Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Słowik
Autor: Hans Christian Andersen

Wiele lat upłynęło od zdarzenia, które wam chcę opowiedzieć, więc posłuchajcie, zanim ludzie całkiem o nim zapomną. Wiecie zapewne, że cesarz chiński jest Chińczykiem, zarówno jak jego doradcy i w ogóle wszyscy mieszkańcy tego kraju. Otóż pałac tego cesarza należy do najpiękniejszych gmachów w całym świecie: olbrzymi, wspaniały i z najcieńszej porcelany, tak kruchej i delikatnej, że prawie dotknąć się jej nie można. Dokoła pałacu rozciąga się ogród, pełen najrzadszych, najpiękniejszych kwiatów. Do tych ostatnich przywiązane są małe dzwoneczki ze szkła i srebra, które dzwonią, kiedy kto przychodzi, a to dlatego, aby nie zapomniał nikt spojrzeć na nie. Tak mądrze wszystko było urządzone w ogrodzie chińskiego cesarza. A ogród ciągnął się bardzo daleko i sam ogrodnik nie wiedział na pewno, gdzie się kończy. Bo też naprawdę nie kończył się wcale, ale łączył z lasem ogrodowym, pełnym głębokich jezior i drzew starych, który dochodził aż do brzegów morza. Morze było błękitne i bardzo głębokie — do samego brzegu przypływać mogły wielkie statki i zatrzymywać się pod gałęziami drzew olbrzymich, prastarych. Na jednym z nich, na niskiej zielonej gałązce, słowik uwił gniazdko i śpiewał co noc tak cudownie, iż ubodzy rybacy, którzy wypływali na morze dla zarobku, opuszczali sieci i siedzieli bezczynnie, zasłuchani w pieśń czarodziejską. — Boże, jakież to piękne!… Boże, jak on śpiewa… Z całego świata zjeżdżali się do Chin podróżni, aby obejrzeć cesarską stolicę, wspaniały pałac i ogród cudowny, lecz kto z nich tylko usłyszał słowika, powtarzał

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole le Braz
- George Gordon Byron
- Aleksander Fredro
- Fagus
-
- Alter Kacyzne
- Léon Deubel
- Aloysius Bertrand
- Homer
- Anatol France


Polecamy:

Skarbo
Motylek
Z Narodzenia Pana
A cóż z tą Dzieciną…
Diaboliada
Zemsta
Już
Jak skończyć z piekłem kobiet?
Z Narodzenia Pana
Dzikie ziele

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Dąbrowska, Johann Wolfgang von Goethe, Marija Konopnicka, Alter Kacyzne, Charles Baudlaire, , Björnstjerne Björnson, Dōgen Kigen, George Gordon Byron, Stanisław Korab-Brzozowski, brak, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, Maria Konopnicka, Jacob i Wilhelm Grimm, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Aleksander Dumas, Franciszek Karpiński, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Hugo von Hofmannsthal, Marceline Desbordes-Valmore, Andrzej Frycz Modrzewski, Wincenty Korab-Brzozowski, Aloysius Bertrand, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, Wiktoras Gomulickis, Józef Czechowicz, Alojzy Feliński, Theodor Däubler, Honore de Balzac, Eurypides, Michał Bałucki, Denis Diderot, René Descartes, E. T. A. Hoffmann, Hans Christian Andersen, Julius Hart, Seweryn Goszczyński, Stefan Grabiński, Jan Kasprowicz, Anatol France, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hebbel, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, Konstanty Gaszyński, Anton Czechow, Casimir Delavigne, nieznany, James Oliver Curwood, Théodore de Banville, Fagus, Louis le Cardonnel, Deotyma, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Brzozowski, Anatole France, Charles Cros, Joseph Conrad, Homer, Louis Gallet, Miguel de Cervantes Saavedra, Tristan Derème, Joachim Gasquet, Bolesław Prus, Stefan George, Jean-Marc Bernard, Léon Deubel, Władysław Anczyc, Rudolf G. Binding, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Aleksander Fredro, Alfred Jarry, Klemensas Junoša, Maria De La Fayette, Antonina Domańska, Charles Guérin, Daniel Defoe, Michaił Bułhakow, Adam Asnyk, Max Dauthendey, Fryderyk Hölderlin, Antoni Czechow,

http://biznesolawa24hat.eu
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.