Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wszystko na swoim miejscu
Autor: Hans Christian Andersen

Dawno już, sto lat temu — może więcej — stało się, co wam opowiem. Za ciemnym lasem, na wielkim jeziorze stał wspaniały zamek; dokoła oblewała go woda, zarosła koło brzegów trzciną i sitowiem. Tuż przy moście zwodzonym rosła stara wierzba i schylała giętkie gałęzie ku trzcinie i niżej jeszcze, aż do samej wody. Piękny był dzień słoneczny, kiedy w pobliskim wąwozie rozległ się tętent koni i dźwięk myśliwskich rogów: świetne towarzystwo, goście jaśnie pana, powracali widocznie z łowów. Mała gęsiareczka szła przez most z gęsiami, więc przestraszona, szybko zaczęła je spędzać, lecz nie zdążyła. Na widok koni pędzących galopem gęsi rzuciły się z krzykiem do wody, a dziewczynka stanęła z boku na kamieniu, żeby jak najbardziej usunąć się z drogi. Ładne to było dziecko — szczupła lecz wysoka, o twarzyczce opalonej i jasnym spojrzeniu dużych, niewinnych oczu. Lecz jaśnie pan nie przyglądał się małej gęsiarce, tylko ze śmiechem uderzył ją rączką batożka, aż się zachwiała i wpadła do wody. — Na swoje miejsce — zawołał wesoło i roześmiał się głośno, a myśliwi śmiali się także. Całe towarzystwo z hałasem i tętentem przebiegło most i skierowało się do bramy zamku. Przestraszona dziewczynka na szczęście upadła niedaleko od brzegu, pomiędzy sitowie i zdołała uchwycić gałązkę wierzbową. Przeczekała ze drżeniem, aż państwo zniknęli poza drzewami, ucichło szczekanie psów i tętent koni, a wtedy zapragnęła wydostać się na brzeg. Ale gałąź oderwała się od drzewa i biedna gęsiareczka znów wpadła do wody. Wtem usłyszała nad sobą głos

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- brak
- Władysław Anczyc
- Rudyard Kipling
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Wiktor Gomulicki
- Klemensas Junoša
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Michał Bałucki
- Charles Cros
- Stefan Grabiński


Polecamy:

Ach! rzucić sieci zdarte
piosenka czeski domek
elegia uśpienia
Moje ustronie
Don Juan w piekle
Podróż
Puk z Pukowej Górki
Gdy śliczna Panna
Ubu Król czyli Polacy
mózg lat 12
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudolf G. Binding, Maria Konopnicka, Tristan Derème, Guillaume Apollinaire, Charles Guérin, Maria De La Fayette, Homer, Wincenty Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, , Alojzy Feliński, Daniel Defoe, Théodore de Banville, Charles Cros, Władysław Anczyc, Louis Gallet, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Dumas, Adam Asnyk, Eurypides, Zygmunt Gloger, Bolesław Prus, Honore de Balzac, Aleksander Brückner, Léon Deubel, nieznany, Francis Jammes, Louis le Cardonnel, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Henry Bataille, Theodor Däubler, Wiktoras Gomulickis, Jan Kasprowicz, George Gordon Byron, James Oliver Curwood, Stanisław Brzozowski, Alfred Jarry, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Joseph Conrad, Hugo von Hofmannsthal, Marceline Desbordes-Valmore, Antonina Domańska, Anatole France, Casimir Delavigne, brak, Michał Bałucki, Marija Konopnicka, Anatole le Braz, Denis Diderot, Franciszek Karpiński, Fryderyk Hölderlin, Rudyard Kipling, Johann Wolfgang von Goethe, Jacob i Wilhelm Grimm, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Dōgen Kigen, Pedro Calderón de la Barca, Fryderyk Hebbel, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alter Kacyzne, E. T. A. Hoffmann, Joachim Gasquet, Stefan George, Klemensas Junoša, Charles Baudelaire, Anatol France, Charles Baudlaire, Antoni Czechow, Maria Dąbrowska, Gustave Kahn, Jean-Marc Bernard, Frances Hodgson Burnett, Anton Czechow, Max Elskamp, Aleksander Fredro, René Descartes, Stefan Grabiński, Aloysius Bertrand, Seweryn Goszczyński, Fagus, Julius Hart, Hans Christian Andersen, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Dauthendey, Björnstjerne Björnson, Tadeusz Boy-Żeleński, Michaił Bułhakow, Karl Gjellerup,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.