Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alter Kacyzne
- Maria De La Fayette
- George Gordon Byron
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Wiktor Gomulicki
- Jan Kasprowicz
- Anatol France
- Michaił Bułhakow
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski


Polecamy:

Tryumfy Króla niebieskiego
elegia uśpienia
Śmierć kurki
Robinson Crusoe
Dyrektor pod kanapą
światło popołudniu
Troškimas
elegia żalu
polacy
Śnieg spadnie

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Zygmunt Gloger, Stanisław Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Maria Konopnicka, Honore de Balzac, Anatol France, Casimir Delavigne, Tristan Derème, Joachim Gasquet, Francis Jammes, Björnstjerne Björnson, René Descartes, Anatole le Braz, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, brak, Stefan Grabiński, Dōgen Kigen, Max Elskamp, Charles Baudlaire, Theodor Däubler, Alojzy Feliński, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, Deotyma, Tadeusz Boy-Żeleński, Guillaume Apollinaire, Eurypides, Gustave Kahn, Antoni Czechow, Władysław Anczyc, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, , Maria De La Fayette, nieznany, Théodore de Banville, Charles Baudelaire, Stefan George, Charles Guérin, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Henry Bataille, Daniel Defoe, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Julius Hart, Charles Cros, Fagus, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Wincenty Korab-Brzozowski, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, E. T. A. Hoffmann, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Hans Christian Andersen, Pedro Calderón de la Barca, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktor Gomulicki, James Oliver Curwood, Marija Konopnicka, Denis Diderot, Antonina Domańska, Aleksander Dumas, Léon Deubel, Jacob i Wilhelm Grimm, Rudolf G. Binding, Jean-Marc Bernard, Fryderyk Hebbel, Marceline Desbordes-Valmore, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jan Kasprowicz, Józef Czechowicz, Bolesław Prus, Homer, Alter Kacyzne, George Gordon Byron, Aleksander Fredro, Aleksander Brückner, Klemensas Junoša, Michał Bałucki, Franciszek Karpiński, Adam Asnyk, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Maria Dąbrowska, Alfred Jarry,

Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.