Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Słowik
Autor: Hans Christian Andersen

Wiele lat upłynęło od zdarzenia, które wam chcę opowiedzieć, więc posłuchajcie, zanim ludzie całkiem o nim zapomną. Wiecie zapewne, że cesarz chiński jest Chińczykiem, zarówno jak jego doradcy i w ogóle wszyscy mieszkańcy tego kraju. Otóż pałac tego cesarza należy do najpiękniejszych gmachów w całym świecie: olbrzymi, wspaniały i z najcieńszej porcelany, tak kruchej i delikatnej, że prawie dotknąć się jej nie można. Dokoła pałacu rozciąga się ogród, pełen najrzadszych, najpiękniejszych kwiatów. Do tych ostatnich przywiązane są małe dzwoneczki ze szkła i srebra, które dzwonią, kiedy kto przychodzi, a to dlatego, aby nie zapomniał nikt spojrzeć na nie. Tak mądrze wszystko było urządzone w ogrodzie chińskiego cesarza. A ogród ciągnął się bardzo daleko i sam ogrodnik nie wiedział na pewno, gdzie się kończy. Bo też naprawdę nie kończył się wcale, ale łączył z lasem ogrodowym, pełnym głębokich jezior i drzew starych, który dochodził aż do brzegów morza. Morze było błękitne i bardzo głębokie — do samego brzegu przypływać mogły wielkie statki i zatrzymywać się pod gałęziami drzew olbrzymich, prastarych. Na jednym z nich, na niskiej zielonej gałązce, słowik uwił gniazdko i śpiewał co noc tak cudownie, iż ubodzy rybacy, którzy wypływali na morze dla zarobku, opuszczali sieci i siedzieli bezczynnie, zasłuchani w pieśń czarodziejską. — Boże, jakież to piękne!… Boże, jak on śpiewa… Z całego świata zjeżdżali się do Chin podróżni, aby obejrzeć cesarską stolicę, wspaniały pałac i ogród cudowny, lecz kto z nich tylko usłyszał słowika, powtarzał

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Eurypides
- Henry Bataille
- Tristan Derème
- Björnstjerne Björnson
- Aleksander Dumas
- George Gordon Byron
- Daniel Defoe
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Anatole le Braz
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

elegia uśpienia
Wyrzut pośmiertny
Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
ta chwila
Wśród nocnej ciszy
Żądza nicestwa
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Amor i czaszka
Druga księga dżungli
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Léon Deubel, Daniel Defoe, Jan Kasprowicz, Zygmunt Gloger, Denis Diderot, Aleksander Fredro, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Marceline Desbordes-Valmore, René Descartes, Fagus, Michał Bałucki, Alojzy Feliński, Aloysius Bertrand, Aleksander Dumas, Anton Czechow, Klemensas Junoša, Charles Baudelaire, Anatole le Braz, Joseph Conrad, Stefan George, Fryderyk Hölderlin, Gustave Kahn, Franciszek Karpiński, , Tristan Derème, Alfred Jarry, George Gordon Byron, Jacob i Wilhelm Grimm, Konstanty Gaszyński, Wiktoras Gomulickis, Anatol France, Guillaume Apollinaire, Adam Asnyk, Max Dauthendey, Louis Gallet, Antoni Czechow, Antonina Domańska, Dōgen Kigen, Frances Hodgson Burnett, Henry Bataille, Julius Hart, Joachim Gasquet, Charles Guérin, Maria De La Fayette, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, James Oliver Curwood, Michaił Bułhakow, Pedro Calderón de la Barca, Max Elskamp, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Theodor Däubler, Bolesław Prus, Alter Kacyzne, nieznany, Honore de Balzac, Deotyma, Seweryn Goszczyński, Francis Jammes, Stanisław Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Stanisław Brzozowski, Hans Christian Andersen, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Stefan Grabiński, Björnstjerne Björnson, Johann Wolfgang von Goethe, Théodore de Banville, Maria Dąbrowska, Eurypides, Jean-Marc Bernard, Charles Cros, E. T. A. Hoffmann, brak, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudolf G. Binding, Marija Konopnicka, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Brückner, Wiktor Gomulicki, Hugo von Hofmannsthal, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Władysław Anczyc, Anatole France, Homer, Maria Konopnicka, Charles Baudlaire, Louis le Cardonnel, Tadeusz Boy-Żeleński, Casimir Delavigne, Karl Gjellerup,

obrazy z końmi
szkolny.com.pl
imprezy firmowe katowice
© 2015 Zbiór książek.