Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Maria De La Fayette
- E. T. A. Hoffmann
- Alojzy Feliński
- Maria Konopnicka
- Dōgen Kigen
- Franciszek Karpiński
- Antoni Czechow
- Aleksander Fredro
- Wiktoras Gomulickis
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz


Polecamy:

Kubuś fatalista i jego pan
Marsz weselny
Zaproszenie do podróży
Jedna jeszcze wiosna
Pieśń o Rolandzie
Dziwny Żyd
Piosnka ułańska
o niebie
Wyznanie
Nasza szkapa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aloysius Bertrand, Alfred Jarry, Charles Cros, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Władysław Anczyc, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudelaire, Homer, Anatole France, Théodore de Banville, Dōgen Kigen, Julius Hart, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Konstanty Gaszyński, Jacob i Wilhelm Grimm, Michaił Bułhakow, Rudolf G. Binding, Adam Asnyk, Alter Kacyzne, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Dąbrowska, René Descartes, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Theodor Däubler, Léon Deubel, Björnstjerne Björnson, brak, James Oliver Curwood, Marceline Desbordes-Valmore, Daniel Defoe, , Klemensas Junoša, George Gordon Byron, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Louis le Cardonnel, Deotyma, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Karl Gjellerup, Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Wiktor Gomulicki, Honore de Balzac, Charles Guérin, Franciszek Karpiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alojzy Feliński, Rudyard Kipling, Max Elskamp, Seweryn Goszczyński, Tristan Derème, Anton Czechow, Henry Bataille, Wincenty Korab-Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Gustave Kahn, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Baudlaire, Jean-Marc Bernard, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Stefan George, Guillaume Apollinaire, Antonina Domańska, Józef Czechowicz, Antoni Czechow, Michał Bałucki, Hugo von Hofmannsthal, E. T. A. Hoffmann, Jan Kasprowicz, Aleksander Brückner, Anatole le Braz, Zygmunt Gloger, Aleksander Fredro, Wiktoras Gomulickis, Fryderyk Hebbel, Stanisław Korab-Brzozowski, Joseph Conrad, Max Dauthendey, Hans Christian Andersen, Fagus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Eurypides, nieznany, Anatol France, Maria De La Fayette, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Francis Jammes,

fajnezoo.eu
gwiazdka.net.pl
szkolny.com.pl
nowa ozimska
© 2015 Zbiór książek.