Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Len
Autor: Hans Christian Andersen

Lato. Szumią lasy, kołyszą się zboża, pachną łąki kwieciste. Len zakwitł. Całe pole błękitnieje. Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla. Słońce je pieści, grzeje swymi promieniami, a chmury poją deszczem. I dobrze, miło zielonej roślince, jak dziecku, gdy je matka umyje, nakarmi i pocałuje. Len był bardzo szczęśliwy. — Mówią ludzie, że jestem piękny i wysoki — powtarzał sobie — że będzie ze mnie piękna sztuka płótna. Jak to przyjemnie. Na pewno jestem najszczęśliwszy w świecie! Tak mi dobrze. Nie jestem niczym i coś ze mnie będzie. Jak słońce ładnie świeci, jaki deszczyk słodki, ożywczy, ciepły! Szczęśliwy jestem, ogromnie szczęśliwy, najszczęśliwszy na świecie! Usłyszały jego słowa kołki w płocie i rozśmiały się głośno. — Co ty dzieciaku wiesz o szczęściu i o świecie? — zawołały. — Co ty znasz? Co widziałeś? My to co innego, stoimy tu tak dawno, mamy doświadczenie. Zaśpiewamy ci piosenkę, która cię wiele nauczy. I zaczęły żałosnym chórem: Stuk — puk, stuk — puk, Błysnęło! Stuk — puk, stuk — puk, Zniknęło… I nie ma nic — I nie ma nic! Tak ze wszystkim na świecie, mój kochany. — Nie, nie, nieprawda, wcale wam nie wierzę — odpowiedział len wesoło. — Dobrze i pięknie na tym Bożym świecie. Co rano słonko wstaje takie promienne i jasne lub z chmury deszczyk spada ożywczy, przyjemny i czuję, jak mi daje nowe siły, życie. Czuję, że rosnę, kwitnę, żem szczęśliwy, bardzo

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Hugo von Hofmannsthal
- Zygmunt Gloger
- Alter Kacyzne
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Gustave Kahn
- Aleksander Fredro
- Rudyard Kipling
- Konstanty Gaszyński
- Miguel de Cervantes Saavedra
- George Gordon Byron


Polecamy:

Październik
Pies i wróbel
Dzieje Tristana i Izoldy
Wyznanie artysty
W biurze pocztowym
Król Drozdobrody
Złote sidła
Dym
do tereski z lisieux
Heautontimoroumenos
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alfred Jarry, Maria De La Fayette, Konstanty Gaszyński, Alojzy Feliński, Aloysius Bertrand, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Anatole France, Maria Konopnicka, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Bolesław Prus, Louis le Cardonnel, Hugo von Hofmannsthal, Wincenty Korab-Brzozowski, Antonina Domańska, Rudolf G. Binding, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudyard Kipling, George Gordon Byron, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Adam Asnyk, Charles Baudlaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Elskamp, Maria Dąbrowska, Alter Kacyzne, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, Stefan George, Théodore de Banville, Gustave Kahn, Aleksander Fredro, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Eurypides, Miguel de Cervantes Saavedra, Julius Hart, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, , Władysław Anczyc, Stefan Grabiński, Tadeusz Boy-Żeleński, Francis Jammes, Stanisław Brzozowski, Joseph Conrad, Fryderyk Hölderlin, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole le Braz, Anton Czechow, Björnstjerne Björnson, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Joachim Gasquet, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hebbel, brak, René Descartes, Anatol France, Michaił Bułhakow, Max Dauthendey, Guillaume Apollinaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktoras Gomulickis, Léon Deubel, Charles Baudelaire, nieznany, Fagus, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Korab-Brzozowski, Louis Gallet, Aleksander Brückner, Tristan Derème, Charles Guérin, Wiktor Gomulicki, Casimir Delavigne, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Antoni Czechow, Dōgen Kigen, Homer, Deotyma, E. T. A. Hoffmann, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Honore de Balzac, Klemensas Junoša, Denis Diderot, Zygmunt Gloger, Theodor Däubler,

krzyżak i podpora wału, wały kardana
© 2015 Zbiór książek.