Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większe

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole France
- Hugo von Hofmannsthal
- Fryderyk Hölderlin
- Antonina Domańska
- Wiktoras Gomulickis
- Aleksander Dumas
- Frances Hodgson Burnett
- Dōgen Kigen
- Maria De La Fayette
- Anatol France


Polecamy:

Towarzysz podróży
Na skraju łączki mokrej
Zając i jeż
Sed non satiata
Katarynka
Len
dno
Laura i Filon
Ubogi bogaty
Jeszcześ Polsko nie zginęła

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Franciszek Karpiński, Johann Wolfgang von Goethe, Anatole France, Jean-Marc Bernard, Anatol France, brak, Michał Bałucki, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, Rudolf G. Binding, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Fagus, Dōgen Kigen, Klemensas Junoša, Charles Guérin, Louis Gallet, Tristan Derème, Antoni Czechow, Stefan Grabiński, Michaił Bułhakow, Anatole le Braz, Max Elskamp, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Adam Asnyk, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jan Kasprowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jacob i Wilhelm Grimm, Joseph Conrad, Gustave Kahn, Stefan George, Henry Bataille, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, René Descartes, Tadeusz Boy-Żeleński, Francis Jammes, Aleksander Fredro, Julius Hart, Aleksander Brückner, Józef Czechowicz, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Fryderyk Hölderlin, Wincenty Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria Dąbrowska, Casimir Delavigne, E. T. A. Hoffmann, Antonina Domańska, nieznany, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Korab-Brzozowski, Deotyma, , Pedro Calderón de la Barca, Fryderyk Hebbel, Charles Cros, Léon Deubel, Aloysius Bertrand, Denis Diderot, Wiktoras Gomulickis, Maria Konopnicka, Anton Czechow, Daniel Defoe, Hans Christian Andersen, Charles Baudlaire, Seweryn Goszczyński, Homer, Maria De La Fayette, Marceline Desbordes-Valmore, Théodore de Banville, Alojzy Feliński, Zygmunt Gloger, Honore de Balzac, Władysław Anczyc, Eurypides, Alter Kacyzne, Aleksander Dumas, Alfred Jarry, George Gordon Byron, Charles Baudelaire, Theodor Däubler, James Oliver Curwood, Wiktor Gomulicki, Marija Konopnicka, Bolesław Prus, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, Stanisław Brzozowski,

Ivnice septiky výroba a prodej
Szamba betonowe Ustka
http://www.idealdomicil.eu
beaver shot
© 2015 Zbiór książek.