Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: U króla Olch
Autor: Hans Christian Andersen

Wielkie jaszczurki szybko przebiegały tam i na powrót po korze starego, popękanego drzewa, a kiedy się spotkały, rozmawiały z sobą po jaszczurczemu, ażeby się mogły zrozumieć. — Co się tam dzieje w pagórku olszowym? — mówiła jedna. — Co to za stuk i hałas? Już dwie noce z tego powodu nie zmrużyłam oka, jakby mię zęby bolały (bo wtedy także nigdy spać nie mogę). — Coś się tam dziwnego dzieje — rzekła druga. — Co noc otwierają wzgórze i, póki kogut nie zapieje, wietrzą wszystko i odnawiają. Ściany domu opierają na czterech czerwonych palikach, aby przewiew był lepszy, a ich dziewczęta uczą się nowego tańca. Coś tam będzie niezwykłego. — Już o tym rozmawiałam — dorzuciła trzecia — ze znajomym robakiem ziemnym czyli glistą, którą nazywają dżdżownicą. Właśnie powracał stamtąd. Dzień i noc pracuje on w pagórku olszowym, wzruszając ziemię; słyszał też niemało. Wprawdzie biedne stworzenie nie ma wcale oczu, więc nic nie widzi, ale słuchać umie i macać także. Król Olch spodziewa się znakomitych gości, gości z dalekich krajów, tylko nie wiadomo kiedy. Glista nie umiała mi tego powiedzieć — a może i nie chciała. Wszystkie błędne ogniki zostały wezwane na pochód uroczysty ze światłami: wszystko złoto i srebro, którego niemało znajduje się w pagórku, czyszczą i wystawiają na światło księżyca. — Co to mogą być za goście? — pytały ciekawie jaszczurki. Co to wszystko ma znaczyć? Słyszycie, jak znów huczy? Słyszycie, jak brzęczy? W tej samej chwili pagórek olszowy otworzył się i z wnętrza pustego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alojzy Feliński
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Marija Konopnicka
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Rudolf G. Binding
- Jean-Marc Bernard
- Antonina Domańska
- Homer
- Charles Baudlaire
- Stanisław Brzozowski


Polecamy:

Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
Do młodych
Pies i wróbel
Pożegnanie z Lindorą w górach
Mazur z 1831 roku
Piosnka ułańska
Zegar
Anioł Pański
Zemsta
Ropucha
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Władysław Anczyc, Eurypides, Klemensas Junoša, Konstanty Gaszyński, Theodor Däubler, Björnstjerne Björnson, Max Dauthendey, Deotyma, Jean-Marc Bernard, George Gordon Byron, Stanisław Brzozowski, Antoni Czechow, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Anatole France, Louis le Cardonnel, Stefan George, Casimir Delavigne, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, Stefan Grabiński, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Guérin, Gustave Kahn, René Descartes, Tristan Derème, Anton Czechow, Joachim Gasquet, James Oliver Curwood, Tadeusz Boy-Żeleński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, nieznany, E. T. A. Hoffmann, Antonina Domańska, Fryderyk Hölderlin, Frances Hodgson Burnett, Bolesław Prus, , Alter Kacyzne, Jan Kasprowicz, Aleksander Dumas, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Andrzej Frycz Modrzewski, Hugo von Hofmannsthal, Alfred Jarry, Karl Gjellerup, Homer, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Charles Baudlaire, Francis Jammes, Marija Konopnicka, Aleksander Brückner, Théodore de Banville, Adam Asnyk, Louis Gallet, Marceline Desbordes-Valmore, Johann Wolfgang von Goethe, Józef Czechowicz, Honore de Balzac, Fagus, Rudolf G. Binding, Henry Bataille, Maria Konopnicka, Anatole le Braz, Charles Cros, Michał Bałucki, Dōgen Kigen, Seweryn Goszczyński, Charles Baudelaire, Julius Hart, Daniel Defoe, brak, Alojzy Feliński, Anatol France, Guillaume Apollinaire, Zygmunt Gloger, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hebbel, Maria De La Fayette, Denis Diderot, Jacob i Wilhelm Grimm,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.