Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wszystko na swoim miejscu
Autor: Hans Christian Andersen

Dawno już, sto lat temu — może więcej — stało się, co wam opowiem. Za ciemnym lasem, na wielkim jeziorze stał wspaniały zamek; dokoła oblewała go woda, zarosła koło brzegów trzciną i sitowiem. Tuż przy moście zwodzonym rosła stara wierzba i schylała giętkie gałęzie ku trzcinie i niżej jeszcze, aż do samej wody. Piękny był dzień słoneczny, kiedy w pobliskim wąwozie rozległ się tętent koni i dźwięk myśliwskich rogów: świetne towarzystwo, goście jaśnie pana, powracali widocznie z łowów. Mała gęsiareczka szła przez most z gęsiami, więc przestraszona, szybko zaczęła je spędzać, lecz nie zdążyła. Na widok koni pędzących galopem gęsi rzuciły się z krzykiem do wody, a dziewczynka stanęła z boku na kamieniu, żeby jak najbardziej usunąć się z drogi. Ładne to było dziecko — szczupła lecz wysoka, o twarzyczce opalonej i jasnym spojrzeniu dużych, niewinnych oczu. Lecz jaśnie pan nie przyglądał się małej gęsiarce, tylko ze śmiechem uderzył ją rączką batożka, aż się zachwiała i wpadła do wody. — Na swoje miejsce — zawołał wesoło i roześmiał się głośno, a myśliwi śmiali się także. Całe towarzystwo z hałasem i tętentem przebiegło most i skierowało się do bramy zamku. Przestraszona dziewczynka na szczęście upadła niedaleko od brzegu, pomiędzy sitowie i zdołała uchwycić gałązkę wierzbową. Przeczekała ze drżeniem, aż państwo zniknęli poza drzewami, ucichło szczekanie psów i tętent koni, a wtedy zapragnęła wydostać się na brzeg. Ale gałąź oderwała się od drzewa i biedna gęsiareczka znów wpadła do wody. Wtem usłyszała nad sobą głos

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Theodor Däubler
- Bolesław Prus
-
- Anton Czechow
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Gustave Kahn
- Fryderyk Hölderlin
- Karl Gjellerup
- Wincenty Korab-Brzozowski
- nieznany


Polecamy:

Przeżycie
Ukrzyżowanie
polacy
Bachantki
Malcy
Monna Kerywel
Anioł
Wino gałganiarza
Śmierć kochanków
Herman i Dorota

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tristan Derème, Rudolf G. Binding, Charles Guérin, Julius Hart, Casimir Delavigne, Anatole le Braz, Adam Asnyk, Francis Jammes, Marija Konopnicka, Karl Gjellerup, Anton Czechow, Pedro Calderón de la Barca, Józef Czechowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aloysius Bertrand, Charles Baudelaire, Alojzy Feliński, Dōgen Kigen, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, Michaił Bułhakow, Frances Hodgson Burnett, Rudyard Kipling, Klemensas Junoša, Max Elskamp, Eurypides, Maria De La Fayette, Maria Konopnicka, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Stanisław Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Hugo von Hofmannsthal, Jean-Marc Bernard, E. T. A. Hoffmann, Henry Bataille, Aleksander Brückner, Alfred Jarry, Seweryn Goszczyński, Léon Deubel, Andrzej Frycz Modrzewski, Joseph Conrad, Władysław Anczyc, nieznany, Jacob i Wilhelm Grimm, Homer, Fryderyk Hölderlin, Marceline Desbordes-Valmore, Deotyma, Tadeusz Boy-Żeleński, Max Dauthendey, Michał Bałucki, Wincenty Korab-Brzozowski, René Descartes, Anatol France, Honore de Balzac, Antonina Domańska, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alter Kacyzne, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Denis Diderot, Stefan George, , Charles Baudlaire, Fagus, Louis Gallet, Gustave Kahn, Konstanty Gaszyński, Daniel Defoe, Bolesław Prus, Miguel de Cervantes Saavedra, brak, Wiktor Gomulicki, George Gordon Byron, Jan Kasprowicz, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hebbel, Guillaume Apollinaire, Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Fredro, Björnstjerne Björnson, James Oliver Curwood, Louis le Cardonnel, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Cros, Anatole France,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.