Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wszystko na swoim miejscu
Autor: Hans Christian Andersen

Dawno już, sto lat temu — może więcej — stało się, co wam opowiem. Za ciemnym lasem, na wielkim jeziorze stał wspaniały zamek; dokoła oblewała go woda, zarosła koło brzegów trzciną i sitowiem. Tuż przy moście zwodzonym rosła stara wierzba i schylała giętkie gałęzie ku trzcinie i niżej jeszcze, aż do samej wody. Piękny był dzień słoneczny, kiedy w pobliskim wąwozie rozległ się tętent koni i dźwięk myśliwskich rogów: świetne towarzystwo, goście jaśnie pana, powracali widocznie z łowów. Mała gęsiareczka szła przez most z gęsiami, więc przestraszona, szybko zaczęła je spędzać, lecz nie zdążyła. Na widok koni pędzących galopem gęsi rzuciły się z krzykiem do wody, a dziewczynka stanęła z boku na kamieniu, żeby jak najbardziej usunąć się z drogi. Ładne to było dziecko — szczupła lecz wysoka, o twarzyczce opalonej i jasnym spojrzeniu dużych, niewinnych oczu. Lecz jaśnie pan nie przyglądał się małej gęsiarce, tylko ze śmiechem uderzył ją rączką batożka, aż się zachwiała i wpadła do wody. — Na swoje miejsce — zawołał wesoło i roześmiał się głośno, a myśliwi śmiali się także. Całe towarzystwo z hałasem i tętentem przebiegło most i skierowało się do bramy zamku. Przestraszona dziewczynka na szczęście upadła niedaleko od brzegu, pomiędzy sitowie i zdołała uchwycić gałązkę wierzbową. Przeczekała ze drżeniem, aż państwo zniknęli poza drzewami, ucichło szczekanie psów i tętent koni, a wtedy zapragnęła wydostać się na brzeg. Ale gałąź oderwała się od drzewa i biedna gęsiareczka znów wpadła do wody. Wtem usłyszała nad sobą głos

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Guillaume Apollinaire
- Tristan Derème
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Charles Guérin
- Max Dauthendey
- Anatole France
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Björnstjerne Björnson
- Anatole le Braz


Polecamy:

Wyrzut pośmiertny
więzienie
Na skraju łączki mokrej
Potwarz
Życie wymarzone
Remedium dla literatów
Księga dżungli
Marzenie ciekawego
w pejzażu
Wszystko na swoim miejscu
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Adam Asnyk, Frances Hodgson Burnett, Alojzy Feliński, Antoni Czechow, Charles Baudelaire, brak, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire, Andrzej Frycz Modrzewski, Anton Czechow, Daniel Defoe, Homer, Tristan Derème, Jacob i Wilhelm Grimm, Casimir Delavigne, Julius Hart, Maria De La Fayette, Alfred Jarry, Guillaume Apollinaire, Zygmunt Gloger, Fagus, Théodore de Banville, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Konstanty Gaszyński, Marceline Desbordes-Valmore, Björnstjerne Björnson, Johann Wolfgang von Goethe, Stefan Grabiński, René Descartes, Aloysius Bertrand, Aleksander Brückner, Wiktoras Gomulickis, Pedro Calderón de la Barca, George Gordon Byron, Aleksander Fredro, Aleksander Dumas, Rudyard Kipling, Max Elskamp, Maria Konopnicka, Wincenty Korab-Brzozowski, Stefan George, Henry Bataille, Bolesław Prus, Stanisław Brzozowski, Hugo von Hofmannsthal, Fryderyk Hebbel, Francis Jammes, Jean-Marc Bernard, Michaił Bułhakow, Anatol France, Dōgen Kigen, nieznany, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Marija Konopnicka, Honore de Balzac, Charles Guérin, Deotyma, Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole France, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudolf G. Binding, Denis Diderot, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Theodor Däubler, E. T. A. Hoffmann, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Władysław Anczyc, Stanisław Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Eurypides, Franciszek Karpiński, Seweryn Goszczyński, Louis Gallet, Michał Bałucki, , Anatole le Braz, Max Dauthendey, Wiktor Gomulicki, Hans Christian Andersen, Jan Kasprowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Cros, Maria Dąbrowska,

pomocne źródła
smakoszy.com.pl
album ślubny
© 2015 Zbiór książek.