Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Mysikrólik i niedźwiedź
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewnego razu latem wyszedł niedźwiedź z wilkiem na przechadzkę po lesie. Wtem niedźwiedź usłyszał ładny śpiew jakiegoś ptaka i rzekł: — Bracie wilku, co to za ptak tak ładnie śpiewa? — To król ptaków, — odparł wilk — przed nim musimy się korzyć. A był to mysikrólik, czyli strzyżyk. — Jeżeli to król, — rzecze niedźwiedź — to chciałbym obejrzeć jego pałac. Zaprowadź mnie tam. — To tak nie można, jak ci się zdaje — odparł wilk. — Trzeba zaczekać, aż przyjdzie królowa. Wkrótce potem przyleciała królowa z królem. Oboje mieli posiłek w dziobach i chcieli nakarmić dzieci. Niedźwiedź byłby chętnie zaraz ich odwiedził, ale wilk schwycił go za ramię i rzekł: — Nie, musisz poczekać, dopóki pan król i pani królowa nie odlecą. Przyjrzeli się z uwagą miejscu, na którym tkwiło gniazdo i odeszli. Ale niedźwiedź nie miał spokoju, chciał koniecznie obejrzeć pałac królewski i udał się tam znowu po niejakiej chwili. Właśnie król i królowa odeszli; zajrzał do gniazda i zobaczył w nim pięcioro czy sześcioro piskląt. — Czy to pałac królewski? — zawołał niedźwiedź. — Ale to marny pałac — a wy także nie jesteście królewskimi dziećmi, lecz hołotą, tałałajstwem. Gdy mysikróliki usłyszały te słowa, oburzyło to je okrutnie i krzyknęły: — Nie, to fałsz. Nasi rodzice są uczciwymi ludźmi; hola, niedźwiedziu, to ci nie ujdzie na sucho. Niedźwiedź i wilk zlękli się, zawrócili i poszli do swoich nor. A młode mysikróliki darły się i hałasowały dalej, a gdy rodzice znowu przynieśli im jadło, rzekły: — Nie dotkniemy mysich łapek, choćbyśmy się mieli zagłodzić, zanim nie przekonacie całego świata, że nie jesteśmy żadną hołotą ani tałałajstwem, jak nas niedźwiedź przezywał. A na to stary król rzecze: — Uspokójcie się, dzieci, to się odrobi. Co rzekłszy, poleciał z królową przed norę niedźwiedzia i zawołał: — Ach ty stary murłyko, dlaczego naubliżałeś moim dzieciom? To ci płazem nie ujdzie, to musimy w krwawej wojnie odrobić. Tak więc wojna została wypowiedzianą niedźwiedziowi i wszystkie czworonogi zostały zwołane: wół, osieł, jeleń, baran, sarna i w ogóle wszystkie, jakie święta ziemia nosi na sobie. Mysikrólik

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Klemensas Junoša
- Karl Gjellerup
- Max Dauthendey
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Hugo von Hofmannsthal
- Władysław Anczyc
- Denis Diderot
- Bolesław Prus
- James Oliver Curwood
- Eurypides


Polecamy:

Śnieg spadnie
Długi język
Złote sidła
Pamiątka
Ritter Gluck
toruń
O poprawie Rzeczypospolitej
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Złoczyńca
Śpiewaj wolno
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Homer, Théodore de Banville, Antonina Domańska, Frances Hodgson Burnett, Karl Gjellerup, Maria Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Francis Jammes, Bolesław Prus, Charles Baudelaire, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Konstanty Gaszyński, Stanisław Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Denis Diderot, Louis Gallet, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Rudolf G. Binding, Zygmunt Gloger, René Descartes, Marija Konopnicka, Gustave Kahn, Tadeusz Boy-Żeleński, E. T. A. Hoffmann, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jan Kasprowicz, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Dąbrowska, brak, Michaił Bułhakow, Max Elskamp, Alfred Jarry, Anton Czechow, Aleksander Brückner, Anatol France, Rudyard Kipling, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Johann Wolfgang von Goethe, Maria De La Fayette, Aloysius Bertrand, Anatole le Braz, Stefan Grabiński, Aleksander Dumas, Stefan George, Henry Bataille, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Theodor Däubler, Marceline Desbordes-Valmore, Wincenty Korab-Brzozowski, Dōgen Kigen, Michał Bałucki, Alojzy Feliński, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Charles Cros, Guillaume Apollinaire, Deotyma, Franciszek Karpiński, Tristan Derème, Julius Hart, Joseph Conrad, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Louis le Cardonnel, Honore de Balzac, nieznany, , Seweryn Goszczyński, Björnstjerne Björnson, Jacob i Wilhelm Grimm, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, James Oliver Curwood, Casimir Delavigne, Adam Asnyk, Léon Deubel, Charles Guérin, George Gordon Byron, Fryderyk Hebbel, Józef Czechowicz, Daniel Defoe, Fryderyk Hölderlin, Wiktor Gomulicki,

http://www.dekoracjemieszkaniowe.pl
kliknij aby przeczytać
microcord
© 2015 Zbiór książek.