Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śpiewak spod strzechy
Autor: Hans Christian Andersen

Zima. Zima śnieżną okryta zasłoną wygląda jak wykuta z marmurowej skały; powietrze jasne, czyste, wiatr kolący, ostry, niby miecz obosieczny; drzewa bezlistne, jak białe korale, jak migdałowe gaje w pełnym kwiecie; widok daleki, jak z wierzchołka góry. I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy. Nadchodzi burza i z chmur ciemnych sypie puchy łabędzie; białe, lekkie płatki kołyszą się w powietrzu, pokrywają dachy, ulice, pola, drogi i gościńce. Biało, cicho i chłodno. Lecz nam ciepło w izbie, przy płonącym kominku; wesoło w gromadce słuchać i opowiadać o czasach minionych, minionych dawno. Posłuchajmy baśni. Na morzu, hen daleko, na szerokim, grób olbrzymi na skale. O północy siada na nim bohaterski duch pogrzebanego w tej mogile króla. Siada i ciężko wzdycha. Złocisty diadem świeci mu na skroni, wiatr włosy rozwiewa; pierś ma w stal zakutą, lecz głowa ciężko spada mu na piersi, a z ust wyrywa się głuche westchnienie, westchnienie bólu. Duch bohatera nie ma w mogile spokoju… Okręt o białych żaglach płynie po morzu z daleka, przy grobowej skale zarzucił kotwicę, żeglarze na ląd wyszli. Pomiędzy nimi idzie pieśniarz stary, ten zbliża się do króla stopą śmiałą. — Dlaczegoś smutny? — pyta. — Jaki ból cię tłoczy? — Smutny jestem — odpowiada duch pognębionego — bo czyny moje umarły wraz ze mną, zostały zapomniane, jak ja pod tą skałą. Żaden śpiew o nich nie rozbrzmiewał po świecie, żadna pieśń w sercach ludzkich nie zbudziła żalu, nie pozostała w pamięci mych wnuków. Więc

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Deotyma
- George Gordon Byron
- Maria Konopnicka
- Joseph Conrad
- Julius Hart
- Johann Wolfgang von Goethe
- Frances Hodgson Burnett
- Honore de Balzac
- Fryderyk Hölderlin
- Denis Diderot


Polecamy:

toruń
Znasz-li ten kraj
Z Narodzenia Pana
jednakowo
Mazurek młodzieży
Bracia, patrzcie jeno…
Monna Kerywel
Zwierciadło
Listek z nieba
Chata w lesie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Homer, Maria Dąbrowska, Guillaume Apollinaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Björnstjerne Björnson, Daniel Defoe, Louis Gallet, Rudyard Kipling, Alojzy Feliński, Jan Kasprowicz, Konstanty Gaszyński, Anatole France, Dōgen Kigen, Antonina Domańska, Theodor Däubler, Stefan George, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Konopnicka, , Karl Gjellerup, Fryderyk Hölderlin, Alfred Jarry, Hans Christian Andersen, Wiktor Gomulicki, René Descartes, Théodore de Banville, Anton Czechow, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire, brak, Aleksander Fredro, Léon Deubel, Seweryn Goszczyński, Anatol France, Franciszek Karpiński, Aleksander Dumas, Fryderyk Hebbel, Jacob i Wilhelm Grimm, Rudolf G. Binding, Władysław Anczyc, Tristan Derème, Zygmunt Gloger, Joachim Gasquet, Jean-Marc Bernard, Antoni Czechow, Charles Baudelaire, Frances Hodgson Burnett, Michaił Bułhakow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Casimir Delavigne, Miguel de Cervantes Saavedra, E. T. A. Hoffmann, Adam Asnyk, Marceline Desbordes-Valmore, Wincenty Korab-Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, James Oliver Curwood, Hugo von Hofmannsthal, Francis Jammes, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Bolesław Prus, Gustave Kahn, Józef Czechowicz, Charles Cros, Max Elskamp, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Eurypides, Aleksander Brückner, nieznany, Maria De La Fayette, Julius Hart, Denis Diderot, Louis le Cardonnel, Deotyma, Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, George Gordon Byron, Alter Kacyzne, Max Dauthendey, Charles Guérin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan Grabiński, Wiktoras Gomulickis, Honore de Balzac, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.