Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- Bolesław Prus
- Theodor Däubler
- Władysław Anczyc
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Stefan George
- Maria De La Fayette
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Tristan Derème
- Max Dauthendey
- Aleksander Fredro


Polecamy:

Wieniec z liści odarty
Towarzysz podróży
Miłosierdzie gminy
Upiór
Wzlot
Tryumfy Króla niebieskiego
Jasna niedziela
Życie poprzednie
Idzie żołnierz borem, lasem
Król żab
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole le Braz, Bolesław Prus, Maria De La Fayette, Frances Hodgson Burnett, Charles Cros, Homer, Anatole France, Antonina Domańska, Aleksander Dumas, Aloysius Bertrand, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tadeusz Boy-Żeleński, brak, Karl Gjellerup, Anatol France, Marceline Desbordes-Valmore, Louis le Cardonnel, Denis Diderot, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Max Dauthendey, Björnstjerne Björnson, Charles Baudlaire, Alter Kacyzne, Casimir Delavigne, Marija Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Tristan Derème, Michaił Bułhakow, Julius Hart, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudelaire, Alfred Jarry, George Gordon Byron, Maria Dąbrowska, Stanisław Korab-Brzozowski, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, René Descartes, Fagus, Stanisław Brzozowski, Rudolf G. Binding, Stefan George, Adam Asnyk, Henry Bataille, Alojzy Feliński, Francis Jammes, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudyard Kipling, Maria Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Hugo von Hofmannsthal, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Władysław Anczyc, Dōgen Kigen, Franciszek Karpiński, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Fredro, Eurypides, Stefan Grabiński, Anton Czechow, Max Elskamp, Daniel Defoe, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, nieznany, Wiktor Gomulicki, Honore de Balzac, Léon Deubel, Józef Czechowicz, Joseph Conrad, Charles Guérin, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Théodore de Banville, Jan Kasprowicz, Michał Bałucki, Aleksander Brückner, , Guillaume Apollinaire, Johann Wolfgang von Goethe, Seweryn Goszczyński, Klemensas Junoša, Tadeusz Dołęga-Mostowicz,

oficjalne źródło
© 2015 Zbiór książek.