Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Denis Diderot
- Michaił Bułhakow
- E. T. A. Hoffmann
- Louis le Cardonnel
- Léon Deubel
- Anatole le Braz
- Adam Asnyk
- Aleksander Fredro
- Johann Wolfgang von Goethe
- Max Dauthendey


Polecamy:

Kariera Nikodema Dyzmy
O przyjdź
Kara pychy
Komedia ludzka Gobseck
Zwierciadlana zagadka
Są na pewno
Das Fräulein von Scuderi
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Dzisiaj w Betlejem
Lord Jim
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Théodore de Banville, Charles Baudelaire, nieznany, Zygmunt Gloger, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Deotyma, Aleksander Dumas, Andrzej Frycz Modrzewski, Michał Bałucki, brak, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alfred Jarry, Joseph Conrad, Marceline Desbordes-Valmore, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Homer, Max Elskamp, Klemensas Junoša, Jacob i Wilhelm Grimm, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Honore de Balzac, Stanisław Korab-Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Hugo von Hofmannsthal, René Descartes, Anton Czechow, Karl Gjellerup, Francis Jammes, Fryderyk Hebbel, Henry Bataille, Wincenty Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Gustave Kahn, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Fryderyk Hölderlin, Anatol France, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz, Maria De La Fayette, Theodor Däubler, Fagus, Björnstjerne Björnson, , Anatole le Braz, Louis le Cardonnel, Dōgen Kigen, Aloysius Bertrand, Antonina Domańska, Léon Deubel, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Joachim Gasquet, Stefan George, James Oliver Curwood, Michaił Bułhakow, Józef Czechowicz, Denis Diderot, Max Dauthendey, Tristan Derème, Alojzy Feliński, George Gordon Byron, Wiktoras Gomulickis, Władysław Anczyc, Pedro Calderón de la Barca, Bolesław Prus, Marija Konopnicka, Julius Hart, Daniel Defoe, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Cros, Maria Dąbrowska, Charles Guérin, Frances Hodgson Burnett, Eurypides, Wiktor Gomulicki, Rudyard Kipling, Stanisław Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Boy-Żeleński, Hans Christian Andersen, Stefan Grabiński, Antoni Czechow, Seweryn Goszczyński, Alter Kacyzne, Johann Wolfgang von Goethe, Guillaume Apollinaire,

kamera wrzoski kościół
kamera opole kościół zwm
piękne profesjonalne w studiu zdjęcia do cv warszawa oraz na linked in i media spolecznosciowe
sprawdziany
© 2015 Zbiór książek.