Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: U króla Olch
Autor: Hans Christian Andersen

Wielkie jaszczurki szybko przebiegały tam i na powrót po korze starego, popękanego drzewa, a kiedy się spotkały, rozmawiały z sobą po jaszczurczemu, ażeby się mogły zrozumieć. — Co się tam dzieje w pagórku olszowym? — mówiła jedna. — Co to za stuk i hałas? Już dwie noce z tego powodu nie zmrużyłam oka, jakby mię zęby bolały (bo wtedy także nigdy spać nie mogę). — Coś się tam dziwnego dzieje — rzekła druga. — Co noc otwierają wzgórze i, póki kogut nie zapieje, wietrzą wszystko i odnawiają. Ściany domu opierają na czterech czerwonych palikach, aby przewiew był lepszy, a ich dziewczęta uczą się nowego tańca. Coś tam będzie niezwykłego. — Już o tym rozmawiałam — dorzuciła trzecia — ze znajomym robakiem ziemnym czyli glistą, którą nazywają dżdżownicą. Właśnie powracał stamtąd. Dzień i noc pracuje on w pagórku olszowym, wzruszając ziemię; słyszał też niemało. Wprawdzie biedne stworzenie nie ma wcale oczu, więc nic nie widzi, ale słuchać umie i macać także. Król Olch spodziewa się znakomitych gości, gości z dalekich krajów, tylko nie wiadomo kiedy. Glista nie umiała mi tego powiedzieć — a może i nie chciała. Wszystkie błędne ogniki zostały wezwane na pochód uroczysty ze światłami: wszystko złoto i srebro, którego niemało znajduje się w pagórku, czyszczą i wystawiają na światło księżyca. — Co to mogą być za goście? — pytały ciekawie jaszczurki. Co to wszystko ma znaczyć? Słyszycie, jak znów huczy? Słyszycie, jak brzęczy? W tej samej chwili pagórek olszowy otworzył się i z wnętrza pustego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Seweryn Goszczyński
- Jan Kasprowicz
- Johann Wolfgang von Goethe
- Charles Guérin
- Léon Deubel
- Casimir Delavigne
- Fagus
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Joseph Conrad
- Rudyard Kipling


Polecamy:

Cudzoziemiec
mózg lat 12
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Widmo
Patmos
Don Juan w piekle
Ropucha
Król zamczyska
Marzenie paryskie
Połowa życia

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antoni Czechow, Louis Gallet, Michał Bałucki, Louis le Cardonnel, Joseph Conrad, Hans Christian Andersen, Denis Diderot, James Oliver Curwood, Stefan Grabiński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Dumas, Jan Kasprowicz, Frances Hodgson Burnett, Deotyma, Marceline Desbordes-Valmore, Maria Dąbrowska, nieznany, Charles Guérin, , Alfred Jarry, Charles Cros, Michaił Bułhakow, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Brückner, Eurypides, Rudolf G. Binding, Daniel Defoe, Pedro Calderón de la Barca, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski, Adam Asnyk, Gustave Kahn, Joachim Gasquet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatole le Braz, Tadeusz Boy-Żeleński, Antonina Domańska, Hugo von Hofmannsthal, Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, brak, René Descartes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Johann Wolfgang von Goethe, Stefan George, Bolesław Prus, Théodore de Banville, Jacob i Wilhelm Grimm, Marija Konopnicka, Max Dauthendey, Julius Hart, Fryderyk Hebbel, Maria De La Fayette, Léon Deubel, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Alter Kacyzne, Charles Baudelaire, Homer, Theodor Däubler, Honore de Balzac, Anatol France, Francis Jammes, Wiktoras Gomulickis, Guillaume Apollinaire, Casimir Delavigne, Józef Czechowicz, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Fagus, Władysław Anczyc, Seweryn Goszczyński, George Gordon Byron, Zygmunt Gloger, Aloysius Bertrand, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Tristan Derème, Anton Czechow, Björnstjerne Björnson, Charles Baudlaire, Konstanty Gaszyński, Wiktor Gomulicki, Franciszek Karpiński, Alojzy Feliński, Anatole France,

Producent szamb betonowych i innych prefabrykatów:
© 2015 Zbiór książek.