Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Tristan Derème
- Anton Czechow
- Konstanty Gaszyński
- Louis Gallet
- Rudyard Kipling
- Francis Jammes
- Anatole le Braz
- James Oliver Curwood
- E. T. A. Hoffmann
- Franciszek Karpiński


Polecamy:

Dziewice konsystorskie
Przesolił
Śmierć nędzarzy
Len
Idzie stary wiarus
ja karabin
Potwarz
bez nut
W moje oczy — popiół prószy
O krasnoludkach i sierotce Marysi

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Brückner, Charles Guérin, Casimir Delavigne, Hugo von Hofmannsthal, Wiktoras Gomulickis, Honore de Balzac, Charles Baudelaire, Eurypides, Guillaume Apollinaire, Józef Czechowicz, Francis Jammes, Jacob i Wilhelm Grimm, Antoni Czechow, George Gordon Byron, Anatol France, Max Elskamp, Alojzy Feliński, Miguel de Cervantes Saavedra, Hans Christian Andersen, Seweryn Goszczyński, Tristan Derème, Pedro Calderón de la Barca, Louis le Cardonnel, Max Dauthendey, Franciszek Karpiński, Charles Cros, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Stanisław Brzozowski, Léon Deubel, Dōgen Kigen, Jan Kasprowicz, E. T. A. Hoffmann, Zygmunt Gloger, Björnstjerne Björnson, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hölderlin, nieznany, Maria Konopnicka, Denis Diderot, Michał Bałucki, Aleksander Fredro, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria De La Fayette, , Gustave Kahn, Julius Hart, Adam Asnyk, Antonina Domańska, Fagus, Anton Czechow, Alter Kacyzne, Joseph Conrad, Michaił Bułhakow, James Oliver Curwood, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Marija Konopnicka, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, René Descartes, Karl Gjellerup, Théodore de Banville, Henry Bataille, Aloysius Bertrand, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Rudolf G. Binding, Stefan George, Rudyard Kipling, Daniel Defoe, Theodor Däubler, Anatole le Braz, Władysław Anczyc, Bolesław Prus, Fryderyk Hebbel, Deotyma, Klemensas Junoša, Wiktor Gomulicki, Jean-Marc Bernard, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudlaire, Alfred Jarry, Aleksander Dumas, Frances Hodgson Burnett, brak, Stefan Grabiński, Marceline Desbordes-Valmore, Tadeusz Boy-Żeleński, Wincenty Korab-Brzozowski, Homer,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.