Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- Miguel de Cervantes Saavedra
- Seweryn Goszczyński
- Antonina Domańska
- Józef Czechowicz
- Alter Kacyzne
- brak
- Frances Hodgson Burnett
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Louis le Cardonnel
- Aloysius Bertrand


Polecamy:

Człowiek i kamień
Gaj święcony
do tereski z lisieux
Dziewczynka i lalka
Komedia ludzka Eugenia Grandet
W złym humorze
Bracia, patrzcie jeno…
Piękno
Fatalne jaja
Na Wzgórzu Śmierci
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Marceline Desbordes-Valmore, Henry Bataille, , Marija Konopnicka, Aleksander Brückner, Louis Gallet, Deotyma, Björnstjerne Björnson, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, E. T. A. Hoffmann, Jacob i Wilhelm Grimm, Michał Bałucki, Konstanty Gaszyński, Hans Christian Andersen, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Józef Czechowicz, Dōgen Kigen, Maria Dąbrowska, Zygmunt Gloger, Jean-Marc Bernard, Miguel de Cervantes Saavedra, Alter Kacyzne, Eurypides, Anton Czechow, Władysław Anczyc, René Descartes, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, Charles Baudelaire, Jan Kasprowicz, Stefan George, Charles Baudlaire, Fryderyk Hebbel, Casimir Delavigne, brak, Joseph Conrad, Louis le Cardonnel, Fagus, Max Elskamp, nieznany, Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Guillaume Apollinaire, Maria Konopnicka, Michaił Bułhakow, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Anatole le Braz, Franciszek Karpiński, Aleksander Dumas, Aloysius Bertrand, Gustave Kahn, Stefan Grabiński, Wincenty Korab-Brzozowski, Antoni Czechow, Tristan Derème, Karl Gjellerup, Klemensas Junoša, Rudolf G. Binding, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Fryderyk Hölderlin, Charles Guérin, Hugo von Hofmannsthal, Denis Diderot, Charles Cros, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Aleksander Fredro, Stanisław Korab-Brzozowski, Homer, Francis Jammes, Rudyard Kipling, Maria De La Fayette, Joachim Gasquet, Anatole France, Wiktor Gomulicki, Léon Deubel, George Gordon Byron, Antonina Domańska, Anatol France, Julius Hart, Frances Hodgson Burnett, Max Dauthendey, Alojzy Feliński, Théodore de Banville, Liudvika Didžiulienė-Žmona,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.