Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: U króla Olch
Autor: Hans Christian Andersen

Wielkie jaszczurki szybko przebiegały tam i na powrót po korze starego, popękanego drzewa, a kiedy się spotkały, rozmawiały z sobą po jaszczurczemu, ażeby się mogły zrozumieć. — Co się tam dzieje w pagórku olszowym? — mówiła jedna. — Co to za stuk i hałas? Już dwie noce z tego powodu nie zmrużyłam oka, jakby mię zęby bolały (bo wtedy także nigdy spać nie mogę). — Coś się tam dziwnego dzieje — rzekła druga. — Co noc otwierają wzgórze i, póki kogut nie zapieje, wietrzą wszystko i odnawiają. Ściany domu opierają na czterech czerwonych palikach, aby przewiew był lepszy, a ich dziewczęta uczą się nowego tańca. Coś tam będzie niezwykłego. — Już o tym rozmawiałam — dorzuciła trzecia — ze znajomym robakiem ziemnym czyli glistą, którą nazywają dżdżownicą. Właśnie powracał stamtąd. Dzień i noc pracuje on w pagórku olszowym, wzruszając ziemię; słyszał też niemało. Wprawdzie biedne stworzenie nie ma wcale oczu, więc nic nie widzi, ale słuchać umie i macać także. Król Olch spodziewa się znakomitych gości, gości z dalekich krajów, tylko nie wiadomo kiedy. Glista nie umiała mi tego powiedzieć — a może i nie chciała. Wszystkie błędne ogniki zostały wezwane na pochód uroczysty ze światłami: wszystko złoto i srebro, którego niemało znajduje się w pagórku, czyszczą i wystawiają na światło księżyca. — Co to mogą być za goście? — pytały ciekawie jaszczurki. Co to wszystko ma znaczyć? Słyszycie, jak znów huczy? Słyszycie, jak brzęczy? W tej samej chwili pagórek olszowy otworzył się i z wnętrza pustego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole le Braz
- Charles Cros
- Gustave Kahn
- Stefan George
- Anatol France
- Jan Kasprowicz
- Guillaume Apollinaire
- Stanisław Brzozowski
- E. T. A. Hoffmann
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort


Polecamy:

Pieśń o Narodzeniu Pańskim
Oczarowały noce letnie
Śmierć kochanków
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Zwierciadlana zagadka
wigilia
Mędrcy świata
W knajpie
Akordy jesienne
Kołysanka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Guillaume Apollinaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudelaire, Daniel Defoe, Zygmunt Gloger, Michaił Bułhakow, Charles Guérin, Franciszek Karpiński, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm, Miguel de Cervantes Saavedra, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Deotyma, Gustave Kahn, Léon Deubel, Alfred Jarry, Joachim Gasquet, Władysław Anczyc, Homer, Dōgen Kigen, Joseph Conrad, Konstanty Gaszyński, Pedro Calderón de la Barca, Rudolf G. Binding, René Descartes, Charles Baudlaire, Michał Bałucki, Stanisław Brzozowski, Maria De La Fayette, Julius Hart, Anton Czechow, Stefan Grabiński, Antoni Czechow, Seweryn Goszczyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Honore de Balzac, Eurypides, Louis Gallet, Maria Konopnicka, Francis Jammes, Théodore de Banville, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, , Marija Konopnicka, George Gordon Byron, Casimir Delavigne, Wiktoras Gomulickis, Max Elskamp, Alter Kacyzne, Fryderyk Hebbel, Johann Wolfgang von Goethe, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Józef Czechowicz, Frances Hodgson Burnett, Maria Dąbrowska, Stefan George, Hans Christian Andersen, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, nieznany, Wiktor Gomulicki, Klemensas Junoša, Hugo von Hofmannsthal, Jan Kasprowicz, Theodor Däubler, Björnstjerne Björnson, Aloysius Bertrand, Charles Cros, Bolesław Prus, Wincenty Korab-Brzozowski, Karl Gjellerup, Rudyard Kipling, Anatole le Braz, Fagus, Max Dauthendey, Louis le Cardonnel, Henry Bataille, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, brak, Anatol France, Aleksander Brückner, Antonina Domańska, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hölderlin, Adam Asnyk, Tristan Derème, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore,

fajnezoo.eu
smakoszy.com.pl
urodziny dla dzieci katowice
© 2015 Zbiór książek.