Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pod starą wierzbą
Autor: Hans Christian Andersen

Duńskie miasteczko Kjöge leży nad brzegiem morza na równinie piaszczystej, jednostajnej; las duży widać wprawdzie w oddaleniu, ale droga do niego ciężka i daleka, a za miasteczkiem ciągną się pola i łąki, ot, jak zwyczajnie na wsi. Każdy wie jednak, że wszędzie można znaleźć coś ładnego, gdzie nam dobrze i miło i nieraz potem w najpiękniejszych krajach tęsknimy do zakątka, gdzieśmy się chowali szczęśliwie jako dzieci i wydaje się on nam piękniejszym od wspaniałych krajobrazów i ludnych stolic. To samo można powiedzieć Kjöge. Mieszkańcom podobało się czyste miasteczko, z szeregiem małych ogródków nad rzeczką, tu właśnie wpadającą do zatoki. Kochali je, bo tu im upłynęło życie przyjemnie i szczęśliwie, jak dziecięce lata dzieciom sąsiadów, o których właśnie chcemy opowiedzieć. Ogródki ich leżały tuż nad rzeczką; w jednym był bez wysoki, w drugim stara wierzba, trochę wypróchniała, lecz tutaj właśnie dzieci najlepiej bawić się lubiły, chociaż rosła nad wodą i łatwo któremu mógł się zdarzyć wypadek. Ale nad dziećmi Bóg czuwa, bez tego któż by je upilnował? Zresztą były ostrożne, a szczególniej mały Kanut, który tak lękał się wody, że nawet podczas lata nie można go było namówić, aby wszedł w morze. Inne dzieci lubiły pluskać się przy brzegu, wyśmiewały się też z niego, ale Kanut znosił cierpliwie ich żarty i nie przezwyciężał trwogi. Raz Joasi, córce sąsiada, śniło się, że sama płynęła czółenkiem, ale bała się i wzywała pomocy, a wtedy Kanut chciał się do niej dostać i wszedł odważnie w morze. Łódka była dosyć daleko od brzegu, więc woda dochodziła mu wkrótce

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Antoni Czechow
- Denis Diderot
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Joachim Gasquet
- Rudyard Kipling
- Antonina Domańska
-
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Charles Baudelaire
- Klemensas Junoša


Polecamy:

Cały świat byś ściągnęła
Damy
wigilia
Don Juan
Motylek
Znasz-li ten kraj
Widmo
Stare miasto
Starożytna Litwa
Podróż

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Hans Christian Andersen, René Descartes, Gustave Kahn, Aloysius Bertrand, Adam Asnyk, Fryderyk Hebbel, Anton Czechow, Antoni Czechow, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Charles Cros, Aleksander Brückner, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Michał Bałucki, Miguel de Cervantes Saavedra, Denis Diderot, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Théodore de Banville, Anatol France, Guillaume Apollinaire, , Max Dauthendey, Tadeusz Boy-Żeleński, Tristan Derème, Klemensas Junoša, nieznany, Jacob i Wilhelm Grimm, Władysław Anczyc, Antonina Domańska, Dōgen Kigen, Wiktor Gomulicki, Stanisław Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alojzy Feliński, Pedro Calderón de la Barca, Johann Wolfgang von Goethe, Léon Deubel, Fagus, Anatole France, Charles Guérin, Karl Gjellerup, Alfred Jarry, George Gordon Byron, Marceline Desbordes-Valmore, Julius Hart, Honore de Balzac, Hugo von Hofmannsthal, Bolesław Prus, Joseph Conrad, Charles Baudelaire, Stefan George, Joachim Gasquet, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Wiktoras Gomulickis, Frances Hodgson Burnett, Maria De La Fayette, Rudolf G. Binding, Aleksander Fredro, Konstanty Gaszyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Michaił Bułhakow, Fryderyk Hölderlin, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Stanisław Brzozowski, Homer, Franciszek Karpiński, Louis Gallet, Deotyma, brak, Stefan Grabiński, Louis le Cardonnel, Jan Kasprowicz, Charles Baudlaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Björnstjerne Björnson, James Oliver Curwood, Anatole le Braz, Wincenty Korab-Brzozowski, Eurypides, Józef Czechowicz, Aleksander Dumas, Daniel Defoe, Max Elskamp, Alter Kacyzne, Henry Bataille,

http://mduda.pl
http://anmar-vip.pl
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.