Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Słowik
Autor: Hans Christian Andersen

Wiele lat upłynęło od zdarzenia, które wam chcę opowiedzieć, więc posłuchajcie, zanim ludzie całkiem o nim zapomną. Wiecie zapewne, że cesarz chiński jest Chińczykiem, zarówno jak jego doradcy i w ogóle wszyscy mieszkańcy tego kraju. Otóż pałac tego cesarza należy do najpiękniejszych gmachów w całym świecie: olbrzymi, wspaniały i z najcieńszej porcelany, tak kruchej i delikatnej, że prawie dotknąć się jej nie można. Dokoła pałacu rozciąga się ogród, pełen najrzadszych, najpiękniejszych kwiatów. Do tych ostatnich przywiązane są małe dzwoneczki ze szkła i srebra, które dzwonią, kiedy kto przychodzi, a to dlatego, aby nie zapomniał nikt spojrzeć na nie. Tak mądrze wszystko było urządzone w ogrodzie chińskiego cesarza. A ogród ciągnął się bardzo daleko i sam ogrodnik nie wiedział na pewno, gdzie się kończy. Bo też naprawdę nie kończył się wcale, ale łączył z lasem ogrodowym, pełnym głębokich jezior i drzew starych, który dochodził aż do brzegów morza. Morze było błękitne i bardzo głębokie — do samego brzegu przypływać mogły wielkie statki i zatrzymywać się pod gałęziami drzew olbrzymich, prastarych. Na jednym z nich, na niskiej zielonej gałązce, słowik uwił gniazdko i śpiewał co noc tak cudownie, iż ubodzy rybacy, którzy wypływali na morze dla zarobku, opuszczali sieci i siedzieli bezczynnie, zasłuchani w pieśń czarodziejską. — Boże, jakież to piękne!… Boże, jak on śpiewa… Z całego świata zjeżdżali się do Chin podróżni, aby obejrzeć cesarską stolicę, wspaniały pałac i ogród cudowny, lecz kto z nich tylko usłyszał słowika, powtarzał

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis Gallet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Stefan George
- Aloysius Bertrand
- Charles Guérin
- Maria Dąbrowska
- Aleksander Fredro
- Alojzy Feliński
- Jean-Marc Bernard
- Stefan Grabiński


Polecamy:

coda
Okna
Lord Jim
Utwory drobne
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowi
Przesłanie
Człowiek i kamień
Troškimas
melancholia
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Daniel Defoe, Anatol France, Max Elskamp, Theodor Däubler, Aleksander Brückner, Jean-Marc Bernard, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Korab-Brzozowski, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Hans Christian Andersen, Gustave Kahn, Józef Czechowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, , Homer, Charles Baudlaire, Dōgen Kigen, Hugo von Hofmannsthal, René Descartes, Eurypides, Karl Gjellerup, Charles Cros, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Louis Gallet, Casimir Delavigne, Théodore de Banville, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudolf G. Binding, Honore de Balzac, Antonina Domańska, Joseph Conrad, George Gordon Byron, Julius Hart, Johann Wolfgang von Goethe, Alfred Jarry, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, James Oliver Curwood, Stefan George, Wiktoras Gomulickis, Franciszek Karpiński, Fagus, Francis Jammes, Michał Bałucki, Max Dauthendey, Anton Czechow, Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Jan Kasprowicz, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, Louis le Cardonnel, Wincenty Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, Henry Bataille, Denis Diderot, Marija Konopnicka, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan Grabiński, nieznany, Adam Asnyk, Antoni Czechow, Władysław Anczyc, Anatole France, Deotyma, Fryderyk Hebbel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudelaire, Aloysius Bertrand, Miguel de Cervantes Saavedra, Marceline Desbordes-Valmore, Léon Deubel, Maria Dąbrowska, Aleksander Dumas, Rudyard Kipling, brak, Anatole le Braz, Konstanty Gaszyński, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, Guillaume Apollinaire, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow, E. T. A. Hoffmann, Zygmunt Gloger, Joachim Gasquet, Bolesław Prus,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.