Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wpatruj się co wieczor
Autor: Charles Guérin

Wpatruj się co wieczora we słońce zachodnie: Nic nie powiększa oczu i duszy — i nie ma Chwili — jako ta chwila potężna — i niema, Kiedy dzień w piersi morza gasi swą pochodnię. Podobny gdzieś w nadbrzeżnych skał ukrytym lochu Gorzkiej muszli, co wiecznie szlochem fali dyszy, Poeto, labiryncie ciemny, ukój w ciszy Serce twe krwawe, pełne słonych łez i szlochu. Obróć w dal widnokręgu znojną skroń i usta Otwarte, a źrenica twa sucha niech bieży Od zachodniego słońca tragicznej rubieży Na wschód, kędy fioletu mgieł zawisła chusta! I mierząc dal, waż w sercu te wysokie losy, Których jaskrawe blaski ślepiły w zenicie, I które wzwyż się dumnie wspinały w niebiosy, A pochyliły w ciemny grób — jak wszelkie życie. Ludzkość w próżnej goryczy starzeje bez wiary; Myśl o bóstwach, co wieczne być śniły nadzieją: Ich kadzielnice rdzawe mgłą dziś jeno wieją, A ołtarze haftuje srebrem pająk szary. Myśl o narodach podłych. Były wielkie, Twoja Rasa lazurem chwały swe lilie poiła, Lecz króle podłe dały, gdy z nich spadła zbroja, Że w zbrukanych sztandarach brat brata zabijał. Czerw z dojrzałych owoców toczy marmur łona; Myśl o kochankach, których sny były tak dumne: Kiedy na drzewie ryli wspólne swe imiona, Znacząc pod korą wieko na swą własną trumnę. Jękliwym dźwiękiem rogu pasterz z bliskiej wioski Zwołuje z łąk skoszonych trzodę zabłąkaną. Ty, wobec wielkiej słońca zachodniego troski, Myśl o tych słońcach, które więcej nie powstaną. I podczas gdy surowa noc w niebieskiej dali Wbija w całun przeszłego dnia swój szereg złoty Gwiazd, stokroć okrutniejszych od ćwieków Golgoty, Ty — z dala skał zgładzonych wieczną pracą fali, Z dala swarliwych wiatrów i grzmiącego morza, Unieś — idący smutnie w swoich dróg zawiłość, Kędy cel kij pielgrzymi znaczy wśród rozdroża, Ciszę serca, które ci nawiedziła —

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Charles Guérin <
Spis autorów:

- Daniel Defoe
- Anton Czechow
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Marceline Desbordes-Valmore
- Stefan Grabiński
- brak
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Fryderyk Hebbel
- Francis Jammes


Polecamy:

Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
do tereski z lisieux
Wilk i człowiek
Łaskawi jako książęta
Przypadek
jednakowo
Calineczka
Dzieło sztuki
Życie poprzednie
Wspomnienia niebieskiego mundurka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Deotyma, René Descartes, Antonina Domańska, Alojzy Feliński, Charles Guérin, Pedro Calderón de la Barca, nieznany, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, brak, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Brückner, Marija Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Michał Bałucki, Antoni Czechow, Fryderyk Hebbel, Hans Christian Andersen, Adam Asnyk, Anton Czechow, Aleksander Dumas, Jacob i Wilhelm Grimm, Zygmunt Gloger, Anatol France, Józef Czechowicz, Julius Hart, Charles Baudlaire, Anatole France, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Franciszek Karpiński, Konstanty Gaszyński, Maria Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Louis le Cardonnel, Joachim Gasquet, Léon Deubel, Theodor Däubler, Tristan Derème, Klemensas Junoša, Maria De La Fayette, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Władysław Anczyc, James Oliver Curwood, Marceline Desbordes-Valmore, Alter Kacyzne, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Rudyard Kipling, Wiktor Gomulicki, Karl Gjellerup, Rudolf G. Binding, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Cros, Maria Dąbrowska, George Gordon Byron, Andrzej Frycz Modrzewski, Honore de Balzac, Bolesław Prus, Eurypides, Stefan George, Frances Hodgson Burnett, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Hugo von Hofmannsthal, Johann Wolfgang von Goethe, Alfred Jarry, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Francis Jammes, Denis Diderot, , Seweryn Goszczyński, Jan Kasprowicz, Max Elskamp, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Stanisław Brzozowski, Wiktoras Gomulickis, Dōgen Kigen, Théodore de Banville, Homer, Fryderyk Hölderlin, Max Dauthendey, Miguel de Cervantes Saavedra, Henry Bataille,

Mikołajki zbiorniki Betonowe
© 2015 Zbiór książek.