Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Wiktoras Gomulickis
- Joseph Conrad
- Aleksander Brückner
- Théodore de Banville
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Charles Baudelaire
- Józef Czechowicz
- Alter Kacyzne
- Björnstjerne Björnson
- Casimir Delavigne


Polecamy:

Obrachunki fredrowskie
Do Malabarki
Z Narodzenia Pana
Jak skończyć z piekłem kobiet?
Pod starą wierzbą
Zagadkowa natura
prowincja noc
Biedny młynarczyk i kotek
Jasna niedziela
In memoriam trzech wielkich aktorów
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Franciszek Karpiński, Théodore de Banville, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudelaire, Francis Jammes, Stefan Grabiński, Deotyma, Rudolf G. Binding, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hölderlin, Maria De La Fayette, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Guérin, Michał Bałucki, Charles Baudlaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Michaił Bułhakow, Homer, Jacob i Wilhelm Grimm, E. T. A. Hoffmann, Charles Cros, Stanisław Brzozowski, Joseph Conrad, Henry Bataille, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Tadeusz Boy-Żeleński, Marceline Desbordes-Valmore, Zygmunt Gloger, Jean-Marc Bernard, Alojzy Feliński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fagus, Frances Hodgson Burnett, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Casimir Delavigne, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski, Wincenty Korab-Brzozowski, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Antonina Domańska, Johann Wolfgang von Goethe, Bolesław Prus, Anatol France, Gustave Kahn, , Daniel Defoe, Theodor Däubler, Pedro Calderón de la Barca, René Descartes, Anatole le Braz, Julius Hart, Alter Kacyzne, Eurypides, Józef Czechowicz, Björnstjerne Björnson, Hugo von Hofmannsthal, Karl Gjellerup, Aleksander Brückner, Władysław Anczyc, Guillaume Apollinaire, nieznany, Max Elskamp, Stefan George, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Aleksander Fredro, Konstanty Gaszyński, Wiktor Gomulicki, Maria Konopnicka, Louis le Cardonnel, Aloysius Bertrand, Anatole France, Fryderyk Hebbel, Klemensas Junoša, Alfred Jarry, brak, James Oliver Curwood, Anton Czechow, George Gordon Byron, Antoni Czechow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis Gallet, Denis Diderot, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktoras Gomulickis, Tristan Derème,

więcej info
kwiaty sztuczne
fizjoterapia sandomierz
© 2015 Zbiór książek.