Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pożegnanie z Lindorą w górach
Autor: Franciszek Karpiński

Pójdźmy na koniec smutnego Kluczowa, Tam ją wśród łąki będziemy żegnali; I choć przed okiem naszem las ją schowa, My jeszcze za nią będziemy wołali: Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas zostawiła. Rzeczko ty mała! w które tylko kraje Popłyniesz, wszędzie powiadaj po drodze: Że już Lindora z nami się rozstaje, Bądź świadkiem, jak jej żałujemy srodze. Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas zostawiła. Powiedzcie lasy i wy, góry dawne: Czy piękniejszego co w tych stronach było? Jak wy będziecie odtąd z tego sławne! Lecz jak się prędko światło wasze skryło! Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas zostawiła. Wieśniak swym małym dzieciom kiedyś powie: Dziatki! Lindory wyście nie widzieli: Piękna jak wiosna i czerstwa jak zdrowie, Biała jak ten śnieg, co się w górach bieli. Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas zostawiła. Pasterze trzody swoje porzucali. Żeby ją widzieć: a harde z pięknego Ciała pasterki twarz swą zasłaniały. Dziatki, ciężkoż wam widzieć co równego! Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas zostawiła. Już ponad rzeczką nie będziesz chodziła, I bielszej nogi nikt w niej nie umyje! Oko wesołe, usta i twarz miła, Wszystko się z twojem oddaleniem kryje. Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas zostawiła. Nie masz Lindory! czegóż tu czekamy? Rozbiegnijmy się w różne gór tych strony! Co nam po wszystkiem? Lindory nie mamy, Został nam po niej żal nieutulony. Lindoro! cóżeś zrobiła? Sierotyś nas

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Franciszek Karpiński <
Spis autorów:

- Aleksander Brückner
- Maria Dąbrowska
- Dōgen Kigen
- Aloysius Bertrand
- James Oliver Curwood
- Karl Gjellerup
- Adam Asnyk
- Léon Deubel
- Jean-Marc Bernard
- Denis Diderot


Polecamy:

Mali czarodzieje
O, jak się trapię
Wino samotnika
De profundis
Marsz ślubny
pod popiołem
Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca komedia w 5 aktach wierszem
Trzy pióra
Reguły dla gospodarzów domu
Białośnieżka i Różanka

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, Julius Hart, Léon Deubel, Karl Gjellerup, Maria Dąbrowska, Franciszek Karpiński, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Alfred Jarry, Maria De La Fayette, Marija Konopnicka, nieznany, Anatole le Braz, Charles Guérin, Dōgen Kigen, Tristan Derème, Fryderyk Hölderlin, Deotyma, Michał Bałucki, Frances Hodgson Burnett, Andrzej Frycz Modrzewski, Guillaume Apollinaire, Charles Baudelaire, Fryderyk Hebbel, Adam Asnyk, Francis Jammes, Charles Cros, James Oliver Curwood, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Aloysius Bertrand, Klemensas Junoša, Eurypides, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Aleksander Fredro, Jan Kasprowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Joachim Gasquet, Pedro Calderón de la Barca, Casimir Delavigne, Jean-Marc Bernard, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Dumas, Stanisław Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Alter Kacyzne, Alojzy Feliński, Rudyard Kipling, brak, Konstanty Gaszyński, Rudolf G. Binding, Antoni Czechow, Homer, Maria Konopnicka, Stanisław Brzozowski, Theodor Däubler, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudlaire, Aleksander Brückner, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Max Elskamp, Józef Czechowicz, Louis le Cardonnel, Stefan George, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, Fagus, , Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, Stefan Grabiński, Joseph Conrad, Théodore de Banville, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Dauthendey, Zygmunt Gloger, Antonina Domańska, Wiktoras Gomulickis, Michaił Bułhakow, Hans Christian Andersen, Honore de Balzac, Gustave Kahn, Bolesław Prus, Daniel Defoe, René Descartes,

iwonicz-zdroj.polskie-szamba-betonowe.pl
Tesné betónové žumpy Malacky lacná doprava
ts2 space iridium satellite phone ts2 satellite
© 2015 Zbiór książek.