Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: U króla Olch
Autor: Hans Christian Andersen

Wielkie jaszczurki szybko przebiegały tam i na powrót po korze starego, popękanego drzewa, a kiedy się spotkały, rozmawiały z sobą po jaszczurczemu, ażeby się mogły zrozumieć. — Co się tam dzieje w pagórku olszowym? — mówiła jedna. — Co to za stuk i hałas? Już dwie noce z tego powodu nie zmrużyłam oka, jakby mię zęby bolały (bo wtedy także nigdy spać nie mogę). — Coś się tam dziwnego dzieje — rzekła druga. — Co noc otwierają wzgórze i, póki kogut nie zapieje, wietrzą wszystko i odnawiają. Ściany domu opierają na czterech czerwonych palikach, aby przewiew był lepszy, a ich dziewczęta uczą się nowego tańca. Coś tam będzie niezwykłego. — Już o tym rozmawiałam — dorzuciła trzecia — ze znajomym robakiem ziemnym czyli glistą, którą nazywają dżdżownicą. Właśnie powracał stamtąd. Dzień i noc pracuje on w pagórku olszowym, wzruszając ziemię; słyszał też niemało. Wprawdzie biedne stworzenie nie ma wcale oczu, więc nic nie widzi, ale słuchać umie i macać także. Król Olch spodziewa się znakomitych gości, gości z dalekich krajów, tylko nie wiadomo kiedy. Glista nie umiała mi tego powiedzieć — a może i nie chciała. Wszystkie błędne ogniki zostały wezwane na pochód uroczysty ze światłami: wszystko złoto i srebro, którego niemało znajduje się w pagórku, czyszczą i wystawiają na światło księżyca. — Co to mogą być za goście? — pytały ciekawie jaszczurki. Co to wszystko ma znaczyć? Słyszycie, jak znów huczy? Słyszycie, jak brzęczy? W tej samej chwili pagórek olszowy otworzył się i z wnętrza pustego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Pedro Calderón de la Barca
- Antonina Domańska
- Zygmunt Gloger
- Seweryn Goszczyński
- Jan Kasprowicz
- Adam Asnyk
- Rudolf G. Binding
-
- Michał Bałucki
- Aleksander Brückner


Polecamy:

Za Niemen hen precz
Remedium dla literatów
Mysikrólik i niedźwiedź
Len
dzisiaj verdun
Fatalne jaja
przeczucia
Zmora
o matce
Damy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Cros, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Joachim Gasquet, Björnstjerne Björnson, , Denis Diderot, Jan Kasprowicz, Józef Czechowicz, Karl Gjellerup, Théodore de Banville, Anatole France, Konstanty Gaszyński, Eurypides, Liudvika Didžiulienė-Žmona, brak, Deotyma, Theodor Däubler, Franciszek Karpiński, James Oliver Curwood, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Homer, Maria De La Fayette, Zygmunt Gloger, Klemensas Junoša, Alter Kacyzne, Marija Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Fryderyk Hölderlin, Louis Gallet, Hugo von Hofmannsthal, Aloysius Bertrand, Antonina Domańska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Pedro Calderón de la Barca, Frances Hodgson Burnett, George Gordon Byron, E. T. A. Hoffmann, Rudolf G. Binding, Stefan George, Daniel Defoe, Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Aleksander Dumas, Rudyard Kipling, Tristan Derème, Anatol France, Fagus, Michaił Bułhakow, Gustave Kahn, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Max Dauthendey, Stefan Grabiński, Hans Christian Andersen, Casimir Delavigne, Aleksander Brückner, Maria Dąbrowska, René Descartes, Stanisław Brzozowski, Michał Bałucki, Wincenty Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Charles Baudelaire, Bolesław Prus, Wiktor Gomulicki, Francis Jammes, Władysław Anczyc, Julius Hart, Fryderyk Hebbel, Dōgen Kigen, Adam Asnyk, Alfred Jarry, Louis le Cardonnel, Joseph Conrad, Antoni Czechow, Marceline Desbordes-Valmore, Anton Czechow, Léon Deubel, Alojzy Feliński, Charles Guérin, Tadeusz Boy-Żeleński, Henry Bataille, Anatole le Braz, Charles Baudlaire, Aleksander Fredro, Andrzej Frycz Modrzewski,

bramy garażowe hormann lublin, napędy
pokoje ze sniadaniami szklarska poręba centrum
domki w górach pieniny
sms api
© 2015 Zbiór książek.