Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ropucha
Autor: Hans Christian Andersen

Studnia była głęboka i na długim sznurze musiano spuszczać wiadro, aby dosięgło wody; ciężko też było pełne wyciągnąć do góry i ręka zabolała, zanim stanęło na zrębie. Woda w studni była chłodna, a przezroczysta, jak kryształ, ale słońce w jej zwierciadle nie przeglądało się nigdy; żaden promyk nie dosięgał do dna studni, choć zaglądał do środka ciekawie, podziwiając zielony mech i wodorosty, którymi porastały kamienne jej ściany. W studni mieszkała z dawna cała rodzina ropuch. Dostały się tu przed laty przypadkiem, dzięki babce, która przyjechała w wiadrze i nie miały zamiaru powracać na ziemię. Zielone żabki, które jeszcze dawniej założyły tutaj swoje państwo, gościnnie powitały przybyszów, uznały w nich krewnych i nazwały ich gośćmi. Ale goście osiedlili się jakoś na dobre utrzymując, że nie tak łatwo o przyjemniejsze mieszkanie na świecie, że tutaj mają zupełną swobodę, mogąc przebywać z równym bezpieczeństwem i w wodzie i na lądzie. Lądem nazywały one wilgotne i porosłe mchem kamienie, stanowiące ściany studni. Razu jednego babka ich, stara ropucha, dostała się przypadkiem wraz z wodą do wiadra. Nie wiedziała, co począć, kiedy ciągnięto ją w górę. Nagle oślepiający blask słońca pozbawił ją prawie wzroku, uczuła ból w oczach, a więc przerażona wyskoczyła z wiadra, uderzyła o kamień i z wielkim pluskiem i hałasem wpadła znowu do wody. Przez trzy dni po tym wypadku leżała chora na ból krzyża, ale przyszła do siebie i odzyskała zdrowie. Rozumie się, że niewiele mogła ona opowiedzieć wnukom o tej podróży i o nieznanym świecie, który się rozpoczynał poza studnią,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Alfred Jarry
- Zygmunt Gloger
- Anatole France
- Marceline Desbordes-Valmore
- Louis Gallet
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Charles Baudelaire
- Max Elskamp


Polecamy:

Podróż
Dama Kameliowa Dramat w 5 aktach
Olbrzymka
piłsudski
Północ już była
Dzisiaj w Betlejem
dno
Ropucha
nic więcej
Czerw drzewa zwiędłe toczy

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudolf G. Binding, Hans Christian Andersen, Zygmunt Gloger, Léon Deubel, Theodor Däubler, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, brak, Rudyard Kipling, Anatol France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Stefan George, Antonina Domańska, Maria De La Fayette, Tadeusz Boy-Żeleński, Louis Gallet, Max Dauthendey, Deotyma, Charles Baudlaire, Pedro Calderón de la Barca, Gustave Kahn, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Daniel Defoe, Frances Hodgson Burnett, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, George Gordon Byron, Jan Kasprowicz, Henry Bataille, Wiktoras Gomulickis, Dōgen Kigen, Michaił Bułhakow, Homer, Anatole le Braz, Antoni Czechow, Fagus, Max Elskamp, Stefan Grabiński, Björnstjerne Björnson, Julius Hart, Joachim Gasquet, Charles Guérin, Seweryn Goszczyński, Maria Dąbrowska, Konstanty Gaszyński, Guillaume Apollinaire, Aleksander Brückner, Władysław Anczyc, Stanisław Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Alojzy Feliński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hölderlin, Charles Baudelaire, Hugo von Hofmannsthal, Eurypides, René Descartes, Alfred Jarry, Denis Diderot, nieznany, Aloysius Bertrand, Jean-Marc Bernard, Charles Cros, Michał Bałucki, Aleksander Dumas, E. T. A. Hoffmann, Anton Czechow, Marija Konopnicka, Alter Kacyzne, Franciszek Karpiński, Honore de Balzac, Tristan Derème, , Aleksander Fredro, Anatole France, Théodore de Banville, Francis Jammes, Andrzej Frycz Modrzewski, Johann Wolfgang von Goethe, Marceline Desbordes-Valmore, James Oliver Curwood, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Klemensas Junoša, Casimir Delavigne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Bolesław Prus, Stanisław Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Louis le Cardonnel,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
http://biznesolawa24hat.eu
Jímky Středočeský kraj - spolehlivé řešení na
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
© 2015 Zbiór książek.