Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: we czterech
Autor: Józef Czechowicz

Rozwija się dróg gwiezdnych rulon ziemia się toczy za Zwierzem jak przetrwać noce cwałujące do bólu dni fabrykę huczącą jak przeżyć Na beton mlecznych szlaków się wzbić jednym pływackim rzutem ramion i już stopy biegnące po łące nieba trawę gwiazd łamią Jest nas czterech na starcie jest nas czterech na złotej linii komety jest nas czterech (to ja jestem czwarty) jest nas czterech celujących do mety Wprzód! Podrywają się grzbiety wygięte głowy biegną rozkrzyczane przed ciałem bieg smaga nagich jak prętem gdzie radość gdzie żałość W locie zdeptały wszechświat stopy nasze w wichurze migających czerni i rozzłoceń w kurzawie runęły groby i ołtarze Tak ogromny jest lot ku sławie Jest nas czterech rzuconych jak globy jest nas czterech jest nas czterech pijanych sobą jest nas czterech W wonnych snujących się dymach biegnie Konrad gronami wina potrząsa tyrs wyciąga przed siebie niesie go mądrość ostatnia radość stara i mądra winem przez wino na winie po niebie A tam jak strzała z łuku bursztynowych chmur brzegiem przelatuje lotem bez zmęczenia poeta Wacław on na pewno w aksamitnym tygrysim biegu piersi obłąkanych pędem nie roztrzaska I Stanisław tętniący stopami jak we śnie finisz biorąc z wysiłkiem nadmiernym zbyt ciężko nie zawoła do siostry śmierci weź mnie chyże nogi umkną umkną przed klęską Winograd spokój chyżość do nich to meta nadbiega nieznana obłoki pod stopami jak na sznur się naniżą piorun zwycięsko strzeli na tryumf jak granat Biegnę biegnę jak życie człowiecze razem witam i razem już żegnam lot jakbyś rzucił mieczem ale nie wiem matko nie wiem czy

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Alojzy Feliński
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Charles Baudelaire
- Anatol France
- Frances Hodgson Burnett
- Marceline Desbordes-Valmore
- Théodore de Banville
- Wiktoras Gomulickis
- Honore de Balzac
- Louis Gallet


Polecamy:

pontorson
Ptaszki
polacy
Są na pewno
Testament
o matce
Ubu Król czyli Polacy
pod popiołem
Tryumfy Króla niebieskiego
Albatros

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wiktoras Gomulickis, Adam Asnyk, Pedro Calderón de la Barca, Alter Kacyzne, Maria De La Fayette, Józef Czechowicz, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Fredro, Homer, Henry Bataille, Fagus, Bolesław Prus, Theodor Däubler, Aleksander Brückner, Julius Hart, Wiktor Gomulicki, Anton Czechow, Karl Gjellerup, Antoni Czechow, Björnstjerne Björnson, Alfred Jarry, Denis Diderot, Klemensas Junoša, Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang von Goethe, James Oliver Curwood, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis Gallet, Charles Cros, Max Dauthendey, Zygmunt Gloger, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Maria Dąbrowska, Gustave Kahn, Joseph Conrad, Wincenty Korab-Brzozowski, Louis le Cardonnel, Joachim Gasquet, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, George Gordon Byron, Anatole France, Casimir Delavigne, Frances Hodgson Burnett, brak, Jacob i Wilhelm Grimm, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Daniel Defoe, Max Elskamp, Théodore de Banville, Aleksander Dumas, Aloysius Bertrand, Anatole le Braz, Fryderyk Hebbel, Charles Baudelaire, Maria Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Honore de Balzac, René Descartes, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard, Antonina Domańska, Léon Deubel, Jan Kasprowicz, Charles Baudlaire, , Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, nieznany, Marija Konopnicka, Rudolf G. Binding, Stefan Grabiński, Stanisław Brzozowski, Dōgen Kigen, Charles Guérin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tristan Derème, Władysław Anczyc, Fryderyk Hölderlin, Michał Bałucki, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Deotyma, Guillaume Apollinaire, Stefan George,

Mikołajki zbiorniki Betonowe
Szamba betonowe Ostrów Lubelski
desce tarasowej
© 2015 Zbiór książek.