Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Michaił Bułhakow
- Anatole France
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Anatol France
- Charles Baudlaire
- Homer
- Théodore de Banville
- Zygmunt Gloger
- Fryderyk Hölderlin
- Konstanty Gaszyński


Polecamy:

Król Drozdobrody
Wyznanie artysty
Oddźwięki
westchnienie
Zapach egzotyczny
Jedna jeszcze wiosna
Za Niemen hen precz
O pierwszej nad ranem
śmierć2
Małe niedole pożycia małżeńskiego
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudolf G. Binding, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatol France, Guillaume Apollinaire, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Fagus, nieznany, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Bolesław Prus, Charles Baudlaire, Rudyard Kipling, Franciszek Karpiński, Honore de Balzac, Władysław Anczyc, Seweryn Goszczyński, Michał Bałucki, René Descartes, Léon Deubel, Aloysius Bertrand, Jean-Marc Bernard, George Gordon Byron, , Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Alojzy Feliński, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, Tristan Derème, Casimir Delavigne, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Guérin, Fryderyk Hebbel, James Oliver Curwood, Jan Kasprowicz, Joseph Conrad, Zygmunt Gloger, Aleksander Brückner, Hans Christian Andersen, Francis Jammes, Deotyma, Antoni Czechow, Aleksander Dumas, Marceline Desbordes-Valmore, Joachim Gasquet, Johann Wolfgang von Goethe, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Stanisław Korab-Brzozowski, Eurypides, Adam Asnyk, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Antonina Domańska, Anatole France, Frances Hodgson Burnett, Homer, brak, Gustave Kahn, Anatole le Braz, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Anton Czechow, Denis Diderot, Théodore de Banville, Michaił Bułhakow, Max Elskamp, Marija Konopnicka, Alfred Jarry, Fryderyk Hölderlin, Konstanty Gaszyński, Józef Czechowicz, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Charles Baudelaire, Charles Cros, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stefan George, Klemensas Junoša, Hugo von Hofmannsthal,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.