Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: In memoriam Böcklina
Autor: Hugo von Hofmannsthal

Muzyko, zmilknij! Oto scena moja, I wzniosę skargę, bowiem mi przystoi! Młodzieńcom czasu tego jego soki Do żył spływają; ów, co ku mnie patrzy Z cokołu, był mej duszy miłym druhem! O, jakże zbraknie mi jego dobroci, W czasie tym bowiem wiele jest ciemności, I jako łabędź, stwór płynący błogo, Z najady białych ściekających palców Na podobieństwo pocałunku pokarm Chwyta, tak w mrocznych chyliłem godzinach Wargę nad jego dłońmi, by nasycić Duszę pokarmem: był nim sen głęboki. Twój wizerunek jeno w liść uwieńczę, A tyś mi obraz przyozdobił świata! I urok wszelkich rozkwitłych gałązek Przewyższył takim blaskiem pałającym, Żem walił się na ziemię, upojony, I czuł w zachwycie, jak opada szata Z wolna i stromo, o, lśniąca Naturo! Czy słyszysz, przyjacielu? Nie zapragnę Na wszystkie strony rozsyłać heroldów, By wykrzyczeli twe imię na wiatry, Jak kiedy króle mrą: umierający Swym spadkobiercom zostawiają diadem, Pogłos imienia na mogiły płycie. Tyś nadto wielki był czarodziej, twoja Widzialność porzuciła nas, a przecie Nie wiem, co tam i ówdzie pozostało, Potęgą zatajoną i żyjącą! Mroczną źrenicą z ponocnego nurtu Na brzeg się dźwiga wilgotny — lub ucho Kosmate spoza bluszczów, nasłuchując, Godzi w nas, przeto nie uwierzę nigdy, Iżem gdziekolwiek jest osamotniony, Gdzie krzewy trwają oraz kwiaty, nawet Najbardziej niemy głaz, drobniutki obłok Lekko się chwieje w oddali: być może, Prawie na pewno, stwór bardziej przeźroczy, Niźli sam Ariel, za plecami mymi Igra, powietrznie zwodząc; nie zaprzeczysz, Iż między tobą i niejednym stworem Przymierze było splątane w ogniwa, Ach! i wiosenna łąka, spójrz, uśmiechem Wabiła ciebie, jako śmiechem kusi Kobieta tego, któremu noc odda! Mniemałem, skargę iż wzniosę o ciebie, A warga moja ocieka słowami, Które obrzmiałe są pjanym zachwytem: Tedy nie godzi się pozostać tutaj. Trzy razy laską uderzę w tę deskę, Namiot wypełnię postaciami ze snu, Olbrzymie brzemię narzucę ci smutku, Ciężar, pod którym stąpać będziesz chwiejnie, Aby zaszlochał każdy i by odczuł, Jaka działaniom naszym przymieszana Jest melancholia. Niech gra wam ukaże Godzinę trwogi w głębi lśniącej lustra I mistrza ponad wszystkich mroczne słowo Niechaj widmowe wypowiedzą

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hugo von Hofmannsthal <
Spis autorów:

- Alojzy Feliński
- Francis Jammes
- Fagus
- Max Elskamp
- Michał Bałucki
- Honore de Balzac
- Rudyard Kipling
- Charles Cros
- Theodor Däubler
- René Descartes


Polecamy:

dno
O poprawie Rzeczypospolitej
przedświt
Pieśń o Rolandzie
front
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Historia roku
Dziennik Franciszki
Przesolił
Bachantki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Marceline Desbordes-Valmore, Eurypides, Antonina Domańska, Marija Konopnicka, Tristan Derème, Joachim Gasquet, Maria Konopnicka, Anatole le Braz, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hebbel, Adam Asnyk, Guillaume Apollinaire, Konstanty Gaszyński, Wiktoras Gomulickis, E. T. A. Hoffmann, Klemensas Junoša, Stefan Grabiński, Aleksander Brückner, Michaił Bułhakow, Aleksander Fredro, Alojzy Feliński, Wiktor Gomulicki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Homer, Théodore de Banville, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Alter Kacyzne, George Gordon Byron, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, Andrzej Frycz Modrzewski, Franciszek Karpiński, Louis le Cardonnel, Fagus, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hölderlin, Johann Wolfgang von Goethe, Jan Kasprowicz, James Oliver Curwood, Theodor Däubler, Gustave Kahn, Michał Bałucki, Józef Czechowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Honore de Balzac, , Bolesław Prus, Stefan George, Frances Hodgson Burnett, Björnstjerne Björnson, Rudolf G. Binding, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aloysius Bertrand, Hugo von Hofmannsthal, Louis Gallet, Anton Czechow, René Descartes, Anatole France, Władysław Anczyc, Wincenty Korab-Brzozowski, Tadeusz Boy-Żeleński, Jacob i Wilhelm Grimm, Casimir Delavigne, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Aleksander Dumas, Charles Baudelaire, Denis Diderot, nieznany, Charles Cros, Zygmunt Gloger, Maria De La Fayette, Léon Deubel, Charles Baudlaire, Deotyma, Julius Hart, Daniel Defoe, brak, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Alfred Jarry, Francis Jammes, Antoni Czechow, Max Elskamp, Pedro Calderón de la Barca, Dōgen Kigen, Jean-Marc Bernard, Anatol France, Max Dauthendey,

Growth Prospects Analysis Forecast
dowóz za darmo
dobry sennik
kancelaria komornicza online
ciekawy artykuł
© 2015 Zbiór książek.