Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wszystko na swoim miejscu
Autor: Hans Christian Andersen

Dawno już, sto lat temu — może więcej — stało się, co wam opowiem. Za ciemnym lasem, na wielkim jeziorze stał wspaniały zamek; dokoła oblewała go woda, zarosła koło brzegów trzciną i sitowiem. Tuż przy moście zwodzonym rosła stara wierzba i schylała giętkie gałęzie ku trzcinie i niżej jeszcze, aż do samej wody. Piękny był dzień słoneczny, kiedy w pobliskim wąwozie rozległ się tętent koni i dźwięk myśliwskich rogów: świetne towarzystwo, goście jaśnie pana, powracali widocznie z łowów. Mała gęsiareczka szła przez most z gęsiami, więc przestraszona, szybko zaczęła je spędzać, lecz nie zdążyła. Na widok koni pędzących galopem gęsi rzuciły się z krzykiem do wody, a dziewczynka stanęła z boku na kamieniu, żeby jak najbardziej usunąć się z drogi. Ładne to było dziecko — szczupła lecz wysoka, o twarzyczce opalonej i jasnym spojrzeniu dużych, niewinnych oczu. Lecz jaśnie pan nie przyglądał się małej gęsiarce, tylko ze śmiechem uderzył ją rączką batożka, aż się zachwiała i wpadła do wody. — Na swoje miejsce — zawołał wesoło i roześmiał się głośno, a myśliwi śmiali się także. Całe towarzystwo z hałasem i tętentem przebiegło most i skierowało się do bramy zamku. Przestraszona dziewczynka na szczęście upadła niedaleko od brzegu, pomiędzy sitowie i zdołała uchwycić gałązkę wierzbową. Przeczekała ze drżeniem, aż państwo zniknęli poza drzewami, ucichło szczekanie psów i tętent koni, a wtedy zapragnęła wydostać się na brzeg. Ale gałąź oderwała się od drzewa i biedna gęsiareczka znów wpadła do wody. Wtem usłyszała nad sobą głos

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Louis le Cardonnel
- Joachim Gasquet
- Fryderyk Hebbel
- Max Dauthendey
- Aleksander Brückner
- Charles Guérin
- Konstanty Gaszyński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński


Polecamy:

Muza sprzedajna
w pejzażu
Czarna sukienka
zapowiedź
Syrena
Komedia ludzka Jaszczur
O przyjdź
Głos
Zając i jeż
Stare miasto
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Gustave Kahn, Tristan Derème, Alojzy Feliński, Antoni Czechow, Eurypides, Hans Christian Andersen, Stefan George, Jan Kasprowicz, , Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Deotyma, Maria Dąbrowska, Anton Czechow, Anatol France, Homer, Max Dauthendey, Władysław Anczyc, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stefan Grabiński, Henry Bataille, Aloysius Bertrand, Zygmunt Gloger, Dōgen Kigen, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, René Descartes, brak, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, Björnstjerne Björnson, Wiktoras Gomulickis, Marceline Desbordes-Valmore, Charles Baudelaire, Denis Diderot, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hebbel, Maria Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Marija Konopnicka, Joseph Conrad, Louis le Cardonnel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Casimir Delavigne, Jacob i Wilhelm Grimm, James Oliver Curwood, Wiktor Gomulicki, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Cros, Bolesław Prus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stanisław Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Max Elskamp, Théodore de Banville, Rudyard Kipling, Karl Gjellerup, Johann Wolfgang von Goethe, Pedro Calderón de la Barca, Józef Czechowicz, Frances Hodgson Burnett, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Aleksander Dumas, Aleksander Brückner, Theodor Däubler, Alter Kacyzne, Julius Hart, Léon Deubel, Michaił Bułhakow, Alfred Jarry, Klemensas Junoša, Francis Jammes, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Rudolf G. Binding, Joachim Gasquet, Tadeusz Boy-Żeleński, Michał Bałucki, Antonina Domańska, Charles Baudlaire, Anatole le Braz, Seweryn Goszczyński, Fagus, Daniel Defoe, Fryderyk Hölderlin, nieznany, Maria De La Fayette, Jean-Marc Bernard, Anatole France, Hugo von Hofmannsthal, Adam Asnyk, Stanisław Brzozowski,

moja strona
pokoje ze sniadaniami szklarska poręba centrum
dolny sląsk atrakcje turystyczne
domki w górach pieniny
© 2015 Zbiór książek.