Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- Andrzej Frycz Modrzewski
- Theodor Däubler
- Wiktor Gomulicki
- Louis Gallet
- Tristan Derème
- Marija Konopnicka
- Deotyma
- Maria De La Fayette
- Johann Wolfgang von Goethe
- Frances Hodgson Burnett


Polecamy:

Pieśń o Narodzeniu Pańskim
A cóż z tą Dzieciną…
Smutek księżyca
Na skraju łączki mokrej
pieśń
Księga dżungli
dzień
Bezbronna istota
Śmierć nędzarzy
Rota
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Francis Jammes, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hebbel, Jean-Marc Bernard, Aleksander Brückner, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Björnstjerne Björnson, Deotyma, Julius Hart, Adam Asnyk, Michał Bałucki, Aleksander Fredro, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis le Cardonnel, Seweryn Goszczyński, Anatole France, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Korab-Brzozowski, Bolesław Prus, E. T. A. Hoffmann, Guillaume Apollinaire, George Gordon Byron, Charles Baudlaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Henry Bataille, Stefan George, Wincenty Korab-Brzozowski, Eurypides, nieznany, Anton Czechow, Théodore de Banville, , Zygmunt Gloger, Charles Cros, Joachim Gasquet, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Stefan Grabiński, Maria De La Fayette, Homer, Józef Czechowicz, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, Denis Diderot, Johann Wolfgang von Goethe, Marija Konopnicka, Hugo von Hofmannsthal, Fagus, René Descartes, Alfred Jarry, Stanisław Brzozowski, Alter Kacyzne, Louis Gallet, Joseph Conrad, Tristan Derème, Max Elskamp, Charles Guérin, Theodor Däubler, Honore de Balzac, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Michaił Bułhakow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, Charles Baudelaire, Anatole le Braz, Casimir Delavigne, Anatol France, Karl Gjellerup, Marceline Desbordes-Valmore, brak, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Léon Deubel, Klemensas Junoša, Maria Dąbrowska, Władysław Anczyc, Alojzy Feliński, Max Dauthendey, Miguel de Cervantes Saavedra, Aloysius Bertrand, Dōgen Kigen, Aleksander Dumas, Konstanty Gaszyński,

pomocne źródła
obrazy z końmi
www.wymiana-walut.info.pl
© 2015 Zbiór książek.