Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Len
Autor: Hans Christian Andersen

Lato. Szumią lasy, kołyszą się zboża, pachną łąki kwieciste. Len zakwitł. Całe pole błękitnieje. Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla. Słońce je pieści, grzeje swymi promieniami, a chmury poją deszczem. I dobrze, miło zielonej roślince, jak dziecku, gdy je matka umyje, nakarmi i pocałuje. Len był bardzo szczęśliwy. — Mówią ludzie, że jestem piękny i wysoki — powtarzał sobie — że będzie ze mnie piękna sztuka płótna. Jak to przyjemnie. Na pewno jestem najszczęśliwszy w świecie! Tak mi dobrze. Nie jestem niczym i coś ze mnie będzie. Jak słońce ładnie świeci, jaki deszczyk słodki, ożywczy, ciepły! Szczęśliwy jestem, ogromnie szczęśliwy, najszczęśliwszy na świecie! Usłyszały jego słowa kołki w płocie i rozśmiały się głośno. — Co ty dzieciaku wiesz o szczęściu i o świecie? — zawołały. — Co ty znasz? Co widziałeś? My to co innego, stoimy tu tak dawno, mamy doświadczenie. Zaśpiewamy ci piosenkę, która cię wiele nauczy. I zaczęły żałosnym chórem: Stuk — puk, stuk — puk, Błysnęło! Stuk — puk, stuk — puk, Zniknęło… I nie ma nic — I nie ma nic! Tak ze wszystkim na świecie, mój kochany. — Nie, nie, nieprawda, wcale wam nie wierzę — odpowiedział len wesoło. — Dobrze i pięknie na tym Bożym świecie. Co rano słonko wstaje takie promienne i jasne lub z chmury deszczyk spada ożywczy, przyjemny i czuję, jak mi daje nowe siły, życie. Czuję, że rosnę, kwitnę, żem szczęśliwy, bardzo

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Charles Guérin
- Frances Hodgson Burnett
- Casimir Delavigne
- James Oliver Curwood
- Joachim Gasquet
- Rudolf G. Binding
- Charles Baudelaire
- Klemensas Junoša
- Stanisław Brzozowski
- Jean-Marc Bernard


Polecamy:

O przyjmowaniu wskazań
Wilk i człowiek
Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Choinka
Krasnoludki
Człowiek i morze
Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac
Złoczyńca
przedświt
Chata w lesie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Andrzej Frycz Modrzewski, Bolesław Prus, Charles Baudlaire, Michał Bałucki, , Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Léon Deubel, Fryderyk Hebbel, Théodore de Banville, Charles Guérin, Stanisław Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Deotyma, Louis Gallet, Björnstjerne Björnson, Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Marija Konopnicka, Marceline Desbordes-Valmore, Rudolf G. Binding, Casimir Delavigne, James Oliver Curwood, Wincenty Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Denis Diderot, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, Julius Hart, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński, brak, Guillaume Apollinaire, Karl Gjellerup, nieznany, Max Elskamp, Rudyard Kipling, Aleksander Dumas, Jean-Marc Bernard, Zygmunt Gloger, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Jan Kasprowicz, Józef Czechowicz, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Daniel Defoe, Stanisław Brzozowski, Fagus, Charles Cros, Eurypides, Hans Christian Andersen, Anatole le Braz, Maria De La Fayette, E. T. A. Hoffmann, Wiktoras Gomulickis, Tadeusz Boy-Żeleński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Dąbrowska, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anton Czechow, Homer, Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Tristan Derème, Joachim Gasquet, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen, Alfred Jarry, René Descartes, Francis Jammes, Alojzy Feliński, Anatol France, Hugo von Hofmannsthal, Joseph Conrad, Frances Hodgson Burnett, Klemensas Junoša, George Gordon Byron, Konstanty Gaszyński, Antonina Domańska, Alter Kacyzne, Anatole France, Max Dauthendey, Louis le Cardonnel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stefan Grabiński, Władysław Anczyc, Theodor Däubler, Charles Baudelaire, Henry Bataille, Stefan George,

gwiazdka.net.pl
szkolny.com.pl
urodziny dla dzieci katowice
fotoalbum ręcznie wykonany
© 2015 Zbiór książek.