Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: przedświt
Autor: Józef Czechowicz

pół globu wypływa spod nocnych gwiezdności śpiący już ręce unoszą a zasiani są gęsto jak sieć przedświt schodzi łagodnie ma moc uspokoić uprościć lecz zginie gdy się w niebo wleje płonąca miedź północ sączyła udrękę cóż z tego zabłysła woda można choć konno uciec uciec wzdłuż niskich wierzb tu koń tu na wprost drogą pachnie jesienna uroda zaranna rosa liże po rękach liże jak zwierz jest wybawienie kupcy cieśle prorocy złodzieje patrzeć młodo widnokrąg ugnie się niby rzemień zanim rozdnieje strzemię powietrze rwiesz to pęd to pęd u czoła wiatr i wiatr u pięt promienie wierzb unosi wiatr i wiatrem koń w czerwony pęd w niebieski pęd w zielony pęd ha w wodospadach pagórków tętent lotnej pogoni najbliżsi nienawistni na koniach smolistych i rydzych chcesz czy nie chcesz zaliczonyś do nich widzisz w świtaniu pałającym przewala się tłum jeźdźców a oddalając się rosną o klęsko dno zawrzały jednocześnie noc północ świt i wieczór droga strumień wierzbiny burzą się wirują grzmią a konie jak urastają gniotąc ogromem jesień w potwornych obłoków leju znikasz i ty i oni i wszystko i nie wiadomo gdzie się ozwała trąbka żołnierska grając opadłym z wierzb

Czytaj dalej: 1 | 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Henry Bataille
- Stefan George
- George Gordon Byron
- Fagus
- Dōgen Kigen
- E. T. A. Hoffmann
- Stanisław Brzozowski
- Léon Deubel
- Franciszek Karpiński
- Francis Jammes


Polecamy:

Złote sidła
w kolorowej nocy
Giaur
zdrada
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Don Juan w piekle
Młyn na wzgórzu
Calineczka
Zegar
Brązownicy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Brückner, Jacob i Wilhelm Grimm, James Oliver Curwood, René Descartes, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Dauthendey, Fryderyk Hebbel, Klemensas Junoša, Stefan George, Tristan Derème, Louis Gallet, Gustave Kahn, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, Jean-Marc Bernard, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Cros, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Théodore de Banville, Deotyma, Björnstjerne Björnson, Alojzy Feliński, Joseph Conrad, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire, Guillaume Apollinaire, Władysław Anczyc, Henry Bataille, E. T. A. Hoffmann, Konstanty Gaszyński, Eurypides, Anatol France, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Stanisław Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, , Bolesław Prus, Rudyard Kipling, Hans Christian Andersen, brak, Maria Konopnicka, Denis Diderot, Michał Bałucki, Hugo von Hofmannsthal, Pedro Calderón de la Barca, Honore de Balzac, Joachim Gasquet, Stanisław Brzozowski, Aloysius Bertrand, Julius Hart, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Marceline Desbordes-Valmore, Rudolf G. Binding, Maria Dąbrowska, Franciszek Karpiński, Stefan Grabiński, Wincenty Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Seweryn Goszczyński, Michaił Bułhakow, Casimir Delavigne, Léon Deubel, Alfred Jarry, Aleksander Dumas, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Anatole France, Anatole le Braz, Johann Wolfgang von Goethe, Max Elskamp, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, nieznany, Karl Gjellerup, Fagus, Aleksander Fredro, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Homer, Miguel de Cervantes Saavedra, Antonina Domańska, Alter Kacyzne, Maria De La Fayette, Theodor Däubler, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, Louis le Cardonnel, Charles Guérin,

pełen artykuł
Dovozce po celé R tedy i Brna
© 2015 Zbiór książek.