Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pod starą wierzbą
Autor: Hans Christian Andersen

Duńskie miasteczko Kjöge leży nad brzegiem morza na równinie piaszczystej, jednostajnej; las duży widać wprawdzie w oddaleniu, ale droga do niego ciężka i daleka, a za miasteczkiem ciągną się pola i łąki, ot, jak zwyczajnie na wsi. Każdy wie jednak, że wszędzie można znaleźć coś ładnego, gdzie nam dobrze i miło i nieraz potem w najpiękniejszych krajach tęsknimy do zakątka, gdzieśmy się chowali szczęśliwie jako dzieci i wydaje się on nam piękniejszym od wspaniałych krajobrazów i ludnych stolic. To samo można powiedzieć Kjöge. Mieszkańcom podobało się czyste miasteczko, z szeregiem małych ogródków nad rzeczką, tu właśnie wpadającą do zatoki. Kochali je, bo tu im upłynęło życie przyjemnie i szczęśliwie, jak dziecięce lata dzieciom sąsiadów, o których właśnie chcemy opowiedzieć. Ogródki ich leżały tuż nad rzeczką; w jednym był bez wysoki, w drugim stara wierzba, trochę wypróchniała, lecz tutaj właśnie dzieci najlepiej bawić się lubiły, chociaż rosła nad wodą i łatwo któremu mógł się zdarzyć wypadek. Ale nad dziećmi Bóg czuwa, bez tego któż by je upilnował? Zresztą były ostrożne, a szczególniej mały Kanut, który tak lękał się wody, że nawet podczas lata nie można go było namówić, aby wszedł w morze. Inne dzieci lubiły pluskać się przy brzegu, wyśmiewały się też z niego, ale Kanut znosił cierpliwie ich żarty i nie przezwyciężał trwogi. Raz Joasi, córce sąsiada, śniło się, że sama płynęła czółenkiem, ale bała się i wzywała pomocy, a wtedy Kanut chciał się do niej dostać i wszedł odważnie w morze. Łódka była dosyć daleko od brzegu, więc woda dochodziła mu wkrótce

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Theodor Däubler
- Franciszek Karpiński
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Alojzy Feliński
- Władysław Anczyc
- Dōgen Kigen
- Antoni Czechow
- nieznany
- Henry Bataille
- Daniel Defoe


Polecamy:

Cudzoziemiec
knajpa
Coś
Krasnoludek
Idzie żołnierz borem, lasem
Na jagody
Kubuś fatalista i jego pan
Harmonia wieczorna
Marsz ślubny
Krasnoludki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Daniel Defoe, Aloysius Bertrand, Francis Jammes, Joachim Gasquet, Tristan Derème, Fryderyk Hebbel, Max Dauthendey, Björnstjerne Björnson, Andrzej Frycz Modrzewski, Michał Bałucki, brak, Charles Cros, Johann Wolfgang von Goethe, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Anton Czechow, Hans Christian Andersen, Léon Deubel, Gustave Kahn, Guillaume Apollinaire, Marija Konopnicka, Klemensas Junoša, Anatole le Braz, , Honore de Balzac, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktor Gomulicki, Theodor Däubler, Anatole France, Dōgen Kigen, Alojzy Feliński, Maria De La Fayette, nieznany, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Jan Kasprowicz, Stanisław Brzozowski, Louis le Cardonnel, Charles Baudelaire, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Michaił Bułhakow, Fagus, Karl Gjellerup, E. T. A. Hoffmann, Józef Czechowicz, Anatol France, Konstanty Gaszyński, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Homer, Wiktoras Gomulickis, Deotyma, Eurypides, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, George Gordon Byron, Rudyard Kipling, Tadeusz Boy-Żeleński, Denis Diderot, Stefan Grabiński, Alter Kacyzne, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Stefan George, Jacob i Wilhelm Grimm, Casimir Delavigne, Jean-Marc Bernard, René Descartes, Seweryn Goszczyński, Joseph Conrad, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Julius Hart, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Bolesław Prus, Fryderyk Hölderlin, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Guérin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Théodore de Banville, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Pedro Calderón de la Barca, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudlaire, James Oliver Curwood, Max Elskamp, Antonina Domańska, Hugo von Hofmannsthal,

komputerek.info.pl
© 2015 Zbiór książek.