Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ropucha
Autor: Hans Christian Andersen

Studnia była głęboka i na długim sznurze musiano spuszczać wiadro, aby dosięgło wody; ciężko też było pełne wyciągnąć do góry i ręka zabolała, zanim stanęło na zrębie. Woda w studni była chłodna, a przezroczysta, jak kryształ, ale słońce w jej zwierciadle nie przeglądało się nigdy; żaden promyk nie dosięgał do dna studni, choć zaglądał do środka ciekawie, podziwiając zielony mech i wodorosty, którymi porastały kamienne jej ściany. W studni mieszkała z dawna cała rodzina ropuch. Dostały się tu przed laty przypadkiem, dzięki babce, która przyjechała w wiadrze i nie miały zamiaru powracać na ziemię. Zielone żabki, które jeszcze dawniej założyły tutaj swoje państwo, gościnnie powitały przybyszów, uznały w nich krewnych i nazwały ich gośćmi. Ale goście osiedlili się jakoś na dobre utrzymując, że nie tak łatwo o przyjemniejsze mieszkanie na świecie, że tutaj mają zupełną swobodę, mogąc przebywać z równym bezpieczeństwem i w wodzie i na lądzie. Lądem nazywały one wilgotne i porosłe mchem kamienie, stanowiące ściany studni. Razu jednego babka ich, stara ropucha, dostała się przypadkiem wraz z wodą do wiadra. Nie wiedziała, co począć, kiedy ciągnięto ją w górę. Nagle oślepiający blask słońca pozbawił ją prawie wzroku, uczuła ból w oczach, a więc przerażona wyskoczyła z wiadra, uderzyła o kamień i z wielkim pluskiem i hałasem wpadła znowu do wody. Przez trzy dni po tym wypadku leżała chora na ból krzyża, ale przyszła do siebie i odzyskała zdrowie. Rozumie się, że niewiele mogła ona opowiedzieć wnukom o tej podróży i o nieznanym świecie, który się rozpoczynał poza studnią,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- René Descartes
- Pedro Calderón de la Barca
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Maria De La Fayette
- Bolesław Prus
- Aleksander Dumas
- Marceline Desbordes-Valmore
- Max Dauthendey
- Anatol France
- Charles Cros


Polecamy:

Do młodych
Życie poprzednie
Hanusia Wierzynkówna
Calineczka
Orzeł i sroka
Panna de Scudéry
Wino gałganiarza
Pod starą wierzbą
Słońce powstanie znowu…
Nim próg przestąpiłem celi
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Zygmunt Gloger, Daniel Defoe, Charles Cros, Pedro Calderón de la Barca, Hans Christian Andersen, Bolesław Prus, Anatole le Braz, Hugo von Hofmannsthal, Denis Diderot, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, Homer, Max Dauthendey, Konstanty Gaszyński, Max Elskamp, Léon Deubel, Wiktoras Gomulickis, Franciszek Karpiński, Casimir Delavigne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, , Tristan Derème, Antoni Czechow, Eurypides, Wincenty Korab-Brzozowski, Michał Bałucki, George Gordon Byron, Jean-Marc Bernard, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Władysław Anczyc, nieznany, Stanisław Brzozowski, Klemensas Junoša, E. T. A. Hoffmann, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria De La Fayette, Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Anatol France, Karl Gjellerup, Tadeusz Boy-Żeleński, Julius Hart, Fryderyk Hölderlin, Honore de Balzac, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Dōgen Kigen, brak, Louis le Cardonnel, Henry Bataille, Charles Baudelaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Francis Jammes, Aleksander Brückner, Alfred Jarry, Stanisław Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Fryderyk Hebbel, Rudyard Kipling, Maria Dąbrowska, Deotyma, James Oliver Curwood, Charles Baudlaire, René Descartes, Marceline Desbordes-Valmore, Antonina Domańska, Alter Kacyzne, Guillaume Apollinaire, Johann Wolfgang von Goethe, Frances Hodgson Burnett, Adam Asnyk, Theodor Däubler, Charles Guérin, Alojzy Feliński, Stefan George, Joachim Gasquet, Fagus, Jacob i Wilhelm Grimm, Jan Kasprowicz, Aleksander Dumas, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anton Czechow, Gustave Kahn, Stefan Grabiński, Björnstjerne Björnson, Anatole France, Michaił Bułhakow, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Théodore de Banville,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.