Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Ropucha
Autor: Hans Christian Andersen

Studnia była głęboka i na długim sznurze musiano spuszczać wiadro, aby dosięgło wody; ciężko też było pełne wyciągnąć do góry i ręka zabolała, zanim stanęło na zrębie. Woda w studni była chłodna, a przezroczysta, jak kryształ, ale słońce w jej zwierciadle nie przeglądało się nigdy; żaden promyk nie dosięgał do dna studni, choć zaglądał do środka ciekawie, podziwiając zielony mech i wodorosty, którymi porastały kamienne jej ściany. W studni mieszkała z dawna cała rodzina ropuch. Dostały się tu przed laty przypadkiem, dzięki babce, która przyjechała w wiadrze i nie miały zamiaru powracać na ziemię. Zielone żabki, które jeszcze dawniej założyły tutaj swoje państwo, gościnnie powitały przybyszów, uznały w nich krewnych i nazwały ich gośćmi. Ale goście osiedlili się jakoś na dobre utrzymując, że nie tak łatwo o przyjemniejsze mieszkanie na świecie, że tutaj mają zupełną swobodę, mogąc przebywać z równym bezpieczeństwem i w wodzie i na lądzie. Lądem nazywały one wilgotne i porosłe mchem kamienie, stanowiące ściany studni. Razu jednego babka ich, stara ropucha, dostała się przypadkiem wraz z wodą do wiadra. Nie wiedziała, co począć, kiedy ciągnięto ją w górę. Nagle oślepiający blask słońca pozbawił ją prawie wzroku, uczuła ból w oczach, a więc przerażona wyskoczyła z wiadra, uderzyła o kamień i z wielkim pluskiem i hałasem wpadła znowu do wody. Przez trzy dni po tym wypadku leżała chora na ból krzyża, ale przyszła do siebie i odzyskała zdrowie. Rozumie się, że niewiele mogła ona opowiedzieć wnukom o tej podróży i o nieznanym świecie, który się rozpoczynał poza studnią,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Fagus
- Denis Diderot
- Rudyard Kipling
- Marija Konopnicka
- Antonina Domańska
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Anatole France


Polecamy:

Albatros
Moesta et errabunda
Prządka
jedyna
Porta Nigra
Złoczyńca
wąwozy czasu
Harlem
Barwy, głosy, wonie
Wszechwiedzący doktór

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Guérin, Jacob i Wilhelm Grimm, René Descartes, Tadeusz Boy-Żeleński, Fagus, Jean-Marc Bernard, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Zygmunt Gloger, Rudyard Kipling, Józef Czechowicz, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Anatol France, Maria De La Fayette, Fryderyk Hölderlin, Anatole France, Max Elskamp, Aleksander Brückner, Francis Jammes, Andrzej Frycz Modrzewski, Klemensas Junoša, Władysław Anczyc, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fryderyk Hebbel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, nieznany, James Oliver Curwood, Charles Baudelaire, Pedro Calderón de la Barca, Franciszek Karpiński, Aloysius Bertrand, Alter Kacyzne, Honore de Balzac, Marija Konopnicka, Guillaume Apollinaire, Léon Deubel, Daniel Defoe, Jan Kasprowicz, Anatole le Braz, Homer, Julius Hart, Stefan George, George Gordon Byron, Joseph Conrad, Charles Cros, Anton Czechow, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Aleksander Fredro, Johann Wolfgang von Goethe, Björnstjerne Björnson, Wiktor Gomulicki, Marceline Desbordes-Valmore, Alfred Jarry, Bolesław Prus, Joachim Gasquet, Rudolf G. Binding, Konstanty Gaszyński, Stefan Grabiński, Max Dauthendey, Eurypides, Gustave Kahn, , Deotyma, Stanisław Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Denis Diderot, Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Henry Bataille, Adam Asnyk, Michaił Bułhakow, Aleksander Dumas, Casimir Delavigne, Dōgen Kigen, Theodor Däubler, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michał Bałucki, Maria Dąbrowska, Antonina Domańska, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, Alojzy Feliński, Antoni Czechow, Tristan Derème, E. T. A. Hoffmann, brak, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire,

Ivnice septiky výroba a prodej
http://mduda.pl
Ser du etter et 4 stjerner hotell i De
sennik znaczenia snów
© 2015 Zbiór książek.