Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Len
Autor: Hans Christian Andersen

Lato. Szumią lasy, kołyszą się zboża, pachną łąki kwieciste. Len zakwitł. Całe pole błękitnieje. Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla. Słońce je pieści, grzeje swymi promieniami, a chmury poją deszczem. I dobrze, miło zielonej roślince, jak dziecku, gdy je matka umyje, nakarmi i pocałuje. Len był bardzo szczęśliwy. — Mówią ludzie, że jestem piękny i wysoki — powtarzał sobie — że będzie ze mnie piękna sztuka płótna. Jak to przyjemnie. Na pewno jestem najszczęśliwszy w świecie! Tak mi dobrze. Nie jestem niczym i coś ze mnie będzie. Jak słońce ładnie świeci, jaki deszczyk słodki, ożywczy, ciepły! Szczęśliwy jestem, ogromnie szczęśliwy, najszczęśliwszy na świecie! Usłyszały jego słowa kołki w płocie i rozśmiały się głośno. — Co ty dzieciaku wiesz o szczęściu i o świecie? — zawołały. — Co ty znasz? Co widziałeś? My to co innego, stoimy tu tak dawno, mamy doświadczenie. Zaśpiewamy ci piosenkę, która cię wiele nauczy. I zaczęły żałosnym chórem: Stuk — puk, stuk — puk, Błysnęło! Stuk — puk, stuk — puk, Zniknęło… I nie ma nic — I nie ma nic! Tak ze wszystkim na świecie, mój kochany. — Nie, nie, nieprawda, wcale wam nie wierzę — odpowiedział len wesoło. — Dobrze i pięknie na tym Bożym świecie. Co rano słonko wstaje takie promienne i jasne lub z chmury deszczyk spada ożywczy, przyjemny i czuję, jak mi daje nowe siły, życie. Czuję, że rosnę, kwitnę, żem szczęśliwy, bardzo

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- brak
- Zygmunt Gloger
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Franciszek Karpiński
- Frances Hodgson Burnett
- Anatole le Braz
- Seweryn Goszczyński
- Aloysius Bertrand
- Louis le Cardonnel
- Konstanty Gaszyński


Polecamy:

przedświt
Pobudka grunwaldzka
Rupiec Kopeć
Tryumfy Króla niebieskiego
Coś
Jezus malusieńki
Akordy jesienne
Wincenty Korab-Brzozowski
Kołysanka
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
brak, Antonina Domańska, Julius Hart, Charles Cros, Bolesław Prus, Władysław Anczyc, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudolf G. Binding, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudlaire, Tristan Derème, Zygmunt Gloger, Alter Kacyzne, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Jan Kasprowicz, Gustave Kahn, Antoni Czechow, George Gordon Byron, Alojzy Feliński, , Dōgen Kigen, nieznany, Anton Czechow, Max Elskamp, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Konopnicka, Aloysius Bertrand, Franciszek Karpiński, Karl Gjellerup, Casimir Delavigne, Joseph Conrad, Fagus, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktoras Gomulickis, Jacob i Wilhelm Grimm, Fryderyk Hebbel, Joachim Gasquet, Stefan George, Aleksander Brückner, Charles Guérin, Stefan Grabiński, Maria De La Fayette, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Hans Christian Andersen, James Oliver Curwood, Anatole France, Michaił Bułhakow, Konstanty Gaszyński, Théodore de Banville, Johann Wolfgang von Goethe, Adam Asnyk, Denis Diderot, Alfred Jarry, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole le Braz, Marceline Desbordes-Valmore, Rudyard Kipling, Henry Bataille, Michał Bałucki, Louis Gallet, Björnstjerne Björnson, Jean-Marc Bernard, Frances Hodgson Burnett, Léon Deubel, Charles Baudelaire, Wiktor Gomulicki, Max Dauthendey, Pedro Calderón de la Barca, E. T. A. Hoffmann, Daniel Defoe, Aleksander Fredro, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Dumas, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Louis le Cardonnel, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, René Descartes, Anatol France, Theodor Däubler, Eurypides, Klemensas Junoša, Homer, Stanisław Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Józef Czechowicz,

Ivnice septiky výroba a prodej
http://gameball.pl
© 2015 Zbiór książek.