Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pod starą wierzbą
Autor: Hans Christian Andersen

Duńskie miasteczko Kjöge leży nad brzegiem morza na równinie piaszczystej, jednostajnej; las duży widać wprawdzie w oddaleniu, ale droga do niego ciężka i daleka, a za miasteczkiem ciągną się pola i łąki, ot, jak zwyczajnie na wsi. Każdy wie jednak, że wszędzie można znaleźć coś ładnego, gdzie nam dobrze i miło i nieraz potem w najpiękniejszych krajach tęsknimy do zakątka, gdzieśmy się chowali szczęśliwie jako dzieci i wydaje się on nam piękniejszym od wspaniałych krajobrazów i ludnych stolic. To samo można powiedzieć Kjöge. Mieszkańcom podobało się czyste miasteczko, z szeregiem małych ogródków nad rzeczką, tu właśnie wpadającą do zatoki. Kochali je, bo tu im upłynęło życie przyjemnie i szczęśliwie, jak dziecięce lata dzieciom sąsiadów, o których właśnie chcemy opowiedzieć. Ogródki ich leżały tuż nad rzeczką; w jednym był bez wysoki, w drugim stara wierzba, trochę wypróchniała, lecz tutaj właśnie dzieci najlepiej bawić się lubiły, chociaż rosła nad wodą i łatwo któremu mógł się zdarzyć wypadek. Ale nad dziećmi Bóg czuwa, bez tego któż by je upilnował? Zresztą były ostrożne, a szczególniej mały Kanut, który tak lękał się wody, że nawet podczas lata nie można go było namówić, aby wszedł w morze. Inne dzieci lubiły pluskać się przy brzegu, wyśmiewały się też z niego, ale Kanut znosił cierpliwie ich żarty i nie przezwyciężał trwogi. Raz Joasi, córce sąsiada, śniło się, że sama płynęła czółenkiem, ale bała się i wzywała pomocy, a wtedy Kanut chciał się do niej dostać i wszedł odważnie w morze. Łódka była dosyć daleko od brzegu, więc woda dochodziła mu wkrótce

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Anatole le Braz
- Aleksander Dumas
-
- Theodor Däubler
- Adam Asnyk
- Deotyma
- Klemensas Junoša
- Fagus
- Wiktoras Gomulickis


Polecamy:

Na jagody
Porta Nigra
Oczarowały noce letnie
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Gaj święcony
Starożytna Litwa
narzeczona
Próżnia
Śmierć urzędnika
De profundis
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anatol France, Hugo von Hofmannsthal, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Michaił Bułhakow, Charles Baudlaire, René Descartes, Dōgen Kigen, Charles Cros, Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Rudyard Kipling, Józef Czechowicz, Theodor Däubler, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Max Elskamp, brak, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Władysław Anczyc, Adam Asnyk, Fagus, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Anatole le Braz, Deotyma, Fryderyk Hölderlin, Maria De La Fayette, Daniel Defoe, Charles Baudelaire, Marija Konopnicka, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Tristan Derème, Charles Guérin, Homer, Gustave Kahn, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Dauthendey, Francis Jammes, Maria Dąbrowska, Jacob i Wilhelm Grimm, Antonina Domańska, Konstanty Gaszyński, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alfred Jarry, Aleksander Brückner, Julius Hart, Antoni Czechow, Guillaume Apollinaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Frances Hodgson Burnett, Eurypides, Michał Bałucki, Stanisław Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, Pedro Calderón de la Barca, Karl Gjellerup, , Anton Czechow, Stanisław Brzozowski, Anatole France, Wiktor Gomulicki, Aleksander Fredro, Louis Gallet, Aleksander Dumas, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aloysius Bertrand, Maria Konopnicka, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Björnstjerne Björnson, Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, E. T. A. Hoffmann, Joachim Gasquet, Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kasprowicz, Jean-Marc Bernard, Stefan George, Henry Bataille, Alter Kacyzne, Rudolf G. Binding, Wincenty Korab-Brzozowski, Bolesław Prus, Denis Diderot, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis le Cardonnel,

piękne niepowtarzalne jedyne w swoim rodzaju sesje plenerowe ślubne opatrzone piekną fotografią
profesjonalne projektowanie stron www
© 2015 Zbiór książek.