Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pod starą wierzbą
Autor: Hans Christian Andersen

Duńskie miasteczko Kjöge leży nad brzegiem morza na równinie piaszczystej, jednostajnej; las duży widać wprawdzie w oddaleniu, ale droga do niego ciężka i daleka, a za miasteczkiem ciągną się pola i łąki, ot, jak zwyczajnie na wsi. Każdy wie jednak, że wszędzie można znaleźć coś ładnego, gdzie nam dobrze i miło i nieraz potem w najpiękniejszych krajach tęsknimy do zakątka, gdzieśmy się chowali szczęśliwie jako dzieci i wydaje się on nam piękniejszym od wspaniałych krajobrazów i ludnych stolic. To samo można powiedzieć Kjöge. Mieszkańcom podobało się czyste miasteczko, z szeregiem małych ogródków nad rzeczką, tu właśnie wpadającą do zatoki. Kochali je, bo tu im upłynęło życie przyjemnie i szczęśliwie, jak dziecięce lata dzieciom sąsiadów, o których właśnie chcemy opowiedzieć. Ogródki ich leżały tuż nad rzeczką; w jednym był bez wysoki, w drugim stara wierzba, trochę wypróchniała, lecz tutaj właśnie dzieci najlepiej bawić się lubiły, chociaż rosła nad wodą i łatwo któremu mógł się zdarzyć wypadek. Ale nad dziećmi Bóg czuwa, bez tego któż by je upilnował? Zresztą były ostrożne, a szczególniej mały Kanut, który tak lękał się wody, że nawet podczas lata nie można go było namówić, aby wszedł w morze. Inne dzieci lubiły pluskać się przy brzegu, wyśmiewały się też z niego, ale Kanut znosił cierpliwie ich żarty i nie przezwyciężał trwogi. Raz Joasi, córce sąsiada, śniło się, że sama płynęła czółenkiem, ale bała się i wzywała pomocy, a wtedy Kanut chciał się do niej dostać i wszedł odważnie w morze. Łódka była dosyć daleko od brzegu, więc woda dochodziła mu wkrótce

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Andrzej Frycz Modrzewski
- Theodor Däubler
- Jan Kasprowicz
- Alfred Jarry
- Maria Dąbrowska
- Maria Konopnicka
- E. T. A. Hoffmann
- Rudolf G. Binding
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Deotyma


Polecamy:

Gdy śliczna Panna
Król żab
Małe niedole pożycia małżeńskiego
Daremne żale
elegia uśpienia
Orzeł i sroka
przeczucia
Mędrcy świata
Ukradziony grosik
Wstęp do filozofii

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Bolesław Prus, Frances Hodgson Burnett, James Oliver Curwood, Marija Konopnicka, Alojzy Feliński, Andrzej Frycz Modrzewski, Casimir Delavigne, , Jacob i Wilhelm Grimm, George Gordon Byron, Michał Bałucki, Honore de Balzac, Jan Kasprowicz, Anton Czechow, Charles Baudelaire, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Antonina Domańska, Michaił Bułhakow, Zygmunt Gloger, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Konstanty Gaszyński, Stanisław Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Joachim Gasquet, Aloysius Bertrand, Eurypides, Fagus, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Gustave Kahn, Wiktor Gomulicki, Theodor Däubler, Adam Asnyk, brak, Fryderyk Hebbel, Daniel Defoe, Julius Hart, Anatole France, Karl Gjellerup, Homer, Pedro Calderón de la Barca, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Henry Bataille, Marceline Desbordes-Valmore, Théodore de Banville, Wincenty Korab-Brzozowski, Stefan George, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, Maria De La Fayette, Louis le Cardonnel, René Descartes, Louis Gallet, Józef Czechowicz, Seweryn Goszczyński, Tristan Derème, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Maria Dąbrowska, Rudolf G. Binding, Alter Kacyzne, Max Dauthendey, Alfred Jarry, Deotyma, Francis Jammes, Charles Cros, Charles Baudlaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anatol France, Miguel de Cervantes Saavedra, Klemensas Junoša, Guillaume Apollinaire, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hölderlin, Charles Guérin, Dōgen Kigen, Joseph Conrad, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Maria Konopnicka, Aleksander Brückner,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
http://biznesolawa24hat.eu
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.