Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pastuszka gęsi
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Bardzo już dawno temu, żyła pewna stara królowa. Była ona wdową i miała prześliczną córkę, zaręczoną z pewnym obcym królewiczem. Gdy przyszedł czas zaślubin i królewna miała odjechać na obczyznę, matka spakowała dla niej mnóstwo cennych rzeczy i naczyń, i dała jej pannę do towarzystwa. Oprócz tego królewna otrzymała dwa konie, jednego dla siebie, drugiego dla towarzyszki. Koń królewny zwał się Falada i umiał gadać. W chwili rozstania królowa zacięła się w palec i spuściwszy trzy krople krwi na białą chusteczkę, wręczyła ją córce, mówiąc: — Drogie dziecko, schowaj dobrze te trzy krople, bo one mogą ci się kiedy bardzo przydać. Córka królowej włożyła chusteczkę do kieszeni, serdecznie pożegnała się z matką, wsiadła na konia i odjechała do swego narzeczonego. W godzinę potem uczuła wielkie pragnienie i poleciła towarzyszce przynieść sobie w złotym kubku wody ze źródła. Ale towarzyszka rzekła: — Idź sobie sama po wodę, ja nie jestem twoją służącą. Córka królowej zawstydziła się, zeszła z konia, a że jej towarzyszka nie oddała złotego kubka, pochyliła się przeto nad źródłem i piła. Przy tym westchnęła: — Ach Boże! Trzy krople odpowiedziały: — Gdyby twoja matka wiedziała o tym, to serce by jej pękło. Podczas picia chusteczka z tymi trzema kroplami krwi wypadła jej z kieszeni do wody i popłynęła. Ona zaś tego nie spostrzegła. Ale spostrzegła to jej towarzyszka i ucieszyła się. Królewna po zgubieniu owych trzech kropel stała się słabą i bezwładną, a towarzyszka mogła nad nią przewodzić. — Oddaj mi natychmiast swego konia i swoje szaty — rzekła groźnie do córki królewskiej — a potem wsiądziesz na moją szkapę i włożysz moje liche odzienie. Ja chcę raz być królewną, której ty posługiwać będziesz. Jeżeli jednak powiesz komukolwiek o tym, to cię zabiję. Z tymi słowy towarzyszka wsiadła na Faladę, a królewna na lichego konia i tak pojechały dalej, aż nareszcie przybyły do pałacu narzeczonego. Z ich przybyciem nastała wielka radość. Syn królewski wybiegł na ich spotkanie, pomógł towarzyszce, którą uważał za swoją narzeczoną, zejść z konia i poprowadził ją do pałacu, podczas gdy prawdziwa królewna została na dziedzińcu z płaczem. Widział to stary król z okna, a gdy spostrzegł płaczącą dziewczynę i zauważył, jak była piękną, delikatną i wykwintną, zapytał narzeczoną, co to za pannę ma przy sobie. — Zabrałam ją po drodze — odrzekła fałszywa królewna — i przyjęłam ją za służącą. Dajcie jej co do roboty, ona płacze tylko dlatego, że się nudzi od dawna. Na to król odparł: — Mam ja małego chłopca, który się zowie Kurtek i pasie gęsi; niech mu ona pomaga. Towarzyszka zgodziła się na to, ale bała się Falady, która wszystkiego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Fryderyk Hebbel
- Denis Diderot
- Antoni Czechow
- George Gordon Byron
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Johann Wolfgang von Goethe
- Michaił Bułhakow
- Charles Baudlaire
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort


Polecamy:

pod dworcem głównym w warszawie
Bracia, patrzcie jeno…
Między siebie a życie
Na skraju łączki mokrej
Ach! rzucić sieci zdarte
Ojciec Goriot
Marsz strzelców
Zwierciadlana zagadka
In memoriam trzech wielkich aktorów
o matce
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Anton Czechow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antoni Czechow, Adam Asnyk, Aleksander Dumas, Hugo von Hofmannsthal, E. T. A. Hoffmann, Aloysius Bertrand, Eurypides, Seweryn Goszczyński, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Honore de Balzac, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Rudolf G. Binding, Konstanty Gaszyński, Louis Gallet, Charles Guérin, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatol France, Marija Konopnicka, Theodor Däubler, Léon Deubel, Charles Baudelaire, Gustave Kahn, Tadeusz Boy-Żeleński, , Charles Cros, Louis le Cardonnel, Francis Jammes, Max Dauthendey, Stanisław Korab-Brzozowski, Antonina Domańska, Charles Baudlaire, Klemensas Junoša, Stanisław Brzozowski, Alter Kacyzne, Bolesław Prus, Maria De La Fayette, René Descartes, Rudyard Kipling, Frances Hodgson Burnett, George Gordon Byron, brak, Fryderyk Hebbel, Max Elskamp, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Brückner, Aleksander Fredro, Alojzy Feliński, Théodore de Banville, Wiktor Gomulicki, Jacob i Wilhelm Grimm, Marceline Desbordes-Valmore, Pedro Calderón de la Barca, Dōgen Kigen, Guillaume Apollinaire, Anatole le Braz, Julius Hart, Joachim Gasquet, Hans Christian Andersen, Casimir Delavigne, Maria Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Zygmunt Gloger, Władysław Anczyc, Michał Bałucki, Stefan Grabiński, Stefan George, Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kasprowicz, Björnstjerne Björnson, Homer, James Oliver Curwood, Fagus, Jean-Marc Bernard, Henry Bataille, Daniel Defoe, Józef Czechowicz, Joseph Conrad, Franciszek Karpiński, Denis Diderot, Deotyma, Tristan Derème, Michaił Bułhakow, Maria Dąbrowska, Anatole France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hölderlin, Karl Gjellerup, nieznany, Alfred Jarry,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.