Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Słowik
Autor: Hans Christian Andersen

Wiele lat upłynęło od zdarzenia, które wam chcę opowiedzieć, więc posłuchajcie, zanim ludzie całkiem o nim zapomną. Wiecie zapewne, że cesarz chiński jest Chińczykiem, zarówno jak jego doradcy i w ogóle wszyscy mieszkańcy tego kraju. Otóż pałac tego cesarza należy do najpiękniejszych gmachów w całym świecie: olbrzymi, wspaniały i z najcieńszej porcelany, tak kruchej i delikatnej, że prawie dotknąć się jej nie można. Dokoła pałacu rozciąga się ogród, pełen najrzadszych, najpiękniejszych kwiatów. Do tych ostatnich przywiązane są małe dzwoneczki ze szkła i srebra, które dzwonią, kiedy kto przychodzi, a to dlatego, aby nie zapomniał nikt spojrzeć na nie. Tak mądrze wszystko było urządzone w ogrodzie chińskiego cesarza. A ogród ciągnął się bardzo daleko i sam ogrodnik nie wiedział na pewno, gdzie się kończy. Bo też naprawdę nie kończył się wcale, ale łączył z lasem ogrodowym, pełnym głębokich jezior i drzew starych, który dochodził aż do brzegów morza. Morze było błękitne i bardzo głębokie — do samego brzegu przypływać mogły wielkie statki i zatrzymywać się pod gałęziami drzew olbrzymich, prastarych. Na jednym z nich, na niskiej zielonej gałązce, słowik uwił gniazdko i śpiewał co noc tak cudownie, iż ubodzy rybacy, którzy wypływali na morze dla zarobku, opuszczali sieci i siedzieli bezczynnie, zasłuchani w pieśń czarodziejską. — Boże, jakież to piękne!… Boże, jak on śpiewa… Z całego świata zjeżdżali się do Chin podróżni, aby obejrzeć cesarską stolicę, wspaniały pałac i ogród cudowny, lecz kto z nich tylko usłyszał słowika, powtarzał

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Stanisław Brzozowski
- Eurypides
- Théodore de Banville
- Adam Asnyk
- Casimir Delavigne
- Joachim Gasquet
-
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Rudyard Kipling


Polecamy:

do tereski z lisieux
Źrałe są w ogniu nurzane
Biedny młynarczyk i kotek
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Dusza wina
Wańka
Złoczyńca
Życie wymarzone
Rozmaryn
Nie udało się

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Charles Baudelaire, Maria Konopnicka, Charles Guérin, Louis le Cardonnel, Charles Cros, Michał Bałucki, Joseph Conrad, Antonina Domańska, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, Anatole France, Hans Christian Andersen, Anatol France, Aleksander Fredro, Klemensas Junoša, Bolesław Prus, , Charles Baudlaire, Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Pedro Calderón de la Barca, Seweryn Goszczyński, Maria Dąbrowska, Julius Hart, Théodore de Banville, Joachim Gasquet, Stefan Grabiński, Max Elskamp, Konstanty Gaszyński, Max Dauthendey, Wiktor Gomulicki, Alter Kacyzne, nieznany, Hugo von Hofmannsthal, Léon Deubel, Rudyard Kipling, Fagus, Tristan Derème, Gustave Kahn, Karl Gjellerup, Fryderyk Hölderlin, Jean-Marc Bernard, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Honore de Balzac, Fryderyk Hebbel, Casimir Delavigne, Theodor Däubler, Stanisław Brzozowski, Michaił Bułhakow, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Anatole le Braz, Andrzej Frycz Modrzewski, Alojzy Feliński, Antoni Czechow, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudolf G. Binding, Daniel Defoe, Björnstjerne Björnson, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, George Gordon Byron, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Brückner, Aleksander Dumas, Guillaume Apollinaire, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz, brak, Stefan George, Homer, René Descartes, Eurypides, Wiktoras Gomulickis, Dōgen Kigen, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Francis Jammes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Louis Gallet, Marija Konopnicka, Frances Hodgson Burnett, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Deotyma, Alfred Jarry, Anton Czechow,

Szamba betonowe Ustka
http://gameball.pl
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.