Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Włóczęgi
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Kogutek rzecze raz do kurki: — W tym czasie orzechy bywają dojrzałe, pójdźmyż razem na górę i najedzmy się raz do syta, zanim ich wiewiórka nie sprzątnie. I poszli razem, a że to był dzień biały, zostali więc do wieczora na górze. Ale nie wiem, czy się tak objadły, czy też opanowała ich taka dziwna wesołość, dość, że nie chciały pieszo wracać do domu i kogut musiał zbudować mały powozik z łupin orzechów. Gdy powozik był gotów, kurka zasiadła w nim i rzekła do kogucika: — Powinieneś się zaprzęgnąć! — O, jeszcze czego! — odparł kogucik. — Wolę już sobie pójść pieszo do domu, aniżeli ciągnąć wózek z tobą. Takeśmy się nie umawiali. Woźnicą chętnie byłbym, ale żebym sam miał ciągnąć — nigdy! — O co się kłócicie! — wtrąciła nagle kaczka. — Jesteście złodziejami! Kto wam pozwolił dobierać się do mojej orzechowej góry? Czekajcie, ja wam sprawię! I z tymi słowy wpadła na kogucika. Ale i kogucik był zuchem, więc zwarł się z kaczką nie żartem. W końcu tak ją żgnął swoją ostrogą, że zaczęła prosić o litość i za karę chętnie pozwoliła się zaprząc do powoziku. Kogucik siadł teraz na koźle, zrobił się woźnicą i zawołał co siły: — Dalej, ruszaj, kaczko, żwawo! Gdy przejechali kawałek drogi, spotkali dwoje pieszych; jeden był igłą, drugi był szpilką. Spotkani zawołali: — Stać! Stać! I rzekli, że za chwilę będzie zupełnie ciemno i dalej iść żadną miarą nie mogą, a przy tym jest wielkie błoto, proszą więc, ażeby ich państwo Kogucińscy raczyli zabrać ze sobą. Byli na majówce za miastem i zasiedziawszy się przy piwie, ani się spostrzegli, jak ich noc zaskoczyła. Kogucik pozwolił im wysiąść, bo obaj byli szczupli i nie zabierali wiele miejsca, ale musieli przyrzec, że ani jemu, ani kurce nie będą deptać po nogach. Późnym wieczorem powozik dotarł do pewnej gospody, a że nie chcieli dalej jechać po nocy, kaczka z powodu, że nie była tęga na nogi, upadała to na jeden bok, to na drugi, więc wjechali w bramę. Gospodarz robił wiele trudności z ich przyjęciem: mówił, że lokal ma przepełniony, bo też myślał, że nie było to żadne towarzystwo, z którego by się dało coś wyciągnąć. Że jednak słodko doń przemawiali, że mu obiecali dać jajko, które kurka zniosła przez drogę, że go zapewnili, iż będzie mógł zatrzymać kaczkę, która także codziennie znosi jajka, oświadczył przeto,

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Klemensas Junoša
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Rudolf G. Binding
- Casimir Delavigne
- Julius Hart
- Léon Deubel
- Joseph Conrad
- Aloysius Bertrand
- Maria Dąbrowska


Polecamy:

Mysikrólik i niedźwiedź
Oddźwięki
Moesta et errabunda
W złym humorze
Do Malabarki
opowiadanie
Człowiek i kamień
Sprzeczność
Do P. Davida, snycerza posągów
Zagadkowa natura

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
René Descartes, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, Seweryn Goszczyński, Jean-Marc Bernard, Charles Baudlaire, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, Fryderyk Hebbel, Alojzy Feliński, Rudyard Kipling, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Antoni Czechow, Theodor Däubler, Joachim Gasquet, Jan Kasprowicz, Marija Konopnicka, brak, Joseph Conrad, Johann Wolfgang von Goethe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Cros, Max Dauthendey, Denis Diderot, Franciszek Karpiński, Stanisław Brzozowski, Gustave Kahn, Alter Kacyzne, Julius Hart, Hans Christian Andersen, Antonina Domańska, Bolesław Prus, Konstanty Gaszyński, Stefan George, Théodore de Banville, Casimir Delavigne, Aleksander Dumas, Deotyma, Michaił Bułhakow, Guillaume Apollinaire, Björnstjerne Björnson, Max Elskamp, Léon Deubel, Stefan Grabiński, Władysław Anczyc, Michał Bałucki, Maria Dąbrowska, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, James Oliver Curwood, Hugo von Hofmannsthal, Eurypides, Zygmunt Gloger, Aleksander Brückner, Marceline Desbordes-Valmore, Maria Konopnicka, George Gordon Byron, Charles Guérin, Anton Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Aloysius Bertrand, Homer, , Francis Jammes, E. T. A. Hoffmann, Rudolf G. Binding, Wiktoras Gomulickis, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fagus, Aleksander Fredro, Fryderyk Hölderlin, Anatole le Braz, Andrzej Frycz Modrzewski, Honore de Balzac, Jacob i Wilhelm Grimm, nieznany, Henry Bataille, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Anatole France, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatol France, Maria De La Fayette, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Louis Gallet, Tristan Derème, Alfred Jarry,

Chystáte se na stavbu bydlení, chalupy nebo jiné
Szamba betonowe Ostrów Lubelski
ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite
© 2015 Zbiór książek.