Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Modlitwa estety
Autor: Tadeusz Boy-Żeleński

W wielu rzeczach świat po prostu Jest podobny do loterii: Nie wybierasz swego wzrostu Ani swojej peryferii. Tak byś wolał, czy inaczej. Chcesz być cienki, chcesz być gruby, Rośniesz, jak ci traf przeznaczy Prima vista, ot, bez próby. Nim się dowiesz, co potrzeba O proporcji i o formie, Spadasz na świat prosto z nieba W gotowiutkim uniformie. Jakie system ten ma skutki, Co wyrasta z tego dalej, Powiedzmy to bez ogródki Widać choćby po tej sali: Jednemu policzysz kości, Na drugiego znów tak padło, Że aż kapie od tłustości, Gdzie pomacać, samo sadło; Jeden krzywą ma łopatkę. Drugi, losów tajemnicą, Tu i ówdzie wdał się w matkę I chodzi z damską miednicą; Ta gładziutka jest jak chłopak, Druga znowu istna kukła, Tamta wszystko ma na opak, Tu jest wklęsła, tam wypukła — Cały wyrób, bierz go czarci, Ma fuszerki wszystkie cechy, Widać — więcejśmy nie warci Za paskudne nasze grzechy. Głowy sobie Bóg nie suszy Nad doczesnym naszym kształtem — Dzieli po kawałku duszy A resztę kropi ryczałtem; Z byle gliny, choć z zakalcem, Lepi Stwórca ludzki potwór, Potem, od niechcenia, palcem Machnie jeden, drugi otwór, Zesztrychuje z góry na dół Przyklepie cię po ciemieniu, I marsz na ten ziemski padół Służyć swemu przeznaczeniu. Miły Boże! uważ przecie, W swej dobroci niesłychanej, Toż my żyjem dziś na świecie W wieku Sztuki Stosowanej! Dziś, gdy cały świat ocenia Artystycznej wagę formy, Stan ten jest nie do zniesienia I wprost krzyczy o reformy! Lada mebel dziś nam składa Skończony — panie! — artysta, A ten, który na nim siada Wygląda — ironia czysta! To nam w końcu życie zbrzydzi; Dziś, człowiek dobrego tonu Czasem się po prostu wstydzi Wejść do własnego salonu! Toż tam przecie siedzą w niebie Rafaele czy Van Dycki, Można by złożyć w potrzebie Mały kursik estetyki… Prosimy więc, dobry Boże, Więcej smaku, więcej gracji, I, w twym ludzkim arcytworze, Bogdaj trochę stylizacji; Podnosim modły pokorne Niechaj twoja ręka szczodra W linie wężowo-wytworne Kreśli niewiast naszych biodra, Niechaj matron naszych biusty, Polskiego domu dostatek, Zamiast kształtów glorii tłustej Będą jako lilii płatek, A cnota dziewic niewinnych, O, spraw to, panie nad pany, Niech ma, zamiast wszystkich innych, Zapach esencji

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Tadeusz Boy-Żeleński <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Antonina Domańska
- Antoni Czechow
- Maria De La Fayette
- Johann Wolfgang von Goethe
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Władysław Anczyc
- Aloysius Bertrand
- Konstanty Gaszyński
- Charles Guérin


Polecamy:

Mazur z 1831 roku
Herman i Dorota
Do Malabarki
Mogiła wyklętego poety
Złoty garnek
Harmonia wieczorna
Po ciemku
śpiewny pocałunek
Śpiewaj wolno
Pastuszka gęsi
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wiktoras Gomulickis, Bolesław Prus, Adam Asnyk, Aleksander Dumas, Johann Wolfgang von Goethe, Hugo von Hofmannsthal, nieznany, Anatol France, Charles Baudelaire, Louis le Cardonnel, , brak, Maria Konopnicka, Michał Bałucki, Rudyard Kipling, Homer, Anton Czechow, Fryderyk Hölderlin, Denis Diderot, Zygmunt Gloger, Stanisław Brzozowski, James Oliver Curwood, Max Dauthendey, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore, Fagus, Antonina Domańska, Władysław Anczyc, Józef Czechowicz, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Aleksander Brückner, Antoni Czechow, Wincenty Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Hans Christian Andersen, Aleksander Fredro, Gustave Kahn, Théodore de Banville, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, Alfred Jarry, Stanisław Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Francis Jammes, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Julius Hart, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, Jan Kasprowicz, Stefan George, Jacob i Wilhelm Grimm, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Charles Guérin, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Karl Gjellerup, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudolf G. Binding, George Gordon Byron, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, E. T. A. Hoffmann, René Descartes, Henry Bataille, Tristan Derème, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Dōgen Kigen, Honore de Balzac, Aloysius Bertrand, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Daniel Defoe, Michaił Bułhakow, Björnstjerne Björnson, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hebbel, Alojzy Feliński, Louis Gallet, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Seweryn Goszczyński, Klemensas Junoša, Maria Dąbrowska, Max Elskamp, Deotyma, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Joachim Gasquet,

zobacz fakty
© 2015 Zbiór książek.