Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Słowik
Autor: Hans Christian Andersen

Wiele lat upłynęło od zdarzenia, które wam chcę opowiedzieć, więc posłuchajcie, zanim ludzie całkiem o nim zapomną. Wiecie zapewne, że cesarz chiński jest Chińczykiem, zarówno jak jego doradcy i w ogóle wszyscy mieszkańcy tego kraju. Otóż pałac tego cesarza należy do najpiękniejszych gmachów w całym świecie: olbrzymi, wspaniały i z najcieńszej porcelany, tak kruchej i delikatnej, że prawie dotknąć się jej nie można. Dokoła pałacu rozciąga się ogród, pełen najrzadszych, najpiękniejszych kwiatów. Do tych ostatnich przywiązane są małe dzwoneczki ze szkła i srebra, które dzwonią, kiedy kto przychodzi, a to dlatego, aby nie zapomniał nikt spojrzeć na nie. Tak mądrze wszystko było urządzone w ogrodzie chińskiego cesarza. A ogród ciągnął się bardzo daleko i sam ogrodnik nie wiedział na pewno, gdzie się kończy. Bo też naprawdę nie kończył się wcale, ale łączył z lasem ogrodowym, pełnym głębokich jezior i drzew starych, który dochodził aż do brzegów morza. Morze było błękitne i bardzo głębokie — do samego brzegu przypływać mogły wielkie statki i zatrzymywać się pod gałęziami drzew olbrzymich, prastarych. Na jednym z nich, na niskiej zielonej gałązce, słowik uwił gniazdko i śpiewał co noc tak cudownie, iż ubodzy rybacy, którzy wypływali na morze dla zarobku, opuszczali sieci i siedzieli bezczynnie, zasłuchani w pieśń czarodziejską. — Boże, jakież to piękne!… Boże, jak on śpiewa… Z całego świata zjeżdżali się do Chin podróżni, aby obejrzeć cesarską stolicę, wspaniały pałac i ogród cudowny, lecz kto z nich tylko usłyszał słowika, powtarzał

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Hugo von Hofmannsthal
- brak
- Klemensas Junoša
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Charles Guérin
- Rudolf G. Binding
- Władysław Anczyc
- Max Elskamp
- Max Dauthendey
- Theodor Däubler


Polecamy:

Nasi okupanci
Życie-i-śmierć
Latarnie
Komedia ludzka Eugenia Grandet
Wpatruj się co wieczor
Niepowrotne
o niebie
Lśniąco w luny się kołyszę
Źrałe są w ogniu nurzane
Charaktery i anegdoty
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Louis Gallet, Alojzy Feliński, Michał Bałucki, Anton Czechow, Homer, Julius Hart, Joseph Conrad, Hans Christian Andersen, Max Dauthendey, Henry Bataille, Honore de Balzac, James Oliver Curwood, Daniel Defoe, Francis Jammes, Casimir Delavigne, Hugo von Hofmannsthal, brak, Maria Dąbrowska, Johann Wolfgang von Goethe, Aloysius Bertrand, Pedro Calderón de la Barca, Józef Czechowicz, Joachim Gasquet, Franciszek Karpiński, Marceline Desbordes-Valmore, Adam Asnyk, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudyard Kipling, Antoni Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Konopnicka, Léon Deubel, , Eurypides, Alter Kacyzne, Charles Baudlaire, Aleksander Dumas, nieznany, Denis Diderot, Gustave Kahn, Michaił Bułhakow, Wiktoras Gomulickis, Charles Cros, Tristan Derème, Jean-Marc Bernard, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Aleksander Brückner, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, Konstanty Gaszyński, René Descartes, Louis le Cardonnel, Max Elskamp, Anatole France, Fryderyk Hölderlin, Anatole le Braz, Aleksander Fredro, Jan Kasprowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Seweryn Goszczyński, Frances Hodgson Burnett, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Bolesław Prus, Theodor Däubler, Stefan George, Deotyma, Alfred Jarry, Guillaume Apollinaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fryderyk Hebbel, Władysław Anczyc, E. T. A. Hoffmann, Marija Konopnicka, Zygmunt Gloger, Dōgen Kigen, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, Stefan Grabiński, Antonina Domańska, Anatol France, Fagus, Charles Baudelaire, George Gordon Byron, Rudolf G. Binding, Klemensas Junoša, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Andrzej Frycz Modrzewski,

a!konto - biuro rachunkowe kraków
© 2015 Zbiór książek.