Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: U króla Olch
Autor: Hans Christian Andersen

Wielkie jaszczurki szybko przebiegały tam i na powrót po korze starego, popękanego drzewa, a kiedy się spotkały, rozmawiały z sobą po jaszczurczemu, ażeby się mogły zrozumieć. — Co się tam dzieje w pagórku olszowym? — mówiła jedna. — Co to za stuk i hałas? Już dwie noce z tego powodu nie zmrużyłam oka, jakby mię zęby bolały (bo wtedy także nigdy spać nie mogę). — Coś się tam dziwnego dzieje — rzekła druga. — Co noc otwierają wzgórze i, póki kogut nie zapieje, wietrzą wszystko i odnawiają. Ściany domu opierają na czterech czerwonych palikach, aby przewiew był lepszy, a ich dziewczęta uczą się nowego tańca. Coś tam będzie niezwykłego. — Już o tym rozmawiałam — dorzuciła trzecia — ze znajomym robakiem ziemnym czyli glistą, którą nazywają dżdżownicą. Właśnie powracał stamtąd. Dzień i noc pracuje on w pagórku olszowym, wzruszając ziemię; słyszał też niemało. Wprawdzie biedne stworzenie nie ma wcale oczu, więc nic nie widzi, ale słuchać umie i macać także. Król Olch spodziewa się znakomitych gości, gości z dalekich krajów, tylko nie wiadomo kiedy. Glista nie umiała mi tego powiedzieć — a może i nie chciała. Wszystkie błędne ogniki zostały wezwane na pochód uroczysty ze światłami: wszystko złoto i srebro, którego niemało znajduje się w pagórku, czyszczą i wystawiają na światło księżyca. — Co to mogą być za goście? — pytały ciekawie jaszczurki. Co to wszystko ma znaczyć? Słyszycie, jak znów huczy? Słyszycie, jak brzęczy? W tej samej chwili pagórek olszowy otworzył się i z wnętrza pustego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- brak
- Theodor Däubler
- Marceline Desbordes-Valmore
- Marija Konopnicka
- Charles Guérin
- Wiktoras Gomulickis
- Charles Baudelaire
- Władysław Anczyc
-
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort


Polecamy:

Dym
Cały świat byś ściągnęła
Pieśń jesienna
Calineczka
Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca komedia w 5 aktach wierszem
Przypadek
Utwory drobne
Joja karan pats karalius
Życie snem
Blask księżyca

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis Gallet, Eurypides, Rudyard Kipling, Francis Jammes, Hans Christian Andersen, Seweryn Goszczyński, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, , Charles Guérin, Casimir Delavigne, Wiktoras Gomulickis, Léon Deubel, Anatole le Braz, Bolesław Prus, brak, Jan Kasprowicz, Antonina Domańska, Guillaume Apollinaire, Franciszek Karpiński, Joseph Conrad, Aleksander Dumas, Fryderyk Hölderlin, Homer, Dōgen Kigen, Karl Gjellerup, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Théodore de Banville, Maria Konopnicka, René Descartes, E. T. A. Hoffmann, Björnstjerne Björnson, Fagus, Daniel Defoe, Denis Diderot, Władysław Anczyc, Alter Kacyzne, Frances Hodgson Burnett, George Gordon Byron, Stanisław Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Charles Baudlaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Tristan Derème, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Józef Czechowicz, Deotyma, nieznany, Alfred Jarry, Julius Hart, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Tadeusz Boy-Żeleński, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Alojzy Feliński, Wincenty Korab-Brzozowski, Henry Bataille, Theodor Däubler, Pedro Calderón de la Barca, Charles Cros, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antoni Czechow, Jacob i Wilhelm Grimm, Fryderyk Hebbel, Stefan George, Max Elskamp, Charles Baudelaire, Michaił Bułhakow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Rudolf G. Binding, Adam Asnyk, Konstanty Gaszyński, Anton Czechow, Maria De La Fayette, Klemensas Junoša, Aleksander Brückner, Stefan Grabiński, Aleksander Fredro, Honore de Balzac, Marija Konopnicka, James Oliver Curwood, Aloysius Bertrand, Zygmunt Gloger, Anatole France,

Szamba betonowe Ustka
http://gameball.pl
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.