Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Michał Bałucki
- Stefan Grabiński
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Julius Hart
- Fryderyk Hölderlin
- Hans Christian Andersen
- Denis Diderot
- Maria Dąbrowska
- Seweryn Goszczyński


Polecamy:

dom świętego kazimierza
Don Juan w piekle
Piosnka ułańska
Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Towarzysz podróży
westchnienie
ampułki
Diaboliada
Reguły dla gospodarzów domu
Elegia

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Miguel de Cervantes Saavedra, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Max Elskamp, Wiktoras Gomulickis, Casimir Delavigne, Fryderyk Hebbel, Jan Kasprowicz, Klemensas Junoša, Anton Czechow, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, René Descartes, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Franciszek Karpiński, Józef Czechowicz, Gustave Kahn, Francis Jammes, Aloysius Bertrand, Zygmunt Gloger, Björnstjerne Björnson, Charles Guérin, Hugo von Hofmannsthal, Anatole France, Antoni Czechow, Tristan Derème, George Gordon Byron, Bolesław Prus, Konstanty Gaszyński, Anatol France, Rudyard Kipling, Michaił Bułhakow, Eurypides, Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Dōgen Kigen, Alfred Jarry, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Baudlaire, Léon Deubel, Theodor Däubler, Anatole le Braz, Stanisław Brzozowski, Jean-Marc Bernard, Louis Gallet, Joseph Conrad, Julius Hart, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki, , Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hölderlin, Fagus, Rudolf G. Binding, Pedro Calderón de la Barca, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Cros, Guillaume Apollinaire, brak, Adam Asnyk, E. T. A. Hoffmann, Stefan George, Homer, Michał Bałucki, Deotyma, Théodore de Banville, Aleksander Dumas, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Honore de Balzac, Frances Hodgson Burnett, Alter Kacyzne, Aleksander Brückner, Aleksander Fredro, Daniel Defoe, Stefan Grabiński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Henry Bataille, Louis le Cardonnel, Jacob i Wilhelm Grimm, James Oliver Curwood, Charles Baudelaire, nieznany, Max Dauthendey, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Wincenty Korab-Brzozowski, Hans Christian Andersen, Andrzej Frycz Modrzewski,

Ivnice septiky výroba a prodej
Całej Polski ceny producenta
http://gameball.pl
© 2015 Zbiór książek.