Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większe

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Maria De La Fayette
- Aleksander Brückner
- Denis Diderot
- Karl Gjellerup
- Pedro Calderón de la Barca
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Hugo von Hofmannsthal
- Wiktor Gomulicki
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

Ojciec Goriot
Ubu Król czyli Polacy
Dzieło sztuki
imieniny
Staruszki
Bezbronna istota
dzisiaj verdun
Sen
Wino samotnika
Piękno
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
brak, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Karl Gjellerup, Fryderyk Hölderlin, Louis Gallet, Zygmunt Gloger, Jean-Marc Bernard, Hans Christian Andersen, Michał Bałucki, Julius Hart, Charles Cros, Deotyma, Józef Czechowicz, Johann Wolfgang von Goethe, Joseph Conrad, Stanisław Brzozowski, Adam Asnyk, Antonina Domańska, Theodor Däubler, Björnstjerne Björnson, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudyard Kipling, Stefan Grabiński, Francis Jammes, Anton Czechow, Jan Kasprowicz, Dōgen Kigen, Michaił Bułhakow, Anatol France, Klemensas Junoša, Franciszek Karpiński, Casimir Delavigne, Fagus, Anatole France, Théodore de Banville, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria De La Fayette, Stanisław Korab-Brzozowski, Alfred Jarry, Konstanty Gaszyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole le Braz, Marceline Desbordes-Valmore, Gustave Kahn, Maria Dąbrowska, Wiktoras Gomulickis, Bolesław Prus, Aleksander Brückner, Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Honore de Balzac, Marija Konopnicka, Hugo von Hofmannsthal, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Seweryn Goszczyński, James Oliver Curwood, Charles Baudelaire, Max Elskamp, Maria Konopnicka, Louis le Cardonnel, Guillaume Apollinaire, Daniel Defoe, , Antoni Czechow, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alojzy Feliński, nieznany, Max Dauthendey, Pedro Calderón de la Barca, Charles Guérin, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Fredro, Rudolf G. Binding, Miguel de Cervantes Saavedra, Wincenty Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Stefan George, Joachim Gasquet, Aloysius Bertrand, Charles Baudlaire, Eurypides, René Descartes, Homer, Tristan Derème, Léon Deubel, Henry Bataille, Frances Hodgson Burnett, Wiktor Gomulicki, George Gordon Byron, Fryderyk Hebbel,

money shot
© 2015 Zbiór książek.