Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Modlitwa estety
Autor: Tadeusz Boy-Żeleński

W wielu rzeczach świat po prostu Jest podobny do loterii: Nie wybierasz swego wzrostu Ani swojej peryferii. Tak byś wolał, czy inaczej. Chcesz być cienki, chcesz być gruby, Rośniesz, jak ci traf przeznaczy Prima vista, ot, bez próby. Nim się dowiesz, co potrzeba O proporcji i o formie, Spadasz na świat prosto z nieba W gotowiutkim uniformie. Jakie system ten ma skutki, Co wyrasta z tego dalej, Powiedzmy to bez ogródki Widać choćby po tej sali: Jednemu policzysz kości, Na drugiego znów tak padło, Że aż kapie od tłustości, Gdzie pomacać, samo sadło; Jeden krzywą ma łopatkę. Drugi, losów tajemnicą, Tu i ówdzie wdał się w matkę I chodzi z damską miednicą; Ta gładziutka jest jak chłopak, Druga znowu istna kukła, Tamta wszystko ma na opak, Tu jest wklęsła, tam wypukła — Cały wyrób, bierz go czarci, Ma fuszerki wszystkie cechy, Widać — więcejśmy nie warci Za paskudne nasze grzechy. Głowy sobie Bóg nie suszy Nad doczesnym naszym kształtem — Dzieli po kawałku duszy A resztę kropi ryczałtem; Z byle gliny, choć z zakalcem, Lepi Stwórca ludzki potwór, Potem, od niechcenia, palcem Machnie jeden, drugi otwór, Zesztrychuje z góry na dół Przyklepie cię po ciemieniu, I marsz na ten ziemski padół Służyć swemu przeznaczeniu. Miły Boże! uważ przecie, W swej dobroci niesłychanej, Toż my żyjem dziś na świecie W wieku Sztuki Stosowanej! Dziś, gdy cały świat ocenia Artystycznej wagę formy, Stan ten jest nie do zniesienia I wprost krzyczy o reformy! Lada mebel dziś nam składa Skończony — panie! — artysta, A ten, który na nim siada Wygląda — ironia czysta! To nam w końcu życie zbrzydzi; Dziś, człowiek dobrego tonu Czasem się po prostu wstydzi Wejść do własnego salonu! Toż tam przecie siedzą w niebie Rafaele czy Van Dycki, Można by złożyć w potrzebie Mały kursik estetyki… Prosimy więc, dobry Boże, Więcej smaku, więcej gracji, I, w twym ludzkim arcytworze, Bogdaj trochę stylizacji; Podnosim modły pokorne Niechaj twoja ręka szczodra W linie wężowo-wytworne Kreśli niewiast naszych biodra, Niechaj matron naszych biusty, Polskiego domu dostatek, Zamiast kształtów glorii tłustej Będą jako lilii płatek, A cnota dziewic niewinnych, O, spraw to, panie nad pany, Niech ma, zamiast wszystkich innych, Zapach esencji

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Tadeusz Boy-Żeleński <
Spis autorów:

- Anton Czechow
- Anatole France
- Michał Bałucki
- Theodor Däubler
- Guillaume Apollinaire
- Michaił Bułhakow
- Miguel de Cervantes Saavedra
- George Gordon Byron
- Stefan Grabiński
- Jean-Marc Bernard


Polecamy:

Marzenie paryskie
Kapitanowie zuchy
przez kresy
Pieśń maski
Szydło w worku
Zwierciadlana zagadka
Przybieżeli do Betlejem
Czerwone buciki
Zemsta
piłsudski
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Fryderyk Hölderlin, Adam Asnyk, Aleksander Dumas, Théodore de Banville, Anton Czechow, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Dōgen Kigen, Stefan Grabiński, Jean-Marc Bernard, Zygmunt Gloger, nieznany, Bolesław Prus, Max Elskamp, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, René Descartes, Homer, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Cros, Charles Baudlaire, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, Hans Christian Andersen, Daniel Defoe, Marija Konopnicka, , Wiktor Gomulicki, Andrzej Frycz Modrzewski, Seweryn Goszczyński, Stanisław Korab-Brzozowski, Gustave Kahn, Denis Diderot, Léon Deubel, Deotyma, Louis Gallet, Alfred Jarry, Maria De La Fayette, Alter Kacyzne, Tadeusz Boy-Żeleński, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Joachim Gasquet, Casimir Delavigne, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, Stefan George, Józef Czechowicz, George Gordon Byron, Anatol France, Maria Dąbrowska, Antonina Domańska, Honore de Balzac, Tristan Derème, Theodor Däubler, Eurypides, Władysław Anczyc, Jan Kasprowicz, Aloysius Bertrand, Jacob i Wilhelm Grimm, Julius Hart, Klemensas Junoša, Aleksander Brückner, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Frances Hodgson Burnett, Pedro Calderón de la Barca, Karl Gjellerup, James Oliver Curwood, Francis Jammes, Franciszek Karpiński, Konstanty Gaszyński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, brak, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Fredro, Michaił Bułhakow, Henry Bataille, Fagus, Max Dauthendey, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.