Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większe

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Rudolf G. Binding
- Hans Christian Andersen
- Józef Czechowicz
- brak
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Alfred Jarry
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Theodor Däubler
- Louis Gallet
- Alojzy Feliński


Polecamy:

Dziennik Franciszki
mózg lat 12
zapowiedź
dzisiaj verdun
Bąk i piłka
Opuszczenie
Zaczarowana Królewna
W moje oczy — popiół prószy
ampułki
Albatros
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stanisław Korab-Brzozowski, Klemensas Junoša, Konstanty Gaszyński, Marceline Desbordes-Valmore, Eurypides, Dōgen Kigen, Jacob i Wilhelm Grimm, James Oliver Curwood, Homer, Antonina Domańska, Joseph Conrad, Tristan Derème, Björnstjerne Björnson, Stefan George, Guillaume Apollinaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Frances Hodgson Burnett, Julius Hart, Rudyard Kipling, Anatole le Braz, Andrzej Frycz Modrzewski, Józef Czechowicz, Charles Guérin, Fryderyk Hölderlin, Johann Wolfgang von Goethe, Alfred Jarry, brak, Michał Bałucki, Maria Dąbrowska, Zygmunt Gloger, Rudolf G. Binding, Charles Cros, Henry Bataille, Joachim Gasquet, Charles Baudlaire, Aloysius Bertrand, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Dumas, Francis Jammes, Daniel Defoe, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktoras Gomulickis, Miguel de Cervantes Saavedra, Fagus, Max Elskamp, Władysław Anczyc, René Descartes, Stanisław Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Wincenty Korab-Brzozowski, , Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Honore de Balzac, Adam Asnyk, Casimir Delavigne, Anton Czechow, Anatole France, Alter Kacyzne, Maria Konopnicka, nieznany, Gustave Kahn, Maria De La Fayette, Denis Diderot, Bolesław Prus, Jan Kasprowicz, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Deotyma, Léon Deubel, Michaił Bułhakow, Alojzy Feliński, Louis Gallet, Anatol France, Jean-Marc Bernard, Max Dauthendey, George Gordon Byron, Aleksander Fredro, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Theodor Däubler, Hugo von Hofmannsthal, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hans Christian Andersen, Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Franciszek Karpiński, Karl Gjellerup, Louis le Cardonnel,

oficjalne źródło
profesjonalne projektowanie stron www
manicure ursynów
© 2015 Zbiór książek.