Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Len
Autor: Hans Christian Andersen

Lato. Szumią lasy, kołyszą się zboża, pachną łąki kwieciste. Len zakwitł. Całe pole błękitnieje. Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla. Słońce je pieści, grzeje swymi promieniami, a chmury poją deszczem. I dobrze, miło zielonej roślince, jak dziecku, gdy je matka umyje, nakarmi i pocałuje. Len był bardzo szczęśliwy. — Mówią ludzie, że jestem piękny i wysoki — powtarzał sobie — że będzie ze mnie piękna sztuka płótna. Jak to przyjemnie. Na pewno jestem najszczęśliwszy w świecie! Tak mi dobrze. Nie jestem niczym i coś ze mnie będzie. Jak słońce ładnie świeci, jaki deszczyk słodki, ożywczy, ciepły! Szczęśliwy jestem, ogromnie szczęśliwy, najszczęśliwszy na świecie! Usłyszały jego słowa kołki w płocie i rozśmiały się głośno. — Co ty dzieciaku wiesz o szczęściu i o świecie? — zawołały. — Co ty znasz? Co widziałeś? My to co innego, stoimy tu tak dawno, mamy doświadczenie. Zaśpiewamy ci piosenkę, która cię wiele nauczy. I zaczęły żałosnym chórem: Stuk — puk, stuk — puk, Błysnęło! Stuk — puk, stuk — puk, Zniknęło… I nie ma nic — I nie ma nic! Tak ze wszystkim na świecie, mój kochany. — Nie, nie, nieprawda, wcale wam nie wierzę — odpowiedział len wesoło. — Dobrze i pięknie na tym Bożym świecie. Co rano słonko wstaje takie promienne i jasne lub z chmury deszczyk spada ożywczy, przyjemny i czuję, jak mi daje nowe siły, życie. Czuję, że rosnę, kwitnę, żem szczęśliwy, bardzo

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Joseph Conrad
- Stefan George
- George Gordon Byron
- Klemensas Junoša
- Gustave Kahn
- Anton Czechow
- Franciszek Karpiński
- James Oliver Curwood
- Antoni Czechow
- Andrzej Frycz Modrzewski


Polecamy:

Albatros
U króla Olch
Blask księżyca
więzienie
Śmierć kochanków
nic więcej
Głos
Pod starą wierzbą
Małe niedole pożycia małżeńskiego
preludium

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alfred Jarry, René Descartes, Józef Czechowicz, Rudyard Kipling, Anatole France, Zygmunt Gloger, Stefan George, Daniel Defoe, E. T. A. Hoffmann, Björnstjerne Björnson, Jan Kasprowicz, Jean-Marc Bernard, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Julius Hart, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Homer, Casimir Delavigne, Anatol France, Stefan Grabiński, Alter Kacyzne, brak, Frances Hodgson Burnett, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Baudlaire, Charles Cros, Maria De La Fayette, Miguel de Cervantes Saavedra, Johann Wolfgang von Goethe, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, , Maria Konopnicka, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alojzy Feliński, Dōgen Kigen, Joseph Conrad, nieznany, Gustave Kahn, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Tristan Derème, Maria Dąbrowska, Denis Diderot, Théodore de Banville, Guillaume Apollinaire, Franciszek Karpiński, Stanisław Korab-Brzozowski, Louis Gallet, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hebbel, Marija Konopnicka, Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Andrzej Frycz Modrzewski, Eurypides, Stanisław Brzozowski, Anatole le Braz, Rudolf G. Binding, Klemensas Junoša, Léon Deubel, Aloysius Bertrand, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Guérin, Hugo von Hofmannsthal, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Dumas, Marceline Desbordes-Valmore, Antonina Domańska, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Brückner, James Oliver Curwood, Antoni Czechow, Pedro Calderón de la Barca, Louis le Cardonnel, Fagus, Max Elskamp, Michaił Bułhakow, Joachim Gasquet, George Gordon Byron, Henry Bataille, Francis Jammes, Honore de Balzac, Adam Asnyk, Wiktoras Gomulickis, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Bolesław Prus, Michał Bałucki,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.