Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aleksander Fredro
- Fryderyk Hölderlin
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Dōgen Kigen
- Anatole France
- Gustave Kahn
- Denis Diderot
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Bolesław Prus


Polecamy:

Jasna niedziela
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Zmora
Zapach egzotyczny
Znachor
Wyrzut pośmiertny
Długi język
Niepowrotne
westchnienie
żal

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Michał Bałucki, Jean-Marc Bernard, Aleksander Brückner, Aloysius Bertrand, Casimir Delavigne, James Oliver Curwood, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatol France, Marija Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Daniel Defoe, Fagus, Tristan Derème, Rudyard Kipling, Jan Kasprowicz, Alfred Jarry, Maria De La Fayette, Wiktor Gomulicki, Konstanty Gaszyński, Józef Czechowicz, Alojzy Feliński, Bolesław Prus, Deotyma, Seweryn Goszczyński, Aleksander Fredro, Władysław Anczyc, Marceline Desbordes-Valmore, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, George Gordon Byron, Homer, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Joachim Gasquet, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, Julius Hart, Maria Konopnicka, Rudolf G. Binding, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aleksander Dumas, Gustave Kahn, Karl Gjellerup, Johann Wolfgang von Goethe, René Descartes, Klemensas Junoša, Charles Baudlaire, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, , Alter Kacyzne, Adam Asnyk, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Antoni Czechow, Zygmunt Gloger, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Hugo von Hofmannsthal, Louis Gallet, Francis Jammes, nieznany, Denis Diderot, Guillaume Apollinaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Antonina Domańska, Charles Guérin, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Jacob i Wilhelm Grimm, Anatole le Braz, Stefan Grabiński, Joseph Conrad, Léon Deubel, Anatole France, Louis le Cardonnel, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Eurypides, Max Elskamp, Max Dauthendey, Stanisław Korab-Brzozowski, Stefan George, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Dąbrowska, brak, Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, Michaił Bułhakow, Honore de Balzac, Théodore de Banville, Hans Christian Andersen, Stanisław Brzozowski, Franciszek Karpiński,

Ivnice septiky výroba a prodej
http://www.advertplus.pl
http://gameball.pl
Ser du etter et 4 stjerner hotell i De
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.