Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pamiątka
Autor: Fryderyk Hölderlin

Z północo-wschodu dmie Z wichrów najmilszy mi, Ognistego ducha I jazdę pomyślną Zwiastuje żeglarzom. Lecz idźże teraz i pozdrów Piękną Garonnę I ogrody Bordeaux, Gdzie ponad spadzistym wybrzeżem Wije się ścieżka i w toń Głęboko opada potok, a nad nim Szlachetna pogląda para Dębów i topól srebrzystych. Pomyślcie o tym jeszcze, o, sprzyjający, i jak Szerokie czuby chyli Wiązów gaj ponad młynem, W dziedzińcu zaś wzrasta figowiec. W święta stąpają tutaj Brunatne kobiety Na jedwabnej glebie, W porę marcową. Kiedy dzień równa się z nocą, A nad powolnymi ścieżkami, Od złotych snów ociężałe, Upojne kołyszą się wiatry. Tedy niech mi kto poda, Pełen blasku ciemnego, Woniejący kubek, Iżbym spoczął; błogie albowiem Byłoby pod cieniem uśniecie. O, nie jest dobrze, Bezdusznie od śmiertelnych Wolnym być myśli. Lecz dobra Jest pogawędka i wysłowienie Zamiaru, w sercu skrytego, usłyszeć wiele O dniach miłości I czynach, które się dzieją. Lecz gdzieżże są przyjaciele? Bellarmin Wespół z druhami? Niejeden Nie ośmiela się podejść do źródła; Rozpoczyna się bowiem dostatek W morzu. Oni, Jakby malarze, gromadzą Piękno ziemi, a także nie gardzą Uskrzydloną wojną, ani Pomieszkaniem samotnym, przez lata, Pod masztem, z liści odartym, gdzie nocy nie przeszywają Blaskiem dnie świąteczne miasta, Ani strun gędźba i przyrodzony taniec. Lecz powędrowali oto Mężczyźni ku Indier, Tam, na powietrzny szczyt Stokami winnic, skąd Wycieka Dordona I wespół z wspaniałą Garonną Szeroki, jak morze, kończy się potok. Lecz morze Przyjmuje pamięć, zwraca, A także miłość pilnie wlepia swe oczy. Gdy to, co przetrwa, w niebo dźwigają

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Fryderyk Hölderlin <
Spis autorów:

- Pedro Calderón de la Barca
- Frances Hodgson Burnett
- Honore de Balzac
- Denis Diderot
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Fryderyk Hebbel
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joachim Gasquet
- Henry Bataille
- Björnstjerne Björnson


Polecamy:

Upiór
Pod starą wierzbą
Marzenie ciekawego
Powrót z Warszawy na wieś
Reineke-Lis
Przybieżeli do Betlejem
Motylek
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Sed non satiata
melancholia
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Zygmunt Gloger, Julius Hart, Louis Gallet, Alojzy Feliński, Eurypides, Antonina Domańska, Jan Kasprowicz, Honore de Balzac, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wincenty Korab-Brzozowski, Karl Gjellerup, Wiktoras Gomulickis, Fryderyk Hölderlin, Frances Hodgson Burnett, Hans Christian Andersen, Konstanty Gaszyński, Charles Baudlaire, Michał Bałucki, Charles Cros, Homer, Théodore de Banville, Daniel Defoe, Franciszek Karpiński, Michaił Bułhakow, Louis le Cardonnel, Seweryn Goszczyński, Rudolf G. Binding, Max Elskamp, Jacob i Wilhelm Grimm, E. T. A. Hoffmann, Tadeusz Boy-Żeleński, Fryderyk Hebbel, Marija Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Denis Diderot, Anatole France, Stefan George, Anton Czechow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Korab-Brzozowski, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Gustave Kahn, Johann Wolfgang von Goethe, James Oliver Curwood, Theodor Däubler, Klemensas Junoša, Pedro Calderón de la Barca, Charles Guérin, Charles Baudelaire, , Aloysius Bertrand, Aleksander Brückner, nieznany, George Gordon Byron, Tristan Derème, Antoni Czechow, Adam Asnyk, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Henry Bataille, Alfred Jarry, Anatole le Braz, Deotyma, Bolesław Prus, Hugo von Hofmannsthal, Maria De La Fayette, Fagus, Joseph Conrad, Miguel de Cervantes Saavedra, Guillaume Apollinaire, Władysław Anczyc, Björnstjerne Björnson, Rudyard Kipling, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, Dōgen Kigen, Stefan Grabiński, Stanisław Brzozowski, brak, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Marceline Desbordes-Valmore, Anatol France, Józef Czechowicz, Casimir Delavigne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Léon Deubel, Alter Kacyzne, Francis Jammes, René Descartes, Maria Dąbrowska,

Betonové Jímky Sezimovo Ústí
Szamba betonowe Krosno
Szambo betonowe
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
Melhores hotéis de luxo: Martinica no
© 2015 Zbiór książek.