Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Len
Autor: Hans Christian Andersen

Lato. Szumią lasy, kołyszą się zboża, pachną łąki kwieciste. Len zakwitł. Całe pole błękitnieje. Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla. Słońce je pieści, grzeje swymi promieniami, a chmury poją deszczem. I dobrze, miło zielonej roślince, jak dziecku, gdy je matka umyje, nakarmi i pocałuje. Len był bardzo szczęśliwy. — Mówią ludzie, że jestem piękny i wysoki — powtarzał sobie — że będzie ze mnie piękna sztuka płótna. Jak to przyjemnie. Na pewno jestem najszczęśliwszy w świecie! Tak mi dobrze. Nie jestem niczym i coś ze mnie będzie. Jak słońce ładnie świeci, jaki deszczyk słodki, ożywczy, ciepły! Szczęśliwy jestem, ogromnie szczęśliwy, najszczęśliwszy na świecie! Usłyszały jego słowa kołki w płocie i rozśmiały się głośno. — Co ty dzieciaku wiesz o szczęściu i o świecie? — zawołały. — Co ty znasz? Co widziałeś? My to co innego, stoimy tu tak dawno, mamy doświadczenie. Zaśpiewamy ci piosenkę, która cię wiele nauczy. I zaczęły żałosnym chórem: Stuk — puk, stuk — puk, Błysnęło! Stuk — puk, stuk — puk, Zniknęło… I nie ma nic — I nie ma nic! Tak ze wszystkim na świecie, mój kochany. — Nie, nie, nieprawda, wcale wam nie wierzę — odpowiedział len wesoło. — Dobrze i pięknie na tym Bożym świecie. Co rano słonko wstaje takie promienne i jasne lub z chmury deszczyk spada ożywczy, przyjemny i czuję, jak mi daje nowe siły, życie. Czuję, że rosnę, kwitnę, żem szczęśliwy, bardzo

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Wiktoras Gomulickis
-
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Max Elskamp
- Maria Dąbrowska
- Julius Hart
- Guillaume Apollinaire
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Alfred Jarry
- Henry Bataille


Polecamy:

wąwozy czasu
Chata w lesie
Opuszczenie
Zwierciadło
Chore perły i inne opowiadania
Po ciemku
Do Justyny O wdzięczności
U króla Olch
Das Fräulein von Scuderi
Kwiaty Idalki
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Eurypides, Hugo von Hofmannsthal, Max Dauthendey, Marceline Desbordes-Valmore, Franciszek Karpiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Alojzy Feliński, Louis le Cardonnel, Aloysius Bertrand, Léon Deubel, Józef Czechowicz, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Cros, Stanisław Korab-Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Francis Jammes, Louis Gallet, Anatol France, Maria Konopnicka, Rudyard Kipling, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Gustave Kahn, brak, Karl Gjellerup, Wiktor Gomulicki, Bolesław Prus, Deotyma, Julius Hart, Fagus, Jan Kasprowicz, James Oliver Curwood, Michaił Bułhakow, E. T. A. Hoffmann, Antonina Domańska, Konstanty Gaszyński, Max Elskamp, René Descartes, Rudolf G. Binding, Anatole France, Frances Hodgson Burnett, Dōgen Kigen, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, George Gordon Byron, Anatole le Braz, Zygmunt Gloger, Maria Dąbrowska, Alfred Jarry, Antoni Czechow, Casimir Delavigne, Władysław Anczyc, Johann Wolfgang von Goethe, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Hans Christian Andersen, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, Charles Baudelaire, Björnstjerne Björnson, , Joseph Conrad, Alter Kacyzne, Maria De La Fayette, Joachim Gasquet, Charles Baudlaire, Théodore de Banville, Honore de Balzac, Wincenty Korab-Brzozowski, Homer, Aleksander Fredro, Daniel Defoe, Guillaume Apollinaire, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Brückner, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, Fryderyk Hölderlin, Anton Czechow, Denis Diderot, Jacob i Wilhelm Grimm, Seweryn Goszczyński, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Dumas, Stefan Grabiński, Henry Bataille, Theodor Däubler, Stefan George, Tristan Derème,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.