Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ropucha
Autor: Hans Christian Andersen

Studnia była głęboka i na długim sznurze musiano spuszczać wiadro, aby dosięgło wody; ciężko też było pełne wyciągnąć do góry i ręka zabolała, zanim stanęło na zrębie. Woda w studni była chłodna, a przezroczysta, jak kryształ, ale słońce w jej zwierciadle nie przeglądało się nigdy; żaden promyk nie dosięgał do dna studni, choć zaglądał do środka ciekawie, podziwiając zielony mech i wodorosty, którymi porastały kamienne jej ściany. W studni mieszkała z dawna cała rodzina ropuch. Dostały się tu przed laty przypadkiem, dzięki babce, która przyjechała w wiadrze i nie miały zamiaru powracać na ziemię. Zielone żabki, które jeszcze dawniej założyły tutaj swoje państwo, gościnnie powitały przybyszów, uznały w nich krewnych i nazwały ich gośćmi. Ale goście osiedlili się jakoś na dobre utrzymując, że nie tak łatwo o przyjemniejsze mieszkanie na świecie, że tutaj mają zupełną swobodę, mogąc przebywać z równym bezpieczeństwem i w wodzie i na lądzie. Lądem nazywały one wilgotne i porosłe mchem kamienie, stanowiące ściany studni. Razu jednego babka ich, stara ropucha, dostała się przypadkiem wraz z wodą do wiadra. Nie wiedziała, co począć, kiedy ciągnięto ją w górę. Nagle oślepiający blask słońca pozbawił ją prawie wzroku, uczuła ból w oczach, a więc przerażona wyskoczyła z wiadra, uderzyła o kamień i z wielkim pluskiem i hałasem wpadła znowu do wody. Przez trzy dni po tym wypadku leżała chora na ból krzyża, ale przyszła do siebie i odzyskała zdrowie. Rozumie się, że niewiele mogła ona opowiedzieć wnukom o tej podróży i o nieznanym świecie, który się rozpoczynał poza studnią,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Joseph Conrad
- Michaił Bułhakow
- Stefan Grabiński
- Stanisław Brzozowski
- James Oliver Curwood
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Anton Czechow


Polecamy:

miłość
Moje ustronie
Ojciec Goriot
Dziewczynka i lalka
Gaśnięcie
Blask księżyca
Modlitwa estety
Olbrzymka
Skarbo
Bursztyn, żyto dojrzałe
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Aleksander Brückner, Rudolf G. Binding, Antonina Domańska, Fagus, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Louis Gallet, Jan Kasprowicz, Charles Cros, Louis le Cardonnel, René Descartes, Bolesław Prus, Seweryn Goszczyński, Wincenty Korab-Brzozowski, Anton Czechow, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hölderlin, Anatole France, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Julius Hart, Guillaume Apollinaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Casimir Delavigne, Björnstjerne Björnson, Hugo von Hofmannsthal, Théodore de Banville, Denis Diderot, Konstanty Gaszyński, Max Dauthendey, Tristan Derème, Anatol France, Alter Kacyzne, Charles Baudelaire, E. T. A. Hoffmann, Henry Bataille, brak, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Maria De La Fayette, Józef Czechowicz, Honore de Balzac, Klemensas Junoša, George Gordon Byron, Marija Konopnicka, Homer, Aloysius Bertrand, Wiktoras Gomulickis, James Oliver Curwood, Fryderyk Hebbel, Charles Baudlaire, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Joachim Gasquet, Stefan George, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Eurypides, Jean-Marc Bernard, Stefan Grabiński, , Francis Jammes, Charles Guérin, Władysław Anczyc, Deotyma, Anatole le Braz, Alojzy Feliński, Adam Asnyk, Hans Christian Andersen, Wiktor Gomulicki, Gustave Kahn, Frances Hodgson Burnett, nieznany, Zygmunt Gloger, Dōgen Kigen, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Marceline Desbordes-Valmore, Theodor Däubler, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudyard Kipling, Karl Gjellerup, Joseph Conrad, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Antoni Czechow,

piękne profesjonalne w studiu zdjęcia do cv warszawa oraz na linked in i media spolecznosciowe
ciekawa historia
górny slask atrakcje turystyczne
słomki z łyżeczką
© 2015 Zbiór książek.