Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- George Gordon Byron
- Julius Hart
- Pedro Calderón de la Barca
- Tristan Derème
- Casimir Delavigne
- Adam Asnyk
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Denis Diderot
- Henry Bataille
- Stefan George


Polecamy:

Zaczarowana Królewna
Skarbo
Dzikie ziele
Latarnie
Legenda Młodej Polski
Der goldne Topf
Księżna De Clèves
Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
O krasnoludkach i sierotce Marysi
opowiadanie

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria De La Fayette, Jan Kasprowicz, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Anatole France, Max Elskamp, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Dumas, Rudolf G. Binding, Eurypides, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Fagus, Alter Kacyzne, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Joachim Gasquet, Aloysius Bertrand, Stanisław Brzozowski, Charles Baudlaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Antoni Czechow, Deotyma, Joseph Conrad, Charles Guérin, Louis Gallet, Homer, Charles Cros, Bolesław Prus, Anton Czechow, Anatole le Braz, Théodore de Banville, Denis Diderot, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Stanisław Korab-Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Konstanty Gaszyński, nieznany, George Gordon Byron, Klemensas Junoša, Gustave Kahn, Léon Deubel, Theodor Däubler, Dōgen Kigen, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Stefan George, Antonina Domańska, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, Stefan Grabiński, Tristan Derème, Władysław Anczyc, E. T. A. Hoffmann, Max Dauthendey, Francis Jammes, René Descartes, Guillaume Apollinaire, Karl Gjellerup, Maria Dąbrowska, James Oliver Curwood, Adam Asnyk, Alfred Jarry, Honore de Balzac, Hugo von Hofmannsthal, Andrzej Frycz Modrzewski, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Casimir Delavigne, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hölderlin, Rudyard Kipling, Michaił Bułhakow, Józef Czechowicz, brak, Wincenty Korab-Brzozowski, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Wiktor Gomulicki, Anatol France, Julius Hart, ,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.