Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- Léon Deubel
- Eurypides
- Louis le Cardonnel
- Denis Diderot
- Gustave Kahn
- Zygmunt Gloger
- Michaił Bułhakow
- Konstanty Gaszyński
- Rudyard Kipling
- Joseph Conrad


Polecamy:

Testament
Dzisiaj w Betlejem
prowincja noc
Północ już była
Flirt z Melpomeną
Kopciuszek
przeczucia
Zmora
ta chwila
Bąk i piłka

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jean-Marc Bernard, Jan Kasprowicz, Deotyma, Fryderyk Hebbel, Antoni Czechow, Władysław Anczyc, , James Oliver Curwood, Alfred Jarry, Stefan George, Adam Asnyk, Léon Deubel, Max Dauthendey, Jacob i Wilhelm Grimm, Eurypides, Bolesław Prus, Julius Hart, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Brückner, Björnstjerne Björnson, Michał Bałucki, Alter Kacyzne, Daniel Defoe, Max Elskamp, Franciszek Karpiński, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Marceline Desbordes-Valmore, Dōgen Kigen, Charles Baudelaire, Maria De La Fayette, Théodore de Banville, Fagus, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, George Gordon Byron, Wiktor Gomulicki, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aloysius Bertrand, Tristan Derème, Frances Hodgson Burnett, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Anton Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, brak, Charles Baudlaire, Louis Gallet, nieznany, Józef Czechowicz, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, René Descartes, Rudolf G. Binding, Guillaume Apollinaire, E. T. A. Hoffmann, Antonina Domańska, Stefan Grabiński, Konstanty Gaszyński, Maria Dąbrowska, Aleksander Dumas, Aleksander Fredro, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Joachim Gasquet, Gustave Kahn, Anatol France, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Homer, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Korab-Brzozowski, Joseph Conrad, Michaił Bułhakow, Anatole France, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, Wiktoras Gomulickis, Francis Jammes, Louis le Cardonnel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Casimir Delavigne, Denis Diderot, Johann Wolfgang von Goethe, Theodor Däubler,

http://www.advertplus.pl
http://www.idealdomicil.eu
© 2015 Zbiór książek.