Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: we czterech
Autor: Józef Czechowicz

Rozwija się dróg gwiezdnych rulon ziemia się toczy za Zwierzem jak przetrwać noce cwałujące do bólu dni fabrykę huczącą jak przeżyć Na beton mlecznych szlaków się wzbić jednym pływackim rzutem ramion i już stopy biegnące po łące nieba trawę gwiazd łamią Jest nas czterech na starcie jest nas czterech na złotej linii komety jest nas czterech (to ja jestem czwarty) jest nas czterech celujących do mety Wprzód! Podrywają się grzbiety wygięte głowy biegną rozkrzyczane przed ciałem bieg smaga nagich jak prętem gdzie radość gdzie żałość W locie zdeptały wszechświat stopy nasze w wichurze migających czerni i rozzłoceń w kurzawie runęły groby i ołtarze Tak ogromny jest lot ku sławie Jest nas czterech rzuconych jak globy jest nas czterech jest nas czterech pijanych sobą jest nas czterech W wonnych snujących się dymach biegnie Konrad gronami wina potrząsa tyrs wyciąga przed siebie niesie go mądrość ostatnia radość stara i mądra winem przez wino na winie po niebie A tam jak strzała z łuku bursztynowych chmur brzegiem przelatuje lotem bez zmęczenia poeta Wacław on na pewno w aksamitnym tygrysim biegu piersi obłąkanych pędem nie roztrzaska I Stanisław tętniący stopami jak we śnie finisz biorąc z wysiłkiem nadmiernym zbyt ciężko nie zawoła do siostry śmierci weź mnie chyże nogi umkną umkną przed klęską Winograd spokój chyżość do nich to meta nadbiega nieznana obłoki pod stopami jak na sznur się naniżą piorun zwycięsko strzeli na tryumf jak granat Biegnę biegnę jak życie człowiecze razem witam i razem już żegnam lot jakbyś rzucił mieczem ale nie wiem matko nie wiem czy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Johann Wolfgang von Goethe
- René Descartes
- Hugo von Hofmannsthal
- Louis Gallet
- Jan Kasprowicz
- Björnstjerne Björnson
- Honore de Balzac
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Charles Baudlaire


Polecamy:

Marzenie ciekawego
Pęknięty dzwon
Lord Jim
Na skraju łączki mokrej
Niepowrotne
preludium
Mazurek
Rota
Wino samotnika
O pierwszej nad ranem

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
René Descartes, Stefan Grabiński, Deotyma, Maria De La Fayette, Michał Bałucki, Léon Deubel, James Oliver Curwood, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stefan George, Aleksander Dumas, Aleksander Fredro, Dōgen Kigen, Max Dauthendey, , Aleksander Brückner, Maria Konopnicka, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stanisław Brzozowski, Eurypides, Alojzy Feliński, Seweryn Goszczyński, Guillaume Apollinaire, Charles Baudlaire, Fryderyk Hölderlin, Henry Bataille, Julius Hart, Władysław Anczyc, Michaił Bułhakow, Alter Kacyzne, Joseph Conrad, Pedro Calderón de la Barca, Karl Gjellerup, Francis Jammes, Jean-Marc Bernard, Max Elskamp, Antonina Domańska, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Guérin, Louis le Cardonnel, Bolesław Prus, Hans Christian Andersen, Stanisław Korab-Brzozowski, Fagus, Józef Czechowicz, Hugo von Hofmannsthal, Theodor Däubler, Anton Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Honore de Balzac, Louis Gallet, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatol France, Franciszek Karpiński, E. T. A. Hoffmann, Wiktoras Gomulickis, Homer, Joachim Gasquet, Alfred Jarry, Théodore de Banville, Frances Hodgson Burnett, Antoni Czechow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hebbel, Denis Diderot, George Gordon Byron, Jacob i Wilhelm Grimm, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudolf G. Binding, nieznany, Konstanty Gaszyński, Klemensas Junoša, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Björnstjerne Björnson, Wiktor Gomulicki, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Daniel Defoe, Charles Baudelaire, Anatole France, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudyard Kipling, brak, Gustave Kahn, Charles Cros, Tristan Derème,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.