Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Casimir Delavigne
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Charles Baudlaire
- Alojzy Feliński
- James Oliver Curwood
- Léon Deubel
- Aleksander Fredro
- Alter Kacyzne


Polecamy:

Hymn do piękna
O, jak się trapię
Głos
Syrena
toruń
Wszystko na swoim miejscu
Złote sidła
Mali czarodzieje
Jeszcześ Polsko nie zginęła
Remedium dla literatów
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Eurypides, Dōgen Kigen, George Gordon Byron, Alojzy Feliński, Stanisław Brzozowski, Jan Kasprowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anton Czechow, Maria Konopnicka, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Deotyma, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Charles Cros, Karl Gjellerup, Gustave Kahn, Charles Baudelaire, Rudyard Kipling, brak, Seweryn Goszczyński, Antonina Domańska, Denis Diderot, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Baudlaire, Louis Gallet, Théodore de Banville, Homer, Frances Hodgson Burnett, Maria Dąbrowska, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Alter Kacyzne, Adam Asnyk, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, René Descartes, Fagus, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Wiktoras Gomulickis, Anatol France, Max Dauthendey, nieznany, Konstanty Gaszyński, Joseph Conrad, Björnstjerne Björnson, Klemensas Junoša, James Oliver Curwood, , Wincenty Korab-Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hölderlin, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, Zygmunt Gloger, Stefan George, Max Elskamp, Bolesław Prus, Pedro Calderón de la Barca, Andrzej Frycz Modrzewski, Daniel Defoe, Anatole le Braz, Hans Christian Andersen, Charles Guérin, Marceline Desbordes-Valmore, Henry Bataille, Rudolf G. Binding, Antoni Czechow, Fryderyk Hebbel, Jean-Marc Bernard, Guillaume Apollinaire, Theodor Däubler, Anatole France, Francis Jammes, Léon Deubel, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Aleksander Brückner, Casimir Delavigne, Alfred Jarry, Hugo von Hofmannsthal, Wiktor Gomulicki, Joachim Gasquet, Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Tristan Derème, Józef Czechowicz,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.