Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ropucha
Autor: Hans Christian Andersen

Studnia była głęboka i na długim sznurze musiano spuszczać wiadro, aby dosięgło wody; ciężko też było pełne wyciągnąć do góry i ręka zabolała, zanim stanęło na zrębie. Woda w studni była chłodna, a przezroczysta, jak kryształ, ale słońce w jej zwierciadle nie przeglądało się nigdy; żaden promyk nie dosięgał do dna studni, choć zaglądał do środka ciekawie, podziwiając zielony mech i wodorosty, którymi porastały kamienne jej ściany. W studni mieszkała z dawna cała rodzina ropuch. Dostały się tu przed laty przypadkiem, dzięki babce, która przyjechała w wiadrze i nie miały zamiaru powracać na ziemię. Zielone żabki, które jeszcze dawniej założyły tutaj swoje państwo, gościnnie powitały przybyszów, uznały w nich krewnych i nazwały ich gośćmi. Ale goście osiedlili się jakoś na dobre utrzymując, że nie tak łatwo o przyjemniejsze mieszkanie na świecie, że tutaj mają zupełną swobodę, mogąc przebywać z równym bezpieczeństwem i w wodzie i na lądzie. Lądem nazywały one wilgotne i porosłe mchem kamienie, stanowiące ściany studni. Razu jednego babka ich, stara ropucha, dostała się przypadkiem wraz z wodą do wiadra. Nie wiedziała, co począć, kiedy ciągnięto ją w górę. Nagle oślepiający blask słońca pozbawił ją prawie wzroku, uczuła ból w oczach, a więc przerażona wyskoczyła z wiadra, uderzyła o kamień i z wielkim pluskiem i hałasem wpadła znowu do wody. Przez trzy dni po tym wypadku leżała chora na ból krzyża, ale przyszła do siebie i odzyskała zdrowie. Rozumie się, że niewiele mogła ona opowiedzieć wnukom o tej podróży i o nieznanym świecie, który się rozpoczynał poza studnią,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- E. T. A. Hoffmann
- Honore de Balzac
- Guillaume Apollinaire
- Anatole le Braz
- Aleksander Dumas
- Charles Baudlaire
- Joachim Gasquet
- Karl Gjellerup
- Marceline Desbordes-Valmore
- Julius Hart


Polecamy:

ballada z tamtej strony
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Potwarz
Bursztyn, żyto dojrzałe
Spleen
Oddźwięki
Der goldne Topf
dom świętego kazimierza
ampułki
Trzaska i Zbroja
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Deotyma, Marceline Desbordes-Valmore, Bolesław Prus, Guillaume Apollinaire, Klemensas Junoša, Casimir Delavigne, Francis Jammes, Alfred Jarry, Tristan Derème, Charles Baudlaire, Max Dauthendey, Wincenty Korab-Brzozowski, nieznany, Aleksander Brückner, Charles Baudelaire, René Descartes, Andrzej Frycz Modrzewski, Wiktoras Gomulickis, Anton Czechow, Władysław Anczyc, Antoni Czechow, Louis le Cardonnel, Stanisław Korab-Brzozowski, Eurypides, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Stefan George, Wiktor Gomulicki, Rudolf G. Binding, Alter Kacyzne, Stanisław Brzozowski, Aleksander Dumas, Theodor Däubler, Antonina Domańska, Miguel de Cervantes Saavedra, Johann Wolfgang von Goethe, Homer, Dōgen Kigen, George Gordon Byron, Léon Deubel, Alojzy Feliński, Honore de Balzac, Stefan Grabiński, Tadeusz Boy-Żeleński, Józef Czechowicz, Michał Bałucki, Jan Kasprowicz, Henry Bataille, Anatol France, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jacob i Wilhelm Grimm, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, brak, Louis Gallet, Jean-Marc Bernard, Fryderyk Hebbel, Charles Cros, Anatole France, Julius Hart, Théodore de Banville, Denis Diderot, James Oliver Curwood, E. T. A. Hoffmann, Fagus, Hugo von Hofmannsthal, Anatole le Braz, Fryderyk Hölderlin, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, Joseph Conrad, Rudyard Kipling, Charles Guérin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, Max Elskamp, Konstanty Gaszyński, Hans Christian Andersen, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Björnstjerne Björnson, Aloysius Bertrand, Daniel Defoe, Gustave Kahn, Seweryn Goszczyński, Adam Asnyk, Zygmunt Gloger, , Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Maria De La Fayette, Aleksander Fredro,

gwiazdka.net.pl
www.dywany.org.pl
© 2015 Zbiór książek.