Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śpiewak spod strzechy
Autor: Hans Christian Andersen

Zima. Zima śnieżną okryta zasłoną wygląda jak wykuta z marmurowej skały; powietrze jasne, czyste, wiatr kolący, ostry, niby miecz obosieczny; drzewa bezlistne, jak białe korale, jak migdałowe gaje w pełnym kwiecie; widok daleki, jak z wierzchołka góry. I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy. Nadchodzi burza i z chmur ciemnych sypie puchy łabędzie; białe, lekkie płatki kołyszą się w powietrzu, pokrywają dachy, ulice, pola, drogi i gościńce. Biało, cicho i chłodno. Lecz nam ciepło w izbie, przy płonącym kominku; wesoło w gromadce słuchać i opowiadać o czasach minionych, minionych dawno. Posłuchajmy baśni. Na morzu, hen daleko, na szerokim, grób olbrzymi na skale. O północy siada na nim bohaterski duch pogrzebanego w tej mogile króla. Siada i ciężko wzdycha. Złocisty diadem świeci mu na skroni, wiatr włosy rozwiewa; pierś ma w stal zakutą, lecz głowa ciężko spada mu na piersi, a z ust wyrywa się głuche westchnienie, westchnienie bólu. Duch bohatera nie ma w mogile spokoju… Okręt o białych żaglach płynie po morzu z daleka, przy grobowej skale zarzucił kotwicę, żeglarze na ląd wyszli. Pomiędzy nimi idzie pieśniarz stary, ten zbliża się do króla stopą śmiałą. — Dlaczegoś smutny? — pyta. — Jaki ból cię tłoczy? — Smutny jestem — odpowiada duch pognębionego — bo czyny moje umarły wraz ze mną, zostały zapomniane, jak ja pod tą skałą. Żaden śpiew o nich nie rozbrzmiewał po świecie, żadna pieśń w sercach ludzkich nie zbudziła żalu, nie pozostała w pamięci mych wnuków. Więc

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Maria De La Fayette
- Antoni Czechow
- Frances Hodgson Burnett
- Stanisław Brzozowski
- Michaił Bułhakow
- Aleksander Brückner
- Dōgen Kigen
- Joachim Gasquet
- Karl Gjellerup
- Anatole le Braz


Polecamy:

jesień
Łaskawi jako książęta
Złote sidła
Znachor
Blask księżyca
Do Kreolki
śmierć2
Lutnista
Jasna niedziela
Syrena

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Józef Czechowicz, Antonina Domańska, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, Jan Kasprowicz, Björnstjerne Björnson, Theodor Däubler, Stefan George, Daniel Defoe, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Jean-Marc Bernard, Homer, Julius Hart, Charles Baudlaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Henry Bataille, Hugo von Hofmannsthal, Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Joachim Gasquet, Joseph Conrad, Charles Baudelaire, Aleksander Brückner, Alter Kacyzne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Andrzej Frycz Modrzewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Hans Christian Andersen, Jacob i Wilhelm Grimm, , Seweryn Goszczyński, Eurypides, Michaił Bułhakow, Adam Asnyk, Fryderyk Hebbel, Wincenty Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Pedro Calderón de la Barca, Fagus, Stanisław Brzozowski, Rudyard Kipling, Klemensas Junoša, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Antoni Czechow, Michał Bałucki, Marceline Desbordes-Valmore, Maria Dąbrowska, Konstanty Gaszyński, Gustave Kahn, Władysław Anczyc, Bolesław Prus, Maria De La Fayette, Théodore de Banville, Wiktoras Gomulickis, Tristan Derème, Max Dauthendey, Francis Jammes, Karl Gjellerup, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Alojzy Feliński, Wiktor Gomulicki, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Anatole France, Aleksander Fredro, Louis Gallet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Deotyma, Charles Cros, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alfred Jarry, Aleksander Dumas, Denis Diderot, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Max Elskamp, Charles Guérin, Casimir Delavigne, Stefan Grabiński, Frances Hodgson Burnett, Zygmunt Gloger, Guillaume Apollinaire, nieznany, James Oliver Curwood, brak, Anton Czechow, George Gordon Byron, Anatole le Braz,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.