Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Coś
Autor: Hans Christian Andersen

Nie mam wielkich pretensji — rzekł najstarszy z pięciu braci — chcę być człowiekiem pożytecznym, chcę być *czymś*. Najskromniejsza nawet praca zasługuje na szacunek, bo coś ludziom przynosi. Ot, na przykład, zajmę się wyrobem cegły, prosta to rzecz, a potrzebna. I już nie będę niczym: choć cegiełki zostaną po mnie na świadectwo, że czasu nie marnowałem. — To mi zajęcie! — zaśmiał się brat drugi. — Trudno naprawdę znaleźć coś prostszego — zwyczajna praca wyrobnika, którą maszyna równie dobrze spełniać może. Co do mnie, inaczej myślę; chcę być *czymś* rzeczywiście i dlatego obieram rzemiosło murarza. To już zapewne co innego: na takim stanowisku nie zastąpi mnie martwe narzędzie. I przyszłość także piękna, bo na nią zasłużę, wznosząc ludziom trwałe i wygodne domy; zostanę z czasem obywatelem miasta, może jakim starszym w radzie albo w cechu, będę miał własną czeladź, dom, każdy się do mnie odezwie z szacunkiem: — panie majstrze! To coś znaczy. Człowiek czuje, że jest przecie czymś na świecie. Trzeci brat lekceważąco wzruszył ramionami. — I ty niewiele żądasz, mój kochany — rzekł z uśmiechem. — Cóż to jest murarz? Prosty rzemieślnik, nic więcej. Iluż to ludzi w mieście patrzeć będzie na ciebie z góry i uważać cię za coś niższego? Za nic prawie, ot za jakąś tam mrówkę z mrowiska. Ja mam większe pragnienia, chcę czegoś lepszego, chcę się wznieść wyżej, zostać *czymś* naprawdę i dlatego postanowiłem obrać zawód budowniczego. To już jest praca wyższa, umysłowa, i nie każdy jest do niej zdolny. Daje też większe

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- George Gordon Byron
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Max Elskamp
- Deotyma
- Jean-Marc Bernard
- Konstanty Gaszyński
- Homer
- Anatole le Braz
- Honore de Balzac
- Alter Kacyzne


Polecamy:

Sed non satiata
Podrzutek
Między siebie a życie
Aptekarzowa
Mędrcy świata
Idzie żołnierz borem, lasem
Ptaszki
Hej, w dzień narodzenia
pod popiołem
Życie-i-śmierć
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria De La Fayette, Michaił Bułhakow, Deotyma, Max Elskamp, Denis Diderot, Marceline Desbordes-Valmore, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Andrzej Frycz Modrzewski, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Joseph Conrad, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Pedro Calderón de la Barca, Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, Guillaume Apollinaire, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Seweryn Goszczyński, Aleksander Fredro, Joachim Gasquet, Klemensas Junoša, Antoni Czechow, brak, Wiktor Gomulicki, Bolesław Prus, Theodor Däubler, Anatol France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, E. T. A. Hoffmann, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Dōgen Kigen, Jacob i Wilhelm Grimm, Francis Jammes, Adam Asnyk, Stefan George, Franciszek Karpiński, Maria Konopnicka, Anton Czechow, Władysław Anczyc, Gustave Kahn, Daniel Defoe, Stanisław Korab-Brzozowski, Henry Bataille, René Descartes, Rudyard Kipling, , Antonina Domańska, Léon Deubel, Homer, Frances Hodgson Burnett, Jean-Marc Bernard, Tristan Derème, Louis le Cardonnel, Julius Hart, Eurypides, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Fagus, Hans Christian Andersen, Charles Baudelaire, George Gordon Byron, Alfred Jarry, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Baudlaire, Honore de Balzac, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, Max Dauthendey, Fryderyk Hebbel, Théodore de Banville, Tadeusz Boy-Żeleński, Hugo von Hofmannsthal, Jan Kasprowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Cros, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Michał Bałucki, Björnstjerne Björnson, Aleksander Brückner, Aleksander Dumas, Alojzy Feliński, nieznany, Wiktoras Gomulickis, Zygmunt Gloger, Alter Kacyzne,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.