Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pod starą wierzbą
Autor: Hans Christian Andersen

Duńskie miasteczko Kjöge leży nad brzegiem morza na równinie piaszczystej, jednostajnej; las duży widać wprawdzie w oddaleniu, ale droga do niego ciężka i daleka, a za miasteczkiem ciągną się pola i łąki, ot, jak zwyczajnie na wsi. Każdy wie jednak, że wszędzie można znaleźć coś ładnego, gdzie nam dobrze i miło i nieraz potem w najpiękniejszych krajach tęsknimy do zakątka, gdzieśmy się chowali szczęśliwie jako dzieci i wydaje się on nam piękniejszym od wspaniałych krajobrazów i ludnych stolic. To samo można powiedzieć Kjöge. Mieszkańcom podobało się czyste miasteczko, z szeregiem małych ogródków nad rzeczką, tu właśnie wpadającą do zatoki. Kochali je, bo tu im upłynęło życie przyjemnie i szczęśliwie, jak dziecięce lata dzieciom sąsiadów, o których właśnie chcemy opowiedzieć. Ogródki ich leżały tuż nad rzeczką; w jednym był bez wysoki, w drugim stara wierzba, trochę wypróchniała, lecz tutaj właśnie dzieci najlepiej bawić się lubiły, chociaż rosła nad wodą i łatwo któremu mógł się zdarzyć wypadek. Ale nad dziećmi Bóg czuwa, bez tego któż by je upilnował? Zresztą były ostrożne, a szczególniej mały Kanut, który tak lękał się wody, że nawet podczas lata nie można go było namówić, aby wszedł w morze. Inne dzieci lubiły pluskać się przy brzegu, wyśmiewały się też z niego, ale Kanut znosił cierpliwie ich żarty i nie przezwyciężał trwogi. Raz Joasi, córce sąsiada, śniło się, że sama płynęła czółenkiem, ale bała się i wzywała pomocy, a wtedy Kanut chciał się do niej dostać i wszedł odważnie w morze. Łódka była dosyć daleko od brzegu, więc woda dochodziła mu wkrótce

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Björnstjerne Björnson
- Eurypides
- Maria Dąbrowska
- Deotyma
- Tristan Derème
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Fryderyk Hebbel
- Charles Cros
- Joachim Gasquet
- Frances Hodgson Burnett


Polecamy:

O pierwszej nad ranem
Pastuszka gęsi
Legenda Młodej Polski
Troškimas
Do Teodora De Banville
Lśniąco w luny się kołyszę
dno
Ropucha
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Człowiek i morze
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
René Descartes, Joachim Gasquet, Théodore de Banville, James Oliver Curwood, Alojzy Feliński, Charles Guérin, Anatol France, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Guillaume Apollinaire, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hebbel, Aleksander Dumas, Antoni Czechow, Léon Deubel, Max Dauthendey, E. T. A. Hoffmann, Zygmunt Gloger, Theodor Däubler, Fryderyk Hölderlin, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Gustave Kahn, Dōgen Kigen, Francis Jammes, Tristan Derème, Maria Konopnicka, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Władysław Anczyc, Jacob i Wilhelm Grimm, Miguel de Cervantes Saavedra, Julius Hart, Tadeusz Boy-Żeleński, Johann Wolfgang von Goethe, Aloysius Bertrand, Franciszek Karpiński, Stefan Grabiński, Klemensas Junoša, Aleksander Fredro, Charles Baudelaire, Homer, Józef Czechowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan George, Konstanty Gaszyński, Louis le Cardonnel, Max Elskamp, , Maria Dąbrowska, Karl Gjellerup, Deotyma, Denis Diderot, Jean-Marc Bernard, Michaił Bułhakow, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, brak, Charles Cros, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Seweryn Goszczyński, Anatole France, George Gordon Byron, Fagus, nieznany, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Casimir Delavigne, Maria De La Fayette, Wincenty Korab-Brzozowski, Joseph Conrad, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Adam Asnyk, Rudyard Kipling, Bolesław Prus, Alter Kacyzne, Björnstjerne Björnson, Eurypides, Alfred Jarry, Jan Kasprowicz, Hugo von Hofmannsthal, Louis Gallet, Antonina Domańska, Henry Bataille, Michał Bałucki, Stanisław Brzozowski, Aleksander Brückner, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Korab-Brzozowski,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.