Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Alojzy Feliński
- Adam Asnyk
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Konstanty Gaszyński
- Guillaume Apollinaire
- Dōgen Kigen
- Frances Hodgson Burnett
- Maria De La Fayette
- Michał Bałucki


Polecamy:

pontorson
Wino samotnika
Motinai
Przesłanie
Zapach egzotyczny
miłość
front
dzisiaj verdun
Z jednego gniazda
Nasi okupanci
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antonina Domańska, Julius Hart, Guillaume Apollinaire, René Descartes, , Anatole France, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hölderlin, Louis le Cardonnel, Marija Konopnicka, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, nieznany, Aleksander Brückner, Deotyma, Maria Dąbrowska, Tristan Derème, Bolesław Prus, George Gordon Byron, James Oliver Curwood, Alojzy Feliński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Wiktoras Gomulickis, Louis Gallet, Józef Czechowicz, Aleksander Fredro, Charles Guérin, Zygmunt Gloger, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Léon Deubel, Andrzej Frycz Modrzewski, Francis Jammes, Gustave Kahn, Eurypides, Klemensas Junoša, Charles Cros, Jacob i Wilhelm Grimm, Wincenty Korab-Brzozowski, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Denis Diderot, Max Elskamp, Théodore de Banville, Seweryn Goszczyński, E. T. A. Hoffmann, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Maria De La Fayette, Frances Hodgson Burnett, Theodor Däubler, Pedro Calderón de la Barca, Casimir Delavigne, Rudyard Kipling, Maria Konopnicka, Michał Bałucki, Tadeusz Boy-Żeleński, Michaił Bułhakow, Stefan Grabiński, Stefan George, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Fagus, Max Dauthendey, Konstanty Gaszyński, Franciszek Karpiński, Dōgen Kigen, Marceline Desbordes-Valmore, Alter Kacyzne, Anatol France, Hugo von Hofmannsthal, Honore de Balzac, Stanisław Korab-Brzozowski, Homer, Antoni Czechow, brak, Aleksander Dumas, Jan Kasprowicz, Joseph Conrad, Alfred Jarry, Fryderyk Hebbel, Adam Asnyk, Anton Czechow, Joachim Gasquet, Charles Baudlaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Jean-Marc Bernard, Stanisław Brzozowski, Daniel Defoe, Władysław Anczyc, Rudolf G. Binding,

opublikowany tutaj
fajnezoo.eu
sportowy.info.pl
© 2015 Zbiór książek.