard, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Théodore de Banville, Casimir Delavigne, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Michaił Bułhakow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Andrzej Frycz Modrzewski, Joachim Gasquet, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Baudelaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Hans Christian Andersen, Tadeusz Boy-Żeleński, Johann Wolfgang von Goethe, Guillaume Apollinaire, Antonina Domańska, Honore de Balzac, nieznany, Fryderyk Hebbel, Wiktor Gomulicki, Alojzy Feliński, Fagus, Antoni Czechow, Theodor Däubler, Jan Kasprowicz, Alfred Jarry, Aleksander Brückner, Francis Jammes, Adam Asnyk, Max Elskamp, Franciszek Karpiński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Eurypides, Léon Deubel, Hugo von Hofmannsthal, Maria De La Fayette, Stefan George, Henry Bataille, Julius Hart, Konstanty Gaszyński, Charles Guérin, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Gustave Kahn, Charles Baudlaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Maria Dąbrowska, Daniel Defoe, Wiktoras Gomulickis, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, E. T. A. Hoffmann, René Descartes, Stanisław Brzozowski, Tristan Derème, Aleksander Dumas, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Fredro, Karl Gjellerup, Louis le Cardonnel, Klemensas Junoša, Homer, Seweryn Goszczyński, Anatole le Braz, Pedro Calderón de la Barca, Bolesław Prus, Alter Kacyzne,

sztuka365.info.pl
© 2015 Zbiór książek.