Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Śmierć nędzarzy
Autor: Charles Baudelaire

Śmierć jest jedynym blaskiem w mrokach życia kiru: To jedyny cel życia, nadzieja, podpora, Pociecha i wzmocnienie. Czara eliksiru, Która nam daje siłę iść aż do wieczora. To słońce, co przez burze — i śniegi — i nędze Na czarnym widnokręgu promieniście świta — Jest to sławna gospoda zapisana w księdze, Gdzie wszyscy będą jedli i pili do syta. To anioł, który trzyma w dłoniach magnetycznych — Potęgę snu — i dary widzeń ekstatycznych, I który ściele łoża obdartym żebrakom. Chwała bogów; spiżarnia mistyczna — słoneczna — Sakwa nędzarza; jego ojczyzna odwieczna I wrota ku nieznanym cichych niebios szlakom.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Baudelaire <
Spis autorów:

- Max Elskamp
- Bolesław Prus
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Adam Asnyk
- Johann Wolfgang von Goethe
- Zygmunt Gloger
- Théodore de Banville
- Julius Hart
- Stefan Grabiński
- George Gordon Byron


Polecamy:

Idzie stary wiarus
Zając i jeż
Samowiedzy! Boleści!
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Bachantki
Wilk i człowiek
Cudzoziemiec
Zemsta
samobójstwo
Do Justyny

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Anatol France, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Wiktoras Gomulickis, brak, Rudyard Kipling, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Léon Deubel, Stefan George, Charles Guérin, E. T. A. Hoffmann, Antoni Czechow, Max Dauthendey, René Descartes, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Julius Hart, Francis Jammes, Józef Czechowicz, Klemensas Junoša, Aleksander Fredro, Fagus, Aloysius Bertrand, Maria De La Fayette, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Joseph Conrad, Adam Asnyk, Anatole France, Michaił Bułhakow, Eurypides, Dōgen Kigen, Deotyma, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hebbel, Michał Bałucki, Alter Kacyzne, Charles Baudelaire, Pedro Calderón de la Barca, Maria Dąbrowska, Honore de Balzac, Jacob i Wilhelm Grimm, Frances Hodgson Burnett, Franciszek Karpiński, Louis le Cardonnel, George Gordon Byron, Marceline Desbordes-Valmore, Théodore de Banville, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, Alfred Jarry, Hugo von Hofmannsthal, Alojzy Feliński, Marija Konopnicka, Władysław Anczyc, Stanisław Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Jean-Marc Bernard, Gustave Kahn, Stanisław Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Wincenty Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Max Elskamp, Daniel Defoe, Tristan Derème, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Johann Wolfgang von Goethe, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, Konstanty Gaszyński, , Zygmunt Gloger, Theodor Däubler, nieznany, Charles Cros, Homer, James Oliver Curwood, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Dumas, Denis Diderot, Joachim Gasquet, Stefan Grabiński, Jan Kasprowicz,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.