Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większe

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Karl Gjellerup
- Maria De La Fayette
- Honore de Balzac
- Guillaume Apollinaire
- Theodor Däubler
- Anton Czechow
- Stanisław Brzozowski
- Daniel Defoe
- Adam Asnyk
- Gustave Kahn


Polecamy:

śmierć
Krasnoludki
Rupiec Kopeć
Pięć palców dłoni
Wśród nocnej ciszy
Gaśnięcie
Legenda Młodej Polski
Cyganie w podróży
Są na pewno
Oczarowały noce letnie

Fotograf Warszawa

Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Fredro, Homer, Eurypides, Henry Bataille, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Wiktoras Gomulickis, Józef Czechowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Alter Kacyzne, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Baudlaire, , nieznany, E. T. A. Hoffmann, James Oliver Curwood, Anatole France, Theodor Däubler, Francis Jammes, Marija Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Michał Bałucki, Jan Kasprowicz, Aleksander Brückner, Louis Gallet, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Michaił Bułhakow, Léon Deubel, Antonina Domańska, brak, Bolesław Prus, Stefan Grabiński, Théodore de Banville, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, Björnstjerne Björnson, Franciszek Karpiński, Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hebbel, Alfred Jarry, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Wincenty Korab-Brzozowski, Joachim Gasquet, Maria Konopnicka, Anatol France, Gustave Kahn, Marceline Desbordes-Valmore, Seweryn Goszczyński, Charles Guérin, Johann Wolfgang von Goethe, Rudolf G. Binding, Adam Asnyk, Casimir Delavigne, Maria Dąbrowska, Stefan George, Stanisław Brzozowski, Guillaume Apollinaire, Julius Hart, Daniel Defoe, Tristan Derème, Władysław Anczyc, Fryderyk Hölderlin, Anatole le Braz, Miguel de Cervantes Saavedra, George Gordon Byron, Tadeusz Boy-Żeleński, Deotyma, René Descartes, Denis Diderot, Louis le Cardonnel, Hans Christian Andersen, Alojzy Feliński, Maria De La Fayette, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Klemensas Junoša, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, Antoni Czechow, Joseph Conrad, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Charles Cros, Fagus, Max Elskamp, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Dauthendey, Aloysius Bertrand, Honore de Balzac,

http://biznesolawa24hat.eu
Nabízíme samonosné betonové nádrže vhodné
covid 19 poszewki jedwabne na czas kwarantanny covid
© 2015 Zbiór książek.