Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większe

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Anatole France
- Konstanty Gaszyński
- Adam Asnyk
- Fryderyk Hölderlin
- Eurypides
- Aleksander Dumas
- Fagus
- Michaił Bułhakow
- E. T. A. Hoffmann
- Gustave Kahn


Polecamy:

Człowiek i kamień
Hymn do piękna
przedświt
Blask księżyca
Aptekarzowa
Sekret
Chore perły i inne opowiadania
Znachor
Pastuszek
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Anatole le Braz, Aloysius Bertrand, Konstanty Gaszyński, Homer, brak, Max Dauthendey, Anatole France, E. T. A. Hoffmann, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudyard Kipling, Joachim Gasquet, nieznany, Pedro Calderón de la Barca, Antoni Czechow, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Wincenty Korab-Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Tadeusz Boy-Żeleński, Tristan Derème, Alojzy Feliński, Max Elskamp, Aleksander Fredro, Eurypides, Denis Diderot, Bolesław Prus, Johann Wolfgang von Goethe, Franciszek Karpiński, Honore de Balzac, Michaił Bułhakow, Alter Kacyzne, Anton Czechow, Adam Asnyk, Fagus, Aleksander Dumas, Hugo von Hofmannsthal, Miguel de Cervantes Saavedra, Dōgen Kigen, Maria Dąbrowska, Marija Konopnicka, Anatol France, Stefan Grabiński, Karl Gjellerup, Guillaume Apollinaire, Władysław Anczyc, Seweryn Goszczyński, Théodore de Banville, Björnstjerne Björnson, Francis Jammes, James Oliver Curwood, George Gordon Byron, Stanisław Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Cros, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Henry Bataille, Józef Czechowicz, , Andrzej Frycz Modrzewski, Hans Christian Andersen, Louis le Cardonnel, Marceline Desbordes-Valmore, Casimir Delavigne, Deotyma, Zygmunt Gloger, Charles Guérin, Louis Gallet, Klemensas Junoša, Michał Bałucki, Theodor Däubler, Jan Kasprowicz, Aleksander Brückner, Julius Hart, Jean-Marc Bernard, Maria De La Fayette, Joseph Conrad, Daniel Defoe, Fryderyk Hebbel, Léon Deubel, Charles Baudlaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, René Descartes, Alfred Jarry, Maria Konopnicka, Rudolf G. Binding, Stefan George, Wiktoras Gomulickis,

sztuka365.info.pl
smakoszy.com.pl
wedkujemy.com.pl
© 2015 Zbiór książek.